Zavrieť

Porady

Odpisy účtovné a daňové

Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Môžete mi to prosím Vás odsúhlasiť? Môže to takto byť? Viď príloha. Ďakujem.
Usporiadat
lianah lianah

lianah je offline (nepripojený) lianah

Vedel by mi niekto poradit, ako funguje odpis z dane pri kupe napr. rekreacneho apartmanu pre firmu a ako je vobec mozne ho do odpisu zahrnut? potrebovala by som poznat cely background a legislativne kroky.. dakujem
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

tie odpisy čomám uvedené v programe MRP tie účtujem ako 551/082?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

timejka200 Pozri príspevok
tie odpisy čomám uvedené v programe MRP tie účtujem ako 551/082?
Ktoré sú to tie odpisy? poznáme odpisy účtovné( Zákon o účtovníctve) a daňové ( Zákon o dani z príjmov), tie nie sú. Pre zaúčtovanie účtovných postupujeme podľa postupov účtovania, t.j. 551/08..
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

no ked som si nahadzovala v mrp majetok tak tam mi počíta odpois a práve neviem či ten mám zaúčtovať ako 551/082??
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

timejka200 Pozri príspevok
no ked som si nahadzovala v mrp majetok tak tam mi počíta odpois a práve neviem či ten mám zaúčtovať ako 551/082??
Pozri môj príspevok vyššie.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

tak účtujem 551/082 tenročný odpis..ale vykazuje mi zostatok na účet e082 a to nie je dobré
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

timejka200 Pozri príspevok
tak účtujem 551/082 tenročný odpis..ale vykazuje mi zostatok na účet e082 a to nie je dobré
A prečo si myslí, že to nie je dobré?. Zostatok na účte 08.. musí byť. Sú tam zaúčtované oprávky.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

timejka200 Pozri príspevok
tak účtujem 551/082 tenročný odpis..ale vykazuje mi zostatok na účet e082 a to nie je dobré
Ď. za odpoveď.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Tweety Pozri príspevok
Ď. za odpoveď.
neodpovedala ti, lebo to riešila aj tu:

http://www.porada.sk/t103701-p6-rocn...tml#post975344
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ja som len chcela vedieť či dobre účtujem..trošku som zmetená z tých danových a účtovných odpisov...
0 0
M77 M77

M77 je offline (nepripojený) M77

Dobrý deň. Od 01.03.2009 sa zvyšovala VC odpisovateľného HM z 996€ na 1700€. V r.2008 sme kupovali počítač kde VC bola 40.000,- Sk. Takže sme to účtovne odpisovali mesačne 1/48 časť a 1/4 časť bol daňový odpis. Tento rok za január aj za február zaúčtujem ešte 1/48 účtovný odpis a v marci zaúčtujem zostatok do účtovných odpisov alebo pokračujem v účtovnom odpisovaní ešte 3 roky (dokopy 4roky = 48 mesiacov) a tento rok uplatňujem iba zostatok z daňových odpisov (3/4 zo vstupnej ceny)?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

# Vyššia vstupná cena pre odpisovanie hmotného a nehmotného majetku

Spodná hranica vstupnej ceny dlhodobého majetku na účely daňových odpisov sa zvyšuje na 1 700 eur v prípade hmotného majetku a 2 400 eur v prípade nehmotného majetku. Zostatkovú cenu majetku s nižšou obstarávacou cenou, zaradeného podľa predpisov platných do 31. decembra 2008, možno v roku 2009 považovať priamo za daňový výdavok. Daňovník sa však môže rozhodnúť aj pre pokračovanie v odpisovaní takéhoto majetku.
0 0
tani17 tani17

tani17 je offline (nepripojený) tani17

dobrý večer môže mi prosím niekto poradiť? máme so firmy kúpené mobilné oplotenie do ktorej odpisovej skupiny ho treba zaradiť? podotýkam, že je mobilné a nie je súčasťou stavby. vopred ďakujem
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

Neviem či som to správne pochopila ale:
Ak sa budu účtovné odpisy = danovým odpisom potom:
- Aj ked kupim auto v 07/2009 tak si mozem uplatniť celu 1/4 zo vstupnej ceny? Potom už neriešim rozdiel UO a DO? to je ale výhodne dat do nákladov celu 1/4 zo sumy a nie len za prvý rok 6 mesačný odpis... Dobre to chápem?
- Mozem si ako účtovná jednotka zvoliť ze UO = DO a potom je to cele jednoduchsie, nemusim riesiť znižovanie a zvyšovanie základu dane. ??? je to tak?
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
zuzana164 Pozri príspevok
Neviem či som to správne pochopila ale:
Ak sa budu účtovné odpisy = danovým odpisom potom:
- Aj ked kupim auto v 07/2009 tak si mozem uplatniť celu 1/4 zo vstupnej ceny? Potom už neriešim rozdiel UO a DO? to je ale výhodne dat do nákladov celu 1/4 zo sumy a nie len za prvý rok 6 mesačný odpis... Dobre to chápem?nedáš do nákladov 1/4 zo sumy (toto je daňový odpis,ktorý zohľadníš až v daň.priznaní), na účet 551 zaúčtuješ 6xmes.odpis automobilu
- Mozem si ako účtovná jednotka zvoliť ze UO = DO a potom je to cele jednoduchsie, nemusim riesiť znižovanie a zvyšovanie základu dane. ??? je to tak?môžeš si vo svojom odpisovom pláne zvoliť,že UO=DO ale na konci účtovného obdobia musíš urobiť rozdiel medzi UO a DO, buď to bude v DP pripočitateľná alebo odpočitateľná položka.

... odpoveď v texte
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

a ak sa rozhodnem prerušiť odpisovanie - v roku 2009, potom nemam v nakladoch ziadne odpisy, čo v tom prípade, musim aj tak rozdiel dat do danového priznania?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

zuzana164 Pozri príspevok
Neviem či som to správne pochopila ale:
Ak sa budu účtovné odpisy = danovým odpisom potom:
- Aj ked kupim auto v 07/2009 tak si mozem uplatniť celu 1/4 zo vstupnej ceny? Potom už neriešim rozdiel UO a DO? to je ale výhodne dat do nákladov celu 1/4 zo sumy a nie len za prvý rok 6 mesačný odpis... Dobre to chápem?
- Mozem si ako účtovná jednotka zvoliť ze UO = DO a potom je to cele jednoduchsie, nemusim riesiť znižovanie a zvyšovanie základu dane. ??? je to tak?
Účtovné odpisy sa v Tvojom prípade nemôžu rovnať daňovým.

O účtovných odpisoch si povinná učtovať mesačne. Budeš ich mať zaúčtované za 6 mesiacov, vo výške akú si určiš v odpisovom pláne. Môžeš si určiť, že auto odpíšeš za 4 roky (presne taký čas,ako daňovo ), t.j. 48 mesiacov, čiže v r. 2009 to bude 6/48 , t.j. 1/8
Daňové odpisy uplatňuješ v DP podľa zákona o DzP.
Za rok 2009 to bude 1/4

Nebudú sa sa ti rovnať.
A keďže sa nebudú rovnať, tak musíš upravovať základ dane.


V Tvojom prípade by sa Ti rovnali v prvom roku iba vtedy, ak by si si povedala, že účtovne odpíšeš auto za 2 roky.
Ale, príde ďalší rok a už sa Ti nebudú rovnať.
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

To isté platí aj v JU? lebo vidim ze Pohoda mi v PU zanamenáva učtovné aj danove odpisy ale v JU len danové, tam si musim sama zadat aký odpis davam ked som stroj kupila v 7 mesiaci - mesačný odpis alebo tam neriesim mesiace?
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
zuzana164 Pozri príspevok
To isté platí aj v JU? lebo vidim ze Pohoda mi v PU zanamenáva učtovné aj danove odpisy ale v JU len danové, tam si musim sama zadat aký odpis davam ked som stroj kupila v 7 mesiaci - mesačný odpis alebo tam neriesim mesiace?
...mesiace riešiš na inventárnej karte. Účtuješ na konci roka len daňové odpisy...
0 0
leka leka

leka je offline (nepripojený) leka

Zdravim vsetky mudre hlavy, trochu som studovala a snazila sa to spravne pochopit. Uctovny odpis zauctujem 551/082, danovy odpis zrealizujem az v danovom priznani. Avsak 551 su teda nedanove naklady. Spravne? Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať