Zavrieť

Porady

Združenie FO

Sú 2 členovia združenia FO. Hlavný člen začal vykazovať činnosť 1 mesiac pred založením združenia. Tento mesiac sa u neho účtuje zvlášť ?
Každý člen bral dotáciu z ÚP v inej výške. Je to príjem združenia alebo FO?
Odvody do SP, ZP. Spolu alebo zvlášť ? Dúfam, že mi rozumiete, čo sa chcem vlastne opýtať. Ďakujem
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
DenisD Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, neviete poradiť? Uzavrel som zmluvu o kúpe nákladného auta s jedným z členov združenia. Na druhý deň mi volal druhý člen združenia, že je zmluva neplatná, lebo ten spoločník má len 20%-tný podiel na združení a nie je podľa zmluvy o združení poverený správou majetkových hodnôt, ani nemôže podpisovať žiadne zmluvné veci a podobné veci nie bežnej povahy. (myslím že našli kupcu, ktorý dá viac, tak chcú vykľučkovať...). Je naozaj tá zmluva neplatná? Urobil som chybu ja? -myslím že keď idem niečo podpisovať s členmi združenia som povinný si vypýtať ich zmluvu o združení, aby som vedel s kým mám jednať??? Taktiež vystupujú vlastne pod menom jedného z nich a na zmluve je IČO aj všetky údaje toho druhého spoločníka, ale podpis toho druhého s tým menším podielom s ktorým som uzavrel zmluvu, tak by som bol naozaj zvedavý či to ten druhý vôbec mohol podpísať a ak áno za akých podmienok...??? Som z toho riadne znechutený. Ďakujem vopred za odpoveď.
Ak by sa jednalo o spoločný majetok , ktorý zakúpili spoločne podnikatelia dosahujúci príjem spoločnou prácou v rámci združenia , tak sú spoluvlastníci vozidla.
Ak sa rozhodnú , že vozidlo predajú, tak kúpna zmluva by mala znieť na SZČO( účastníka združenia) , ktorý je poverený vedením účtovníctva.

Avšak toto by mali mať riešené v ich Zmluve o združení , kto má právo vystupovať navonok v zmluvných vzťahoch .
To znamená , ak je poverený vedením účtovníctva ten, ktorý má podiel 80% , tak Kúpna zmluva musí byť uzatvorená s ním a samozrejme aj podpísaná touto osobou .
Inak je zmluva neplatná .
Vy nie ste oprávnený pozerať do ich zmluvy o združení. Vystupovanie smerom k obchodným partnerom týchto dvoch pánov by malo byť na báze serióznosti.
Nemyslím, že by kamuflovali predaj , lebo majú vyššiu ponuku, skôr si myslím, že to vyzerá na nezhody a nesúhlas toho druhého s predajom MV , nakoľko má rozhodne väčšinový podiel v hlasovaní .
Ďalšou dôležitou vecou je , na koho je písané vlastníctvo vozidla .....
Ak by uprednostňovali vyššiu ponuku , tak ja nevidím problém, aby Vám to povedali na rovinu.Majú predsa právo si vybrať kupcu .Skôr sa mi vidí, že člen s nižším podielom, chce predať spoločný majetok, bez súhlasu toho druhého .Kto vie ako je to medzi nimi .

P.S. Vidím, že preberanie MV sa asi udialo už včera .
Naposledy upravil Zita5 : 31.08.11 at 04:51
0 0
DenisD DenisD

DenisD je offline (nepripojený) DenisD

Ďakujem za odpoveď, zmluva je písaná na toho druhého spoločníka, ale podpísal ju ten ktorý so mnou jednal, teda ak sa nemýlim je neplatná podľa toho čo ste mi napísali.
Nechám to asi radšej tak, ako som sa včera dozvedel spoločníci sú na nože a chcú ukončiť združenie, takže rozumnejšie bude ísť sa dohodnúť s tým čo má ten vyšší podiel na združení aby som nedal peniaze niekomu kto na to nemá nárok a potom sa môžem súdiť sto rokov. Ďakujem za objasnenie.
Nevedel som ako to v združení funguje, ten čo mi to auto chcel predať povedal že fungujú pod jedným menom že o tom to združenie je a že môžu uzatvárať zmluvy len pod tým jedným menom (ale či aj podpisovať to je už druhá vec...)
0 0
DenisD DenisD

DenisD je offline (nepripojený) DenisD

A auto som neprebral, nebolo mi jasné či je zmluva platná, som sa včera vyhovoril že mi to nevyšlo a radšej si o tých dvoch zisťoval informácie Dobre som urobil...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Som toho názoru, že je dobre, že ste odstúpil od tohto obchodu . Radšej treba hľadať niečo iné .
Ja nie som právnik, aby som celú vec posudzovala podľa práva , ale isto by nastal problém , ktorý by aj Vám znepríjemňoval život .
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Dobrý deň, zabehnutá sro založila združenie s FO s tým, že poverená je SRO. Zistili sme že účtovníctvo sa musí viesť osobitne a na konci účt.obdobia sa do sro zaúčtuje podiel HV združenia 398/648 a 548/398. Chceme sa spýtať čo potom s účtom 398 na ktorom bude zostatok. A ešte jedna vec čo s DPH ak na združení bude napr. NO a v sro VDP, má sa to započítať v jednom DP alebo podávať dve DP? Ak sa to započíta ako sa o tom účtuje? Ďakujeme za odpoveď
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Ak združenie nemá právnu subjektivitu, nevediete preň zvlášť účtovníctvo. DP pre DPH vrátane zdaniteľných plnení združenia podáva s.r.o. ako poverená osoba, FO podáva svoje DP pre DPH bez zdaniteľných plnení združenia.
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Ak budem účtovať združenie do sro akým spôsobom vyčlením podiel FO z účtovníctva sro na konci účt.obdobia? Ďakujem
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Obvykle sa to robí formou strediska. Alebo sa vedie pre združenie paralelné neoficiálne účtovníctvo (toto spojenie sa mi nepáči, radšej používam slovo evidencia ).
1 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Keby som to účtovala formou strediska bolo by to asi naljepšie, lebo by mi sedel aj účet DPH. Ale mne sa jedná o to, že sro má podiel 50% a do výnosov a nákladov mi pôjde 100%. Ako preúčtujem tých 50% ktoré tam nemôžu byť, oproti akému účtu?
0 0
ALIBABKA ALIBABKA

ALIBABKA je offline (nepripojený) ALIBABKA

myslím, že sa to účtuje cez spojovací účet 398 s príslušnou AE na jednotlivých členov združenia a podľa ich podielu
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Čiže ak budem viesť účtovníctvo združenia v sro-stredisko tak na konči účt.obdobia ponížim o podiel druhého účastníka združenia výnosy 602/398 a náklady 398/504? A čo s koncovým zostatkom na účte 398?
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Nevie nám niekto poradiť, my sme ešte takéto združenie neúčtovali. Jedná sa len o pár vystavených FA čiže jednu zákazku, potom zaniká, preto neviem či na účte 398 zostáva zostatok.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Veľmi rada by som pomohla, ale združenie účtujem len medzi SZČO a v JU, v PU nemám praktickú skúsenosť .
Ale ak pomôže pre PU tak prikladám materiál, v ktorom je riešené aj účtovanie pre PU ...
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Môj názor je taký, že sro vedie účtovníctvo združenia vo svojom účtovníctve oddelené ako stredisko s tým, že podáva jednu DPH. DPH zo združenia si vysporiadajú mimo účtovníctva. Na konci účt.obdobia si vysporiadajú iba náklady a výnosy nasledovne(účtovanie u poverenej osoby):
6xx/398
398/5xx
ak je zisk 398/368 -záväzok
úhrada záväzku 368/221
ak je strata 358/398 -pohľadávka
úhrada pohľadávky 221/358
Myslíte že je tento postup správny?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Vyjadrím sa k DPH ...........u Vás sa nejedná o registráciu zrejme, obchod prebehol predpokladám medzi platiteľmi DPH ......ale kto je poverenou osobou z pohľadu DPH §4 zákona o DPH odst.3 , (ste mali oznámiť na DU), ten vystavuje FA, vedie záznamovú evidenciu §70 ,podáva DP(tým aj platí daň) a podáva SV.
Nerozumiem tomu teda , že DPH si vysporiadajú mimo účtovníctva ..........
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Poverenou osobou je sro, ktorá si DPH zo združenia zaráta do svojo DP DPH, ale myslím ak zo združenia bude napr. vlastná daň.povinnosť tak 50% z toho mu zaplatí druhý účastník združenia mimo účtovníctva.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ing. Pavol Zúber Pozri príspevok
Poverenou osobou je sro, ktorá si DPH zo združenia zaráta do svojo DP DPH, ale myslím ak zo združenia bude napr. vlastná daň.povinnosť tak 50% z toho mu zaplatí druhý účastník združenia mimo účtovníctva.
Ja teda neviem o akú činnosť sa jedná , ale tým že s.r.o. je poverená ...t.j. vystavila FA s DPH , a túto pohľadávku včetne DPH s.r.o/čke odberateľ zaplatil, a prípadne ak aj na spoločnú činnosť mali aj spoločné výdavky , na ktoré bol nárok na odpočet DPH a uplatnil sa ....nevidím dôvod, aby 50 % daňovej povinnosti DPH platila FO t.j. druhý člen združenia .....dôvod nevidím aj bez spoločných výdavkov , aby FO platila 50% daňovej povinnosti s.r.o
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Vlastne áno, to ma nenapadlo. Ďakujem.
0 0
juskam juskam

juskam je offline (nepripojený) juskam

Dobrý večer, idem robiť DP 2 FO v združení. Príjmy majú spoločne 25000 Eur. Príjmy si delia 50:50. Obidvaja si uplatňujú paušalné výdavky už od vzniku združenia t.j. asi 10 rokov. Združenie si nevedie účtovníctvo, len evidenciu pohľadávok a príjmov (ktoré si na konci rozdelia na polovicu). Je to tak správne.
A ešte 1 člen v polovici roka ukončil živnosť. Môže 1. člen združenia pokračovať pri faktúrach číslovaním ďalej a prijmy za pol roka delím na polovicu a tú druhú časť roka už davam len jednemu členovi ale musel začať s novým čislovaním faktúr. Prosím o radu.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Beata Pozri príspevok
Už sa tu veľa popísalo o združení FO, len by bolo treba pohľadať poriadne.

Ak sú v združení napríklad dve FO, tak vediem tri účtovníctva. Ak sú tri FO, tak štyri účtovníctva, ak štyri FO, tak vediem päť účtovníctiev.
Ak FO zobrali dotácie, účtujem o nich v účtovníctve každej FO zvlášť. Odvody do fondov tak isto, používanie mobilov tak isto (všetko to záleží na zmluve). Ak napríklad jedna FO vykonáva ešte okrem činnosti združenia aj inú činnosť a používa jeden mobil, tak alikvótnu čiastku si uzná do nákladov svojho účtovníctva a ostatnú čiastku vyfakturuje združeniu... atd. Tak isto používanie súkromného MV vyúčtuje FO združeniu. Skrátka v účtovníctve združenia sa nachádza len to, čo sa týka združenia. Na záver roka rozdelím príjmy a výdavky, majetok a záväzky podľa podielov na jednotlivé FO a tieto sumy prenesiem do ich účtovníctiev.
mna by zaujimali tie telefony. Zdruzenie 2 FO, poverena osoba nema inu činnost. Druhy člen pouziva mobil na svoje podnikanie aj podnikanie zdruzenia, do vydavkov zdruzenia dava teda pomernu čast faktury, ale ako to dostanem do učta zdruzenia? Myslím účtovne? Lebo v jej učte to bude čast v nakladoch a čast v neovlyvn. ZD. A tu čast potrebujem dostat do V ovpl. ZD v zdruzeni. vdaka
0 0