Zavrieť

Porady

dan z prijmu za prenajom bytu

1.7.2006 som dala byt do prenajmu, ktory mam v os.vlastn.
Mam z neho prijem 8000sk, (z toho vyplacam aj inkaso za ten byt, co je cca kazdy mesiac 4200sk,) je to aj na zmluve, ale ja osobne som dobrovolne nezamestnana a zaroven si aj platim zdravotne poistenie.
Aky typ DP mam podat, dokedy a mam vobec pravo na osobodenie od dane?
dakujem
Usporiadat
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Podávate daň.priznanie typ B pre FO,máte nárok na odpočítateľnú položku na daňovníka vo výške 90 816,- Sk a pri prenájme si možete uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 % alebo skutočne preukázané.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Okrem toho máte nárok znížiť si príjem z prenájmu o 5-násobok životného minima, potom by váš príjem za 6 mesiacov bol:
6 x 8000.- Sk = 48000.- Sk
zníženie o 5-násobok ŽM ( o 23650.- Sk) do riadku 10 stĺpec 1) v VI. oddiele daňového priznania typ B napíšete len sumu 24350.- Sk. Výdavky vo výške 40 % = 9740.- prepočítané v pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom, čiže 9460.- Sk, Sk napíšete do stĺpca 2, základ dane = 14610. 14890.- Sk. Nezdaniteľná časť 90816.- Sk ročne, daň = 0.-
Naposledy upravil abel : 31.01.07 at 06:25
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

namornicka
1.7.2006 som dala byt do prenajmu, ktory mam v os.vlastn.
Mam z neho prijem 8000sk, (z toho vyplacam aj inkaso za ten byt, co je cca kazdy mesiac 4200sk,) je to aj na zmluve, ale ja osobne som dobrovolne nezamestnana a zaroven si aj platim zdravotne poistenie.
Aky typ DP mam podat, dokedy a mam vobec pravo na osobodenie od dane?
dakujem
Na prenájom sa vzťahuje čiastočne oslobodenie do výšky ustanovenej zákonom v §9 ods.1 písm.h) zákona o dani z príjmov - a to do výšky 5-násobku životného minima. Do tejto sumy je prenájom oslobodený - a zdanenie sa vzťahuje len na sumu presahujúcu túto sumu. Výška životného minima je aktuálne 4980,-Sk x 5 = 24900,-Sk.
-životné minimum uvedeé na stránke:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dav...ednotlivec.htm

Napr. Príjem z prenájmu za rok je 8000,x12= 96000,Sk - 24900 = 71100,-Sk budú predmetom zdanenia. Od toho sa odpočítajú 40% paušálne výdavky. Poistenie na ZP nemožno odpočítať. Možno si uplatniť len odpočítateľnú položku na daňovníka vo výške 90816,-Sk.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Orsz
Na prenájom sa vzťahuje čiastočne oslobodenie do výšky ustanovenej zákonom v §9 ods.1 písm.h) zákona o dani z príjmov - a to do výšky 5-násobku životného minima. Do tejto sumy je prenájom oslobodený - a zdanenie sa vzťahuje len na sumu presahujúcu túto sumu. Výška životného minima je aktuálne 4980,-Sk x 5 = 24900,-Sk. Napr. Príjem z prenájmu za rok je 8000,x12= 96000,Sk - 24900 = 71100,-Sk budú predmetom zdanenia. Od toho sa odpočítajú 40% paušálne výdavky. Poistenie na ZP nemožno odpočítať. Možno si uplatniť len odpočítateľnú položku na daňovníka vo výške 90816,-Sk.
Výška ŽM platná k 1.1.2006 je 4730.- a táto suma sa použije pre rok 2006. Okrem toho je to aj v poučení 8) pod VI. oddielom DP.
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...D=3722&LngID=0
Naposledy upravil abel : 30.01.07 at 16:14
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Pri uplatnení skutočných výdavkoch bude výpočet takýto.
Keďže príjmy z prenájmu sú vyššie ako 45408(6*8000) Sk, si povinná podať DP_typ B. Príjmy z prenájmu do výšky 23650 sú oslobodené, takže do DP odd.VI,stĺ.1,r.10 uvedieš príjmy 48000-23650=24350 a do stĺ.2,r.10 výdavky vo výške (23650:48000)=49,27%*25200=12416, 25200-12416=12784
Sumarizácia

Príjmy pred úpravou=48000(6*8000), výdavky pred úpravou=25200(6*4200)
Po úprave:
Príjem = 24350
Výdaj = 12784
ČZD = 11934
odp.pol = -90816
základ dane = 0
daň = 0
Naposledy upravil Marína : 04.02.07 at 12:52
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§ 9 Zákona o dani z príjmov:
ods.1 písm.h) podľa § 6 ods. 3 apodľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn príjmov podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f) znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia; ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky nezahrnuté do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane,

Správna suma oslobodených príjmov je 23.650 Sk.
Postup pri výpočte je nasledovný:
6 x 8.000 Sk 48.000 Sk z toho 40 % 19.200 Sk
oslobodené príjmy 23.650 Sk
zdaniteľný príjem 24.350 Sk

pomer oslobodených príjmov k celkovým príjmom je 23650/48000= 49,27 %
výdavky budú 19.200 Sk x 49,27 % 9.459,80 Sk
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Marína, ako si prišla na tie výdavky?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Johanka
Marína, ako si prišla na tie výdavky?

prepočítala skutočné výdaje - 4200 Sk,- mesačne, nie paušálne - 40%
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ahááá . Takže sme ponúkli dve verzie .
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Johanka
Marína, ako si prišla na tie výdavky?
Marína
Pri uplatnení skutočných výdavkoch bude výpočet takýto.
........
Kuk sem, kuk tam.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Už mi napísali ... , večer bola asi hmla .
0 0
willma willma

willma je teraz online willma

Pokračujem v téme. V decembri som investovala do bytu: výmena kuchynskej linky, batérií, pokládka plávajúcej podlahy, maľovanie, zasklievanie dverí a okien, kúpa nového kovania, tapiet na obnovu dverí- môžem toto všetko pripočítať k výdavkom- bloky mám odložené.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Áno, za predpokladu, že "investície" neboli technickým zhodnotením ...
0 0
willma willma

willma je teraz online willma

Johanka
Áno, za predpokladu, že "investície" neboli technickým zhodnotením ...
Ako to je myslené? obytný dom stojí cca od r.1976, bola tam kuchynská linka a všetko zariadenie. Jednoducho som to už potrebovala vynoviť. Pôvodná podlaha - lino poskladané so zbytkov, batérie mali tiež svoje odžité a o kuchynskej linke ani nehovorím. Vchodové dvere pôvodné, len olepené tapetou a opatrené novým kovaním, sklá popraskané- sme tam prievan a na oknách tiež. toľko pre vysvetlenie. Takže neviem či je to technické zhodnotenie alebo zlepšenie kvality bývania.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Príjem z prenájmu nehnuteľnosti je príjem podľa §6 ods.3. Daňovníci s týmto príjmom majú pri uplatňovaní výdavkov možnosť uplatniť preukázateľné výdavky - za takých istých podmienok ako daňovníci s príjmami podľa § 6 ods.1a 2. Takže musia dodržiavať všetky ustanovanie zákonu o dani z príjmov, na základe ktorých sa uplatňujú výdavky, okrem iného aj http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...znenie.html#29. Musíš posúdiť každý jednotlivý výdavok, či napĺňa podstatu TZ alebo nie. Ak nie , môžeš ho dať priamo do výdavkov.
0 0
willma willma

willma je teraz online willma

Ďakujem nakuknem a keď budem furtom furt z toho jeleň tak sa opäť spýtam
0 0
-Dana- -Dana-

-Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

Chcem sa Vás spýtať, prečo , ak má niekto príjem z prenájmu vo výške 48 000 má povinnosť podať daňové priznanie, ak od tohto príjmu si odrátavam sumu oslobodenú od dane, ktorá nie je ZDANITEĽNÝM príjmom, teda potom, moje zdaniteľné príjmy, už nebudú nad 45 408 Sk a tá povinnosť by tu podľa mňa nemala byť. /ak si samozrejme môže niekto uplatniť aj 19,2 násobok./
0 0
kristina11 kristina11

kristina11 je offline (nepripojený) kristina11

Poraďáci prosím o radu:
starobný dôchodca prenajíma byt už niekoľko rokov. Doteraz si uplatňoval skutočné výdavky. Za rok 2006 by sa mu viac oplatilo, ak by si uplatnil paušálne výdavky 40%.
Je možné, aby si uplatňoval v jednotlivých rokoch také výdavky, ktoré su preňho výhodnejšie?
Alebo ked si doteraz uplatňoval skutočné, musí v tom pokračovať? Má nejakú povinnosť vopred nahlásiť DÚ aké výdavky si bude v danom roku uplatňovať?
Ďakujem pekne.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

kristina11
Poraďáci prosím o radu:
starobný dôchodca prenajíma byt už niekoľko rokov. Doteraz si uplatňoval skutočné výdavky. Za rok 2006 by sa mu viac oplatilo, ak by si uplatnil paušálne výdavky 40%.
Je možné, aby si uplatňoval v jednotlivých rokoch také výdavky, ktoré su preňho výhodnejšie? Áno, je to možné.
Alebo ked si doteraz uplatňoval skutočné, musí v tom pokračovať? Nemusí.
Má nejakú povinnosť vopred nahlásiť DÚ aké výdavky si bude v danom roku uplatňovať? Nemá.
Ďakujem pekne.
K tomu si pozri návod na prechod z uplatňovania si skutočných výdavkov na tzv. paušálne. Viď zhrnutie, bod 2.
Paušálne výdavky
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

ak som to spravne pochopila ked su prijmy z prenajmu napr. rocne napr. 500 000 z toho si mozem uplatnit pausalne vydavky 60perc. a odpocitatelnu polozku na danov. 90 816.- ano.?
0 0
Načítať ďalšie





Pridať pochvalu