Zavrieť

Porady

Faktúra neplatiteľa platiteľovi DPH

Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Dobrý den. prosim poradte aky je postup, ked fakturujem firme moje sluzby. ja nie som platca DPH a firma je platcom DPH. Vyuctovava si firma vratenie DPH? ide mi o to ci na mne firma nezaraba......dakujem za info. prosim ak niekto moze vysvetlite mi ako to funguje. moc dakujem.
Usporiadat
tuska80 tuska80

tuska80 je offline (nepripojený) tuska80

Ahojte.
Potrebujem radu. Som neplatca DPH, pre zákazníka som dodávala zákazku (bol v tom materiál, montáž). Teraz sa mi ozvali, že im vraj nevyhovuje, že som neplatca DPH, že si DPH-čku nevedia odrátať, atď. Výsledok - neoplatí sa im so mnou spolupracovať, vraj treba dať na faktúru zvlášť materiál a zvlášť služby.
Popravde, ja sa v týchto veciach nevyznám, mám však informáciu, že depeháčkar si vie dať odrátať aj od nedepeháčkara. Ako to vlastne je? Živnosť mám 2,5 roka, takmer všetci klienti sú platcovia DPH a zatiaľ sa mi nikto nesťažoval. Je to teda podľa Vás oprávnené? Naozaj sa im so mnou neoplatí podnikať? Prichádzajú tým o peniaze?

Ďakujem
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

skúsim ja, ak to nebude dobre..tak ma môžte opraviť....ak neplatca DPH nakúpi tovar, ktorý dalej predáva tak ho kupi za základnu cenu + dph a samozrejme ho dalej predava ako cena +dph +marza.....no a samozrejme takáto dph-čka nie je pre odberateľ odpočet....odpočet dph je možný iba pri kúpe od platcu dph.
0 0
tuska80 tuska80

tuska80 je offline (nepripojený) tuska80

A ak im predávam moje služby? Alebo ak sa jedná o materiál od neplatcu DPH? Aj tak si nevedia odpočítať DPH?

Prečo teda nemal zatiaľ žiadny platca DPH problém s fakturáciou od mňa ako neplatcu DPH?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
tuska80 Pozri príspevok
A ak im predávam moje služby? Alebo ak sa jedná o materiál od neplatcu DPH? Aj tak si nevedia odpočítať DPH?

Prečo teda nemal zatiaľ žiadny platca DPH problém s fakturáciou od mňa ako neplatcu DPH?
Preto nemali problém, lebo si DPH jednoducho neodpočítali.
Ty si im ju nebodaj na faktúre vyčíslil?
0 0
tuska80 tuska80

tuska80 je offline (nepripojený) tuska80

Nie, nevyčíslila som si dph....
Ale logicky usudzujem, že každá firma chce ušetriť čo najviac. Robím s viacerými klientmi, platcami DPH a zatiaľ sa nikto nesťažoval. A počula som, že vraj platca DPH si vie dph-čku odčitať aj zo sumy, ktora je bez DPH od neplatcu. Ja neviem, čo je na tom pravdy, keďže nie som platca, také informácie nevyhľadávam... Teraz ma to však zaujalo, keďže klient začína špekulovať...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
tuska80 Pozri príspevok
Nie, nevyčíslila som si dph....
Ale logicky usudzujem, že každá firma chce ušetriť čo najviac. Robím s viacerými klientmi, platcami DPH a zatiaľ sa nikto nesťažoval. A počula som, že vraj platca DPH si vie dph-čku odčitať aj zo sumy, ktora je bez DPH od neplatcu. Ja neviem, čo je na tom pravdy, keďže nie som platca, také informácie nevyhľadávam... Teraz ma to však zaujalo, keďže klient začína špekulovať...
Áno vie si odpočítať. Keď neplatca DPH správne uvedie DPH=0, tak si môže odpočítať práve tú nulu. Toto nie je tvoj problém. Nech si to rieši odberateľ.
0 0
tuska80 tuska80

tuska80 je offline (nepripojený) tuska80

Práveže neuvádzam vo faktúrach "0". Proste tam nemám vyplnenú DPH a mám aj napísané, že nie som platca. Ide však o to, že klient zahlásil, že sa im neoplatí som, mnou kvôli tomu spolupracovať, že na tom strácajú.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Pre objasnenie príklad, na ktorom bude zrejmé o čo vlastne ide:
1. Vy ako dodávateľ neplatiteľ DPH nakúpite materiál, pre Vás jej jedno od koho, napr od platiteľa 100€ +20€ dph spolu 120 €. Vás nákup materiálu stojí 120 €, k tomu pripočítate svoju službu napr. 100€, odberateľa Vaša služba s materiálom stojí 220€.
2. Odberateľ si materiál kúpi sám od dodávateľa-platiteľa: 100€+20€DPH, zaplatí síce 120€ ale keďže má nárok na odpočet, materiál ho stojí 100 € +100€ Vaša práca, spolu ho to stojí 200€.
3. Vy ste platiteľ DPH: nakúpite materiál 100€+20€dph zaplatite 120€, ale Vás to stojí 100€. Dodáte materiál+Vašu prácu fakturujete materiál 100€+práca100€=200€+dph40€ spolu Vám zaplatí 240 €, ale má nárok na odpočet, t.j. odberateľa to stojí 200€.
Naposledy upravil JankaO : 09.06.11 at 11:55
0 0
tuska80 tuska80

tuska80 je offline (nepripojený) tuska80

Takže laicky - čokoľvek, čo si objedná platca od neplatcu DPH, si platca nemôže odpočítať. Skrátka to nejde, či už ide o služby alebo materiál. Je to tak?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

tuska80 Pozri príspevok
Takže laicky - čokoľvek, čo si objedná platca od neplatcu DPH, si platca nemôže odpočítať. Skrátka to nejde, či už ide o služby alebo materiál. Je to tak?
Platiteľ DPH si odpočíta DPH z dokladu, na ktorom je DPH vyčíslená, ak DPH vyčíslená na doklade nie je, nemá si čo odpočítať
1 0
tuska80 tuska80

tuska80 je offline (nepripojený) tuska80

A teda aké je nejjednoduchšie riešenie, aby bol spokojný aj platca aj neplatca dph, ak sa neplatca nechce stať platcom? Aby si platca kupoval materiál priamo na seba a nie cez neplatcu? Alebo sa mu vážne neoplatí s neplatcom spolupracovať?
Sorry a takéto jednoduché otázky, ale chcem sa z toho nejako vysomáriť a pochopiť obe strany. vďaka
Naposledy upravil tuska80 : 09.06.11 at 13:24
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
tuska80 Pozri príspevok
A teda aké je nejjednoduchšie riešenie, aby bol spokojný aj platca aj neplatca dph, ak sa neplatca nechce stať platcom? Aby si platca kupoval materiál priamo na seba a nie cez neplatcu? Alebo sa mu vážne neoplatí s neplatcom spolupracovať?
Sorry a takéto jednoduché otázky, ale chcem sa z toho nejako vysomáriť a pochopiť obe strany. vďaka
Presne tak. Ak sa mu nepáči, nech si nájde iného dodávateľa. Ak mu zase chceš ty dodávať, tak sa staň platiteľom DPH.
0 0
tuska80 tuska80

tuska80 je offline (nepripojený) tuska80

No, pravdou je, že sa nechcem registrovať ako platca DPH.
Teraz som dotelefonovala s pani účtovníčkou z tej firmy a povedala mi, že: "my si síce dph odpočítať nevieme, ale na konci roka sa nám znížia náklady". Čiže až taký problém to podľa mňa nie je. A sranda, že doteraz, keď som im faktúrovala drobnosti sa nikto nepozastavoval nad tým a zrazu, keď vyskočila vyššia suma, už ich to začína zaujímať. No, dúfam, že to dopadne dobre a nenájdu si iného dodávateľa.

A ďakujem za rady.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať