Zavrieť

Porady

Ako účtovať „úroky - banka“

Pre uistenie duše, chcem sa opýtať, či je to dobré.
1/ kreditný úrok (t.j. +) –prijem neovplyvňujúci základ dane (zdanený zrážkou u zdroja),
2/ daň z úroku (t.j. -) - výdavok neovplyvňujúci základ dane (vlastné tá zrážka u zdroja),
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    okikoo Pozri príspevok
    Pre uistenie duše, chcem sa opýtať, či je to dobré.
    1/ kreditný úrok (t.j. +) –prijem neovplyvňujúci základ dane (zdanený zrážkou u zdroja),
    2/ daň z úroku (t.j. -) - výdavok neovplyvňujúci základ dane (vlastné tá zrážka u zdroja),
    1. kreditný úrok- príjem OZD
    2. daň - výdavok NOZD.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    okikoo Pozri príspevok
    Pre uistenie duše, chcem sa opýtať, či je to dobré.
    1/ kreditný úrok (t.j. +) –prijem neovplyvňujúci základ dane (zdanený zrážkou u zdroja),
    2/ daň z úroku (t.j. -) - výdavok neovplyvňujúci základ dane (vlastné tá zrážka u zdroja),
    1. Príjem ovplyvňujúci ZD - iný
    2. Výdaj neovplyvňujúci ZD - Daň z príjmu


    Daň z úroku odpočítaš od daňovej povinnosti ako preddavkovú daň v DP § 43 ZoDP.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Zita5 Pozri príspevok
    1. Príjem ovplyvňujúci ZD - iný
    2. Výdaj neovplyvňujúci ZD - Daň z príjmu


    Daň z úroku odpočítaš od daňovej povinnosti ako preddavkovú daň v DP § 43 ZoDP.

    Môžem sa spýtať? Prečo kreditný úrok VOZD? Veď banka zrazila daň a príjem je už zdanený. A niektoré banky ani nepíšu na výpisy daň. Napíšu iba čistý úrok.
    Naposledy upravil Martin Mocko : 15.03.07 at 18:43

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    machinak Pozri príspevok
    Môžem sa spýtať? Prečo kreditný úrok VOZD? Veď banka zrazila daň a príjem je už zdanený. A niektoré banky ani nepíšu na výpisy daň. Napíšu iba čistý úrok.
    Ale ja neuvádzam že to je výdavok , keď kreditný úrokje príjem na účet .
    Vyššie uvádzam , že to je preddavková daň a túto uvádzaš v DP a ponižuješ o jej výšku svoju daňovú povinnosť voči štátu .

    Ak banka neuvádza zrazenú daň , to znamená , že nie je zrazená .Inak by Ti nesedel zostatok na účte v prípade "čistého úroku , ako píšeš vyššie .

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Zita5 Pozri príspevok
    Ale ja neuvádzam že to je výdavok , keď kreditný úrokje príjem na účet .
    Vyššie uvádzam , že to je preddavková daň a túto uvádzaš v DP a ponižuješ o jej výšku svoju daňovú povinnosť voči štátu .

    Ak banka neuvádza zrazenú daň , to znamená , že nie je zrazená .Inak by Ti nesedel zostatok na účte v prípade "čistého úroku , ako píšeš vyššie .
    jojo..prepáč. Zle som sa vyjadril. Samozrejme nie VOZD. Ale príjem.

    Ja som postupoval podľa zákonu o dani z príjmov:

    § 43
    Daň vyberaná zrážkou

    (3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o

    a) úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov z účtov stavebných sporiteľov a z vkladových účtov s výnimkou, ak je príjemcom úroku alebo výnosu podielový fond, 66) doplnkový dôchodkový fond, 35) banka alebo pobočka zahraničnej banky94) alebo Exportno-importná banka Slovenskej republiky, 95)


    A podľa tohoto by každá banka mala zraziť daň z úroku priamo "pri zdroji". A keď mi na bankový účet vypíše iba hodnotu "Úrok" a žiadnu daň - tak predpokladám, že je to už čistý úrok bez dane. A preto by som tento príjem účtoval ako neovplyvňujúci základ dane.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    ekopo Pozri príspevok
    Banka zráža daň z úroku, ale len v prípade, ak je daň aspoň 1,- Sk.
    Takže? Je možné pokladať za príjem vysporiadaný a účtovať kreditný úrok ako príjemn NZD?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    machinak Pozri príspevok
    Takže? Je možné pokladať za príjem vysporiadaný a účtovať kreditný úrok ako príjemn NZD?
    Nie........

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    On nie je vysporiadaný, len banka nemohla zraziť daň z úrokov, lebo nedosahovala napr. v danom mesiaci aspoň 1 Sk.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    A podľa tohoto by každá banka mala zraziť daň z úroku priamo "pri zdroji". A keď mi na bankový účet vypíše iba hodnotu "Úrok" a žiadnu daň - tak predpokladám, že je to už čistý úrok bez dane. A preto by som tento príjem účtoval ako neovplyvňujúci základ dane.[/quote]

    No tomu nerozumiem , čistý ú r o k .......jedine , že by banka zaplatila za nás /to by bola štedrosť banky /ten úrok .........priznám sa nikdy som neuvažovala o čistom úroku ...

    Ale nemôžem s Tebou súhlasiť , pokiaľ máš pripísaný úrok na BÚ na ktorom prijímaš podnikateľské príjmy a realizuješ platby , tak úrok sa týka podnikateľskej činnosti a tým pádom je to príjem OVZ .

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Zita5 Pozri príspevok
    A podľa tohoto by každá banka mala zraziť daň z úroku priamo "pri zdroji". A keď mi na bankový účet vypíše iba hodnotu "Úrok" a žiadnu daň - tak predpokladám, že je to už čistý úrok bez dane. A preto by som tento príjem účtoval ako neovplyvňujúci základ dane.
    No tomu nerozumiem , čistý ú r o k .......jedine , že by banka zaplatila za nás /to by bola štedrosť banky /ten úrok .........priznám sa nikdy som neuvažovala o čistom úroku ...

    Ale nemôžem s Tebou súhlasiť , pokiaľ máš pripísaný úrok na BÚ na ktorom prijímaš podnikateľské príjmy a realizuješ platby , tak úrok sa týka podnikateľskej činnosti a tým pádom je to príjem OVZ .[/quote]

    Zle si ma pochopila. Nejde o žiadnu "štedrosť banky". Kedysi dávno mi ktosi vysvetľoval, že banka mi má vyplatiť úrok napr 100 Skk - z toho zrazí daň 19% a na bankový výpis zapíše iba čistý úrok 89 Skk a daň odvedie priamo daňovému úradu - preto by sa kreditné úroky nemali 2x zdaňovať.

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    machinak Pozri príspevok
    No tomu nerozumiem , čistý ú r o k .......jedine , že by banka zaplatila za nás /to by bola štedrosť banky /ten úrok .........priznám sa nikdy som neuvažovala o čistom úroku ...

    Ale nemôžem s Tebou súhlasiť , pokiaľ máš pripísaný úrok na BÚ na ktorom prijímaš podnikateľské príjmy a realizuješ platby , tak úrok sa týka podnikateľskej činnosti a tým pádom je to príjem OVZ .
    Zle si ma pochopila. Nejde o žiadnu "štedrosť banky". Kedysi dávno mi ktosi vysvetľoval, že banka mi má vyplatiť úrok napr 100 Skk - z toho zrazí daň 19% a na bankový výpis zapíše iba čistý úrok 89 Skk a daň odvedie priamo daňovému úradu - preto by sa kreditné úroky nemali 2x zdaňovať.

    [/quote]

    Nie sú 2x zdanené...ty si predsa v DP zrazenú daň odrátaš od svojej daňovej povinnosti a DU ti ju prakticky vráti.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    15 príspevkov na jednoduchú tému.
    prijatý úrok: POZD
    daň z úroku: VNZD následne uvedený v DP a zohľadnený pri výslednej dani
    ale toto tu bolo viac krát uvedené.
    Či banka zráža, alebo nezráža nad tým sa nevzrušujem.

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    ekopo Pozri príspevok
    15 príspevkov na jednoduchú tému.
    prijatý úrok: POZD
    daň z úroku: VNZD následne uvedený v DP a zohľadnený pri výslednej dani
    ale toto tu bolo viac krát uvedené.
    Či banka zráža, alebo nezráža nad tým sa nevzrušujem.
    Lenže sú tu i takí, ktorým to nestačí 1 x poradiť....

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Zákon o dani z príjmov § 6
    ....
    ...
    ...
    (5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

    a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
    b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
    c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
    d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
    .................................................. .............

    Tieto príjmy účtujeme do POZD - iný .Prípadnú zrazenú preddavkovú daň do VNZD-Daň z príjmu .

    V daňovom priznaní v riadku 98 uvedieme preddavok vybraný bankou podľa § 43 z pripísaných úrokov na bežnom účte a o príslušnú čiastku si ponížime daňovú povinnosť voči štátu .
    Naposledy upravil Zita5 : 15.03.07 at 20:49

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.