Zavrieť

Porady

Odpočet DPH pri registrácii

Prepáčte, že sa vraciam k téme, ktorá sa tu už riešila na troch stranách. Týka sa odpočtu DPH pri registrácii za platcu. Ako treba postupovať u odpisovaného HIM, som pochopila. Čo sa týka zásob, pochopila som, že treba urobiť mimoriadnu inventúru a uplatniť odpočet aj u zásob nakúpených skôr ako mesiacov pred registráciou. Malo by to platiť aj u HIM, myslím tých viac ako 12 mes. Nerozumiem však, u ktorých osob. automobilov sa môže uplatniť odpočet DPH a kedy nie. Ak ak môže, aj u takých, ktoré sú už odpísané, ale stále využívané na podnikanie? Zarazilo ma, že podmienkou na odpočítanie dane je, že platiteľ má doklad o nadobudnutí, na ktorom je uvedený ako príjemca. Platí to iba v prípade dovozu? Keď mám iba doklad z registračnej pokladne, stačí ak ho opatrím svojou pečiatkou s DIČ? Odpočet si uplatním pri podávaní prvého daňového priznania, čiže keď som štvrťročný platca od 1.1.2005, tak až v apríli 2005?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    odpočet uplatnite pri prvom podaní daňového priznania t.j. do 25 aprila no a predsa pri osobnom automobile nemate narok na odpočet dph.

    Danovnik je offline (nepripojený) Danovnik

    Danovnik
    Súhlasím s Vladimírom. Odpočet podľa § 55 uplatníte v prvom zdaňocom období (IQ2005) na riadku 21 daňového priznania.
    Ešte na doplnenie - tak ako uvádza Vladimír, platiteľ nemá nárok na odpočet z osobných automobilov (§ 49 / 6 / a)).

    Pozn. z plne odpísaného dlhodbého majetku fy nie je nárok na oddanenie vôbec (§ 55/1) - DPH sa už premietla do daňovo uznaných nákladov v podobe odpisov.
    Naposledy upravil Danovnik : 07.01.05 at 18:16

    infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

    infoziadatel
    Prosím Vás, kde je napísané, že sa musí DPH z majektu podľa §55 . Môžem si uvedenú DPH z majetku pýtať aj na 2 krát hocikedy? Kde je napísané, že si ju musím pýtať v prvom zd. období?

    ďakujem pekne zuzula

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    infoziadatel Pozri príspevok
    Prosím Vás, kde je napísané, že sa musí DPH z majektu podľa §55 . Môžem si uvedenú DPH z majetku pýtať aj na 2 krát hocikedy? Kde je napísané, že si ju musím pýtať v prvom zd. období?

    ďakujem pekne zuzula
    Nemusí, je to možnosť.

    Môžeš iba raz, a to v prvom daňovom priznaní DPH po registrácii. Už samotný nadpis §§55 hovorí o možnosti uplatnenia DPH pri registrácii, z nadobudnutého majetku pred registráciou. Viac krát sa nedá, elbo sa registruješ iba raz.

    infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

    infoziadatel
    ďakujem Smith za rýchlu odpvoeĎ, ja len preto, že som našla ešte jednu FA, kde je 38 tis z majetku. či musím robiť dodatočné, ak chcem DPH naspäť alebo môžem v ďaľšom priznaní pýtať?
    Zuzzula

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    infoziadatel Pozri príspevok
    ďakujem Smith za rýchlu odpvoeĎ, ja len preto, že som našla ešte jednu FA, kde je 38 tis z majetku. či musím robiť dodatočné, ak chcem DPH naspäť alebo môžem v ďaľšom priznaní pýtať?
    Zuzzula
    Dodatočné, ak to uplatňuješ na základe §55.

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Nemyslím, že sa môže len v 1.zdaňovacom období. V Poradcovi č. 5-6/2008 bol docela dobrý výklad k novele zákona o DPH práve k § 55. Platiteľ " môže uplatniť odpočet, ak sú splnené vecné podmienky na odpočet ( má faktúru o kúpe). Ak nie sú splnené podmienky, uplatní odpočet v tom zdaňovacom období, kedy splnil podmienky na odpočítanie dane." My sme sa napr. stali platiteľmi k 15.3.2008 a za 1q./08 sme uplatnili odpočítanie na časť majetku (aj drobného, aj nehmotného aj hmotného) kde sme mali splnené podmienky. Pri inom majetku mi ešte nedodali podpísanú zmluvu na TZ prenajatého majetku, takže neviem ešte, či vôbec sa bude odpisovať u nás, takže s odpočítaním dane podľa §55 z tohto TZ prenajatého majetku počkáme na DP za 2q/08. Ja v tom nevidím problém. ( viď § 55 ods.2 - odvolávka na § 49-51). Ale samozrejme, z toho istého majetku sa dá odpočítať DPH len 1 x.

    johny18 je offline (nepripojený) johny18

    johny18
    Pekny den prajem, potrebujem si potvrdit, ci uvazujem spravne:

    S.r.o. este nie je platcom DPH. Este nevykonava cinnost, takze sme o dobrovolnu registraciu neziadali z dovodu, ze k ziadosti je potrebne zdokladovat, ze nejaku cinnost vykonava a ze ma personalne a materialne vybavenie.
    V blizkom case bude ta s.r.o. kupovat stado oviec a krav a zamestna par ludi. Potom poziadame o registraciu platcu DPH. Da sa povazovat stado oviec a krav za majetok, a bude mozne si DPH odpocitat neskor, ked sa s.r.o. registruje za platcu?

    Odpočet DPH pri registrácii

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.