Zavrieť

Porady

predaj kovového odpadu

Ako by ste účtovali cez sklad predaj kovového odpadu, ktorý vzniká pri výrobe kovových výrobkov?
Vyšlá fa mi je jasná 311/648, 343, ale čo so skladom?
Prakticky plech už išiel do spotreby na 501, ale strihaním vznikol kovový odpad, ktorý sme predali, čo s tým. Preháňať to cez sklad, alebo stačí iba naúčtovať vyšlú fa a sklad už nechať tak?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Maxinka Pozri príspevok
    Prosím:
    takže môže byť na 311/648 zaúčtovaná vystavená faktúra za kov.odpad?
    Adiks Pozri príspevok
    Nemôže, má to byť 311/642.
    Správne metodické účtovanie faktúry závisí aj od účtovania odpadu pred predajom. Ak sa kovový odpad z výroby prijíma aktiváciou na sklad 112/621, tak sa pred predajom vydá 542/112 a potom ide na 311/642. Ale ak sa odpad z výroby prijíma ako produkt výroby 123/613 a vydá cez 613/123, tak sa fakturuje ako 311/601. Rovnako by sa mal účtovať, ak sa pred predajom neúčtuje vôbec. Neúčtovanie na 613 a 601 skresľuje celkový výnos z výroby, najmä ak sa vyrába z cennejších kovov. Na 642 je správne účtovať, ak výdaj bol na 542. Účet 648 je určený na iné, menej obvyklé prípady nevýrobných výnosov.

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Maxinka Pozri príspevok
    Prosím:
    takže môže byť na 311/648 zaúčtovaná vystavená faktúra za kov.odpad?
    Nemôže, má to byť 311/642.

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Podľa mňa ste nekúpili kovový odpad, pretože podľa par.69 ods.12zákona o DPH sa kovovým odpadom a kovovým šrotom rozumie kovový odpad a šrot z výroby alebo z mechanického opracovania kovov a kovové predmety ďalej už nepoužiteľné vzhľadom na ich zlomenie, rozrezanie, opotrebenie alebo z podobných dôvodov. Z toho vyplýva,že odpad už nie je možné podľa tohto použiť na nič, nie je možné ho "opraviť". Ten kto Vám fakturoval stroj, mal ho fakturovať s DPH a Vy ste si mali odpočítať DPH. Ak Vy predávate ďalej tento stroj, ste povinný odviesť DPH.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    kalkulka Pozri príspevok
    Ako by ste účtovali cez sklad predaj kovového odpadu, ktorý vzniká pri výrobe kovových výrobkov?
    Vyšlá fa mi je jasná 311/648, 343, ale čo so skladom?
    Prakticky plech už išiel do spotreby na 501, ale strihaním vznikol kovový odpad, ktorý sme predali, čo s tým. Preháňať to cez sklad, alebo stačí iba naúčtovať vyšlú fa a sklad už nechať tak?
    Nepreháňaj ty cez sklad, nechaj tak, tam už nemáš nič, ak si dala plechy do spotreby. Zaúčtuješ fa do výnosov a finito.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Firma predala kovový odpad. Na predaj nevystavila faktúru. Má len potvrdenie od zberne, že za odpad dostala 100 EUR. Ako v tomto prípade vypočítať DPH? 100 EUR bude ako základ dane a DPH bude 19 EUR, alebo 100 EUR bude ako celková suma, z toho základ dane 84,03 a DPH 15,97 EUR?

    Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

    Kolejová
    Ak to bolo v apríli tak vystaviť faktúru ale bez DPH. Ide o zmenu zákona o DPH od 1.4.2009, a prenos daňovej povinnosti na toho kto kúpil odpad.

    L.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Lívia, poznáme eštectento par. v zákone o DPH.

    § 71
    Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


    (1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Ďakujem za odppovede. Odpad bol predaný v marci 2009. Falktúra nebola vystavená, lebo účtovník sa až ako úplne posledný dozvedel (teda po viac ako 15-tich dňoch), že k takémuto niečomu došlo.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Tweety Pozri príspevok
    Nepreháňaj ty cez sklad, nechaj tak, tam už nemáš nič, ak si dala plechy do spotreby. Zaúčtuješ fa do výnosov a finito.
    Prosím:
    takže môže byť na 311/648 zaúčtovaná vystavená faktúra za kov.odpad?

    suschi je offline (nepripojený) suschi

    suschi
    ahojte, viete mi poradiť v nasledovnom?
    nakúpili sme kovový odpad - stroj ako kupca by som mala odviesť DPH? podla §69 ods.12 o DPH. Keď takýto odpad-šrot opravím a predám ho ako stroj, musím zase odviesť DPH? ja tvrdím že ÁNO, konateľovi sa to samozrejme nepáči...
    sumarum: 1. ked kupujem šrot - ako kupca odvadzam DPH.
    2. ked predavam tento šrot už ako stroj - opeť odvadzam DPH?
    ĎAKUJEEEEM

    suschi je offline (nepripojený) suschi

    suschi
    ďakujem, takto nejako som uvažovala aj ja, potrebovala som sa uistiť.. pekny dnik prajem...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.