Zavrieť

Porady

Bankový účet

Prosím o radu. Môže SZČO zo súkromného účtu uhrádzať odvody do zdravotnej poisťovne a následne si to zahrnúť do daňových výdavkoch.
SZČO nemá nahlásený na daňovom úrade žiadny bakový účet.
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
iveta30
Prosím o radu. Môže SZČO zo súkromného účtu uhrádzať odvody do zdravotnej poisťovne a následne si to zahrnúť do daňových výdavkoch.
SZČO nemá nahlásený na daňovom úrade žiadny bakový účet.
Je to možné, ale si musíš výpisy zo súkromného účtu priložiť k internému dokladu, aby si vedela zaúčtovať do peňažného denníka platbu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
iveta30
Prosím o radu. Môže SZČO zo súkromného účtu uhrádzať odvody do zdravotnej poisťovne a následne si to zahrnúť do daňových výdavkoch.
SZČO nemá nahlásený na daňovom úrade žiadny bakový účet.

Je potrebné aby si používaný účet nahlásil na DÚ , nakoľko cez uvedený účet prechádzajú platby z podnikateľskej činnosti .


Doporučujem zriadiť podnikateľský účet .
0 0
iveta30 iveta30

iveta30 je offline (nepripojený) iveta30

Ďakujem Vám za odpoveď
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Zitka, prečo by som mal mať podnikateľský účet, keď mám bežný. Živiť 2 účty pritom podnikateľský je predpokladám drahší, sa mi zdá viac ako prepych. A vravíš teda, že treba aj tento bežný účet nahlásiť na DÚ?
Veď to bude všetko v účtovníctve zdokladované, tak nevidím v tom logiku.
Ale sme na Slovensku a tu je to proste tak, že...
0 0
lipe lipe

lipe je offline (nepripojený) lipe

Ja poznám osobný účet a bežný účet.Podľa mňa je bežný účet na podnikateľské transakcie a osobný na osobné.Na DU sa zvlášť nenahlasuje
až pri daňovom priznaní sa uvádza.
Opravte ma ak sa mýlim.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Na DÚ sa nahlasuje priamo v tlačive Registrácia daňovníka FO, príp. PO. Podnikateľské účty sa využívajú v súvislosti s podnikaním - na to sú podnikateľské. Osobne by som veľmi dlho zvažovala platby zo súkromného účtu zahrnúť do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane... veľmi zvažovala.
0 0
piry piry

piry je offline (nepripojený) piry

Ermon a to na základe nejakého paragrafu, alebo zlej skúsenosti na DÚ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
lipe
Ja poznám osobný účet a bežný účet.Podľa mňa je bežný účet na podnikateľské transakcie a osobný na osobné.Na DU sa zvlášť nenahlasuje
až pri daňovom priznaní sa uvádza.
Opravte ma ak sa mýlim.
Zákon o správe daní a poplatkov § 31 odst. 6


(6) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt povinný oznámiť svoje plné meno alebo názov, trvalý pobyt, miesto podnikania alebo sídlo, rodné číslo alebo identifikačné číslo organizácie, ako i údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, ako aj čísla všetkých účtov v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti. Ak daňový subjekt, ktorým je fyzická osoba, pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti uvedie niekoľko miest podnikania, je povinný vyznačiť, ktoré miesto podnikania je miestom, na ktoré sa majú doručovať písomnosti. Ďalej uvedie údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhov daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky, a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať. Právnická osoba uvedie tiež svoj štatutárny orgán a prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené rokovať. Ak ide o daňový subjekt so sídlom v zahraničí, uvedie vždy svojho splnomocnenca v tuzemsku pre doručovanie, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak je so začatím činnosti spojená i povinnosť platiť preddavky na daň, uvedie údaje potrebné na určenie týchto preddavkov.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

piry
Ermon a to na základe nejakého paragrafu, alebo zlej skúsenosti na DÚ?
Na základe hlbokého profesionálneho presvedčenia.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

ermon
Na základe hlbokého profesionálneho presvedčenia.
Nuž ale oporu v zákone to presvedčenie nemá. "Podnikateľský účet" = výmysel bánk. Linky sa mi nechce hľadať, ale boli už v tomto smere debaty.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Strelec, ani toto sa ti nezdá tak troška oporou v zákone?
Obchodný zákonník § 5

Podnikom sa na účely tohto zákona rozumie súbor hmotných, ako aj osobných a nehmotných zložiek podnikania. K podniku patria veci, práva a iné majetkové hodnoty, ktoré patria podnikateľovi a slúžia na prevádzkovanie podniku alebo vzhľadom na svoju povahu majú tomuto účelu slúžiť.

§ 6

(1) Obchodným majetkom na účely tohto zákona sa rozumie súhrn majetkových hodnôt (vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt), ktoré patria podnikateľovi a slúžia alebo sú určené na jeho podnikanie.

(2) Na účely tohto zákona sa súbor obchodného majetku a záväzkov vzniknutých podnikateľovi v súvislosti s podnikaním označuje ako obchodné imanie (ďalej len "imanie").

(3) Čistým obchodným imaním je obchodný majetok po odpočítaní záväzkov vzniknutých podnikateľovi v súvislosti s podnikaním.

A potom by peniaze na osobnom účte pri určitých problémoch mohli byť považované za obchodný majetok čo nemusí byť pre podnikateľa vždy výhodné...
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Nepresvedčila si ma a prepáč, ale nebudem pokračovať v debate podnikateľský-súkromný účet.
Jednoznačne pre účely živnosti schvaľujem používanie "podnikateľského" účtu na ktorom sa povedzme len výnimočne (!) objaví niečo súkromného.

Viem však u malého živnostníka s pár pohybmi pochopiť používanie súkromného účtu aj pre účely živnosti. Jednoducho preto, aby z toho čo zarobí (možno privyrobí) neplatil zbytočné poplatky navyše. A nič tým neporuší!!!
0 0
piry piry

piry je offline (nepripojený) piry

STRELEC
Nuž ale oporu v zákone to presvedčenie nemá. "Podnikateľský účet" = výmysel bánk. Linky sa mi nechce hľadať, ale boli už v tomto smere debaty.
A nie je to tak, že "podnikateľský účet" je ten, ktorý nahlásim daň. úradu, nezávisle od toho, ako banky špecifikujú účty?
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Ja mám takú skúsenosť, aj z daňových kontrol, že im osobné účty používané na podnikateľské účely nevadia (samozrejme len pri FO), ale vyžadujú účtovanie všetkých položiek (väčšina ako osobný výdaj), pretože daňovníkovi tam poväčšine chodia aj úhrady faktúr (keď len jedna-dve). Ja som mala taký prípad, že sa to muselo spätne doúčtovať. Ale nejaká zásadná chyba to nie je. Tento účet by sa mal oznámiť najneskôr na daňovom priznaní (ale odporúčam už pri registácii). Inak ja mám veľa takých malých FO, ktoré nechcú živiť 2 účty, keďže na podnikateľských sú v mnohých bankách oveľa vyššie poplatky ako pre súkromné účty.
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Tatrabanka je napriklad specificka, ta ma sukromne ucty zacinajuce 261, podnikatelske 262, takze tam je to evidentne hned, kto aky pouziva. To len tak na margo )
0 0
dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

Ahojte , možno sa spýtam blbosť no chcem si to overiť. Živnostník má BU "podnikateľský" pohyby na účte sú : úhrady /to mi je jasné/ výbery !??? každý účtujem na pokladnicu? Môže mi niekto z Vás povedať, ako to riešite? Účtujem v MRP Win. V JU som začiatočník!!!!
Ďakujem
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Ja výber hotovosti z BÚ účtujem cez priebežné položky (ALFA) do pokladne ako dotácia/vklad do pokladne.
0 0
orazel orazel

orazel je offline (nepripojený) orazel

ermon
Na DÚ sa nahlasuje priamo v tlačive Registrácia daňovníka FO, príp. PO. Podnikateľské účty sa využívajú v súvislosti s podnikaním - na to sú podnikateľské. Osobne by som veľmi dlho zvažovala platby zo súkromného účtu zahrnúť do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane... veľmi zvažovala.
ahojte.... a aký máš dôvod, že by si zvažovala?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
ZuzanaP
Ja výber hotovosti z BÚ účtujem cez priebežné položky (ALFA) do pokladne ako dotácia/vklad do pokladne.
Tak isto sa to robí aj v MRP.
0 0
dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

Ďakujem pekne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať