Zavrieť

Porady

Faktúra neplatiteľa platiteľovi DPH

Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Dobrý den. prosim poradte aky je postup, ked fakturujem firme moje sluzby. ja nie som platca DPH a firma je platcom DPH. Vyuctovava si firma vratenie DPH? ide mi o to ci na mne firma nezaraba......dakujem za info. prosim ak niekto moze vysvetlite mi ako to funguje. moc dakujem.
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

anonym222 Pozri príspevok
Áno miešam, pretože nie som účtovník. Mne teraz neide o to, ako a kde ich správne zaúčtovať neviem, kde Ti kto vysvetľoval ako to zaúčtovať, ale viem, že Ti všetci vysvetľovali ako sa to prejaví vo výslednej cene, nikto, ale mňa teraz zaujíma iba to, ako sa tieto položky prejavia vo výslednej cene.
Áno, celú hodnotu aj so zaplatenou DPH si dáva do nákladov, veď o to tu ide. A kto tie náklady nakoniec zaplatí, no predsa ja a ešte aj DPH na to, nie? Ty ako spotrebiteľ zaplatíš vždy všetky náklady, či platiteľa, tak i neplatiteľa. Mňa predsa nezaujíma, že on tie náklady nezdaňuje. On ich predsa prenesie ďalej na mňa.
Aku ntto cenu máš na mysli? a akemu systému podlieha DPH? Tomu nerozumiem. Ťo je práve to, že tomu nerozumieš. Ten platiteľ dáva do nákladov cenu bez DPH
Áno nemá ju v cene uvedenú, lebo neodvádza DPH ale súčasťou jeho ceny sú jeho náklady pri ktorých sa predsa DPH odviedla skôr.
Áno netvorí ju takto, a ja som to takto ani nikdy nepovedal, tak mi to nepodsúvaj. On ju tvorí: vlastné náklady s DPH + marža. Nie je to síce to isté, ale časť DPH sa vo vyslednej cene prejaví.

Takže už pripúšťaš, že má v nákladoch zohľadnenú DPH? Nikdy som netvrdila, že nie, ale platiteľ ju do nákladov nedáva.A teraz si predstav že tie náklady so svojou maržou vyfakturuje ďalšiemu podnikateľovi a ten z toho odvedie DPH, keď hovorím že z celej sumy, tak myslím aj z tých nákladov, ktoré už raz boli zdanené, dokonca aj z DPH, ktorá sa odviedla štátu pri nákupe materiálu. Neodviedla sa celá, ale len časť z pridanej hodnoty Nie je to teda dvojité zdanenie? Nie je to dvojité zdanenie

Pre pochopenie uvediem zjednodušený príklad:
Podnikateľ č.1 (neplatca DPH): nakúpi materiál za 119 tis. s DPH. Obchodník, ktorý mu tento material predal odviedol 19 tis. DPH štátu. Neodviedol mu celých 19% ale znížil práve o jeho vstupy, ktoré nakúpil a tak to postupuje ďalej. Podnikateľ č.1 má aj prevádzkové náklady (plati za energie, benzín, telefon a pod.) všetko v cene 119 tis. z toho 19 tis,. je DPH, ktorá bola odvedená štátu jeho dodávateľmi. Jeho marža + ďalšie náklady sú napr. 50 tis. Jeho výsledná cena bude 2*119+50=288 tis. Túto sumu bude fakturovať podnikateľovi č.2 (plátcovi DPH). Ten si prihodí maržu 18 tisíc a predá to ďalej konečnému spotrebiteľovi. Keďže je platcom DPH musí zaplatiť DPH zo sumy 300 tis. Keď že nemá žiadné iné náklady, nemá si kde odrátať DPH na vstupoch. Jeho cena bude teda 357tis.
Keď si teraz spočítam, koľko z tejto výslednej ceny išlo štátu vo forme DPH, vychádza mi 2*19+57=95tis. čo je určite viac ako zákonom stanovených 19%. Teraz neviem, či som v týchto výpočtoch urobil nejakú chybu, alebo sa jedná o dvojité zdanenie?
Ak by bol aj podnikateľ č.1 platcom DPH. odviedol by štátu DPH iba 9,5tis., Jeho fakturovaná cena bude 297,5 tis s DPH. Druhý podnikateľ zaplatí štátu DPH =3,42tis. Jeho výsledná cena bude teda 297,5 + 18+3,42= 318,92 tisíc. V tomto prípade sa z celkovej ceny odviedlo štátu vo forme DPH 50,92 tis.
Cena tejto služby bez dane je 100+100+50+18=268 tis.
50,92/268=0,19 . Je to presne 19%. V prvom prípade je to však hodne viac.
Vzdávam sa........... Nejde o dvojité zdanenie......
Len jednu vetu - štátu ide rozdiel medzi všetkými vstupmi a výstupmi. Neplatiteľ DPH si síce zahrnie na vstupe DPH do svojich nákladov, ale nenavyšuje na výstupe svoju cenu o DPH.

P.s. Už nebudem viac reagovať, nemá to význam. Samozrejme, že v určitých momentoch sú znevýhodnené vťahy neplatiteľ versus platiteľ, ale nedochádza tu k dvojitému zdaneniu.....A daň z pridanej hodnoty sa nazýva daňou z pridanej hodnoty lebo je naozaj takou daňou. Podľa Tvojej logiky by sme postupne mohli nabúravať každý druh dane lebo sa nám v určitých momentoch môže zdať niečo nespravodlivé, tak ako sa napríklad mne zdá nespravodlivé rozlišovanie odpočitateľnej položky podľa výšky príjmu, ktorú považujem za potrestanie tých, ktorí sa snažia lepšie a kvalitnejšie pracovať , majú vyššie vzdelanie atď., a preto vyššie príjmy /samozrejme neuvažujem s extrémami - podvodníci a pod./ Štát má pomáhať sociálne slabším iným spôobom podľa mňa ako nerovnou nezdaniteľnou časťou a teraz čo ....
Naposledy upravil evina : 14.12.08 at 22:15
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Evina, nepresvedčila si ma, nevadí. Aj tak ti ďakujem za všetok čas, ktorý si mi venovala. Nemusíš už reagovať. Systém DPH je naozaj dobre premyslený a dobre funguje ak sú v celom reťazci všetci plátcovia DPH. Ja som tu však chcel poukázať iba na to na to, že ak sa do tohoto reťazca začnú miešať neplatcovia DPH, nie je to dobré. Ukázal som ti príklad, kedy pri tej istej činnosti, pri takom istom procese výroby, iba tým faktom, že v reťazci produkcie je aj jeden neplatca DPH sa výsledná cena zvýši napr. z 319 tis. na 357 tis. a štát zarobí na DPH viac na úkor spotrebiteľa. Neviem ako by som správne zadefinoval dvojité zdanenie, ale ak sa vyrúbi DPH aj na zaplatenú DPH, tak toto budem vždy považovať za dvojité zdanenie. A je mi úplne jedno, že to nedanil dvakrát ten istý podnikateľ ale postupne viacerí podnikatelia za sebou.

Neobstojí ani tvoj jediný argument v mojom príklade: Podnikateľ č.1 (neplatca DPH): nakúpi materiál za 119 tis. s DPH. Obchodník, ktorý mu tento material predal odviedol 19 tis. DPH štátu. Neodviedol mu celých 19% ale znížil práve o jeho vstupy, ktoré nakúpil a tak to postupuje ďalej.

Z pohľadu výslednej ceny tovaru alebo služby, je predsa úplne jedno, či obchodník ktorý mu predal materiál odviedol 19% sám, alebo si odrátal vstupy, z ktorých odviedol DPH pred ním niekto iný.

A teraz si predstav taký extrémny hypotetický príklad, aj keď nie nemožný, že v produkčnom reťazci bude striedavo za sebou 10 platcov DPH a 10 neplatcov. V tomto prípade sa teoreticky môže stať, že aby sa predal produkt za 100 tisíc, musí sa odviesť štátu napr. aj 90 tisíc na DPH v celom reťazci. Zdá sa ti to normálne? Len nech mi tu nikto nenapíše, že toto sa nikdy nemôže stať, lebo by taký tovar bol nepredajný. Mne tu však išlo iba o princíp, a tento extrémny prípad mal na tento nedostatok systému poukázať.
0 0
Dúšava Dúšava

Dúšava je offline (nepripojený) Dúšava

Dobrý večer, už dlho som neúčtovala prechod neplátcu na plátcu DPH a tak si potrebujem niečo overiť.
Faktúrujeme stráženie objektu vždy posledný deň v mesiaci za predchádzajúci mesiac, počet hodín za celý mesiac. Stali sme sa plátcom 13.12.2008 a ja som vystavovala faktúry 31.12.2008 s DPH. Je to v poriadku, alebo som mala vystaviť dve faktúry. Jednu bez DPH od 1.12.2008-12.12.2008 a druhú s DPH od 13.12.2008-31.12.2008? Ďakujem .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Dúšava Pozri príspevok
Dobrý večer, už dlho som neúčtovala prechod neplátcu na plátcu DPH a tak si potrebujem niečo overiť.
Faktúrujeme stráženie objektu vždy posledný deň v mesiaci za predchádzajúci mesiac, počet hodín za celý mesiac. Stali sme sa plátcom 13.12.2008 a ja som vystavovala faktúry 31.12.2008 s DPH. Je to v poriadku, alebo som mala vystaviť dve faktúry. Jednu bez DPH od 1.12.2008-12.12.2008 a druhú s DPH od 13.12.2008-31.12.2008? Ďakujem .
Píšeš, že vystavuješ faktúru v posledný deň v mesiaci za predchádzajúci mesiac. Je to len preklep? a teda vystavuješ 31.12. za december /nie november/. Za december by som vystavila dve faktúry do 12. bez DPH a
od 13 s DPH
0 0
alickaa alickaa

alickaa je offline (nepripojený) alickaa

Prepacte, po precitani toho vsetkeho mam v tom zmatok.
Ja som neplatca DPH, budem nakupovat od dodavatela s DPH ci bez DPH, a co dam na fakturu pre konecneho zakaznika s DPH ci bez DPH?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

alickaa Pozri príspevok
Prepacte, po precitani toho vsetkeho mam v tom zmatok.
Ja som neplatca DPH, budem nakupovat od dodavatela s DPH ci bez DPH, a co dam na fakturu pre konecneho zakaznika s DPH ci bez DPH?
Nakupovať budeš podľa toho, či budeš mať dodavateľa plátcu alebo nie, ak bude plátca DPH, tak si dáš do nákladu celú faktúru aj s DPH a podľa tejto sumy budeš fakurovať ďalej.Ty na faktúre nebudeš uvádzať DPH, keďže nie si plátca
0 0
alickaa alickaa

alickaa je offline (nepripojený) alickaa

takze vzdy budem nakupovat s DPH a takto aj predavat a na fakturu dam : cena celkom vratane dph, cize nebudem uvadzat kolko je to dph
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

alickaa Pozri príspevok
Prepacte, po precitani toho vsetkeho mam v tom zmatok.
Ja som neplatca DPH, budem nakupovat od dodavatela s DPH ci bez DPH, a co dam na fakturu pre konecneho zakaznika s DPH ci bez DPH?
Ak budeš nakupovať od platiteľa dph, faktúra bude s dph, ale ty si odpočet neuplatníš, pretože nie si jej platiteľom, ak budeš nakupovať od neplatiteľa, na faktúre dph uvedená nebude a rovnako nebudeš uvádzať dph ani Ty na svojich faktúrach, pretože nie si platiteľom tiež.
Summa summárum, o dph nebudeš vôbec účtovať.
0 0
alickaa alickaa

alickaa je offline (nepripojený) alickaa

dakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

alickaa Pozri príspevok
takze vzdy budem nakupovat s DPH a takto aj predavat a na fakturu dam : cena celkom vratane dph, cize nebudem uvadzat kolko je to dph
.... ani to podčiarknuté nebudeš uvádzať
0 0
dana2203 dana2203

dana2203 je offline (nepripojený) dana2203

anonym222, neprečítala som všetky Tvoje príspevky v tejto téme, ale chápem o čo Ti ide. Podľa mňa máš pravdu, ale práve preto platcovia DPH nenakupuju u neplatcov - pretože si nemajú čo odpočítať, len musia zaplatiť. Alebo hadam poznaš takych?
Naposledy upravil dana2203 : 21.03.09 at 19:30
0 0
DURO5555 DURO5555

DURO5555 je offline (nepripojený) DURO5555

Dobrý deň nevie mi niekto povedať som platca DPH ,podavam štvrť ročne DPH ale nepriznaval som DPH na fakturach ktore nepodliehajú DPH-čke ,proste su v zozname ktore nepodliehajú DPH ,ale nepisal som ich do kolonky na tlačive ake su sankcie za odpoveďe ďakujem
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
DURO5555 Pozri príspevok
Dobrý deň nevie mi niekto povedať som platca DPH ,podavam štvrť ročne DPH ale nepriznaval som DPH na fakturach ktore nepodliehajú DPH-čke ,proste su v zozname ktore nepodliehajú DPH ,ale nepisal som ich do kolonky na tlačive ake su sankcie za odpoveďe ďakujem
Nie je mi celkom jasné na čo sa pýtaš. Či boli tie plnenia oslobodené, alebo si omylom nepriznal DPH.
Mal by si podať dodatočné DP, ak by sa ti tým zvýšila daňová povinnosť. Ak sa nezvýšila, tak nemusíš, ale môžeš podať dodatočné DP.
V prípade ak by sa zvýšila tak budeš platiť sankčný úrok z rozdielu, ktorý si môžeš vypočítať na kalkulačke na www.drsr.sk
0 0
DURO5555 DURO5555

DURO5555 je offline (nepripojený) DURO5555

Ano presne tak plnenia boli oslobodene od DPH ale som ich nepriznaval
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
DURO5555 Pozri príspevok
Ano presne tak plnenia boli oslobodene od DPH ale som ich nepriznaval
Ako si ich nepriznával? Nedával si to vôbec do účtovníctva? Čo bolo faktúrované? Bolo to do zahraničia? Čo ti tu máme poradiť, keď nepovieš, o čo ide?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

DURO5555 Pozri príspevok
Ano presne tak plnenia boli oslobodene od DPH ale som ich nepriznaval
Janko, DURO5555 zrejme hovorí o tom, že tieto oslobodené plnenia neuvádzal v DP DPH.

DURO5555, aké oslobodené plnenia to boli? možno sú to také, ktoré sa vôbec do DP DPH neuvádzajú. A keby aj, tak spravíš dodatočné DP, žiadne sankcie z toho nebudú nakoľko sú to plnenia od DPH oslobodené a štátu nič nedlhuješ.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
babi2 Pozri príspevok
Janko, DURO5555 zrejme hovorí o tom, že tieto oslobodené plnenia neuvádzal v DP DPH.

DURO5555, aké oslobodené plnenia to boli? možno sú to také, ktoré sa vôbec do DP DPH neuvádzajú. A keby aj, tak spravíš dodatočné DP, žiadne sankcie z toho nebudú nakoľko sú to plnenia od DPH oslobodené a štátu nič nedlhuješ.
Ak sa nezvýši daňová povinnosť nemusí podávať dodatočné daňové priznanie. Aj ja sa preto pýtam, o aké faktúry ide. To ako keby ťahal loto a ja som mal uhádnuť aké číslo to bude. Chce rady a nepovie o čo ide. Z uvedeného si môžem domýšľať viac možností a každá môže mať iné riešenie.

Hneď som mu mohol, poradiť, nech sa na to vykašle. A možno by som sa nemýlil. Tie otázky dávam iba pre istotu.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

marjankaj Pozri príspevok
Ak sa nezvýši daňová povinnosť nemusí podávať dodatočné daňové priznanie. Aj ja sa preto pýtam, o aké faktúry ide. To ako keby ťahal loto a ja som mal uhádnuť aké číslo to bude. Chce rady a nepovie o čo ide. Z uvedeného si môžem domýšľať viac možností a každá môže mať iné riešenie.

Hneď som mu mohol, poradiť, nech sa na to vykašle. A možno by som sa nemýlil. Tie otázky dávam iba pre istotu.
Pozri od kedy je DURO5555 prihlásený, je tu nový a má iba 3 príspevky, a myslím že bol riadne vystrašený z toho že urobil niečo zlé
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
babi2 Pozri príspevok
Pozri od kedy je DURO5555 prihlásený, je tu nový a má iba 3 príspevky, a myslím že bol riadne vystrašený z toho že urobil niečo zlé
A čo by si mu povedala na takýto "rozhovor"

On: Musím podať DP ak nemám zo živnosti žiadny príjem?
Ja: nie, nemusíš

On: ale platil som odvody do ZP cca 250 €
Ja: teda si v strate, tak musíš podať DP

On: ešte som mal príjem z prenájmu
Ja: Ak máš príjem do 2012,85 € tak nemusíš podať DP.

On: Mám príjem z prenájmu 2500 € teda musím podať?
Ja: Príjem z prenájmu započítaš iba nad sumu päť násobku živ.minima 894,60€, To je 2500-894,60=1605,40 € to je menej ako 2012,85 € teda nemusíš podať.

On: Ale ešte som mal na vkaldnej knižke úroky 500 € a strhli mi daň 95 € a chcel by som ich naspäť.
Ja: tak podaj daňové priznanie a potom ti ich vrátia.

Asi len niečo takéto:
Neser ma, jak keď hladný sere.
Naposledy upravil marjankaj : 08.03.10 at 19:33
0 0
DURO5555 DURO5555

DURO5555 je offline (nepripojený) DURO5555

poviem to takto som platca DPH ,vybavujem pôžičky malo by to byť oslobodene od DPH nepísal som to teda do vykazu ale dam to do koncoveho danoveho priznania
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať