Zavrieť

Porady

Prevod SZCO na S.R.O.

Chcel by som otcovu /je dôchodca/ živnosť nejakým spôsobom previesť na s.r.o., kde by som bol ja spoločník a zároveň konateľ. Jeho živnosť by tým pádom zanikla a nemusel by ako dôchodca platiť odvody. Ide o to, že otec ako SZČO má napísané na seba 2 autá, ktoré sa odpisujú. Jedno auto z toho je na leasing. Tieto autá /ako aj iný majetok SZČO/ by som chcel previesť na novú S.R.O., kde by sa daľej odpisovali. Musím najprv založiť s.r.o. a potom tie veci od neho odkúpiť ? /potom by otec to ale musel ešte zdaniť/
Aký je najrozumnejší postup pri takomto prevode ?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Usporiadat
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

STRELEC Pozri príspevok
Nepostačuje prenájom pozemkov? Pre využívanie pozemkov v sro predsa nemusia byť nutne v jej obchodnom majetku.
PS: samozrejme .. a stavieb...
A dajú sa tam potom upatňovať výdavky na tieto stavby a pozemky ?
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Ako tak nad tým rozmýšľam, máš na mysli nájomnú zmluvu medzi vlastníkmi nehnuteľností a s.r.o. ?

V tejto problematike som úplne vedľa.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Ozaj mi nikto nevie poradiť ?
0 0
Ejuska2586 Ejuska2586

Ejuska2586 je offline (nepripojený) Ejuska2586

Erika
Mám podobný problém. SZČO má aj s.r.o. a všetko chce dať na s.r.o.. Ale živnsť by chcel "predať" inej osobe (čiže živnosť bude fungovať ďalej - ak je to možné - len už nie na jeho meno). Problém je v tom, že neviem, ako mám urobiť tú "delimitáciu". Pomôžte mi, prosím....
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Manual Pozri príspevok

My sme majetok SZČO /časť/ predali = faktúrovali SRO. Otázočka:*
Pekný deň...

* Predpokladám, že z predaja majetku bol Príjem pre SZČO. To sa potom odrazí aj v DZ a zaplatení dane. Ak je SZČO tá istá osoba , ktorá sebe predáva do sro-čky Majetok či aj Zásoby v hodnote 200.000,-Sk; aký dopad to bude mať na túto Osobu? Nebude musieť zaplatiť daň vo výške 19%?
Ďakujeme a pekný večer[IMG]file:///C:/WINDOWS/TEMP/moz-screenshot-1.jpg[/IMG] [IMG]file:///C:/WINDOWS/TEMP/moz-screenshot.jpg[/IMG]
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

[quote=STRELEC;356916]
Janna
My sme si najprv založili s.r.o. a potom sme prostr. Zmluvy o predaji podniku §476 Obch.zákonník kúpili FO (SZČO).
Predaj a kúpa fyzickej osoby - v tom nie sú právnici jednotní. A ani súdy! Možno to odporuje aj prostej logike: môžem sám seba predať. FO je sice podnikateľský subjekt, ale aj občan, človek. Oddeliť to asi nie je možné.
To len na margo.


Založil by som sro a majetok preniesol z FO predajom na sro, zmluvy o leasingu a podobné detto. Prípad od prípadu by som zvážil, čo si môžem ako dovoliť. A to finančne (napr. - DPH) a aj časovo.
Pracovné pomery by som dohodou ukončil k určitému dátumu a súčasne prijal v novom subjekte (žiadne odstupné nehrozí!).
[H][/H=] Kúpnou Zmluvou by sa preniesol majetok i zásoby z FO na sro. Splácanie by mohlo byť riešené Leasingom? Do zmluvy by sa to zapísalo. Splácanie by bolo 8 rokov. /Veď je to v rodine,.../ Neponáhľame sa. Preto by som SZČO nemusel ani zrušiť, ale len POzastaviť.

To "zmrazenie živnosti" môže byť min.na 6 mesiacov a max. na 3 roky?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

gutan52 Pozri príspevok
Predpokladám, že z predaja majetku bol príjem pre SZČO. To sa potom odrazí aj v DZ a zaplatení dane. Ak je SZČO tá istá osoba , ktorá sebe predáva do sro-čky majetok či aj zásoby v hodnote 200.000,-Sk; aký dopad to bude mať na túto Osobu? Nebude musieť zaplatiť daň vo výške 19%?
áno, SZČO tento príjem zdaní.
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

liba2 Pozri príspevok
áno, SZČO tento príjem zdaní.
a tuje "pes zakopaný".

Pretože sa jedná o tú istú osobu. To, čo si za 12 rokov vybudovala, zveladila a zariadila si má predať pre Svoju Sro-čku a ešte aj zdanené. Mohla by pre svoju Sro-čku podarovať napríklad nejakú časť?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

gutan52 Pozri príspevok
a tuje "pes zakopaný".

Pretože sa jedná o tú istú osobu. To, čo si za 12 rokov vybudovala, zveladila a zariadila si má predať pre Svoju Sro-čku a ešte aj zdanené. Mohla by pre svoju Sro-čku podarovať napríklad nejakú časť?
Ale vlastne "tá istá osoba" bude mať na jednej strane zdaniteľný príjem (SZČO) a na strane druhej bude mať náklady (s.r.o.), v tej istej výške...
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Anja111 Pozri príspevok
Ale vlastne "tá istá osoba" bude mať na jednej strane zdaniteľný príjem (SZČO) a na strane druhej bude mať náklady (s.r.o.), v tej istej výške...
a keď o rok či dva ukončí aj Sro-čku, tak znova zaplatí daň. Pritom si to zveladila, vybavila, zariadila sama /napr. Galenické laboratórium/
Takže, to čo si urobím pre seba , mám 2x zdaňovať.?

Porozmýšľam nad tým lepšie. Snáď na niečo prídem...
Alebo mi dáky "borec-Poraďák" poradí.
Naposledy upravil gutan52 : 29.11.07 at 20:56
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
gutan52 Pozri príspevok
a keď o rok či dva ukončí aj Sro-čku, tak znova zaplatí daň. Pritom si to zveladila, vybavila, zariadila sama /napr. Galenické laboratórium/
Takže, to čo si urobím pre seba , mám 2x zdaňovať.?

Porozmýšľam nad tým lepšie. Snáď na niečo prídem...
Alebo mi dáky "borec-Poraďák" poradí. Ajobs je schopný, len neviem, či sa sem dostane. Ak ho nájdete niekde o - rozosvieteného, navigujte ho prosím aj sem. Ďakujem JG
ETIKETA
7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Rozalka Pozri príspevok
ETIKETA
7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.
Prepáčte mi to. Kajám sa!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
gutan52 Pozri príspevok
a keď o rok či dva ukončí aj Sro-čku, tak znova zaplatí daň. Pritom si to zveladila, vybavila, zariadila sama /napr. Galenické laboratórium/
Takže, to čo si urobím pre seba , mám 2x zdaňovať.?

Porozmýšľam nad tým lepšie. Snáď na niečo prídem...
Alebo mi dáky "borec-Poraďák" poradí.
Ak je majetok - zveladený, má hodnotu. SRO v zásade hodnotu vďaka kúpe premietne do nákladov, či už priamo, alebo prostredníctvom odpisov.
Ak pojde o dar, zisk s.r.o. bude vyšší o tieto "chýbajúce" náklady.
Ak trochu účovnícky rozmýšľaš, sám prídeš na to, že o dvojité zdanenie nejde.
Okrem toho, cenu si určí SZČO sama a môže ju zvoliť aj primerane a aj vhodne vzhľadom na predpokladanú výšku daňovej povinnosti.
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Dobrý deň, keďže som na všetko sama, najvernejšou stránkou mi je práve porada.sk..Potrebovala by som poradť.
Živnostník je zároveň aj konateľom vytvorenej s.r.o., na ktorú však ešte nič neúčtoval a od novembra 2007 mu bolo pridelené IČ DPH na s.r.o. Na živnosť všetko účtuje. Chce však živnosť úplne zrušiť a podnikať iba ako s.r.o. Jeho majetok je však príliš veľký na to, aby sa urobil predaj podniku a následne sa prepísal na s.r.o. Mal by vysoký príjem ktorý by musel zdaniť..a preto sa chcem poradiť, či neviete o rozumnejšej možnosti ukončenia živnosti. Zároveň prechádza z JÚ na PÚ...ja viem je to veľký chaos, ale nejako sa to predsa musí dať riešiť. Napr. zlúčenie, splynutie by nebolo možné?? účtovne i právne?Nejaký iný spôsob ako predaj podniku, pretože daňová povinnosť v tom prípade vychádza cca 5 mil.
0 0
polis1 polis1

polis1 je offline (nepripojený) polis1

mám problém ako zaúčtovať:

fyzická osoba(SZČO -byvalá manželka)predala svoju živnosť do sr.o firmy ktoru tiez vlastnila,ale teraz to prebral jej byv.manžel s tým, že si zobral aj szčo jej závazky,pohladavky atd s tým, že sa to predalo za symbol.cenu do sro vsetko ako tu symbolickú cenu mám zaúčtovat, vsetko je podložené od právnikov zmluvami
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

polis1 Pozri príspevok
mám problém ako zaúčtovať:

fyzická osoba(SZČO -byvalá manželka)predala svoju živnosť do sr.o firmy ktoru tiez vlastnila,ale teraz to prebral jej byv.manžel s tým, že si zobral aj szčo jej závazky,pohladavky atd s tým, že sa to predalo za symbol.cenu do sro vsetko ako tu symbolickú cenu mám zaúčtovat, vsetko je podložené od právnikov zmluvami
Prečo pokračuješ v inej téme ?

Bolo by dobré, keby sme si ujasnili o čo vôbec ide ...

V inej téme si sa pýtal toto - cit.
"bolo to tak, ze fyzická osoba tj szčo(byvalá manželka)mala aj sro, kde danú firmu sro si zobral manžel s tým, že jej szčo sa prevedie do sro, vsetky zmluvy mame, že to patrí do sro firmy ale neviem ako to zaučtovat"

Môžeš napísať jednotlivé kroky a k tomu napísať názov zmluvy?
Napr. "predala živnosť do s.r.o." - ako predaj podniku alebo predala jednotlivé zložky majetku ?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Pokračovanie tu http://www.porada.sk/t71768-predaj-fo-do-sr-o.html .
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
HoloGram Pozri príspevok
Chcel by som otcovu /je dôchodca/ živnosť nejakým spôsobom previesť na s.r.o., kde by som bol ja spoločník a zároveň konateľ. Jeho živnosť by tým pádom zanikla a nemusel by ako dôchodca platiť odvody. Ide o to, že otec ako SZČO má napísané na seba 2 autá, ktoré sa odpisujú. Jedno auto z toho je na leasing. Tieto autá /ako aj iný majetok SZČO/ by som chcel previesť na novú S.R.O., kde by sa daľej odpisovali. Musím najprv založiť s.r.o. a potom tie veci od neho odkúpiť ? /potom by otec to ale musel ešte zdaniť/
Aký je najrozumnejší postup pri takomto prevode ?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Dobry den,

presla som si takmer vsetko, co sa tyka prechodu SZCO na s.r.o. a viac menej sa tu operuje s predajom podniku. Ja by som sa tomu rada vyhla, ale prosim o radu, ci uvazujem spravne a mozem to tak aj urobit. Ja mam zivnost na uctovnictvo a manzel ako automechanik. Momentalne nemame ziadne neuhradene zavazky ani pohladavky, ani zasoby tovaru. Manzel ma na svojej zivnosti nejake pracovne naradie, ziadny dlhodoby majetok a ja len PC a kopirku. Manzel je platcom DPH, ja nie. Chceli by sme dat tieto cinnosti dokopy, zalozit spolocnu s.r.o. Mozem to urobit tak, ze svoj majetok PC a tlaciaren a manzelove naradie jednoducho odkupime od SZCO na zaklade kupnej zmluvy? Nasledne by sme pozastavili alebo zrusili obe zivnosti. Manzelovi by vyplyvali ako platcovi DPH nejake povinnosti z toho, ze z obstaraneho naradia si uplatnil DPH na vstupe? Fakturoval by ho s.r.o. tiez s DPH? Takze ak spravne uvazujem, tak ziadne dodanenie? Alebo sa mylim?

Dakujem
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Dana7 Pozri príspevok
Dobry den,

presla som si takmer vsetko, co sa tyka prechodu SZCO na s.r.o. a viac menej sa tu operuje s predajom podniku. Ja by som sa tomu rada vyhla, ale prosim o radu, ci uvazujem spravne a mozem to tak aj urobit. Ja mam zivnost na uctovnictvo a manzel ako automechanik. Momentalne nemame ziadne neuhradene zavazky ani pohladavky, ani zasoby tovaru. Manzel ma na svojej zivnosti nejake pracovne naradie, ziadny dlhodoby majetok a ja len PC a kopirku. Manzel je platcom DPH, ja nie. Chceli by sme dat tieto cinnosti dokopy, zalozit spolocnu s.r.o. Mozem to urobit tak, ze svoj majetok PC a tlaciaren a manzelove naradie jednoducho odkupime od SZCO na zaklade kupnej zmluvy? Nasledne by sme pozastavili alebo zrusili obe zivnosti. Manzelovi by vyplyvali ako platcovi DPH nejake povinnosti z toho, ze z obstaraneho naradia si uplatnil DPH na vstupe? Fakturoval by ho s.r.o. tiez s DPH? Takze ak spravne uvazujem, tak ziadne dodanenie? Alebo sa mylim?

Dakujem
Skúsim poradiť podľa vlastnej skúsenosti, ako som to robila ja : Szčo si kúpil PC do 30tis., uplatnil dph.Keď potom založil sro (ešte beží aj živnosť)predal za nákupnú cenu na faktúru sro, dph odviedol. Ako szčo mal najprv výdavok podl.dani a potom aj príjem podl.dani, dph si uplatnil aj odviedol-rovnakú čiastku. Ako sro, tá má náklad a uplatní si dph.
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
JM1968 Pozri príspevok
Skúsim poradiť podľa vlastnej skúsenosti, ako som to robila ja : Szčo si kúpil PC do 30tis., uplatnil dph.Keď potom založil sro (ešte beží aj živnosť)predal za nákupnú cenu na faktúru sro, dph odviedol. Ako szčo mal najprv výdavok podl.dani a potom aj príjem podl.dani, dph si uplatnil aj odviedol-rovnakú čiastku. Ako sro, tá má náklad a uplatní si dph.
Dakujem za radu, a este sa chcem spytat, ak tu zivnost potom nasledne prerusim, alebo zrusim, tak to uz snad nebude mat nijaky vplyv.? A este jedna otazocka, neviete mi poradit, ci je nejaka maximalna lehota, na aku mozem pozastavit zivnost?

Vdaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať