Zavrieť

Porady

Faktúra neplatiteľa platiteľovi DPH

Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Dobrý den. prosim poradte aky je postup, ked fakturujem firme moje sluzby. ja nie som platca DPH a firma je platcom DPH. Vyuctovava si firma vratenie DPH? ide mi o to ci na mne firma nezaraba......dakujem za info. prosim ak niekto moze vysvetlite mi ako to funguje. moc dakujem.
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

michalak04 Pozri príspevok
no tak toto som chcel pocut.

to je odpoved ktoru som hladal

velmi velka vdaka - vies aj ludia roznej vlnovej dlzky po dlhsom debatovani sa dopracuju k niecomu pozitivnemu - som rad, nakoniec nas to mozno este obohatilo.

vies co dan z prijmu a DPH si nepletiem ako stale pises - ja som to len bral z toho najvyssieho pohladu a vzhladom iba na nakup tovaru za ucelom predaja.

problem bol v tom ze v prvom clanku si napisala ze dan z prijmu bude tych 1540 SK - nespravila si nahodou chybu?? ked teraz pises ze 0Sk? - podla mna si protirecis timto - tak ak mas chut, vysvetli mi preco si tu prvu odpoved napisala tak ako si napisala

mozno to pomoze k tomu aby aj ludia so strukturou mozgu ako ja chapali tvoje prispevky uz na prvy krat

velka vdaka a klobuk dole
Nie nepomýlila som sa, ale zabudni na to, ak Ťa to mýli. Ja som popisovala princípy všeobecne a to Ťa zmiatlo... V prvom Tvojom príspevku som vychádzala najmä
z tohoto
michalak04 Pozri príspevok
Dobry den,


Ja kupim z velkoskladu a platim DPH ( - kupujem to za ucelom predaja (taky predmet mam aj v zivnost. liste). Povedzme ze cena s DPH je 10000 SK

teraz to chcem mojmu zakaznikovy predat za rovnaku cenu - 10000Sk (alebo v druhom pripade za cenu 11000Sk)

otazka: ked to predam na fakturu zakaznikovi za 10000Sk - znamena ze celych 10000Sk je moj prijem a pojde to do zakladu dane? - teda nakoniec ja na tom prerobim? budem z tych 10000Sk musiet este platit dan?

myslel som si ze je fer - kedze za to som ja DPH platil pri nakupe aby sa to uz nezdanilo.


Tu som získala pocit, že nerobíš rozdiel medzi oboma daňami a ja som sa Ti snažila vysvetliť princíp všeobecne. Takto priamo si sa spýtal nakoniec. Ale ak si našiel odpoveď na svoju otázku som rada.
Pod inými vlnovými dĺžkami som myslela jednoducho len to, že ľudia si niekedy nevedia porozumieť vzájomne o podstate problému...
Naposledy upravil evina : 20.02.08 at 15:35
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

michalak04 Pozri príspevok
a este uvediem ze ak ma EVINA pravdu v tomto:

V prípade paušálu
príjem 10 000
výdavky 40% z príjmu 4 000
základ dane 6 000
daň z príjmu 19% 1 140.

- co aj dava zmysel
TAK POTOM MI JABKO ODPOVEDAL CHYBNE, PRETOZE KED JE NIEKTO PAUSALISTA NEDA SI DO VYDAVKOV 10000 ALE IBA 4000 PRETOZE JE PAUSALISTA !!! - to len preto aby sme tu nepoplietli dalsich pausalistov.


inak timto padom prechadzam na Uctovnictvo pretoze tak budem moct predat tovar za vyrazne nizsiu cenu:

v pripade pausalu aby som neprerobil musim dat koncovu cenu priblizne na 10000 + 1140 sk


ale ak si budem viest uctovnictvo mozem kludne nakupit a predat za 10000 pretoze prijem a vydaj z daneho tovaru je rovnaky teda do zakladu dane ide 0.

mam pravdu?
V princípe máš pravdu. paušál je vo veľa profesiach skôr nevýhodou ako výhodou.
0 0
michalak04 michalak04

michalak04 je offline (nepripojený) michalak04

hej hej to iste som pod vlnovou dlzkou chapal i ja. len sme si zase neporozumeli :-)

na oplatku za vyriesenie problemu na ktory mi 3ja mechanicky uctovnickovia nevedeli odpovedat - a to v oralnom podani (kedy sa da rychlejsie dopracovat k porozumeniu nez na fore) ti ponukam ja pomoc. Moja personal intenetova stranka je michalak.yweb.sk (nemam este pravo na vkladanie linkov lebo pocet prispevkov je maly) - takze ak ovladam cokolvek v com potrebujes pomoct spytaj sa, pretoze to co ovladam ovladam iba kvalitne ;-) heh
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

michalak04 Pozri príspevok
hej hej to iste som pod vlnovou dlzkou chapal i ja. len sme si zase neporozumeli :-)

na oplatku za vyriesenie problemu na ktory mi 3ja mechanicky uctovnickovia nevedeli odpovedat - a to v oralnom podani (kedy sa da rychlejsie dopracovat k porozumeniu nez na fore) ti ponukam ja pomoc. Moja personal intenetova stranka je michalak.yweb.sk (nemam este pravo na vkladanie linkov lebo pocet prispevkov je maly) - takze ak ovladam cokolvek v com potrebujes pomoct spytaj sa, pretoze to co ovladam ovladam iba kvalitne ;-) heh
o.k.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Už som aj urobila kuk a vidíš ja sa naozaj nevyznám do softwearových záležitostí a znalosti okolo PC má tvrdo vydreté To sú asi tie iné vlnové dĺžky
0 0
jabko jabko

jabko je offline (nepripojený) jabko

jabko Pozri príspevok
ahoj, nerozumiem tomu prečo to riešiš, keď ako hovoríš - si paušalista, takže Ťa zujímajú hlavne príjmy. - toto bolo z pohľadu paušálu. Okrem toho keď nakúpiš za 10000 - dáš to do nákladov a predáš za 10000, to dáš do výnosov tak si na 0,--, nie? - toto bolo z pohľadu vedenia účtovníctva. a kvôli 2 výrobkom ako uvádzaš sa Ti naozaj neoplatí prechádzať na platcu DPH, ak neprekročíš obrat.
PREPÁč, NEBOLO V ÚMYSLE NIKOHO POPLIEST ANI NIKOMU NIC ZLE PORADIT. NEROZPITVALA SOM TO, BOLO TO PRILIS OHOLENE. ESTE RAZ PREPÁČ.
0 0
sedlinho sedlinho

sedlinho je offline (nepripojený) sedlinho

Dobry den,
chcem sa spytat, ci ked som neplatca DPH na Slovensku a robim fakturu za sluzby (programovanie, support) do Rakuska, mozem na fakture uviest DPH alebo nie. (zakaznik je platca DPH)

Zakaznikov danovy poradca tvrdi, ze DPH musi byt uvedene na fakture, ale podla toho co bolo uvedene tu, nemozem vystavit fakturu s DPH, v pripade ak ju vystavim, tak musim DPH zaplatit statu (kedy ju musim zaplatit?).

Dalsia vec je ta ze si chcem uplatnovat pausalne vydaje 40% a potrebujem vediet, ci mam brat ako zaklad dane len sumu bez DPH, kedze DPH som uz priamo zaplatil statu...

Dakujem velmi pekne za pomoc

TS
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

sedlinho Pozri príspevok
Dobry den,
chcem sa spytat, ci ked som neplatca DPH na Slovensku a robim fakturu za sluzby (programovanie, support) do Rakuska, mozem na fakture uviest DPH alebo nie. (zakaznik je platca DPH)

Zakaznikov danovy poradca tvrdi, ze DPH musi byt uvedene na fakture, ale podla toho co bolo uvedene tu, nemozem vystavit fakturu s DPH, v pripade ak ju vystavim, tak musim DPH zaplatit statu (kedy ju musim zaplatit?).

Dalsia vec je ta ze si chcem uplatnovat pausalne vydaje 40% a potrebujem vediet, ci mam brat ako zaklad dane len sumu bez DPH, kedze DPH som uz priamo zaplatil statu...

Dakujem velmi pekne za pomoc

TS
Ako neplatca DPH, žiadnu DPH neuvádzaj na faktúre.
K uplatneniu 40 % výdavkov berieš sumu s daňou.
Pozn.: ty si štátu priamo dph nezaplatil, ide o nepriamu daň, zaplatil ju za teba iný daň.subjekt
0 0
sedlinho sedlinho

sedlinho je offline (nepripojený) sedlinho

To znamena, ze mam trvat na tom, ze im vystavim fakturu bez DPH?
Firma v Rakusku je organizacia, ale neviem ci by to bol problem.
Takze sa nikde ziadna DPH neplati, hej?
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Ako neplatca dph sa nezaoberáš dph, máš 1 výslednú cenu. Ak sa staneš platcom dph, či už u nás alebo na území iného štátu, k tejto cene bude pripočítavať dph, staneš sa drahším.
0 0
phalmo phalmo

phalmo je offline (nepripojený) phalmo

Iwett Pozri príspevok
nie pri osobnom aute nieje nárok na odpočet pri zakúpení tak takisto ani pri predajisa nefakturuje s dph
Ale čo v prípade, že na FA od predávajúceho bola uvedená DPH ale nebola odvedená (ani vstup ani výstup)? čo sme porušili ktorý § ? Vďaka
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

phalmo Pozri príspevok
Ale čo v prípade, že na FA od predávajúceho bola uvedená DPH ale nebola odvedená (ani vstup ani výstup)? čo sme porušili ktorý § ? Vďaka
U predávajúceho uvedená DPH /či už oprávnene uvedená alebo nie/ musí byť podľa zákona odvedená bez následného nároku na odpočet u odberateľa.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Zdravím, mám jednu otázku, ktorá asi patrí do tejto témy:
Firma, ktorá bola donedávna neplátcom DPH, a ktorá nám (spotrebiteľom) zabezpečovala určité služby, sa musela stať platcom DPH a tým pádom nám chce za tie isté služby účtovať o 19% vyššiu cenu. Trochu sa mi to zdá nespravodlivé, pretože za tú istú prácu chce viac. Podotýkam, že táto firma si objednáva zase ďalšie dielčie služby u ďalších FO, ktoré však nie sú platcami DPH a tvoria dominantnú časť jej nákladov. Firma argumentuje tým, že material na vstupoch je minimálny, teda logicky si veľa na vstupe nemôže odpočítať a musí teda odviesť štátu DPH takmer z celej fakturovanej sumy.
No ja si myslím, že majiteľ firmy si môže nakupovať nejaký tovar pre vlastnú potrebu a DPH z tohto tovaru si odrátať od sumy na výstupe a týmto mu vlastne dotujeme nákupy jeho osobnej potreby.
Je možné aby to takto fungovalo?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

anonym222 Pozri príspevok
Zdravím, mám jednu otázku, ktorá asi patrí do tejto témy:
Firma, ktorá bola donedávna neplátcom DPH, a ktorá nám (spotrebiteľom) zabezpečovala určité služby, sa musela stať platcom DPH a tým pádom nám chce za tie isté služby účtovať o 19% vyššiu cenu. Trochu sa mi to zdá nespravodlivé, pretože za tú istú prácu chce viac. Podotýkam, že táto firma si objednáva zase ďalšie dielčie služby u ďalších FO, ktoré však nie sú platcami DPH a tvoria dominantnú časť jej nákladov. Firma argumentuje tým, že material na vstupoch je minimálny, teda logicky si veľa na vstupe nemôže odpočítať a musí teda odviesť štátu DPH takmer z celej fakturovanej sumy. Áno, toto je možné, aby takto fungovalo...
No ja si myslím, že majiteľ firmy si môže nakupovať nejaký tovar pre vlastnú potrebu a DPH z tohto tovaru si odrátať od sumy na výstupe a týmto mu vlastne dotujeme nákupy jeho osobnej potreby. Nie, toto nie je možné, aby takto fungovalo...
Je možné aby to takto fungovalo?
.........
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
anonym222 Pozri príspevok
Firma, ktorá bola donedávna neplátcom DPH, a ktorá nám (spotrebiteľom) zabezpečovala určité služby, sa musela stať platcom DPH a tým pádom nám chce za tie isté služby účtovať o 19% vyššiu cenu. Trochu sa mi to zdá nespravodlivé, pretože za tú istú prácu chce viac.
Do citátu som si vybral iba dve vety, na ktoré chcem reagovať. Dodávateľ nechce viac za svoju prácu ak zvyšuje cenu iba o 19%, totiž tých 19% dá štátu vo forme DPH.

Na druhej strane je pravda, že ak ako konečný spotrebiteľ nie ste platiteľom dane, tak pre vás to je zdraženie. Ale pozrime sa na to z druhej strany, na príklade:

Doteraz dodávateľ účtoval ako neplatiteľ za službu 100,- Sk. A od dátumu plátcovstva dph bude 119,- Sk (100 + 19 DPH). Neviem prečo by ste chceli očakávať od neho aby naďalej fakturoval len 100,- Sk. Pre neho by to bolo zníženie ceny svojej práce ( 84 + 16 DPH). Je kľudne možné, že takýmto spôsobom by sa dostal do červených čísiel.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

JankaO Pozri príspevok
No ja si myslím, že majiteľ firmy si môže nakupovať nejaký tovar pre vlastnú potrebu a DPH z tohto tovaru si odrátať od sumy na výstupe a týmto mu vlastne dotujeme nákupy jeho osobnej potreby. Nie, toto nie je možné, aby takto fungovalo...
Prečo si myslíš že to nie je možné?
Nemalo by sa to robiť, ale čo všetko sa nemá, a robí sa?
Napríklad si bude tankovať benzín do svojho auta, využívať ho na súkromné cesty a odráta si z neho DPH.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
anonym222 Pozri príspevok
Prečo si myslíš že to nie je možné?
Nemalo by sa to robiť, ale čo všetko sa nemá, a robí sa?
Napríklad si bude tankovať benzín do svojho auta, využívať ho na súkromné cesty a odráta si z neho DPH.
Ja si myslím, že to je jeho vec, a vec schopnosti obhájiť si to pred daňovou kontrolou.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

smith Pozri príspevok
Doteraz dodávateľ účtoval ako neplatiteľ za službu 100,- Sk. A od dátumu plátcovstva dph bude 119,- Sk (100 + 19 DPH). Neviem prečo by ste chceli očakávať od neho aby naďalej fakturoval len 100,- Sk. Pre neho by to bolo zníženie ceny svojej práce ( 84 + 16 DPH). Je kľudne možné, že takýmto spôsobom by sa dostal do červených čísiel.
To máš síce pravdu, ale môže ušetriť na DPH inak (viď. môj predch. príspevok)
Je jasné, že je to najnevhodnejšia kombinácia - plátcovi DPH účtujú neplatcovia. Asi budeme musieť vymeniť dodávateľa služieb za neplatcu DPH. Mne to tak trochu pripadá ako dvojité zdanenie, pretože FO, ktoré mu zabezpečujú uvedené služby majú všetky svoje náklady s DPH. On im za ne zaplatí v plnej sume a my zaplatíme ešte raz DPH z celej sumy. Toto sa mi zdá nespravodlivé a pripadá mi ako dvojité zdanenie.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

anonym222 Pozri príspevok
Prečo si myslíš že to nie je možné?
Nemalo by sa to robiť, ale čo všetko sa nemá, a robí sa?
Napríklad si bude tankovať benzín do svojho auta, využívať ho na súkromné cesty a odráta si z neho DPH.
Podľa mňa to nefunguje tak, že mu vy dotujete jeho súkromné nákupy. Bez ohľadu na to, či on poruší zákon o DPH, vy zaplatíte rovnakú sumu za poskytnutú službu. A pre Vás je jedno, či si zo súkromných vecí uplatní alebo neuplatní DPH.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
anonym222 Pozri príspevok
To máš síce pravdu, ale môže ušetriť na DPH inak (viď. môj predch. príspevok)
Je jasné, že je to najnevhodnejšia kombinácia - plátcovi DPH účtujú neplatcovia. Asi budeme musieť vymeniť dodávateľa služieb za neplatcu DPH. Mne to tak trochu pripadá ako dvojité zdanenie, pretože FO, ktoré mu zabezpečujú uvedené služby majú všetky svoje náklady s DPH. On im za ne zaplatí v plnej sume a my zaplatíme ešte raz DPH z celej sumy. Toto sa mi zdá nespravodlivé a pripadá mi ako dvojité zdanenie.
A myslíš si, že keby subdodávatelia boli platiteľmi dph, tak by vám znížil cenu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať