Zavrieť

Porady

Daňové priznanie "A" - starobný dôchodca

Starobný dôchodca ma požiadal o pomoc pri vypisovaní DP "A". Suma jeho príjmu za rok je 42200,-, teda všetka zrazená daň by sa mu mala vrátiť. Neviem však, ako to zapísať do DP. Prosím o radu.
Usporiadat
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Evanka Pozri príspevok
Podľa mňa výklad DÚ nie je v rozpore so zákonom, naviac je v prospech daňovníka, tak nie je mi jasné o čo "bojujeme"......

Už v povinnosti podávať daňové priznanie sa uvádza, že do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou. Táto daň sa považuje za vysporiadanú.
Ak však je pre daňovníka výhodné zahrnúť aj zrážkovú daň, tak sa môže rozhodnúť zahrnúť aj takto zrazenú daň do príjmov. (§43 ods 7)
Nikde nie je povedané, že musí takto zrazenú daň zahrnúť v celkovej sume.
Teda nie je zakázané uplatniť iba určitú daň, ktorá je pre daňovníka ešte vyhovujúca. Zbytok môže považovať za vysporiadanú daň.


Určite sa nepredpokladá, že ak si niekto uplatní vrátenie zrážkovej dane, musí vypočítať a zahrnúť aj zrážky z úrokov zo všetkých vkladov.

Daný zákon zmierňuje iba skutočnosť, že dôchodca nemá nárok pri príjmoch na nezdaniteľnú časť. Takto môže využiť aspoň za určitých okolností 1/2 nezdaniteľnej sumy.
Musím sa ozvať. Evanka videla si už ten výklad?

Tak ako tu píšeš to robím dva roky bez zábran. (Príspevok 78 tejto témy) Ak mal daňovník viac príjmov zdanených zrážkovou dańou vybrala som tie, čo sa mu do limitu zmestili a oddanila ich.
Ale povedz mi na základe čoho rozdelím napr. mesačný príjem zo ZČ zdanený zrážkovou daňou, o ktorom mám jedno potvrdenie na dve časti.
Prvú, ktorá sa mi zmestí do 47 808,- zahrniem do DP, vyrátam si k nej príslušnú zrážkovú daň, zapíšem ju do riadku 63 a druhú časť keďže sa mi tam nezmestila budem pokladať za vysporiadanú.

Nestačí mi návod v príspevku 62 (aj keď si JM vážim), kde sa píše že DÚ to budú údajne akceptovať, alebo upozornenie v príspevkuže 108, že mám tvať na prevzatí takéhoto DP, lebo pracovníci príslušného DÚ nemusia o tom vedieť.

Nie je to choré? Kde je problém? Moja kreativita, tu naozaj končí.

Ďalšia vec je, že ak sa to takto podľa zsákona s príjmami zdanenými zrážkovou dańou robiť môže, tak to viem využiť aj u daňovníkov - nedôchodcov napr. na dosiahnutie dane 499,- Sk.
A samozrejme aj za roky 2005-2006.
Ja si myslím, že by sme sa mali dožadovať oficiálneho výkladu.
Zatiaľ je to stále na úrovni JPP.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Katija, súhlasím s tebou. Nielen výklad by mal byť jednoznačný, ale hlavne znenie zákona by malo byť jednoznačné. V tomto prípade sa môže vychádzať iba z toho, že čo nie je zakázané, je dovolené. Príjmy zrážkovo zdanené sa môžu chápať v DP ako celok, a daňovník sa môže rozhodnúť akú časť z nich bude považovať za preddavkovú daň. Nikde to zákon nezakazuje.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Zdravím. Prvý krát robím starobnému dôchodcovi DP typu A a neviem si rady. Je mi jasné, že na posúdenie odpočtu NZ na daňovníka treba vychádzať z výšku dôchodku za min. rok. Takže ak mal nižší dôchodok (v úhrne) ako polovica nezd.časti tak mu môžem vypísať daňové priznanie a to, čo zaplatil na dohodu ako preddavok mu daňový úrad vráti? V prípade, že mal vyšší dôchodok, tak nie a ani nemá význam podávať? A aký doklad mi musí o tom priniesť? Rozhodnutie o priznaní star.dôchodku?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Anonymka Pozri príspevok
Zdravím. Prvý krát robím starobnému dôchodcovi DP typu A a neviem si rady. Je mi jasné, že na posúdenie odpočtu NZ na daňovníka treba vychádzať z výšku dôchodku za min. rok. Takže ak mal nižší dôchodok (v úhrne) ako polovica nezd.časti tak mu môžem vypísať daňové priznanie a to, čo zaplatil na dohodu ako preddavok mu daňový úrad vráti? V prípade, že mal vyšší dôchodok, tak nie a ani nemá význam podávať? A aký doklad mi musí o tom priniesť? Rozhodnutie o priznaní star.dôchodku?
pokiaľ mal príjem do 47 808 tak je jedno aký mal dôchodok a daň sa mu vráti. Ak mal viac ako 47 808 a dôchodok menej ako 95 616 tak si môže uplatniť odpočet vo výške 95616 - skutočne vyplatený dôchodok.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
no príjem mal len jednorázový z dohody ... t.j. 18585 Sk, z toho daň 3530,- Môže si odpočítať celú daň? Ale potrebuje zohladniť v DP, že akú výšku dôchodku dostal za min.rok?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Anonymka Pozri príspevok
no príjem mal len jednorázový z dohody ... t.j. 18585 Sk, z toho daň 3530,- Môže si odpočítať celú daň? Ale potrebuje zohladniť v DP, že akú výšku dôchodku dostal za min.rok?
pokiaľ mal príjem za celý rok len 18 585 tak nech podá DP bez ohľadu na výšku dôchodku a uplatní § 46. Celú daň mu vrátia nakoľko do príjmu 47 808 sa daň nevyrubuje
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
tak fajn ... tažke nič iné nemusím uvádzať, len tento príjem (lebo len tento mal) a ani ten dôchodok ... Ďakujem
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
teraz som to úplne pochopila. Asi som prepracovaná... Ďakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Anonymka Pozri príspevok
teraz som to úplne pochopila. Asi som prepracovaná... Ďakujem
To je v poriadku. Dátum je už pokročilý
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Ešte jedna otázka... na riadku 28 a 29 teda uvádzam niečo?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Anonymka Pozri príspevok
Ešte jedna otázka... na riadku 28 a 29 teda uvádzam niečo?
Môžeš tam uviesť sumu dôchodku ak bola nižšia ako 95 616 ale kedže v tomto prípade nie je "dôležitá" nezdaniteľná časť tak to vypisovať nemusíš
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
podstate ani výsku nepoznám. A tá kolonka je zaujímavá, čo je na riadku 28? má sa zaškrtnúť?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Anonymka Pozri príspevok
podstate ani výsku nepoznám. A tá kolonka je zaujímavá, čo je na riadku 28? má sa zaškrtnúť?

V tvojom prípade by som sa tým nezaoberala. Nárok na vrátenie dane je z iného titulu ako uplatnenie odpočtu
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Anonymka Pozri príspevok
podstate ani výsku nepoznám. A tá kolonka je zaujímavá, čo je na riadku 28? má sa zaškrtnúť?
Áno, 28 zaškrtneš, ale výšku dôchodku nevpisuješ, pretože nie je to v tomto prípade podstatné. Daňovníkovi bude celá zaplatená daň vrátená.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
0 0
skola pre tp skola pre tp

skola pre tp je offline (nepripojený) skola pre tp

Dobry podvečer, chcem sa opytat na DP Typ A, mam potvrdenie od zamestnávateľa o prijme za mesiace 1-3/07 a 6-12/07, 4 a 5 mesiac 2007 som nemala žiaden prijem. Stačí ak k DP priložím čestne prehlasenie že som za tie 2 mesiace nemala žiaden príjem?
Dakujem za skoru odpoveď.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

skola pre tp Pozri príspevok
Dobry podvečer, chcem sa opytat na DP Typ A, mam potvrdenie od zamestnávateľa o prijme za mesiace 1-3/07 a 6-12/07, 4 a 5 mesiac 2007 som nemala žiaden prijem. Stačí ak k DP priložím čestne prehlasenie že som za tie 2 mesiace nemala žiaden príjem?
Dakujem za skoru odpoveď.
Netreba žiadne čestné prehlásenie.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

skola pre tp Pozri príspevok
Dobry podvečer, chcem sa opytat na DP Typ A, mam potvrdenie od zamestnávateľa o prijme za mesiace 1-3/07 a 6-12/07, 4 a 5 mesiac 2007 som nemala žiaden prijem. Stačí ak k DP priložím čestne prehlasenie že som za tie 2 mesiace nemala žiaden príjem?
Dakujem za skoru odpoveď.
Bude to stačiť. Inak už podpísaním daňového priznania vyhlasuješ, že iné príjmy si nemala, takže to čestné vyhlásenie nie je podmienkou.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Ahojte, známa ma požiadala, či by som jej vypísala DP A. Nakoľko som ešte nerobila takýto prípať, prosím o radu. Takže pracovala do konca júna 2007, dôchodok mala priznaný spätne od 13.4.2007. Musím vpisovať sumu dôchodku do r. 29
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

sybila3 Pozri príspevok
Ahojte, známa ma požiadala, či by som jej vypísala DP A. Nakoľko som ešte nerobila takýto prípať, prosím o radu. Takže pracovala do konca júna 2007, dôchodok mala priznaný spätne od 13.4.2007. Musím vpisovať sumu dôchodku do r. 29
Nie - v DP zaškrtávaš "dôchodcu" ak je dôchodcom na začiatku zdaňovacieho obdobia. Uplatníš mu celú nezdaniteľnú časť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať