Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky ... ako?...

Dobrý deň chela by som sa pýtať ako je to s paušálnymi výdavkami, ešte som sa s nimi nestretla ako ich vyrátam a zaúčtujem v peňažnom denníku?
Ďakujem.
Usporiadat
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Zuzana Boháčová Pozri príspevok
ahojte poraďáci,
prosím Vás, a úroky na bank.účte z banky,ktoré sú pripísané paušalistovi,uvádzam do príjmov v daňovom priznaní?
(z urokov už bola strhnuta aj daň)
ďakujem
Áno, pripočítavaš k príjmom a zaplatenú daň uvedieš v daňovom priznaní ako zaplatený preddavok podľa § 43 Zákona (r. 98 DP)

PN nie
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

Lydka R Pozri príspevok
Áno, pripočítavaš k príjmom a zaplatenú daň uvedieš v daňovom priznaní ako zaplatený preddavok podľa § 43 Zákona (r. 98 DP)

PN nie
takže
príjmy zo živnosti mám 300000sk - tabuľka č.1
úroky v banke 13.05 Sk - to uvediem do tabuľky č.2 riadok 2 - úroky,výhry a iné výnosy z dkladov na vkl.knižkách vrátane úrokov z peňprostr.na vkladovom pčte a z bežného účtu - zaokrúhlene 13 sk

(inak čo som videla daňové prizn.paušalistov,tieto úroky tam nikde neuvádzali..,ale zas netvrdím,že to mali správne
ja robím paušalistu prvý raz,preto sa radšej poučím
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Nie do tabuľky 2, to už dávno neplatí, úroky dáva do živnosti, takže v tabuľke 1 budeš mať 300013
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
takže
príjmy zo živnosti mám 300000sk - tabuľka č.1
úroky v banke 13.05 Sk - to uvediem do tabuľky č.2 riadok 2 - úroky,výhry a iné výnosy z dkladov na vkl.knižkách vrátane úrokov z peňprostr.na vkladovom pčte a z bežného účtu - zaokrúhlene 13 sk

(inak čo som videla daňové prizn.paušalistov,tieto úroky tam nikde neuvádzali..,ale zas netvrdím,že to mali správne
ja robím paušalistu prvý raz,preto sa radšej poučím
Zuzka , Porada je super vec, ale treba čítať aj zákony .

§6 Zákona o dani z príjmov
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.

... takže ich nezdaňuješ v §7 ako príjmy z kapitálového majetku, ale v rámci príjmov z § 6.
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

zuhl Pozri príspevok
Nie do tabuľky 2, to už dávno neplatí, úroky dáva do živnosti, takže v tabuľke 1 budeš mať 300013
ok dik moc
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Johanka Pozri príspevok
Nie je dôležité , čo je v Poradcovi...
Živnostenský zákon
Príloha č. 1

REMESELNÉ ŽIVNOSTI

Por. č. Živnosť Zoznam
SKUPINA 101 - Výroba kovov a kovových výrobkov
1. Zámočníctvo I
2. Nástrojárstvo I
3. Kovoobrábanie I
4. Galvanizácia kovov I
5 Smaltovanie I

SKUPINA 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov
6. Opravy pracovných strojov I
7. Opravy cestných motorových vozidiel I
8. Opravy karosérií I

SKUPINA 104 - Výroba zdravotníckych výrobkov, presných a optických prístrojov a hodín
9. Výroba a opravy protetických výrobkov I
10. Výroba a opravy ortopedickej obuvi
11. Hodinárstvo I

SKUPINA 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika
12. Kamenárstvo I


SKUPINA 108 - Výroba potravín a nápojov
13. Mäsiarstvo a údenárstvo I
14. Výroba piva a sladu I
15. Výroba mliečnych výrobkov I
16. Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov

SKUPINA 110 - Výroba kože, kožených výrobkov (vrátane obuvi), výroba gumových výrobkov a výrobkov z plastických látok
17. Kožušníctvo I


SKUPINA 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov
18. Stolárstvo I
19 Zlatníctvo a klenotníctvo I

SKUPINA 112 - Výroba papierenská a polygrafická
20 Polygrafická výroba I


SKUPINA 113 - Stavebníctvo
21. Murárstvo I
22. Tesárstvo I
23. Pokrývačstvo I
24. Klampiarstvo I
25. Izolatérstvo I
26. Vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo I
27. Inštalácia a opravy chladiarenských zariadení
28. Podlahárstvo I

29. Plynoinštalatérstvo
29a. Kachliarstvo I

SKUPINA 114 - Ostatné
30. Holičstvo a kaderníctvo III
31. Kozmetické služby V
32. Pohostinská činnosť V
33. Čistenie a kontrola komínov V

Ahojte. Aj ja mám klientku kozmetičku. Teda si môže uplatiniť paušál 60%? čo znamenaju I, II, III, V za jednotlivými činnosťami? Napr. kozmeticka V ?
A ešte ma napadlo. Ak niekto kto odpisuje ide na paušál, odpisy si preruší v tomto roku alebo sa to berie ako by odpisoval normalne?
Ďakujem
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Pozri si starý zákon (platný do 31.12.2007) § 66g až k - ide o preukazovanie odbornej spôsobilosti.
V Živnostenskom zákone účinnom od 1.1.2008 už je pri kozmetických službách III - § 66 bol novelizovaný pozri §66 i,j,k .
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Tinika Pozri príspevok
A ešte ma napadlo. Ak niekto kto odpisuje ide na paušál, odpisy si preruší v tomto roku alebo sa to berie ako by odpisoval normalne?
Ďakujem
Vo výdavkoch, uplatnených paušálom, sú zahrnuté všetky výdavky, ovplyvňujúce základ dane, teda aj odpisy, (nemožno ich prerušiť), okrem výdavkov na odvody do SP a ZP...
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

Johanka Pozri príspevok

Zuzka , Porada je super vec, ale treba čítať aj zákony .

§6 Zákona o dani z príjmov
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.

... takže ich nezdaňuješ v §7 ako príjmy z kapitálového majetku, ale v rámci príjmov z § 6.
ďakujem johanka
no a paušálne výdavky 40% počítam z príjmov zo živnosti+ úrokov áno?
tzn. v tomto prípade z 300013 Sk?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
ďakujem johanka
no a paušálne výdavky 40% počítam z príjmov zo živnosti+ úrokov áno?
tzn. v tomto prípade z 300013 Sk?
Áno.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Úrkoy sa považujú v zmysle citovaného ustanovenia za príjmy zo živnosti ...
Áno, počítaš 40 % z celkových príjmov zo živnosti ( vrátane úrokov).
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Aha takže to sa tyka odbornej spôsobilosti. Ciže komzmetička si môže uplatniť 60% paušál ako som to uz nikde na porade čítala
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ďakujem za vysvetlenie, už mi je to trocha jasné.
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

Aj ja Vám ďakujem pekne za vysvetlenie poradáčky
krásnu slnečnú nedelu prajem
0 0
jožžo jožžo

jožžo je offline (nepripojený) jožžo

Lub Pozri príspevok
Odvody do poisťovní môžeš uplatniť, ale odpisy nie.
Dobrý deň,
mám tomu rozumieť tak, že pri použití pauš. výdavkov preruším odpisovanie a pri zmene uplatňovania výdavkov budem pokračovať ďalej?
To ale znamená, že keď som pôvodne odpisovaný majetok nútený naďalej použíť, tak dochádza k jeho fyzickámu aj morálnemu opotrebeniu a ja sa v podstate odpisov "nikdy nezbavím" pretože mi zostáva majetok neodpísaný.
Čo s tým ďalej?
Prosím o názor.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jožžo Pozri príspevok
Dobrý deň,
mám tomu rozumieť tak, že pri použití pauš. výdavkov preruším odpisovanie a pri zmene uplatňovania výdavkov budem pokračovať ďalej?
To ale znamená, že keď som pôvodne odpisovaný majetok nútený naďalej použíť, tak dochádza k jeho fyzickámu aj morálnemu opotrebeniu a ja sa v podstate odpisov "nikdy nezbavím" pretože mi zostáva majetok neodpísaný.
Čo s tým ďalej?
Prosím o názor.
Pri uplatnení paušálnych výdavkov neprerušuješ odpisovanie. Odpisy sú súčasťou paušálnych výdavkov. Ak napr. doba odpisovania PC je 4 roky a 4 roky uplatňuješ paušálne výdavky, PC je "odpísaný".

-------
Veronika
0 0
jožžo jožžo

jožžo je offline (nepripojený) jožžo

Už mi je to jasné.
Ďakujem za informáciu.
0 0
martina 11 martina 11

martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

A môžu sa kreditné úroky zarátavať do príjmu aj u paušalistov 60 %? Ak to má byť výdavok len k príjmom z remeselnej činnosti. Toto mi stále uplne jasne nie je. Díky
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Ja som to sčítala dokopy, veď úroky sú vlastne z príjmov z remeselnej činnosti.
0 0
martina 11 martina 11

martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

Veď práve, že osobitne len pre výpočet výdavkov použiť sumu príjmov bez úrokov nemôžem, lebo nebude sedieť pri kontrole súčtov suma, takže musíme to dať len do príjmov normálne.Dílky
Naposledy upravil martina 11 : 05.02.08 at 12:03
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať