Zavrieť

Porady

Odpisy účtovné a daňové

Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Môžete mi to prosím Vás odsúhlasiť? Môže to takto byť? Viď príloha. Ďakujem.
Usporiadat
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

markovrabec Pozri príspevok
Zdravim Vas Poradaci. Som zaciatocnik a snazim sa uctovat v MRP. Idem prvy-x robit uzavierku a vobec DP apod.Neviem sa pohnut /mam uz dost velky chaos v hlave/ ako dalej. Uct. fy ktora bola od r 2003 v strate, teraz vytvorila zisk 60000Sk.POZOR pre mna zacina problem..
1., z akeho zisku sa vyp.% do rez.fondu / z cisteho?/
2., ako umorit stratu od r. 2003 ktora bola cca 230000Sk. Mozem to urobit tak ze jednoducho odpocitam tych 60000 od 230000SK?
Neviem ako dalej. Precital som hrozne vela prispevkov v porade na tuto temu ale cim viac citam tym......je to horsie.
Pomoze mi prosim niekto???
Na výšku vykázanej straty do 31. decembra 2003 odpočítavanej podľa § 30 sa použijú ustanovenia všeobecne záväzných právnych predpisov účinných do 31.decembra 2003. Ak počas odpočtu straty podľa všeobecne záväzných právnych predpisov platných do 31. decembra 2003 vykáže daňovník ďalšie straty, na ich odpočet sa použije § 30.Teda stratu vykázanú za rok 2003 umoríš podľa starých predpisov.
Zákonný rezervný fond :... fond je ÚJ povinná každoročne dopĺňať o sumu určenú v stanovách, najmenej však vo výške 10 % z čistého zisku vyčísleného v riadnej účtovnej závierke, až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v stanovách, najmenej však do výšky 20 % základného imania.


Naposledy upravil martinius : 26.02.07 at 10:45
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

aknaj Pozri príspevok
Ja by som sa tiez pridala. V decembri fy doplatila lizing, ktorý mal skoncit v marci 2007. Neviem či mam zaúčtovať účtovné odpisy 12 mesiacov podľa splátkového kalendára a v DP opraviť a rozdiel medzi zaúčtovanými účtovnými odpismi za 3 roky a odpismi daňovými ako keby predmet lizingu mala fy normálne zaradený v majetku. A neviem či mam v roku 2007 účtovne doodpisať 3 mesiace a daňovo uplatniť jeden rok (jedná sa o auto, lizing bol na 36 mesiacov). Poradí niekto?
Úhrada splátok leasingu a odpis podľa mňa so sebou nesúvisia,za rok 2006 si uplatníš 12mesačných odpisov a posledné 3mesačné odpisy si uplatníš v roku 2007.
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Pre dadu:
Účtovne je to o.k. Daňovo musíš vstupnú cenu deliť "4", ročný odpis sa totiž nepočíta na mesačnej báze. Rozdiely sú minimálne, ide o metodiku. Pozri § 27 zákona o dani z príjmu.
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

koňo Pozri príspevok
Pre dadu:
Účtovne je to o.k. Daňovo musíš vstupnú cenu deliť "4", ročný odpis sa totiž nepočíta na mesačnej báze. Rozdiely sú minimálne, ide o metodiku. Pozri § 27 zákona o dani z príjmu.
Žiaden 4ročný odpis,majetok obstaraný formou fin.leasingu od r.2004 sa účtuje na majetkovom účte,nemôžeš meniť systém uplatňovaných odpisov,ktoré sú pri FL na báze mesačných účtovných odpisov,ktoré sa rovnajú zároveň daňovým:-)
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

martinius Pozri príspevok
Žiaden 4ročný odpis,majetok obstaraný formou fin.leasingu od r.2004 sa účtuje na majetkovom účte,nemôžeš meniť systém uplatňovaných odpisov,ktoré sú pri FL na báze mesačných účtovných odpisov,ktoré sa rovnajú zároveň daňovým:-)
Súhlas s týmto príspevkom až na tú poslednú vetu. U FL ide o mesačné daňové odpisy na základe § 26 ods. 8 ZoDP, tieto odpisy teda nie sú na báze mesačných účtovných odpisov. A ak vychádzame zo zásady, že dhodobý hmotný majetok sa odpisuje s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania (§ 20 ods. 2 PPÚ), u majetku obstarávaného finančným leasingom by sa daňové (mesačné) a účtovné mesačné odpisy vôbec rovnať nemali, aj keď prax je zatiaľ úplne opačná...
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

To je už hra so slovíčkami,jednoducho každý mesiac 1/36 (účtovne,aj daňovo),ak ide o 3ročný leasing.
Ospravedlňujem sa za štylizáciu poslednej vety:-) Ale asi viete,čo som mala na mysli:-)
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Prosím rozpracovať účtovné odpisy k nasledovnému, za podmienky, že ÚO=DO:

Počítač zakúpený a zaradený 6.2.2006........... 64.685,70
Dokúpená karta do PC - TZ 19.11.2006........ 1.646,20
Spolu .................................................. .... 66.331,90

DO rovnomerné, odp.sk.1, teda 66.331,90/4 = 16.583

Už to robím dobrú chvíľu a ako si mi to nejde. Budem vďačná každému.
A prosím, čo so zaokrúhlením? Vďakaaaaaaaaaaa!
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Ročný odpis vypočítaný rovnomerne sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor - teda ročne 16 583, za 4 roky 66 332.
10 halierov - halierové vyrovnanie,nebolo už náhodou na faktúre?

0 0
aknaj aknaj

aknaj je offline (nepripojený) aknaj

Asi sa neviem správne položiť otázku. Jedná sa o predčasne skončený lizing. Ak PL mal nadobudaciu hodnotu 120 tis. 33 splátok, ktoré sa účtovali ako účtovné odpisy je 110 tis. Sk. V prípade prerušenie lizingu (je to auto) daňový odpis za 3 roky je 90 tis. Sk. Rozdiel je v roku 2006 PP. V roku 2007 budem mať účtovné odpisy 10 tis. a nárok na daňové odpisy 4 rok t.j. 30 tis. Chápem to správne?
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

martinius Pozri príspevok
Ročný odpis vypočítaný rovnomerne sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor - teda ročne 16 583, za 4 roky 66 332.
10 halierov - halierové vyrovnanie,nebolo už náhodou na faktúre?
Nebolo, lebo toto je cena bez DPH. Mám za cenu HM rátať 66331,90, alebo zaokrúhlenú 66332. Ako potom zúčtujem tých 10 hal.? A mám tento istý problém aj na inom HM.
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Lila Pozri príspevok
Účt. odpisy vychádzaš zo sumy 66.331,90 Skk -to čo máš na faktúre.
Z tejto sumy si vyrátaj mes. účt. odpisy 66.331,90 delené 4 roky a delené 12 mesiacov a t.j. 1.381,90 Skk.
Mesačne cez int. účt. doklad zaúčtuješ 1.381,90 Skk na 551aú.
Začneš teda už v mesiaci zaradenia 2/2006 a skončíš v 1/2010.
Do 1/2010 dáš sumu na 551 v takej výške, aby Ti to sadlo do sumy 66.331,90 Skk .
Čiže 47 mesiacov budeš do účt. odpisov mesačne 1.381,90 Sk
A ten posledný mesiac (1/2010) dáš len 1.382,60 Skk .
Toto sú účtovné odpisy.

A daňové odpisy -tiež vychádzame zo sumy 66.331,90 Skk deelné 4 roky...16.582,975 Skk a to je
16,583,- Skk
Teda v r. 2006 daň. odpisy budú 16.583 Skk a účtovné len 15.200,90 Skk
V r. 2007 daň. daň. odpisy 16.583 Skk a účt. 16.582,90 Skk
V r. 2008 daň. odpisy 16.583 Skk a účt. odpisy 16.582,80 Skk
V r. 2009 daň. odpisy 16.583 Skk a účt. odpidy 16.582,80 Skk
V r. 2010 daň. odpisy 0,-Skk, ale účtovné 1.382,60 Skk
:-))) No vyzerá to pekne,účtovné odpisy ti týmto spôsobom vyjdu ročne na 16 582,8 SK a daňové 16 583.
Logika veci.....0,2 Sk odpočítateľná položka,jej,tešíme sa:-)
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Fany Pozri príspevok
Nebolo, lebo toto je cena bez DPH. Mám za cenu HM rátať 66331,90, alebo zaokrúhlenú 66332. Ako potom zúčtujem tých 10 hal.? A mám tento istý problém aj na inom HM.
Posledný rok zaúčtuj odpis o 10h. menej,aby si na 551 a 081 mala hodnotu základu dane.Prípadne tie účty uprav tak,aby ku konci odpisovania vykazovali zostatok 66 331,9 SK.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Svoj príspevok som vymazala, pretože nie je to správne, nakoľko účt. odpisy budú od 11/2006 iné, keďže sa dokupovala karta. Takže pri výpočte ÚO by sa vychádzalo zo sumy z februára 2006 a v 11/2006 by sa účt. odpisy o tú kartu upravili.

Čo sa týka tých 0,20 Skk, tak predsa v DP v tab. III. časť B na r. č.2 dávame celé číslo /teda matematicky zaokrúhlené/ a vtedy by sa ÚO rovnali DO.
Naposledy upravil Lila : 28.02.07 at 12:35
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Lila Pozri príspevok
Svoj príspevok som vymazala, pretože nie je to správne, nakoľko účt. odpisy budú od 11/2006 iné, keďže sa dokupovala karta. Takže pri výpočte ÚO by sa vychádzalo zo sumy z februára 2006 a v 11/2006 by sa účt. odpisy o tú kartu upravili.

Čo sa týka tých 0,20 Skk, tak predsa v DP na r. č.2 dávame celé číslo /teda matematicky zaokrúhlené/ a vtedy by sa ÚO rovnali DO.
Ja viem,len že je to pekná zábavka:-) s + a - položkami v halieroch:-)
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Pre Stanča:
Odpisy za 9 mesiacov roka 2005 treba v roku 2006 z hľadiska povinností vedenia účtovníctva mínusovať (účtuješ -551 alebo 428 podľa významnosti), ale toto zníženie nákladov nie je v roku 2006 daňovo uznané. Podľa zákona máš povinnosť podať dodatočné priznanie za rok 2005.
0 0
Janka P Janka P

Janka P je offline (nepripojený) Janka P

žena - čo viac si želať ?
Pre kontolu správnosti účtovania a aj pre porovnanie účtovných a daňových odpisov si každoročne zostavujem takúto tabuľku ( excel by bol lepší ):
0 0
nana067 nana067

nana067 je offline (nepripojený) nana067

zaradenie páliacej linky
0 0
marianlukac marianlukac

marianlukac je offline (nepripojený) marianlukac

smith Pozri príspevok
Opravu viď červeným.
Tzn ak mi mam rocne uctovne odpisy napr 12 000
uctujem 551/082 uctujem mesacne 1 000 skk
a danove mam vyssie napriklad 20 000 skk
musim to v danovom priznani uviest ale ako som sa docital tak sa to neuctuje.
To sa mi zda byt cudne to si len tak doplnim do danoveho priznania??
0 0
marianlukac marianlukac

marianlukac je offline (nepripojený) marianlukac

Skontroluje mi prosim vas niekto tento plan. Postupoval som podla Dady ale mam zrychleny odpis
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
marianlukac Pozri príspevok
Skontroluje mi prosim vas niekto tento plan. Postupoval som podla Dady ale mam zrychleny odpis
prikladám v prílohe. vznikli tam malé rozdiely v dôsledku zaokrúhlovania.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať