Zavrieť

Porady

Odpisy účtovné a daňové

Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Môžete mi to prosím Vás odsúhlasiť? Môže to takto byť? Viď príloha. Ďakujem.
Usporiadat
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Je to dobre, až nato, že daňový ročný odpis je 469.843,28 Skk /nemám teraz v hlave ako sa zaokrúhľuje, ale je to v zákone DzPPO pri odpisoch/
Nemôžeš dať o 6 Sk viacej. To nejde.
Ináč účtovné O.K. Tie daňové si oprav.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Lila Pozri príspevok
Je to dobre, až nato, že daňový ročný odpis je 469.843,28 Skk /nemám teraz v hlave ako sa zaokrúhľuje, ale je to v zákone DzPPO pri odpisoch/
Nemôžeš dať o 6 Sk viacej. To nejde.
Ináč účtovné O.K. Tie daňové si oprav.
Preto to vyšlo o tých 6,- Sk viacej, lebo čiastku na pripadajúcu na 1 mesiac som zaokrúhlila na celé koruny, ale ak ju nezaokrúhlim, tak to výjde ako tebe.
Ešte ma zaujíma účtovanie odpisov:
Daňové : 551/082 469.848,-
Účtovné: 551/082 -430.694,- ????
Naposledy upravil Dada : 12.02.07 at 06:59
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Na 551 účtuješ účtovné odpisy,rozdiel, ktorý v tvojom prípade predstavuje odpočítateľnú položku z daň.základu sa berie do úvahy pri výpočte dane z príjmov.
Účtovať ale môžeš o odloženej daň. pohľadávke - 481/428,429 alebo aj 481/592, hodnota = 19%*(rozdiel medzi účt.a daň.odpismi),povinnosť účtovať o odlož.daň.pohľadávke majú tie účt.jednotky,ktoré podliehajú auditu,ostatné sa môžu pre túto možnosť rozhodnúť.
Naposledy upravil martinius : 13.02.07 at 07:53
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

martinius Pozri príspevok
Na 551 účtuješ účtovné odpisy,rozdiel, ktorý v tvojom prípade predstavuje odpočítateľnú položku z daň.základu sa berie do úvahy pri výpočte dane z príjmov.
Účtovať ale môžeš o odloženej daň. pohľadávke - 481/428,429 s neskorším účtovaním 592/481, hodnota = 19%*(rozdiel medzi účt.a daň.odpismi),povinnosť účtovať o odlož.daň.pohľadávke majú tie účt.jednotky,ktoré podliehajú auditu,ostatné sa môžu pre túto možnosť rozhodnúť.
Tiež ma zaujíma tá odložená daň. Zadala som novú tému na odloženú daň. Vieš k tomu niečo bližšie napísať?
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Účtovné odpisy zaúčtuješ MD 082/ DAL 551 kladnou sumou.
Daňové odpisy sa neúčtujú, tie sa uvádzajú v DP a rozdiel medzi daň. odpismi a účtovnými sa buď pripočíta alebo odpočíta zo základu dane z príjmov PO.

Daňové odpisy /tu musíš vychádzať z celkovej obstarávacej ceny/
t.j. 1.879.373,11 Skk delené 4 roky ...t.j. 469.843,28 Skk po zaokrúhlení
ročný daňový odpis je 469.844,- Skk/§27 odst.2/. T.z. táto suma odpisu je riadny daňový náklad spoločnosti.
Ty nemôžeš uviesť inú výšku ročného daň. odpisu do DP.
Naposledy upravil Lila : 12.02.07 at 13:01 Dôvod: Ďakujem, ide o omyl.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Lila Pozri príspevok
Účtovné odpisy zaúčtuješ MD 082/ DAL 551 kladnou sumou. Pozor na predkontáciu má to byť opačne MD 551/Dal 082
Daňové odpisy sa neúčtujú, tie sa uvádzajú v DP a rozdiel medzi daň. odpismi a účtovnými sa buď pripočíta alebo odpočíta zo základu dane z príjmov PO.

Daňové odpisy /tu musíš vychádzať z celkovej obstarávacej ceny/
t.j. 1.879.373,11 Skk delené 4 roky ...t.j. 469.843,28 Skk po zaokrúhlení
ročný daňový odpis je 469.844,- Skk/§27 odst.2/. T.z. táto suma odpisu je riadny daňový náklad spoločnosti.
Ty nemôžeš uviesť inú výšku ročného daň. odpisu do DP.
Opravu viď červeným.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Ďakujem za opravu, jasné MD 551 / DAL 082.
0 0
STANČO STANČO

STANČO je offline (nepripojený) STANČO

Môžem sa pridať? Ide o s.r.o.
V roku 2005 / 31.10./ bolo obst.úžit.auto na leasing, ale odpisy som nedal za 3 mesiace/ neupravil som to ručne v odpisovom pláne/, ale celých 12 mesiacov. Rozdiel je 72.000,- Sk. Otázka : môžem upraviť ZD v roku 2006 o tú sumu/ ako pripočítateľná / alebo mám dať dodat DP za 2005?
Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
STANČO Pozri príspevok
Môžem sa pridať? Ide o s.r.o.
V roku 2005 / 31.10./ bolo obst.úžit.auto na leasing, ale odpisy som nedal za 3 mesiace/ neupravil som to ručne v odpisovom pláne/, ale celých 12 mesiacov. Rozdiel je 72.000,- Sk. Otázka : môžem upraviť ZD v roku 2006 o tú sumu/ ako pripočítateľná / alebo mám dať dodat DP za 2005?
Ďakujem
Je to dosť významný rozdiel. Ja by som podával dodatočné priznanie.
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Dada Pozri príspevok
Tiež ma zaujíma tá odložená daň. Zadala som novú tému na odloženú daň. Vieš k tomu niečo bližšie napísať?
Už som to tuším niekde písala :-),ale opakovanie matka múdrosti : http://www.ceniga.sk/materialy/UZ_se...MAT1_UZ_06.doc str.14 a k tomu kukni Postupy účtovania § 10,73.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

martinius Pozri príspevok
Už som to tuším niekde písala :-),ale opakovanie matka múdrosti : http://www.ceniga.sk/materialy/UZ_se...MAT1_UZ_06.doc str.14 a k tomu kukni Postupy účtovania § 10,73.
Áno, aj to som už čítala.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Daňové odpisy sa neúčtujú, tie sa uvádzajú v DP a rozdiel medzi daň. odpismi a účtovnými sa buď pripočíta alebo odpočíta zo základu dane z príjmov PO.

Môžem sa spýtať?
1. Ak mám daňové odpisy vyššie ako účtovné, aký rozdiel a kde v daňovom priznaní pripočítam alebo odpočítam? Napr. daňové 30, účtovné 20. Tých 10 kde uvediem?

2. Môžem účtovné odpisy zaúčtovať jednou sumou na konci roka, alebo ich musím každý mesiac zvlášť?
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

1. Teda ak máte daň. odpisy vyššie ako účtovné , uvedeite to v DP v r. 250 je to položka znižujúca výsledok hospodárenia / a do tab. III. B) r. 1 sa dáva výška daň. odpisov a do r. 2 výška účtovných odpisov

2. Mali by sa účtovať mesačné účtovné odpisy. Je v tom lepší prehľad a poriadok.
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Ked kúpim auto 15.11.2006 kedy účtujem prvý účt. odpis? vdaka.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Lila Pozri príspevok
1. Teda ak máte daň. odpisy vyššie ako účtovné , uvedeite to v DP v r. 250 je to položka znižujúca výsledok hospodárenia / a do tab. III. B) r. 1 sa dáva výška daň. odpisov a do r. 2 výška účtovných odpisov

2. Mali by sa účtovať mesačné účtovné odpisy. Je v tom lepší prehľad a poriadok.
Ďakujem. A pokiaľ viem, tu na porade si všetci tykáme. Je to priateľskejšie, veď sme ako jedna rodina.
0 0
markovrabec markovrabec

markovrabec je offline (nepripojený) markovrabec

chcem vela vediet
Zdravim Vas Poradaci. Som zaciatocnik a snazim sa uctovat v MRP. Idem prvy-x robit uzavierku a vobec DP apod.Neviem sa pohnut /mam uz dost velky chaos v hlave/ ako dalej. Uct. fy ktora bola od r 2003 v strate, teraz vytvorila zisk 60000Sk.POZOR pre mna zacina problem..
1., z akeho zisku sa vyp.% do rez.fondu / z cisteho?/
2., ako umorit stratu od r. 2003 ktora bola cca 230000Sk. Mozem to urobit tak ze jednoducho odpocitam tych 60000 od 230000SK?
Neviem ako dalej. Precital som hrozne vela prispevkov v porade na tuto temu ale cim viac citam tym......je to horsie.
Pomoze mi prosim niekto???
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Odpis môžem zaúčtovať už 30.11.2006 alebo až 31.12.2006 ? Dakujem
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Valika Pozri príspevok
Ked kúpim auto 15.11.2006 kedy účtujem prvý účt. odpis? vdaka.
Prvý účtovný odpis na základe odpisového plánu účtuješ v tom mesiaci, v ktorom si vozidlo zaradila do užívania.
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Ďakujem tak to robím dobre, príjemný víkend želám.
0 0
aknaj aknaj

aknaj je offline (nepripojený) aknaj

Ja by som sa tiez pridala. V decembri fy doplatila lizing, ktorý mal skoncit v marci 2007. Neviem či mam zaúčtovať účtovné odpisy 12 mesiacov podľa splátkového kalendára a v DP opraviť a rozdiel medzi zaúčtovanými účtovnými odpismi za 3 roky a odpismi daňovými ako keby predmet lizingu mala fy normálne zaradený v majetku. A neviem či mam v roku 2007 účtovne doodpisať 3 mesiace a daňovo uplatniť jeden rok (jedná sa o auto, lizing bol na 36 mesiacov). Poradí niekto?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať