Zavrieť

Porady

autorske zmluvy - danove priznanie

ahojte, mam zamestnanca, ktory mal vyplatene nejake odmeny na autorske zmluvy, musi si podat danove priznanie alebo mu mozem vykonat rocne zuctovanie?
Musi z toho odviest dan?
dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    fialka m Pozri príspevok
    ahojte, mam zamestnanca, ktory mal vyplatene nejake odmeny na autorske zmluvy, musi si podat danove priznanie alebo mu mozem vykonat rocne zuctovanie?
    Musi z toho odviest dan?
    dakujem
    Podáva daňové priznanie

    fialka m je offline (nepripojený) fialka m

    fialka m
    este jedna otazka, bude priznanie A alebo B. A do ktorych prijmov to mam zahrnut, teda do ktoreho § spadaju?

    dakujem velmi pekne

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    DP typ B
    § 6
    Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

    (2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

    a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27)a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
    b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
    c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu.29)
    d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    fialka m Pozri príspevok
    este jedna otazka, bude priznanie A alebo B. A do ktorych prijmov to mam zahrnut, teda do ktoreho § spadaju?

    dakujem velmi pekne

    Autorské honoráre zahrňaš do priznania B. Je to príjem podľa § 6 odst. 2 písmeno a

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    fialka m Pozri príspevok
    este jedna otazka, bude priznanie A alebo B. A do ktorych prijmov to mam zahrnut, teda do ktoreho § spadaju?

    dakujem velmi pekne
    A samozrejme si môžeš pri týchto príjmoch uplatniť 40% paušálne výdavky

    fialka m je offline (nepripojený) fialka m

    fialka m
    katkaj Pozri príspevok
    A samozrejme si môžeš pri týchto príjmoch uplatniť 40% paušálne výdavky
    super, dakujem, tie vydavky ako vypocitam?
    viem, ze mam vela otazok, ale s tymto som sa este nestretla

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    fialka m Pozri príspevok
    super, dakujem, tie vydavky ako vypocitam?
    viem, ze mam vela otazok, ale s tymto som sa este nestretla
    príjem bol napríklad 100.000 takže 40% výdavky sú z toho 40.000 A pokiaľ platil ešte nejaké odvody tak aj tie si k tým 40% výdavkom môže prirátať

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Príjmy mínus 40 % z príjmov.
    Napr. Príjmy 100
    výdavky 40
    základ dane z § 6 60

    fialka m je offline (nepripojený) fialka m

    fialka m
    este posledna otazka, pri prijmoch uvadzam celu sumu, alebo znizenu o tie 2%, co sa zrazaju z autorskych zmluv?

    dakujem

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    fialka m Pozri príspevok
    este posledna otazka, pri prijmoch uvadzam celu sumu, alebo znizenu o tie 2%, co sa zrazaju z autorskych zmluv?

    dakujem

    Celú sumu

    infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

    infoziadatel
    katkaj Pozri príspevok
    Celú sumu
    Katka, prosím Vás ak mám vyplatený honorár znížený od tie 2%, tak základ dane je celá suma mínás 40% paušál = základ dane x 19%daň?

    honorár 100
    2% 2
    poslali mi 92

    tak môj základ dane je celých 100?

    ďakujem moc krát

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    infoziadatel Pozri príspevok
    Katka, prosím Vás ak mám vyplatený honorár znížený od tie 2%, tak základ dane je celá suma mínás 40% paušál - zaplatené poistné= základ dane x 19%daň?

    honorár 100
    2% 2
    poslali mi 92

    tak môj základ dane je celých 100? nie základ dane ale príjem je 100

    ďakujem moc krát

    Áno pokiaľ využijete paušálne výdavky tak v nich sú zahrnuté všetky náklady okrem zaplateného poistného. Takže aj tie 2%. Príjem tak bude celých 100

    adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

    adinka55
    Ahojte chcem sa opytat:

    mam prijem za autorske prava, vydavky si uplatnujem percentom. K vydavkom si mozem pripocitat aj nedoplatok z rocneho vyuct. zdrav.poistenia za rok 2005?


    Dakujem.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    adinka55 Pozri príspevok
    Ahojte chcem sa opytat:

    mam prijem za autorske prava, vydavky si uplatnujem percentom. K vydavkom si mozem pripocitat aj nedoplatok z rocneho vyuct. zdrav.poistenia za rok 2005?


    Dakujem.
    Áno môžete nedoplatok prirátať k zaplatenému poistnému

    tain je offline (nepripojený) tain

    tain
    Čo ale v prípade, ak na autorskej zmluve bol príjem 2000 Sk, ale zamestnávateľ odviedol zrážku dane (380 Sk)? Môžem si uviesť 40 % z 2000 Sk ako výdavky a potom tých 380 Sk ako preddavok vybraný podľa paragrafu 43 zákona?
    A tiež som niekde počula, že ak tento príjem nepresiahne 3 500 Sk, nie je potrebné ho uvádzať v daňovom priznaní. Je to pravda?

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Treba si ujasniť druh príjmu.
    Ak to bol honorár, tak nemal zdaňovať 19%, ale odpočítať len umelecké fondy 2% a vyplatiť 98% priznaného honoráru.

    Ak to bola dohoda podľa Zákonníka práce - zdanil 19% a mal vystaviť povrdenie o zdaniteľnej mzde. V tomto prípade, ak išlo o príjem zdanený zrážkou môžeš sa rozhodnúť, či ho zahrnieš do DP alebo nie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.