Zavrieť

Porady

Spotreba PHM v nových TP.

Chcem sa opýtať, ako sa má brať spotreba PHM pre daňové účely, keď v nových technických preukazoch nie je uvedená žiadna spotreba.
Usporiadat
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
iveta30 Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, ako sa má brať spotreba PHM pre daňové účely, keď v nových technických preukazoch nie je uvedená žiadna spotreba.
Pozrel som do svojho TP a môžem povedať, že ja tam spotrebu uvedenú mám. I keď mám nový TP.
Raz som už takýto problém mal. Vtedy mi kamoš z DU poradil, že v Žiline je výskumný ústav pre metrológiu (nie meteorológiu) a tam zavezieš auto a oni ti napíšu certifikát, akú máš spotrebu.

Druhá možnosť: nový TP vypisujú policajti na dopravnom inšpektoráte. A keďže tá skúška v tej žiline vtedy stálo okolo 8tisk Skk, tak sme vtedy akože "stratili" TP od auta a policajti nám vystavili nový TP, kde už bola uvedená i spotreba...tak je to lacnejšie. Ale treba preveriť, či to tak ešte funguje. Bolo to dosť dávno.
0 0
ezimova ezimova

ezimova je offline (nepripojený) ezimova

mala som zamestnankynu, ktora tiež nemala spotrebu v TP, danový poradca poradil, že môžem použiť spotrebu z TP vozidla, ktoré má tie isté údaje o motore,tzn.obsah valcov atď.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Ved spotreba je uvedená aj v knižke, ktorú má každé vozidlo.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ezimova Pozri príspevok
mala som zamestnankynu, ktora tiež nemala spotrebu v TP, danový poradca poradil, že môžem použiť spotrebu z TP vozidla, ktoré má tie isté údaje o motore,tzn.obsah valcov atď.
Túto možnosť prípúšťa zákon len pri použití súkromného vozidla na pracovné cesty - viď § 7 ods. 6 zákona o cestovných náhradách. Pokiaľ ide o vozidlá zaradené v obchodnom majetku, ZoDP takéto určenie spotreby v súčasnosti nepripúšťa.
Podľa stanoviska DR SR v prípade, "ak sa táto spotreba v technickom preukaze neuvádza, alebo ak sa vozidlo alebo zariadenie používa na prevádzku, pri ktorej nie je spotreba PHL uvedená v technickom preukaze, podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným dokladom).
Za iný preukázateľný doklad je možné považovať doklad vydaný špecializovanou organizáciou alebo osobou oprávnenou na vydávanie osvedčenia o spotrebe PHL alebo vlastný doklad - internú smernicu (napr. Oznámenie MF SR č. 8029/200-72 o spôsobe stanovenia výšky daňového výdavku na spotrebu PHL motorového vozidla určeného na prepravu desať a viac osôb, motorového vozidla určeného na nákladnú dopravu a motorového vozidla určeného na špeciálne použitie uverejnené vo Finančnom spravodajcovi č. 12/2000).
Výdavky na spotrebované PHL je daňovník povinný preukázať dokladom o nákupe PHL."
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Vraciam sa k tejto teme., zakúpili sme nové úžitkové vozidlo a tiež nemáme zapísanú normovanú spotrebu v TP. Volala som konkretne do Fiatu a pán mi povedal že sa to už neuvádza, že si musíme 3mesiace sledovať priemernú spotrebu, a potom nám on vystaví oficialny doklad o normovanej spotrebe, ktorú mu nahlásime. Nie je to divné? Je to v poriadku z daňového hľadiska? Prosím Vás má s tým niekto skúsenosť?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
To isté mi povedali aj v Renaulte, zistite si ju podľa knihy jázd. Lenže "milý" SZČO si žiadnu knihu jázd neviedol...... Treba si stanoviť v internej smernici spotrebu ako píše Andrej.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

takže ked mi fiat vystaví taký doklad tak ho DU bude akceptovať??
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
ZuzanaP Pozri príspevok
To isté mi povedali aj v Renaulte, zistite si ju podľa knihy jázd. Lenže "milý" SZČO si žiadnu knihu jázd neviedol...... Treba si stanoviť v internej smernici spotrebu ako píše Andrej.
Nemáte niekto náhodou vzor internej smernice, ktorý by som mohol použiť?

Ď
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Do smernice som napísala, že na základe určitých km a určitých l benzínu (alebo nafty) mi vyšla takáto priemerná spotreba a táto slúži pre výpočet spotreby uznanej do daňových nákladov.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

bv_alexandra Pozri príspevok
Vraciam sa k tejto teme., zakúpili sme nové úžitkové vozidlo a tiež nemáme zapísanú normovanú spotrebu v TP. Volala som konkretne do Fiatu a pán mi povedal že sa to už neuvádza, že si musíme 3mesiace sledovať priemernú spotrebu, a potom nám on vystaví oficialny doklad o normovanej spotrebe, ktorú mu nahlásime. Nie je to divné? Je to v poriadku z daňového hľadiska? Prosím Vás má s tým niekto skúsenosť?

Prosím Ťa a čo to bol za "pán"? To si predpokladám volala s predajcom áut, však? Neviem, opravte ma niekto, ale zdá sa mi divné, aby ti "niekto" vo Fiate vystavil oficiálny doklad na normovanú spotrebu, akú si ty odsleduješ. Doklad na normovanú spotrebu predsa vydáva výrobca - teda je to údaj o spotrebe uvedený v technickom preukaze, čo sa v prípade úžitkových vozidiel uvádza zriedkavo v technickom preukaze. Alebo oficiálny doklad Ti vydá výskumný ústav.už tu bol spomínaný. Ak si odsleduješ spotrebu ty, tak si akurát môžeš spracovať internú smernicu.
Toľko môj názor.

Ale ak by mal dotyčný pán vo Fiate osvedčenie na tzv. prelitrovanie, tak som nič nepovedala.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Lucy Pozri príspevok
Prosím Ťa a čo to bol za "pán"? To si predpokladám volala s predajcom áut, však? Neviem, opravte ma niekto, ale zdá sa mi divné, aby ti "niekto" vo Fiate vystavil oficiálny doklad na normovanú spotrebu, akú si ty odsleduješ. Doklad na normovanú spotrebu predsa vydáva výrobca - teda je to údaj o spotrebe uvedený v technickom preukaze, čo sa v prípade úžitkových vozidiel uvádza zriedkavo v technickom preukaze. Alebo oficiálny doklad Ti vydá výskumný ústav.už tu bol spomínaný. Ak si odsleduješ spotrebu ty, tak si akurát môžeš spracovať internú smernicu.
Toľko môj názor.

Ale ak by mal dotyčný pán vo Fiate osvedčenie na tzv. prelitrovanie, tak som nič nepovedala.
Áno bol to predajca, a budem vedieť za mesiac či niečo také má. Pretože ked som mu volala že tam nie je uvedená spotreba tak mi povedal vyššie napísané. tak uvidím a dám vedieť. Vraj po novom sa do úžitkových nákladných vozidiel spotreba neudáva
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Mne to isté povedali v Renaulte. Konkrétne pri aute Renault Master - SZČO ho kúpil cez lízing v autobazare.

Odpoveď od predajcu:
Vase vozidlo, Renault Master patri do kategorie uzitkovych vozov, cize
vozidiel kategorie N1. U tychto vozidiel
nebola v case ich predaja urcena ziadna smernica, na zaklade ktorej by sa
stanovovala priemerna spotreba pohonnych latok.

Spotreba sa da vypocitat jedine z knihy jazd. Po pripade je mozne si
ju nechat zistit na vlastne naklady v technickej skusobni.

Zial, v danej veci nie je mozne vyhoviet Vasej ziadosti.


Takže sme ju museli odsledovať a vypracovať internú smernicu.
0 0
vcelamery vcelamery

vcelamery je offline (nepripojený) vcelamery

ZuzanaP Pozri príspevok
Mne to isté povedali v Renaulte. Konkrétne pri aute Renault Master - SZČO ho kúpil cez lízing v autobazare.

Odpoveď od predajcu:
Vase vozidlo, Renault Master patri do kategorie uzitkovych vozov, cize
vozidiel kategorie N1. U tychto vozidiel
nebola v case ich predaja urcena ziadna smernica, na zaklade ktorej by sa
stanovovala priemerna spotreba pohonnych latok.

Spotreba sa da vypocitat jedine z knihy jazd. Po pripade je mozne si
ju nechat zistit na vlastne naklady v technickej skusobni.

Zial, v danej veci nie je mozne vyhoviet Vasej ziadosti.


Takže sme ju museli odsledovať a vypracovať internú smernicu.
Môžem sa spýtať, čo ste uviedli do tej smernice? Každý sa síce odvoláva na smernicu, ale čo do nej napísať...
Mne logicky vyplýva, že pokiaľ sa nedá auto prelitrovať v skúšobni, tak celá PHM je daňovo uznaná, lebo ak si vypočítam priemernú spotrebu zo skutočných litrov a skutočných kilometrov, tak si ju nemám k čomu porovnať. Vychádzam z predpokladu, že to robím z ročných údajov. Mesačné neberiem do úvahy, lebo zdaňovacie obdobie rok? Uvažujem správne?
0 0
natkov natkov

natkov je offline (nepripojený) natkov

Ak vozidlo má uvedené spotrebu: 7,7 mesto, 5,1 Mimo mesta, 6,9 kombinovaná spotr. Pre výpočet pauš. výdavkoch použijm 6,6 arit. priemer ?????
0 0
natkov natkov

natkov je offline (nepripojený) natkov

natkov Pozri príspevok
Ak vozidlo má uvedené spotrebu: 7,7 mesto, 5,1 Mimo mesta, 6,9 kombinovaná spotr. Pre výpočet pauš. výdavkoch použijm 6,6 arit. priemer ?????
Prosím pomôžte
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
posúvam ........
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

natkov Pozri príspevok
Ak vozidlo má uvedené spotrebu: 7,7 mesto, 5,1 Mimo mesta, 6,9 kombinovaná spotr. Pre výpočet pauš. výdavkoch použijm 6,6 arit. priemer ?????
Nie použiješ spotrebu pre daný typ jazdy /mesto, mimo mesto, komb./ priemer použiješ len ak máš spotrebu podľa EHK /rôzna spotreba pre rôzne rýchlosti jazdy/, toto je spotreba podľa EU predpokladam.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Ja mám spotrebu podľa EÚ....mesto : 8,6, mimo mesta 5,5 a kombinovaná 6,6.
V Zákone o cest.... je písané, že :

c) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa smerníc ES, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky uvedených v príslušnej smernici ES, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného motorového vozidla

Musia sa jazdy deliť na mesto/mimo ? Nemôže sa použiť vždy kombinovaná spotreba, t.j. v tomto prípade 6,6 , ak sa jazdí prevažne mimo ?

Tá kombinácia cyklov je 6,6 alebo priemer (8,6+5,5)/2 ?
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

jess Pozri príspevok
Ja mám spotrebu podľa EÚ....mesto : 8,6, mimo mesta 5,5 a kombinovaná 6,6.
V Zákone o cest.... je písané, že :

c) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa smerníc ES, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky uvedených v príslušnej smernici ES, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného motorového vozidla

Musia sa jazdy deliť na mesto/mimo ? Nemôže sa použiť vždy kombinovaná spotreba, t.j. v tomto prípade 6,6 , ak sa jazdí prevažne mimo ?

Tá kombinácia cyklov je 6,6 alebo priemer (8,6+5,5)/2 ?
Kombinácia je podľa TP, nie priemer,
je na tebe, ako posúdiš jazdu. Ak sa jazdí aj aj, môžeš použiť kombináciu.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať