Zavrieť

Porady

Zmluva na dobu neurčitú bez možnosti výpovede

cerviacik

cerviacik je offline (nepripojený) cerviacik

cerviacik
Rámcová kúpna zmluva na dodávku tovaru je uzavretá podľa ustanovení Obchodného zákonníka na dobu neurčitú. V zmluve je výslovne uvedené: " Zmluvu je možné ukončiť pred jej vypršaním iba písomnou formou na základe vzájomnej dohody strán". Je možné takúto aj napriek tomuto zmluvu jednostranne vypovedať?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  STRELEC

  STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

  STRELEC
  Zmluvu je možné jednostranne vypovedať a aj prípadne od zmluvy odstúpiť. Je chybou (úmyslom?), že v zmluve nie je ustanovenie o výpovednej lehote.
  cerviacik

  cerviacik je offline (nepripojený) cerviacik

  cerviacik
  Na odstúpenie prosím zabudnime. Výpovedná lehota v zmluve bola zabudnutá z "politických dôvodov". Mna zaujíma ako prípdanú výpoveď zdôvodniť a aká bude výpovedná lehota. Dá sa v tomto prípade aplikovať napr.§ 582 Občianskeho zákonníka alebo sa treba oprieť o nieco iné, ak je výpoveď vôbec možná?
  adv

  adv je offline (nepripojený) adv

  adv
  ano. je tu plne aplikovatelny par. 582 ods ods. 1 Obcianskeho zakonnika. je tam uvedena aj vyp. lehota.

  par. 582 ods. 2 je aplikovatelny napr. na zmluvu o zriadeni vecneho bremena, nie vsak v tomto pripade.

  ustanovenie Zmluvu je možné ukončiť pred jej vypršaním iba písomnou formou na základe vzájomnej dohody strán". je v zmluve nadbytocne. ak by to aj tam nebolo, kazdu zmluvu je mozne vzdy ukoncit dohodou stran.
  Evanka

  Evanka je offline (nepripojený) Evanka

  Evanka
  cerviacik Pozri príspevok
  Rámcová kúpna zmluva na dodávku tovaru je uzavretá podľa ustanovení Obchodného zákonníka na dobu neurčitú. V zmluve je výslovne uvedené: " Zmluvu je možné ukončiť pred jej vypršaním iba písomnou formou na základe vzájomnej dohody strán". Je možné takúto aj napriek tomuto zmluvu jednostranne vypovedať?
  Podľa mňa je už v samotnej zmluve dosť nejasností a nepresností. Ak je zmluva uzatvorená na dobu neurčitú, tak pojem slovné spojenie "pred jej vypršaním" je nezmyselné (zmluva vyprší dátumom na ktorý je dojednaná). Na druhej strane, každú zmluvu je možné vypovedať. Ak to v nej nie je zakotvené, tak sa vypovedanie riadi OZ. Podľa akého §OZ bola zmluva uzatvorená? Už samotý názov kúpna zmluva sa mi nezdá vhodná na pravidelný odber tovaru od určitého subjektu.... Ak je zmluva "trvalá" tak sa mi nezdá že by sa jednalo o klasickú kúpnu zmluvu. Kto má úmysel ukončiť zmluvu? Asi odberateľ. Preto doporučujem odberateľovi písomne oznámiť, že žiada o ukončenie platnosti zmluvy k termínu.... Ďalší postup podľa reakcie poskytovateľa.
  ezexyel

  ezexyel je offline (nepripojený) ezexyel

  ezexyel
  [quote=Evanka;389673]Podľa mňa je už v samotnej zmluve dosť nejasností a nepresností. Ak je zmluva uzatvorená na dobu neurčitú, tak pojem slovné spojenie "pred jej vypršaním" je nezmyselné (zmluva vyprší dátumom na ktorý je dojednaná). Na druhej strane, každú zmluvu je možné vypovedať. Ak to v nej nie je zakotvené, tak sa vypovedanie riadi OZ. Podľa akého §OZ bola zmluva uzatvorená? Už samotý názov kúpna zmluva sa mi nezdá vhodná na pravidelný odber tovaru od určitého subjektu.... Ak je zmluva "trvalá" tak sa mi nezdá že by sa jednalo o klasickú kúpnu zmluvu. Kto má úmysel ukončiť zmluvu? Asi odberateľ. Preto doporučujem odberateľovi písomne oznámiť, že žiada o ukončenie platnosti zmluvy k termínu.... Ďalší postup podľa reakcie poskytovateľa.[/quote

  to je ale ukoncenie dohodou.... vypoved je jednostranne ukoncenie zmluvy a nevyzaduje si preto ziadnu reakciu druhej strany... vyssie uz bolo uvedene, ze sa to riadi § 582 obcianskeho zakonnika, ktory sa v tomto pripade pouzije ako lex generalis k obchodnemu zakonniku. cize, ano, je mozne vypovedat tuto zmluvu.... len sa treba este mrknut, ci v samotnom zneni zmluvy nie je moznost vypovedania vyslovne vylucena

  Zmluva na dobu neurčitú bez možnosti výpovede

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.