Zavrieť

Porady

Daňové priznanie "A" - starobný dôchodca

Starobný dôchodca ma požiadal o pomoc pri vypisovaní DP "A". Suma jeho príjmu za rok je 42200,-, teda všetka zrazená daň by sa mu mala vrátiť. Neviem však, ako to zapísať do DP. Prosím o radu.
Usporiadat
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Zhrniem:
1. Ak mám príjmy nižšie ako 47 808,-Sk, podám daňové priznanie a daň,ktorá mi bola zrazená ako preddavok mi DU vráti (§46).Tu nemím čo riešiť.

2. Mám príjmy vyššie ako 47 808,-Sk a boli zdanené podľa § 43, ods.3,pís.j , tak zrazenú daň môžem považovať za preddavok ale len tú časť dane,ktorá priníleží sume 47 808,-Sk ( 9084,-Sk) budem považovať za preddavok,čo uvediem v DP a DÚ mi ju vráti.Daň z príjmov nad 47 808,-Sk považujem za vysporidanú .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Peterka Pozri príspevok
Zhrniem:
1. Ak mám príjmy nižšie ako 47 808,-Sk, podám daňové priznanie a daň,ktorá mi bola zrazená ako preddavok mi DU vráti (§46).Tu nemím čo riešiť.

2. Mám príjmy vyššie ako 47 808,-Sk a boli zdanené podľa § 43, ods.3,pís.j , tak zrazenú daň môžem považovať za preddavok ale len tú časť dane,ktorá priníleží sume 47 808,-Sk ( 9084,-Sk) budem považovať za preddavok,čo uvediem v DP a DÚ mi ju vráti.Daň z príjmov nad 47 808,-Sk považujem za vysporidanú .
No len teraz nájsť oporu v zákone, že ak si podám DP na príjmy nad 47 808, ktoré boli všetky zdaňované zrážkovou daňou môžem rozdeliť príjmy tak, že niektoré uvediem v DP a niektoré neuvediem? hm...
0 0
PH701 PH701

PH701 je offline (nepripojený) PH701

evina Pozri príspevok
Chybou je to, že neberieš paragrafy v súvislosti.
Ak si mal príjmy vyššie ako 47 808 a všetky zdanené zrážkovou daňou postupuješ v zmysle môjho predchádzajúceho príspevku- buď považuješ za vysporiadané alebo nie,,,, ale v žiadnom prípade nemôžeš aplikovať už paragraf 46, lebo Tvoje príjmy boli vyššie ako daný paragraf uvádza a u tých sa už daň vyrubuje.


Keď si pozorne pozrieš moje príspevky do tejto diskusie zistíš, že naše názory sú rovnaké. Pokiaľ je zdaniteľný základ > 47808 Sk, tak sa nedá žiadať o vrátenie dane. Práve, že som sa snažil brať §§ v suvislosti. Poukazoval som len na dve nezrovnalosti a to, že odpoveď Katije (26) nezodpovedala otázke Lanaja (25) a že Tvoje a aj moje závery sú v rozpore s príkladom, ktorý uvádza pan Mihál na porade (t45063)

Už len dve drobnosti, pokiaľ by bola pravda to čo tvrdí vo vyššie uvedenom príspevku pán Mihál bol by nárok na vrátenie dane vo výške 19% zo 47808 t.j. 9083. Tých viac ako 8000, ktoré som uvádzal by sa k tým 9083 bližilo tak, ako by sa podarilo poskladať zdaniteľný základ podľa príkladu p. Mihála čo najbližšie k 47808 Sk.
K Tvojmu príspevku (37) v prípade 1 aj 2 asi nemá zmysel podať daňové priznanie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ja takú oporu v zákone nevidím, aj keď niektorí možno povedia, že čo nie je v zákone vyložené zakázané je dovolené. Ja si myslím, že ak mám všetky príjmy zdaňované zrážkovou daňou aplikovať paragraf 43. odst. 7, t.j. považovať túto daň za preddavkovú môžem buď na všetky alebo na žiadne.
§4


(7) Príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, sa do základu dane nezahŕňa.

8/ Daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane

Tu by bola zmienka, že to neplatí na príjmy do sumy 47 808, napr. ako je to u príležitostnom príjme a pod.
Ďalej mi to vyvracia i paragraf

§ 1Predmet úpravy
1/ Tento zákon upravuje a) daň z príjmov fyzickej osoby alebo právnickej osoby (ďalej len "daň"),

Ak aplikujem ďalšie paragrafy túto moju jednu daň vyrovnávam buď celkovo preddavkovo alebo zrážkovo.

Ak niekto napíše niečo iné, našla sa zaujímavá diera v zákone
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

PH701 Pozri príspevok
Keď si pozorne pozrieš moje príspevky do tejto diskusie zistíš, že naše názory sú rovnaké. Pokiaľ je zdaniteľný základ > 47808 Sk, tak sa nedá žiadať o vrátenie dane. Práve, že som sa snažil brať §§ v suvislosti. Poukazoval som len na dve nezrovnalosti a to, že odpoveď Katije (26) nezodpovedala otázke Lanaja (25) a že Tvoje a aj moje závery sú v rozpore s príkladom, ktorý uvádza pan Mihál na porade (t45063)

Už len dve drobnosti, pokiaľ by bola pravda to čo tvrdí vo vyššie uvedenom príspevku pán Mihál bol by nárok na vrátenie dane vo výške 19% zo 47808 t.j. 9083. Tých viac ako 8000, ktoré som uvádzal by sa k tým 9083 bližilo tak, ako by sa podarilo poskladať zdaniteľný základ podľa príkladu p. Mihála čo najbližšie k 47808 Sk.
K Tvojmu príspevku (37) v prípade 1 aj 2 asi nemá zmysel podať daňové priznanie.
Áno máš pravdu, že berieš v súvislostiach a ja som až teraz pochopila presne kam mieriš /nepoznám príspevok p. Mihála, takže k tomu sa neviem vyjadriť/
ale myslím si, že nemôžem sa u príjmu nad 47 808 rozhodnúť, že časť zrážkovej dane vysporiadam preddavkovo a časť zrážkovo .
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

§ 43
Daň vyberaná zrážkou

(8) Daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane.
Príjem - mzda za november vyplatení a vybratá daň v decembri ,mzda za december a vybratá daň v januári – mzda za december by mala zahrnutá do základu dane v januári

Ešte jedna pripomienka, jedná sa o všetky druhy príjmov uvedené v odseku 3 § 43 (úroky,........)


Mne to vycházda že sa dajú a musia rozdeliť
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Peterka Pozri príspevok
§ 43
Daň vyberaná zrážkou

(8) Daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane.
Príjem - mzda za november vyplatení a vybratá daň v decembri ,mzda za december a vybratá daň v januári – mzda za december by mala zahrnutá do základu dane v januári

Ešte jedna pripomienka, jedná sa o všetky druhy príjmov uvedené v odseku 3 § 43 (úroky,........)

No vidíš, a ja som práve tento odsek uviedla v protiklade

"príjmy z ktorých sa daň vyberá zrážkou"


Mne to vycházda že sa dajú a musia rozdeliť
To čo uvádzaš je o.k., len mne osobne z toho vôbec nevychádza, že tak môžem rozdeliť moje celkové príjmy zdaňované zrážkou na časť zdaňovaných preddavkovo a časť zdaňovaných zrážkovo /bez ohľadu na december a január/, ktoré spadajú do r. 2007, teda všetky tie v roku 2007 zdanené.
V roku 2008 zas budem postavená pred rozhodnutie - považovať za vysporiadané alebo zdaňovať zrážkovo.
Naposledy upravil evina : 06.02.08 at 12:03
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Mymslím si že je to len vec názoru ale stále mi vychádza ak budem považovať daň vybratú zrážkou za preddavok, tak ju rozdelím spolu aj s príjmov na december a január a tak môžem rozdeliť aj daň a posudzovať daň prislúchajúcu k rozdeleným príjmov samostatne lebo v celom § 43 nie je uvedené že ak pri jednom príjme považujem zrazenú daň (§5....) za preddavok tak musím považovať za preddavok daň vybranú zrážkou u všekých príjmov uvedených v § 43.
Počkáme si na stanovisko DU, ktoré dá po 31.3.2008.
0 0
PH701 PH701

PH701 je offline (nepripojený) PH701

Peterka Pozri príspevok
Zhrniem:

2. Mám príjmy vyššie ako 47 808,-Sk a boli zdanené podľa § 43, ods.3,pís.j , tak zrazenú daň môžem považovať za preddavok ale len tú časť dane,ktorá priníleží sume 47 808,-Sk ( 9084,-Sk) budem považovať za preddavok,čo uvediem v DP a DÚ mi ju vráti.Daň z príjmov nad 47 808,-Sk považujem za vysporidanú .
[quote=Peterka;635740]

Síce to je možné takto do DP zapísať a je možné, že daňový úrad aj tú daň vráti, pretože na to nepríde, že príjem je väčší ako 47808 Sk. Bavíme sa ale o tom, či je to v poriadku a v súlade so zákonom. Jediné ustanovenie zákona, v ktorom je uvedená hranica zdaniteľného príjmu (pre rok 2007 47808 Sk) z ktorého sa daň neplatí je §46 a tento nemôžeme použiť, pretože zdaniteľný príjem je väčší ako 47808. Prosím preto citovať inú oporu v zákone, ktorá by dovolila vrátiť daň zodpovedajúcu príjmu do 47808, ináč vyššie uvedenú citáciu neberiem. Bez citácie inej opory v zákone, to môžem zobrať len v prípade, že potvrdíš prevzatie zodpovednosti a prípadných sankcii, za podľa Tvojho návodu vyplnené DP.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Peterka Pozri príspevok
Mymslím si že je to len vec názoru ale stále mi vychádza ak budem považovať daň vybratú zrážkou za preddavok, tak ju rozdelím spolu aj s príjmov na december a január a tak môžem rozdeliť aj daň a posudzovať daň prislúchajúcu k rozdeleným príjmov samostatne lebo v celom § 43 nie je uvedené že ak pri jednom príjme považujem zrazenú daň (§5....) za preddavok tak musím považovať za preddavok daň vybranú zrážkou u všekých príjmov uvedených v § 43.
Počkáme si na stanovisko DU, ktoré dá po 31.3.2008.
myslím, že tu vôbec nejde o ten január a december, znova píšem, o daň ako takú v roku 2007 a potom daň v roku 2008.
Teraz podávame DP za rok 2007, t.j. priznávame v ňom príjmy dosiahnuté v roku 2007.

V tejto súvislosti ma napadla jedna vec a odpoveď máte hneď
Pracujem ako dôchodca u zamestnávateľa A a dosiahla som príjmy 60 000, ktoré boli všetky zdanené zrážkovou daňou. Rozhodnem sa podať sama DP a zamestnávateľ mi vydá Potvrdenie..., ktoré je povinnou náležitosťou môjho DP a na ňom uvedie môj príjem 60 000 a zrazenú daň 11 400.
Ja vypíšem v kolonke príjem 47808 , daň nula a preplatok na dani 9 083. DÚ určite bude obratom dotazom žiadať vysvetlenie, kde je Váš príjem vo výške 12 192 SK

P.s. vychádzam z toho o.i., že zrážková daň ako taká je jeden druh dane a ako taký jeden druh ho budem považovať buď za zrážkovú alebo preddavkovú daň pri posudzovaní môjho celkového príjmu, ktorý som povinná zdaňovať.
0 0
Jana 55 Jana 55

Jana 55 je offline (nepripojený) Jana 55

Z čítania týchto príspevkov mi nie je jasné či môže žiadať o vrátenie dane študent, ktorý pracoval na DoVP a na potvrdení má rozpísanú daň na zrážkovu a preddakovú.Može žiadať o vrátenie oboch daní.Nezarobil za celý čas na dohodách viac ako 15.000 sk
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Jana 55 Pozri príspevok
Z čítania týchto príspevkov mi nie je jasné či môže žiadať o vrátenie dane študent, ktorý pracoval na DoVP a na potvrdení má rozpísanú daň na zrážkovu a preddakovú.Može žiadať o vrátenie oboch daní.Nezarobil za celý čas na dohodách viac ako 15.000 sk
samozrejme že môže žiadať o vrátenie daní aj preddavkovej aj zrážkovej.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jana 55 Pozri príspevok
Z čítania týchto príspevkov mi nie je jasné či môže žiadať o vrátenie dane študent, ktorý pracoval na DoVP a na potvrdení má rozpísanú daň na zrážkovu a preddakovú.Može žiadať o vrátenie oboch daní.Nezarobil za celý čas na dohodách viac ako 15.000 sk
Neľakajte sa, že nie V príspevkoch sa bavíme o tom, či môžeme daň, ktorá už bola zrazená ako zrážková napr. v sume 10 000 SK rozdeliť 5 000 na preddavkovú a 5000 zrážkovú, takže to je o inom...
0 0
Jana 55 Jana 55

Jana 55 je offline (nepripojený) Jana 55

evina Pozri príspevok
Neľakajte sa, že nie V príspevkoch sa bavíme o tom, či môžeme daň, ktorá už bola zrazená ako zrážková napr. v sume 10 000 SK rozdeliť 5 000 na preddavkovú a 5000 zrážkovú, takže to je o inom...
...ďakujem, už som sa začala báť .
0 0
PH701 PH701

PH701 je offline (nepripojený) PH701

evina Pozri príspevok

V tejto súvislosti ma napadla jedna vec a odpoveď máte hneď
Pracujem ako dôchodca u zamestnávateľa A a dosiahla som príjmy 60 000, ktoré boli všetky zdanené zrážkovou daňou. Rozhodnem sa podať sama DP a zamestnávateľ mi vydá Potvrdenie..., ktoré je povinnou náležitosťou môjho DP a na ňom uvedie môj príjem 60 000 a zrazenú daň 11 400.
Ja vypíšem v kolonke príjem 47808 , daň nula a preplatok na dani 9 083. DÚ určite bude obratom dotazom žiadať vysvetlenie, kde je Váš príjem vo výške 12 192 SK
Uvádzaš trivialny príklad, ktorý je daňovému úradu na prvý pohľad jasný. Predstav si ale situáciu, že maš napr. príjem 10000 na dohodu a ďalších 50000 úroky na rôznych bežných účtoch a termínovaných vkladoch. Z toho keď vyberieš len výpisy s úrokmi v celkovom súčte aj s dohodou do 47808 už na to DÚ bez kontroly nepríde.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

PH701 Pozri príspevok
Uvádzaš trivialny príklad, ktorý je daňovému úradu na prvý pohľad jasný. Predstav si ale situáciu, že maš napr. príjem 10000 na dohodu a ďalších 50000 úroky na rôznych bežných účtoch a termínovaných vkladoch. Z toho keď vyberieš len výpisy s úrokmi v celkovom súčte aj s dohodou do 47808 už na to DÚ bez kontroly nepríde.
Áno je to tak.
Čo sa mňa týka, ja nevidím v zákone možnosť to tak aplikovať, resp. nepresvedčila som samú seba a zatiaľ ani nikto iný ma nepresvedčil
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

PH701 Pozri príspevok
Uvádzaš trivialny príklad, ktorý je daňovému úradu na prvý pohľad jasný. Predstav si ale situáciu, že maš napr. príjem 10000 na dohodu a ďalších 50000 úroky na rôznych bežných účtoch a termínovaných vkladoch. Z toho keď vyberieš len výpisy s úrokmi v celkovom súčte aj s dohodou do 47808 už na to DÚ bez kontroly nepríde.
Príde, lebo máš dohodu na 100 000. To by nebolo hneď vidieť ak - dohody do 47 808 a iné príjmy zdaňované zrážkovou daňou nad túto hranicu...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

PH701 Pozri príspevok
Uvádzaš trivialny príklad, ktorý je daňovému úradu na prvý pohľad jasný. Predstav si ale situáciu, že maš napr. príjem 10000 na dohodu a ďalších 50000 úroky na rôznych bežných účtoch a termínovaných vkladoch. Z toho keď vyberieš len výpisy s úrokmi v celkovom súčte aj s dohodou do 47808 už na to DÚ bez kontroly nepríde.
Po tomto Tvojom príklade som si znova pozrela § 46 a neviem na čo by sa dal aplikovať, ak Tvoje príjmy sú jednoznačne vyššie ako 50% NČ....a ešte viac umocňuje môj názor, a súhlasím s Tebou,že takýto postup by som nezvolila.

"Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a)."

P.s. trvalo mi dlhšie, kým som celkovo pochopila, že to hovoríš od začiatku, ale mal si náskok .
Naposledy upravil evina : 06.02.08 at 14:04
0 0
PH701 PH701

PH701 je offline (nepripojený) PH701

evina Pozri príspevok
Príde, lebo máš dohodu na 100 000. To by nebolo hneď vidieť ak - dohody do 47 808 a iné príjmy zdaňované zrážkovou daňou nad túto hranicu...
Nepríde, jedna nula sa Ti tam dostala naviac. Keby bola na začiatku čísla tak by to až tak nevadilo, ale takto...
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

ja sa skusim vratit naspat k tym dan.priznaniam dochodcov...
spravne som pochopila vase rady?

mam starob.dochodcu kt. mal prijem zo zavisl.cinnosti v 11 a 12/2007 suma 33 598.-
, dan zrazena preddavkova odvedena 6382.-
starob.dochodok mal 104 530.-
do kolonky 29 vypisem sumu dochodku,
r. 36 - 33 598.-
r.45- 6383
r. 62 6383
r.65 prelatok 6383

ano?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať