Zavrieť

Porady

Faktúra neplatiteľa platiteľovi DPH

Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Dobrý den. prosim poradte aky je postup, ked fakturujem firme moje sluzby. ja nie som platca DPH a firma je platcom DPH. Vyuctovava si firma vratenie DPH? ide mi o to ci na mne firma nezaraba......dakujem za info. prosim ak niekto moze vysvetlite mi ako to funguje. moc dakujem.
Usporiadat
waki waki

waki je offline (nepripojený) waki

začínajúca ambiciózna účtovníčka :) ...viac
Pekny den sa praje! Ja mam tiez trosku specificky problem. Kupili sme (sme sro, platca DPH) nakladne auto od sukromnej osoby. Teda sme si neuplatnili odpocet DPH. Teraz toto nakladne auto predavame naspat tejto sukromnej osobe(normalne sa 1 rok pouzivalo, bolo v majetku, odpisy..). Mam ho vyfakturovat s DPH alebo bez DPH? Dakujem za radu.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

bohužial, po mojich skúsenostiach veru s dph. Mala som ten istý problém a bolo mi poradené na DU že s dph. Dúfam že to je správne, ak nie, tak ma niekto skúsenejší opravte....
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

waki Pozri príspevok
Pekny den sa praje! Ja mam tiez trosku specificky problem. Kupili sme (sme sro, platca DPH) nakladne auto od sukromnej osoby. Teda sme si neuplatnili odpocet DPH. Teraz toto nakladne auto predavame naspat tejto sukromnej osobe(normalne sa 1 rok pouzivalo, bolo v majetku, odpisy..). Mam ho vyfakturovat s DPH alebo bez DPH? Dakujem za radu.
Bez ohľadu na to, ako bolo vozidlo zakúpené (od neplatiteľa bez DPH), pri jeho predaji treba faktúrovať s DPH - ste platiteľom DPH!.
0 0
waki waki

waki je offline (nepripojený) waki

začínajúca ambiciózna účtovníčka :) ...viac
Dakujem pekne za odpovede. Myslela som, ze to bude s dph, ale zdalo sa mi to nespravodlive...

a tak isto je to aj s osobným autom??? (pokial bolo kupene bez dph ako majetok, nie ako tovar)
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

waki Pozri príspevok
Dakujem pekne za odpovede. Myslela som, ze to bude s dph, ale zdalo sa mi to nespravodlive...

a tak isto je to aj s osobným autom??? (pokial bolo kupene bez dph ako majetok, nie ako tovar)
nie pri osobnom aute nieje nárok na odpočet pri zakúpení tak takisto ani pri predajisa nefakturuje s dph
Naposledy upravil Iwett : 23.01.08 at 11:39 Dôvod: doplnenie
0 0
waki waki

waki je offline (nepripojený) waki

začínajúca ambiciózna účtovníčka :) ...viac
no super tak aspon to, lebo by sme sa dphacky nedoplatili
ale tazko je niekomu vysvetlit, ze ked ti predal auto za xx tak mu ho predavas naspat za xx minus nejake opotrebenie plus dph , co je v konecnom dosledku viac ako povodna predajna cena xx (hovorim o tom nakladnom aute) v kazdom pripade dakujem a prajem pekny den
0 0
login23 login23

login23 je offline (nepripojený) login23

Neviem, či som správne, ale neviete mi niekto poradiť, či si môže firma zarátať DPH v cenovej ponuke a nechať si ju aj zaplatiť,
keď vo faktúre uvádza, že nie je platcom DPH? (išlo o murárske práce a ja som súkromná osoba)
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

login23 Pozri príspevok
Neviem, či som správne, ale neviete mi niekto poradiť, či si môže firma zarátať DPH v cenovej ponuke a nechať si ju aj zaplatiť,
keď vo faktúre uvádza, že nie je platcom DPH? (išlo o murárske práce a ja som súkromná osoba)
Ak je osoba, kt. Vám poskytuje murárske práce - neplatiťeľ DPH, nemá čo uvažovať v režime DPH.
V cenovej ponuke Vám má dať ceny vrátane DPH a o DPH, alebo o tomto pojme by nemala ani písať
Naposledy upravil betka : 23.01.08 at 17:38 Dôvod: doplnenie slov: neplatiteľ DPH
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

login23 Pozri príspevok
Neviem, či som správne, ale neviete mi niekto poradiť, či si môže firma zarátať DPH v cenovej ponuke a nechať si ju aj zaplatiť,
keď vo faktúre uvádza, že nie je platcom DPH? (išlo o murárske práce a ja som súkromná osoba)
Ak nie si platiteľom DPH, s touto daňou sa nezaoberáš. Ale keď robíš kalkuláciu svojich nákladov k danej ponuke, tak samozrejme, že svoje vstupy = náklady napočítavaš cenou vrátane DPH, lebo sumu celkom účtuješ aj do nákladov.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

waki Pozri príspevok
Dakujem pekne za odpovede. Myslela som, ze to bude s dph, ale zdalo sa mi to nespravodlive...

a tak isto je to aj s osobným autom??? (pokial bolo kupene bez dph ako majetok, nie ako tovar)
Ako sa to vezme.
1.Ak som kupovala NA, mám určite typ, kt. by som chcela zakúpiť.
Musím rozmýšľať napr. FORD TRANZIT, rok výroby...., najazdené km.....a zisťujem, koľko porovnateľné auto stojí v bazáre, resp. u neplatiteľa.
Ak mi poúkne neplatiteľ tento NA za 500 000, Sk a nájdem porovnateľný NA v autobazároch, kde sa ceny pohybujú okolo 600 000, Sk. Nemôžem hovoriť o nespravodlivosti, pretože tento NA kúpim za rovnakú cenu. Na kartu dám v oboch prípadoch cenu okolo 500 tis.Sk, z kt. i odpisujem.

2.Ak som však kúpila tenti NA za 50O tis. od neplatiteľa, a v bazáre bol obdobný NA v pribl. rovnakej cene okolo 5OO tis. Sk vrátane DPH. Urobila som chybu, pretože bazárový by ma vyšiel v minulosti okolo ZD-420 000, Sk.

Takže v prvom prípade nehovoríme o nespravodlivosti a v druhom prípade som mala optimalizovať.

Predaj NA je v režime DPH. A nakoniec ja dostanem od nového odberateľa túto DPH zaplatenú. A znovu môžeme rozoberať ako môžem predaj optimalizovať. Ak cena klesne.........
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

waki Pozri príspevok
no super tak aspon to, lebo by sme sa dphacky nedoplatili
ale tazko je niekomu vysvetlit, ze ked ti predal auto za xx tak mu ho predavas naspat za xx minus nejake opotrebenie plus dph , co je v konecnom dosledku viac ako povodna predajna cena xx (hovorim o tom nakladnom aute) v kazdom pripade dakujem a prajem pekny den
a ja ďakujem za bodík.....
0 0
login23 login23

login23 je offline (nepripojený) login23

Dakujem za rady a hned mam dalsiu. Co mozem urobit v pripade, ze firma, co si uctovala DPH (a dostala to zaplatene), nie je platcom DPH? D.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
login23 Pozri príspevok
Dakujem za rady a hned mam dalsiu. Co mozem urobit v pripade, ze firma, co si uctovala DPH (a dostala to zaplatene), nie je platcom DPH? D.
Treba tú dph odviesť štátu, aj keď nie je platiteľom DPH.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

login23 Pozri príspevok
Dakujem za rady a hned mam dalsiu. Co mozem urobit v pripade, ze firma, co si uctovala DPH (a dostala to zaplatene), nie je platcom DPH? D.
Nesmieš si ju odpočítať a žiadaj naspäť vrátiť /aj keď ťažko povedať, či správna cena nie je tá s DPH-teda bez jej vyčíslenia/ zároveň žiadaj prepracovanie faktúry.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ja som to pochopil z opačnej strany, že čo má urobiť neplatiteľ, keď vyúčtoval aj DPH.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

V tejto súvislosti pozor na §69 zákona o DPH /preto sa to snažte s dodávateľom vyriešiť:

5/ Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.
.
.

10/ Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.
0 0
Palibaci Palibaci

Palibaci je offline (nepripojený) Palibaci

Dobry den,

mal by som otazku tykajucu sa tiez DPH a jej (ne)platenia resp. v mojom pripade toho, ci ju dostanem a ak ano, co s nou ?

Ako sukromna osoba chcem predat nove auto (cena je okolo 700.000, vyhra v sutazi) Predajna aut, kde stoji mi hned aj ponukla jeho odkupenie za 540.000 korun, pricom je to "cena s DPH".

Rozumiem tomu spravne, ze ako sukromna osoba pri predaji od nich ale nemozem zobrat 540.000 ani im vystavit nejaky ucet na to, ale len sumu 540t. minus DPH (440t.) ? Co sa potom velmi neoplati. Alebo existuje nejaka ina moznost ? Dakujem
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

no tak tomuto nerozumiem....vy ako občan predávate auto s DPH ??? veď vy nie ste platiteľ DPH...
0 0
Palibaci Palibaci

Palibaci je offline (nepripojený) Palibaci

No prave preto sa pytam, lebo tomu ani ja nejak nerozumiem. Firma, ktora vie ze som sukromna osoba mi urobi ponuku s DPH. Cize oni urobili chybu alebo umyselne napisali cenu s DPH (aby to vyzeralo lepsie) ale ja dostanem samozrejme len tu bez DPH, lebo nie som platitel. Spravne ?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Dostaneš 540 tisíc.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať