Zavrieť

Porady

Nájomné u FO zaplatené v r.2006 za 1.Q 07

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Dobry den, mam otazku, ktora je uz vlastne aj v nazve temy. Zivnostnik zaplatil v decembri 2006 najomne za 1.Q 2007. Je mozne si to dat do nakladov minuleho roku, alebo nie napriek tomu, ze to bolo FO zaplatene. Ako to potom spravne zauctovat v pokladni (Vydavky neovplyvnujuce zaklad dane?). Dakujem za odpoved.
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

"V jednoduchom účtovníctve je to výdaj OZD v období, kedy bolo zaplatené. Už raz a navždy".

Ale čítaj ďalej... http://www.porada.sk/showpost.php?p=381483&postcount=26
Naposledy upravil Monika Kováčová : 05.02.07 at 17:15
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ermon
V jednoduchom účtovníctve je to výdaj OZD v období, kedy bolo zaplatené. Už raz a navždy.
Pozri § 19 odst.4 - Nájomné zaplatené fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie ?

Kde najdem odkaz, že sa to vzťahuje len na podvojné účtovníctvo ?

------------
Veronika
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

veronikasad
Pozri § 19 odst.4 - Nájomné zaplatené fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie ?

Kde najdem odkaz, že sa to vzťahuje len na podvojné účtovníctvo ?

------------
Veronika
V samotnej Tvojej citácii - JU nepozná pojem časové rozlíšenie. To je iba v PU.

No, tak teda čítajte ďalej, v tomto prípade to neplatí...
Naposledy upravil Marianna01 : 04.02.07 at 20:36
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

No, baby, v JU sa nájomné zaplatené fyzickej osobe časovo ROZLIŠUJE
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Muška
No, baby, v JU sa nájomné zaplatené fyzickej osobe časovo ROZLIŠUJE
tak ako je to s tym najomným ? Rozlišuje sa, či nerozlišuje ?
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Nasla som v komentari v ZDP §19 ods.4:
Najomne zaplatene FO, ktore je rovnako uznanym vydavkom len po zaplateni, naviac sa tu vyzaduje aj podmienka casoveho rozlisenia.

...teda mam tomu rozumiet tak, ze ak som FO a zaplatim FO dopredu najom, tak si to nemozem dat do nakladov min.roku, ked vsak zaplatim najom PO, tak mozem?
Vdaka, uz mam z toho uplny hokej teraz.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

ermon
V jednoduchom účtovníctve je to výdaj OZD v období, kedy bolo zaplatené. Už raz a navždy.
nie je to vždy tak, sú výnimky: podľa § 17 ods. 12 písm. b) zákona 595/2003: Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.
Takže ani zálohy platené resp. prijaté FO nie sú daňové v čase priajtia/úhrady, ale v čase dodávky.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lekon, tak ako si to napísal, tak to je....pozri si mnou pripojený link

§ 19 - patrí do spoločných ustanovení, takže platí aj pre FO aj pre PO
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

paragraf 19 odsek 4/) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

P.s. Muška ešteže nás kontroluješ

Môj súhlas k príspevku 2 samozrejme odoberám
Naposledy upravil evina : 04.02.07 at 20:37
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
No tak ale ked nad tym logicky rozmyslam, je tam sice napisane, ze najomne zaplatene FO sa casovo rozlisuje, ale ked to zaplatim PO a dam si to do nakladov r. 2006, PO to aj tak musi casovo rozlisit a vstupi jej to do nakladov az tohto roku. Takze sa mi to zda cele nelogicke.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Ostáva sa len vyhovoriť, že pod prenajímateľom sme mysleli len a len PO.
Vďaka Muška!
Aspoň, že sme sa sekli (tak trochu) tu a nie pri DP.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ale čisto teoreticky, keby bolo len fyzickou osobou zaplatené (neuvedené komu - čiže možnosť PO), tak by to bolo správne. Čiže nesprávne. Viete, čo chcem povedať.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

A Peter ma zakaždým predbieha...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Lekon
No tak ale ked nad tym logicky rozmyslam, je tam sice napisane, ze najomne zaplatene FO sa casovo rozlisuje, ale ked to zaplatim PO a dam si to do nakladov r. 2006, PO to aj tak musi casovo rozlisit a vstupi jej to do nakladov az tohto roku. Takze sa mi to zda cele nelogicke.
To či sa to nám zdá logické nie je podstatné. Našťastie /alebo bohužiaľ / nie sme zákonodarci...

nepopleťte si prosím účtovanie v JÚ a PÚ. Tu ide len o platbu FO alebo PO a jej uznateľnosť do ZD v príslušnom období...

Tej PO, ktorej to zaplatiš to vstúpi do príjmov budúcich období....
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
To najomne bolo zaplatene:
1. fyzicka osoba fyzickej, ale chcela by som poznat aj odpoved v pripade, ak to zaplati
2. fyzicka osoba pravnickej (ked plati za najom PO, to nemusime rozoberat, tam je casove rozslisenie jasne). Lebo urcite budem mat este pri inom klientovi takyto pripad.
Prosim moze to niekto este raz zhrnut, lebo uz fakt neviem, ako to ma naozaj byt.
Dakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Lekon
To najomne bolo zaplatene:
1. fyzicka osoba fyzickej, ale chcela by som poznat aj odpoved v pripade, ak to zaplati
2. fyzicka osoba pravnickej (ked plati za najom PO, to nemusime rozoberat, tam je casove rozslisenie jasne). Lebo urcite budem mat este pri inom klientovi takyto pripad.
Prosim moze to niekto este raz zhrnut, lebo uz fakt neviem, ako to ma naozaj byt.
Dakujem.
Lekon je to už ináč rozobraté v linku, ktorý priložila Muška...
..ak zaplatí FO PO časovo nerozlišuješv JÚ
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

No ja teda neviem, ale v poznámkach zo školenia (prednášala metodička DRSR) mám veľkým TÝKA SA len PÚ! Buď v tom nemali jasno (školenie za r. 2005) alebo nepočujem, alebo naschvál klamú aby sme robili chyby.... alebo mi šibe.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ermon
No ja teda neviem, ale v poznámkach zo školenia (prednášala metodička DRSR) mám veľkým TÝKA SA len PÚ! Buď v tom nemali jasno (školenie za r. 2005) alebo nepočujem, alebo naschvál klamú aby sme robili chyby.... alebo mi šibe.
Paragraf 19 je paragraf týkajúci sa všeobecne daňových výdavkov /uvedené v zátvorkách aj nákladov/.

metodička si zrejme splietla pojem právnická osoba a podvojné účtovníctvo....alebo mala skrat ako i podaktorí z nás v tejto téme
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Evinka, ja by som to ani nenazvala skratom, ale príjemným rozptýlením na záver víkendu.

Ja som len myslela, že Monika pricapí, -.....že " keby sa náhodou ešte niekto pýtal".....
/toto mal byť vtipný dodatok - dúfam, že sa Monika nemurazí, ale tá jej veta sa mi veľmo páčila..../
Naposledy upravil Muška : 04.02.07 at 21:00
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať