Zavrieť

Porady

SZCO, zdrav. poistenie pocas rodicovskej dovolenky

CHcem sa opýtať, či som bola povinná platiť si zdravotné poistenie, keď som popri rodičovskej dovolenke mala otvorenú živnosť. Keď som ju totiž po 2 rokoch zrušila a prišla to nahlásiť na sociálku , pani úradníčka sa na mňa pozrela, akoby som spadla z marsu a že som vraj ako matka s dieťaťom do 3 rokov zdravotné poistenie platiť nemusela.
Viete mi niekto poradiť, ako to vlastne je? Mala či nemala som platiť ZP? A ak som nemala tú povinnosť, vráti mi ZP peniaze? Podotýkam, že som bola prvopodnikateľ a ešte stále poberám rodičovský príspevok.

Ďakujem za reakcie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    SZČO na materskej, aj rodičovskej dovolenke, ktorá má živnosť je povinná platiť preddavky na zdravotné poistenie. V zdravotnej poisťovni mi síce vraveli, že možno bude existovať nejaká výnimka, ale zatiaľ musím platiť preddavky, ktoré som si vypočítala v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia. Ja momentálne mám živnosť a som na rodičovskej dovolenke. Nemám síce teraz žiadne príjmy ale preddavky platiť musím. Preplatok alebo nedoplatok na zdravotnom poistení si potom vypočítam pri podaní ročného zúčtovania zdravotného poistenia.

    Čo sa týka nemocenského, dôchodkového poistenia SZČO, ktoré sa platí do Sociálnej poisťovne, tak počas materskej sa toto poistenie platiť nemusí. Ak sa ale začnej poberať rodičovský príspevok, tak SZČO, ktorá živnosť má, musí platiť aj toto poistenie, pokiaľ jej vznikla povinnosť nahlásiť sa a platiť. (podľa príjmov z daňového priznania). Ak však SZČO živnosť nevykonáva - do Sociálnej poisťovne sa dáva čestné prehlásenie o nevykonávaní zárobkovej činnosti - prerušuje sa jej povinné poistenie a odvody platiť nemusí.

    Ak si platila niečo, čo si nemusela (a nebola si dobrovoľne poistenou osobou) môžeš si podľa mňa požiadať o vrátenie zaplateného poistenia.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    Mám takú skúsenosť, že v spomínanom prípade, teda keď sa platia preddavky na zdrav. poistenie hoci by sa nemuseli, zdrav. poisťovne takéto "preplatky" nevracajú. Je lepšie prerušiť živnosť, potrvrdenie o prerušení živnosti zaniesť na prísl. zdrav. poisťovňu a vtedy /počas celej doby prerušenia živnosti/ odpadá povinnosť platenia mesačných preddavkov.

    neta1 je offline (nepripojený) neta1

    neta1
    Vdaka za odpoved Jarkra, ja som platila asi vsetko tak ako som mala, ale ta pani na socialke ma s tym, ze som vraj zdrav. platit nemala trochu poplietla. Takze je to v poriadku. Este raz vdaka. Prajem pekny den.

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    JDM
    Mám takú skúsenosť, že v spomínanom prípade, teda keď sa platia preddavky na zdrav. poistenie hoci by sa nemuseli, zdrav. poisťovne takéto "preplatky" nevracajú. Je lepšie prerušiť živnosť, potrvrdenie o prerušení živnosti zaniesť na prísl. zdrav. poisťovňu a vtedy /počas celej doby prerušenia živnosti/ odpadá povinnosť platenia mesačných preddavkov.
    No to dufam nie, mne uz päť krát v zdravotnej poisťovni tvrdili, že mi preplatok z ročného zúčtovania vrátia. Ja viem, že je lepšie živnosť prerušiť, ja som sa však plánovala vrátiť k práci, no bábo mi to stále odďaľuje. Ja totiž tie preddavky podľa zákona platiť musím, bez ohľadu na to, či poberám rodičovský príspevok alebo materské.

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    jarkra
    No to dufam nie, mne uz päť krát v zdravotnej poisťovni tvrdili, že mi preplatok z ročného zúčtovania vrátia. Ja viem, že je lepšie živnosť prerušiť, ja som sa však plánovala vrátiť k práci, no bábo mi to stále odďaľuje. Ja totiž tie preddavky podľa zákona platiť musím, bez ohľadu na to, či poberám rodičovský príspevok alebo materské.
    Preplatok z ročného zúčtovania ti určite vrátia. Ale ak teraz platíš z minima, nebudú ti mať čo vrátiť aj keď žiadny príjem mať nebudeš. Pre teba bolo lepšie živnosť pozastaviť.

    aktaK je offline (nepripojený) aktaK

    aktaK
    Suhlasim s Dogickou,
    nakolko rocne zuctovanie je jedna vec,
    ale druha vec je ta, ze so spatnou platnostou (jeden alebo dva roky) sa predsa neda v zdravotnej poistovni odhlasit ako rodic, ktory pobera rodicovsky prispevok...kto by tu financnu dieru zdravotnej poistovni potom zalatal? stat urcite nie...

    kankai je offline (nepripojený) kankai

    kankai
    Pripojim sa so svojou skusenostou.Ak Vam skonči pozastavenie zivnosti,tak treba ist aj na zdravotnu aj na socialnu poistovnu najlepsie osobne a znovu sa prihlasit.Oni Vas totiž automaticky odhlasia a ked im poslete oznamenie o ukonceni prerusenia zivnosti, automaticky Vas uz nik neprihlasi.Naivne som si myslela ,že staci postou oznamit-ale nestaci-oznamenie im je nanic ,ako som pochopila,popripade ho stratia ,alebo Vam uplne domiesaju dva rozdielne roky/osobna skusenost./Prajem vela trpezlivosti s uradmi a pekny den!

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Mám čerstvú informáciu zo ZP, počas materskej za SZČO platí štát, počas rodičovskej dovolenky už samotná SZČO.

    neta1 je offline (nepripojený) neta1

    neta1
    Ahojte všetci, netušila som, že tu rozpútam takú debatu))
    Každopádne je fajn, že porada existuje. Ďakujem všetkým, čo ste ponúkli svoje poznatky. Myslím, že posledná informácia od Dadky jasne poukazuje na to, že platiť som mala a že teda pani na sociálke v tom nemala veľmi jasno.
    Je hrozné, keď vám na jednom úrade nevedia povedať nič a posielajú vás od dverí k dverám. Ja som pri rušení SZČO musela navštíviť ZP 3x, kým som sa k niečomu dopracovala. Myslím, že už by sa mal ten systém zosúladiť a keď človek niečo vybavuje, mala by každá osoba na úrade ku ktorej prídem a vybavujem nejakú konkrétnu vec vedieť, kam ďalej ma má posunúť.
    Prečo mi neviedia na živnostenskom povedať kam mám ísť od nich a čo potrebujem. Keď tam prídem, zas by ma mali poslať ďalej s informáciou o tom, čo budem potrebovať tam. Nemyslíte?

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    neta1
    Ahojte všetci, netušila som, že tu rozpútam takú debatu))
    Každopádne je fajn, že porada existuje. Ďakujem všetkým, čo ste ponúkli svoje poznatky. Myslím, že posledná informácia od Dadky jasne poukazuje na to, že platiť som mala a že teda pani na sociálke v tom nemala veľmi jasno.
    Je hrozné, keď vám na jednom úrade nevedia povedať nič a posielajú vás od dverí k dverám. Ja som pri rušení SZČO musela navštíviť ZP 3x, kým som sa k niečomu dopracovala. Myslím, že už by sa mal ten systém zosúladiť a keď človek niečo vybavuje, mala by každá osoba na úrade ku ktorej prídem a vybavujem nejakú konkrétnu vec vedieť, kam ďalej ma má posunúť.
    Prečo mi neviedia na živnostenskom povedať kam mám ísť od nich a čo potrebujem. Keď tam prídem, zas by ma mali poslať ďalej s informáciou o tom, čo budem potrebovať tam. Nemyslíte?
    Prečo? Pretože by to bolo príliš ideálne keby všetci úradníci v poisťovniach a úradoch vedeli odpovedať na otázky ktoré sú z ich oblasti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.