Zavrieť

Porady

Daňové priznanie "A" - starobný dôchodca

Starobný dôchodca ma požiadal o pomoc pri vypisovaní DP "A". Suma jeho príjmu za rok je 42200,-, teda všetka zrazená daň by sa mu mala vrátiť. Neviem však, ako to zapísať do DP. Prosím o radu.
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ak mal zrazenu dan a nema vysoke prijmy, pri ktorych by si mohol uplatnit NCZD, moze podat dobrovolne DP.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Jeho príjem bol 42200, zaplatená a zrazená daň je vo výške 8018,-Sk, jeho dôchodok je vyšší ako NČ. Celá daň je zrážková.
Ak si podá DP, keďže jeho príjem bol nižší ako 45408,-, mala by sa mu vrátiť celá daň. Len neviem, kde to mám vpísať.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

fipina Pozri príspevok
Jeho príjem bol 42200, zaplatená a zrazená daň je vo výške 8018,-Sk, jeho dôchodok je vyšší ako NČ. Celá daň je zrážková.
Ak si podá DP, keďže jeho príjem bol nižší ako 45408,-, mala by sa mu vrátiť celá daň. Len neviem, kde to mám vpísať.
V takomto prípade napíšeš do r. 54 nulu (pozri poznámku 8) a pokračuješ vo výpočte.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
r.32 42 200,00
r.33 0
r.34 42 200,00
r.36 42 200,00
r.44 42 200,00
r.45 8 018,00
r.54 0
r.56 0
r.62 0
r.63 8 018,00
r.65 - 8 018,00

riadky ktoré som nespomenula zostávajú prázdne.
0 0
Pavla P Pavla P

Pavla P je offline (nepripojený) Pavla P

Ake podklady treba dokladat k takemuto DP .. tiez mam starobneho dochodcu, ale nemam nic od SP, iba co robil na dohodu, odtial mam potvrdenie,
prijmy tam ma 25907
dan je vybrata zrazkou v sume 4920.

ma narok na NCZD?
co treba k dp?

poradte mi pls, ja robievam iba ucto a mzdy obycajnym zamestnancom a toto je sefikova mamina a mne to hodili na krk
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Musíš sa "šéfikovej maminy" opýtať, či má dôchodok vyšší ako 7568 korún. Ak má, tak nemá nárok na NCZD, ak nemá tak nech ti povie akú sumu NCZD jej máš uplatniť. K DP priložíš len potvrdenie o zárobku. V type A je aj kolonka na úhrnnú sumu dôchodku, konkr. III. oddiel r. 29.
0 0
Pavla P Pavla P

Pavla P je offline (nepripojený) Pavla P

Dakujem ZuzanaP,
takze sefikova mamina mi povedala, ze mala cely rok dochodok nad 8000...konkretne 8002 mala 6 mesiacov a 8479 dalsich 6 mesiacov.
takze teraz vlastne ani nemusi podavat DP?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Pavla P Pozri príspevok
Dakujem ZuzanaP,
takze sefikova mamina mi povedala, ze mala cely rok dochodok nad 8000...konkretne 8002 mala 6 mesiacov a 8479 dalsich 6 mesiacov.
takze teraz vlastne ani nemusi podavat DP?

Nech podá DP Mala príjem nižší ako 45408 takže nemala povinnosť platiť daň. Čiže pokiaľ urobí DP tak sa jej celá daň vráti. A šéfinko ťa pochváli
0 0
Pavla P Pavla P

Pavla P je offline (nepripojený) Pavla P

katkaj Pozri príspevok
Nech podá DP Mala príjem nižší ako 45408 takže nemala povinnosť platiť daň. Čiže pokiaľ urobí DP tak sa jej celá daň vráti. A šéfinko ťa pochváli


To by mi sefinka museli vymenit najprv ..

Ale ved dochodok mala vyssi ako tych 7568 mesacne .. take uz teraz som z toho janko :-o
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Chcela by som prilozit, kedy je mozne podat dobrovolne. Snad to pomoze.

Dobrovolne podanie DP.
1. Par.43 ods. 7 ZDP – ak sa dan vybera zrazkou – povazuje sa za preddavok na dan a danovnik si moze tento odpocitat od dane vycislenej v DP, danovnik ma narok na vratenie danoveho preplatku:
a. danovnik , ktory nema ziadne ine zdanitelne prijmy (nezamestnany vyherca penaznej vyhry v reklamnom zrebovani)
b. B. ma ine zdanitelne prijmy nepresahujuce 45 408, Sk
c. Poberatel dochodku, ktore okrem prijmov zdanenych zrazkou nema ine zdanitelne prijmy, resp. ma ich velmi nizke a ZD je nizsi nez je narok na NCZD (autorske honorare, penazna vyhra v reklamnom zrebovani, ....)

2. mal zrazenu dan z prijmov zo zavislej cinnosti par.43 odst.3 pis.j., lebo nepodpisal vyhlasenie (neuplatnil si u zamestnavatela NCZD, dan.bonus), pricom tento prijem nedosiahol 5000, sk za kalendarny mesiac a nema vysoke prijmy – ine prijmy, pri ktorych by si mohol uplatnit NCZD: student (ma len odmeny z dohod o brigadnickej praci do 5 tis.), danovnik z dohod o vykonani prace, zo zavislej cinnosti (cast zdanena zrazkou, cast preddavkovo), z prijmami z podnikania ak mal danovnik aj odmeny z dohod o vykonani prace), poberatel dochodku.

3.ma zrazene preddavky na dan z prijmov (nad 5 000, Sk mesacne zo zavislej cinnosti podla par.35 ZDP, nevedomky nepodpisal vyhlasenie a nema ine prijmy, pri ktorych by si uplatnil NCZD: student, danovnik z odmenami o vykonani prace, danovnik s prijmami z podnikania, ktory mal i odmenu z dohody o vykonani prace.

4. preplatok vznika po uplatneni par.46 ZDP (min.vyska dane) danovnikovi, ktoremu v priebehu roka bola zrazena dan alebo preddavky na dan:
a. ak dan v DP nepresiahne 500Sk, zdanitelny prjem je do 45408, sk (dochodcovia),
b. prijmy do 45408, , ktorych boli pocas roku 2006 zrazene preddavky na dan par. 35.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Pavla, ale ak mala z dohôd príjem nižší ako 450408, tak jej daň vrátia, je tu nespočetne veľa odpovedí na túto tému. Pozri aj iné témy.
0 0
Pavla P Pavla P

Pavla P je offline (nepripojený) Pavla P

ZuzanaP Pozri príspevok
Pavla, ale ak mala z dohôd príjem nižší ako 450408, tak jej daň vrátia, je tu nespočetne veľa odpovedí na túto tému. Pozri aj iné témy.

Uz hladam, dakujem.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Pavla P Pozri príspevok
To by mi sefinka museli vymenit najprv ..

Ale ved dochodok mala vyssi ako tych 7568 mesacne .. take uz teraz som z toho janko :-o
v stručnosti povedané, uplatňuje sa tu paragraf 46 zákona o dani z príjmov kde sa hovorí že pri príjme do 45408 sa daň nevyrubuje. Čiže je jedno či uplatňuje odpočítateľnú položku alebo nie
0 0
Pavla P Pavla P

Pavla P je offline (nepripojený) Pavla P

Katka,
dakujem, takto jednoducho som to potrebovala ja precitat ..

cize je fuk, ci je dochodca alebo nie, aj to, aku mala vysku dochodku, pretoze do 45408 mala vlastne odpustene platit dan a teda zrazkova dan je teraz preplatok.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Pavla P Pozri príspevok
Katka,
dakujem, takto jednoducho som to potrebovala ja precitat ..

cize je fuk, ci je dochodca alebo nie, aj to, aku mala vysku dochodku, pretoze do 45408 mala vlastne odpustene platit dan a teda zrazkova dan je teraz preplatok.

Správne si to pochopila.
0 0
Pavla P Pavla P

Pavla P je offline (nepripojený) Pavla P

Este ta poprosim,
-podava teda FO A,
-vysku dochodku musi vpisat do toho oddielu III, riadok 29.
-treba k tomu potvrdenie? - o tej vyske dochodku?
0 0
Pavla P Pavla P

Pavla P je offline (nepripojený) Pavla P

a vyplnim to podla prispevku c. 5 tejto temy, hej?

baby, vy ste skvele ..
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Pavla P Pozri príspevok
Este ta poprosim,
-podava teda FO A,
-vysku dochodku musi vpisat do toho oddielu III, riadok 29.
-treba k tomu potvrdenie? - o tej vyske dochodku?
- Áno podáva typ A
- nemusí vpisovať výšku dôchodku kedže si neuplatňuje odpočet. len nech zaškrtne že na začiatku obdobia poberala dôchodok
- nepotrebuje priložiť potvrdenie
0 0
pozit pozit

pozit je offline (nepripojený) pozit

... netreba žiadne potvrdenie....
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Pavla P Pozri príspevok
a vyplnim to podla prispevku c. 5 tejto temy, hej?

baby, vy ste skvele ..

presne tak
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať