Zavrieť

Porady

Daňové priznanie "A" - starobný dôchodca

Starobný dôchodca ma požiadal o pomoc pri vypisovaní DP "A". Suma jeho príjmu za rok je 42200,-, teda všetka zrazená daň by sa mu mala vrátiť. Neviem však, ako to zapísať do DP. Prosím o radu.
Usporiadat
viki1 viki1

viki1 je offline (nepripojený) viki1

náš dôchodca má príjmy § 5 41362 , zrazená daň 7856 Sk a príjmy od toho istého zamestnávateľa podľa § 43 11 542 Sk a zrazenú daň 2191Sk . Môžem sa tváriť, že príjmy § 43 sú vysporadané a celú daň z § 5 pýtať od daniarov späť?
0 0
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

viki1 Pozri príspevok
náš dôchodca má príjmy § 5 41362 , zrazená daň 7856 Sk a príjmy od toho istého zamestnávateľa podľa § 43 11 542 Sk a zrazenú daň 2191Sk . Môžem sa tváriť, že príjmy § 43 sú vysporadané a celú daň z § 5 pýtať od daniarov späť?
Toto zaujíma aj mňa.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

viki1 Pozri príspevok
náš dôchodca má príjmy § 5 41362 , zrazená daň 7856 Sk a príjmy od toho istého zamestnávateľa podľa § 43 11 542 Sk a zrazenú daň 2191Sk . Môžem sa tváriť, že príjmy § 43 sú vysporadané a celú daň z § 5 pýtať od daniarov späť?
Lanaj Pozri príspevok
Toto zaujíma aj mňa.
Áno. Príjmy, z ktorých bola zrazená zrážková daň sú daňovo vysporiadané. Nikdy nevzniká povinnosť zahŕňať ich do DP. Ak by to však bolo pre daňovníka výhodné, tak má možnosť (nie povinnosť) to urobiť. Záleží od neho ako sa rozhodne.
0 0
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

Katija Pozri príspevok
Áno. Príjmy, z ktorých bola zrazená zrážková daň sú daňovo vysporiadané. Nikdy nevzniká povinnosť zahŕňať ich do DP. Ak by to však bolo pre daňovníka výhodné, tak má možnosť (nie povinnosť) to urobiť. Záleží od neho ako sa rozhodne.
Viem, že príjmy zrážkovo zdanené sú vysporiadané. Povinnosť nevzniká zahrnúť ich do DP, ale môžem využiť §46, keď sa tam píše, že daň sa neplatí, ak daňovník mal celkové zdaniteľné príjmy do 45 408,-? A aj zrážkové príjmy sú zdaniteľné príjmy, a teda celkové príjmy boli vyššie ako 45 408,-. Preto v tom nemám jasno.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Lanaj Pozri príspevok
Viem, že príjmy zrážkovo zdanené sú vysporiadané. Povinnosť nevzniká zahrnúť ich do DP, ale môžem využiť §46, keď sa tam píše, že daň sa neplatí, ak daňovník mal celkové zdaniteľné príjmy do 45 408,-? A aj zrážkové príjmy sú zdaniteľné príjmy, a teda celkové príjmy boli vyššie ako 45 408,-. Preto v tom nemám jasno.
Áno. Zahrňujú sa tam len príjmy daňovo nevysporiadané.
0 0
PH701 PH701

PH701 je offline (nepripojený) PH701

Katija Pozri príspevok
Áno. Zahrňujú sa tam len príjmy daňovo nevysporiadané.
Môžem poprosiť o stručné vysvetlenie, prečo sa tam zahŕňajú len príjmy daňovo nevysporiadanie, keďže otázka Lanaja znela, či je možné v tomto prípade (ak daňovník má zdaniteľné príjmy > ako 45408 Sk (aktuálne 47808 Sk)) použiť §46. Hovoríme o zdaniteľných príjmov, ktoré boli zdanené zrážkovou daňou.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Daňovo nevysporiadané, to znamená že sa neberú do úvahy príjmy z ktorých bola odvedená zrážková daň. Ale ak je to pre daňovníka výhodné, môže zahrnúť aj príjmy, z ktorých bola odvedená zrážková daň.
0 0
PH701 PH701

PH701 je offline (nepripojený) PH701

Poprosím ešte raz si prečítať Lanajovú a moju otázku. Je možné použiť §46 ak má daňovník zdaniteľné príjmy > 47808 Sk?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Katija Pozri príspevok
Áno. Príjmy, z ktorých bola zrazená zrážková daň sú daňovo vysporiadané. Nikdy nevzniká povinnosť zahŕňať ich do DP. Ak by to však bolo pre daňovníka výhodné, tak má možnosť (nie povinnosť) to urobiť. Záleží od neho ako sa rozhodne.
Skús si prečítať toto. Čiže ak mal príjmy len daňovo vysporiadané, vôbec sa ho netýka povinnosť podať daňové priznanie. Ale ak chce, môže tak urobiť.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Ja si myslím, že dôchodca môže daň zrazenú podľa § 43, ods.7 z príjmov do výšky 47 808,-Sk považovať za preddavok (daň z príjmov nad 47 808,-Sk považuje zavysporidanú) a v DP si uplatní nárok na vrátenie preddavku.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

PH701 Pozri príspevok
Môžem poprosiť o stručné vysvetlenie, prečo sa tam zahŕňajú len príjmy daňovo nevysporiadanie, keďže otázka Lanaja znela, či je možné v tomto prípade (ak daňovník má zdaniteľné príjmy > ako 45408 Sk (aktuálne 47808 Sk)) použiť §46. Hovoríme o zdaniteľných príjmov, ktoré boli zdanené zrážkovou daňou.
V zmysle § 43 odst. 7 môže daňovník považovať zrážkovú daň za preddavkovú. V prípade príjmov do 47 808 je preto pre neho výhodné podať DP a daň mu bude vrátená. Prizná príjmy do danej výšky a na riadku daň uvedie nulu.
§43
7/ Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní....
0 0
PH701 PH701

PH701 je offline (nepripojený) PH701

Po druhý krát hovoríme každý o niečom inom. Nerozporujem ani sa nepýtam na to, či treba alebo netreba uvádzať príjmy daňovo vysporiadané do daňového priznania. Poukazujem len na skutočnosť že príjem daňovo vysporiadaný a zdaniteľný príjem sú dva rôzne pojmy. Otázka znie : Je možné použiť §46 ak má daňovník zdaniteľné príjmy > 47808 Sk? Tie zdaniteľné príjmy boli zdanené zrážkovou daňou.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

PH701 Pozri príspevok
Po druhý krát hovoríme každý o niečom inom. Nerozporujem ani sa nepýtam na to, či treba alebo netreba uvádzať príjmy daňovo vysporiadané do daňového priznania. Poukazujem len na skutočnosť že príjem daňovo vysporiadaný a zdaniteľný príjem sú dva rôzne pojmy. Otázka znie : Je možné použiť §46 ak má daňovník zdaniteľné príjmy > 47808 Sk? Tie zdaniteľné príjmy boli zdanené zrážkovou daňou.
Písali sme asi spolu, pozri vyššie - aplikuješ §43 odst. 7 a aplikuješ ho aj v prípade §46
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Myslím, že Ti tu už viacerí napísali svoj názor. Ja stále nerozumiem o čo Ti ide. Prečo vôbec uvažuješ nad tým či použiť §46, ak sa jedná len o príjmy, z ktorých bola odvedená zrážková daň, keď vtedy nieje povinnosť vôbec podávať daňové priznanie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

KvetkaK Pozri príspevok
Myslím, že Ti tu už viacerí napísali svoj názor. Ja stále nerozumiem o čo Ti ide. Prečo vôbec uvažuješ nad tým či použiť §46, ak sa jedná len o príjmy, z ktorých bola odvedená zrážková daň, keď vtedy nieje povinnosť vôbec podávať daňové priznanie.
Ja chápem asi o čo ide - nie si je istý /podľa štylizácie paragrafu/ či to môže uplatniť aj keď mal príjmy nižšie ako 50%...,

§ 46 Minimálna výška dane
Daň alebo daň vrátane jej zvýšenia sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk. To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a).

Takže to znamená, že u príjmov do výšky 47 808 neexistuje daň - a preto môžeš podať DP, na riadku da§ uviesť nulu a aj zo zrážkovej dani Ti bude daň vrátená , nakoľko použiješ §43 odst. 7 a budeš ju považovať za preddavkovú.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

PH701 Pozri príspevok
Po druhý krát hovoríme každý o niečom inom. Nerozporujem ani sa nepýtam na to, či treba alebo netreba uvádzať príjmy daňovo vysporiadané do daňového priznania. Poukazujem len na skutočnosť že príjem daňovo vysporiadaný a zdaniteľný príjem sú dva rôzne pojmy. Otázka znie : Je možné použiť §46 ak má daňovník zdaniteľné príjmy > 47808 Sk? Tie zdaniteľné príjmy boli zdanené zrážkovou daňou.
Ak máš zdaniteľné príjmy väčšie ako 47 808 neaplikuješ paragraf 46, nakoľko príjem 47809 už podlieha dani a daň sa vyrubuje a platí.
Ak máš zdaniteľné príjmy väčšie ako 47 808 a všetky boli zdanené zrážkovou daňou máš dve možnosti:
1. Považuješ ich daňovo za vysporiadané a v DP ich neuvádzaš
2. Nepovažuješ ich za daňovo vysporiadané , nakoľko zrážkovú daň považuješ za preddavok a v DP tieto príjmy uvádzaš a odpočítavaš si zrazenú daň od celkovej výšky dane
0 0
PH701 PH701

PH701 je offline (nepripojený) PH701

Som starobný dôchodca a v roku 2007 som mal príjmy zdanené zrážkovou daňou vyššie ako 47808 Sk. Bavili sme sa o tom a kolegyňa ma upozornila na príklad, ktorý k tejto téme na drakovi uvádzal p. Mihál. Pozrel som si §46 a zdalo sa mi, že to čo píše pán Mihál nie je v poriadku.

Keď si aplikujeme §46 na náš prípad a vypustíme z neho veci, ktoré sa ho netýkajú dostaneme znenie :
Daň sa nevyrubí a neplatí, ak celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 47808 Sk. To neplatí, ak sa daň vyberá podľa § 43, okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 47808 Sk.

Ak to zjednodušíme ešte raz tak dostaneme :

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak sa daň vyberá podľa § 43 zo zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 47808 Sk.

Ak som niekde pri zjednodušovaní neurobil chybu tak tomu rozumiem tak, že si nie je možné vybrať ktoré príjmy vybraté zrážkou budem započítavať a ktoré nie, ako by sa zdalo z §43 ods. 7, pretože §46 hovorí o zdaniteľných príjmoch daňovníka podľa §43 a takéto príjmy nesmú za zdaniteľné obdobie presiahnuť 47808 Sk. Zdaniteľné príjmy sú podľa vyššie §2 písm. h) všetky príjmy, ktoré sú predmetom dane (v našom prípade podľa §43 zrazené zrážkou), to znamená všetky príjmy zdanené zrážkou, z ktorých bola zrazená daň a nie len niektoré z nich.

Ak ma niekto presvečí, že sa mýlim budem sa tešiť, pretože potom môžem podať daňové priznanie a dostanem späť viac ako 8000 Sk.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

§ 43
Daň vyberaná zrážkou
7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.12


Tento odsek rieši daň,myslím že daň si môžem v tomto prípade rozdeliť na preddavok a daň ktorú považujem za vysporidanú a to preto, že môžem mať viac takýchto príjmov a viac daní vybraných zrážkov a preto slovom daň sa rozumie súhrn daní vybratých zrážkou ktoré potom rozdelím ako som už uviedol
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

PH701 Pozri príspevok
Som starobný dôchodca a v roku 2007 som mal príjmy zdanené zrážkovou daňou vyššie ako 47808 Sk. Bavili sme sa o tom a kolegyňa ma upozornila na príklad, ktorý k tejto téme na drakovi uvádzal p. Mihál. Pozrel som si §46 a zdalo sa mi, že to čo píše pán Mihál nie je v poriadku.

Keď si aplikujeme §46 na náš prípad a vypustíme z neho veci, ktoré sa ho netýkajú dostaneme znenie :
Daň sa nevyrubí a neplatí, ak celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 47808 Sk. To neplatí, ak sa daň vyberá podľa § 43, okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 47808 Sk.

Ak to zjednodušíme ešte raz tak dostaneme :

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak sa daň vyberá podľa § 43 zo zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 47808 Sk.

Ak som niekde pri zjednodušovaní neurobil chybu tak tomu rozumiem tak, že si nie je možné vybrať ktoré príjmy vybraté zrážkou budem započítavať a ktoré nie, ako by sa zdalo z §43 ods. 7, pretože §46 hovorí o zdaniteľných príjmoch daňovníka podľa §43 a takéto príjmy nesmú za zdaniteľné obdobie presiahnuť 47808 Sk. Zdaniteľné príjmy sú podľa vyššie §2 písm. h) všetky príjmy, ktoré sú predmetom dane (v našom prípade podľa §43 zrazené zrážkou), to znamená všetky príjmy zdanené zrážkou, z ktorých bola zrazená daň a nie len niektoré z nich.

Ak ma niekto presvečí, že sa mýlim budem sa tešiť, pretože potom môžem podať daňové priznanie a dostanem späť viac ako 8000 Sk.
Chybou je to, že neberieš paragrafy v súvislosti.
Ak si mal príjmy vyššie ako 47 808 a všetky zdanené zrážkovou daňou postupuješ v zmysle môjho predchádzajúceho príspevku- buď považuješ za vysporiadané alebo nie,,,, ale v žiadnom prípade nemôžeš aplikovať už paragraf 46, lebo Tvoje príjmy boli vyššie ako daný paragraf uvádza a u tých sa už daň vyrubuje.

Je to ďalej otázka matematiky, nakoľko je jednotná sadzba dane a ty ak si bol dôchodcom k 1.1. nemôžeš si uplatniť nezdaniteľnú čiastku na daňovníka tak neviem, kde získaváš tých 8 000 SK. Jedine na iných NČ....
Príklad 10 mesiacov máš zdanený príjem 5000 á 950 daň, teda celková daň je 9 500.
Budeš túto daň považovať za preddavkovú a podáš DP a priznáš 50 000 daň bude 9 500.

§ 46 hovorí o tom , že daň z príjmov do 47 808 je nula. Teda, ak by si robil 9 mesiacov, príjem by bol 45 000 daň by si zaplatil 8 550 a tú by Ti vrátili, lebo z celkových príjmov máš daň nulu. V tomto prípade by si však daň považoval už za preddavkovú-teda nešlo by o zrážkovú daň podľa § 43........
Naposledy upravil evina : 06.02.08 at 10:38
0 0
Dodenko Dodenko

Dodenko je offline (nepripojený) Dodenko

Ako dôchodca v riadnom pracovnom pomere dostal za rok 2007 od zamestna- vateľa potvrdenie o prijme kde úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov je
45 245,- Sk a úhrn príjmov, z ktorých daň sa vyberá zrážkou je 8 245,-Sk.
Môže si podať DP a daň zrazená zo sumy 45 245,- Sk mu bude vrátená pretože jeho príjmy nie sú vyššie ako 47 808,- Sk.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať