Zavrieť

Porady

Registracia za platcu DHP-odpocet dane z majetku

chcem sa opytat ako je to s odpoctom dph pri registrácií za platiteľa, na sklade mám nejaký tovar, ktorý bol obstaraný v r. 1999-2000, odpočitam si sadzbu dane platnú podľa vtedajšej legislatívy alebo 19 %?
Usporiadat
Naďa Naďa

Naďa je offline (nepripojený) Naďa

Zákon o DPH § 55 hovorí o možnosti odpočítať si DPH, keď sa stávame platcom DPH. V komentári k uvedenému paragrafu sa v Poradcovi podnikateľa č. 4 hovorí:" Podľa doterajšieho zákona si platiteľ dane mohol oddaniť len taký majetok, ktorý nadobudol 12 mesiacov pred registráciou za platiteľa dane. Tento zákon neustanovuje žiadny časový limit, t.j. platitelia dane, ktorí budú registrovaní po 1. 5. 2004 si môžu oddaniť majetok, ktorý nadobudli predtým, ako sa stali platiteľom dane pod podmienkou, že tneto majetok bude platiteľ dane používať na uskutočňovanie svojich podnikateľských aktivít." Doporučujem preštudovať si tento komentár celý.
0 0
anina anina

anina je offline (nepripojený) anina

Zo zásob odpočítanie DPH podľa legislativy platnej v čase nadobudnutia.
Z DM /HIM,NIM/po uprave v dosledku odpisov.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Podnikateľ preradil z osobného majetku do podnikania úžitkové auto, ktoré zakúpil v r.2002 s DPH 23%.
Auto zaradil do majetku v 7/2004 v hodnote zníženej o odpisy za r.2002, 2003 a alikvótnu časť odpisov r.2004, t.j. 7/12 mesačných odpisov.
Od 1.9.2004 sa stal platcom DPH.
Môže si uplatniť DPH z ceny úžitkového auta, ktorú použil pri zaradení do majetku?
Ak áno, uplatní odpočet DPH 19% alebo 23%?
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Z osobneho auta si vobec nemoze odpocitat DPH, t.j. ani pri registracii, vid §49 (6).
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Odpisy pri neregistrovanom dph su s dph,pri registracii sa vrati zvysna dph ktora nebola odpisana.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Pardon, ja som si tú otázku prečítala trochu nepozorne a zblbla som to s tým osobným autom :-)
Ale veľmi by som tu tiež váhala, keďže auto mal v osobnom majetku, či tú DPH vôbec odpočítavať. Ak áno, tak myslím, že by bolo treba brať v úvahu tú DPH, ktorá bola pri tom nákupe , t.j. 23%, ale či vôbec. No moc som tomu nepomohla :-(
0 0
selena selena

selena je offline (nepripojený) selena

Ak podnikatel sa stava platcom v priebehu roka, ma zauctovane doklady do toho datumu tak, ze nerozlisoval DPH na vstupe, tak ked si chce odpocitat dan z tychto dokladov, tak to ma preuctovat? Alebo staci internym dokladom vycislit DPH a tak si to odpocitat? Ako to robite vy?
0 0
anina anina

anina je offline (nepripojený) anina

K datumu kedy sa stava platcom musi urobit inventuru zasob.Na zaklade nej a prislusnych dokladov o nakupe moze odpocitat DPH.A z HIM nad 100 tis SK.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Prečo z HIM nad 100 tis. Sk? Nepostrehla som, že je niekde takéto obmedzenie. Prosím, napíšte kde je to uvedené.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Áno, treba to preúčtovať interným dokladom, stačí jednou sumou všetko, aby to potom súhlasilo na daňové priznanie. A prečo HIM nad 100 tis.? Ja myslím, že z každého HIM, t.j.nad 30tis. ? (po zohľadnení odpisov), či nie?
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
anina
K datumu kedy sa stava platcom musi urobit inventuru zasob.Na zaklade nej a prislusnych dokladov o nakupe moze odpocitat DPH.A z HIM nad 100 tis SK.
Nie len inventúru zásob ale celého majetku. Proste niekam napísať aký majetok firma má: drobný majetok, dlhodobý, materiál na sklade, atď. To s tými 100 tis. nie je pravda.
0 0
selena selena

selena je offline (nepripojený) selena

Moj pripad je taky, ze maly zivnostnicek kupuje material ako cement, vapno, kachlicky a pod a potom vystavuje fa za stavebne prace roznym firmam, aj fyzickym osobam. Takze zasoby nema ziadne, lebo vsetko ihned spotrebuje, vsetko ide do 501.
Doteraz islo vsetko 501/211 - blocky z reg.pokl. Odteraz to musim uctovat 501,343/211. Takze z predoslych datumov suhrnne vyclenim 343 a tak to dam do priznania. Dobre? Ale tym padom sa mu ponizi aj 501 o hodnotu DPH. Tak je to?
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Suma DPH sa 501 zníži a da sa na 343 dal. Z toho materiálu, ktorý síce je spotrebovaný, ale stavebná práca ešte nebola vyfaktúrovaná. Ešte len bude, ale už s daňou. Skrátka daň sa odpočíta z toho, čo bude neskôr daňou, až to bude predávané znovu zaťažené... + majetok (HIM, NIM,...), lebo podnikatelia majú právo podnikať s majetkom bez dane.
0 0
selena selena

selena je offline (nepripojený) selena

Aby mi to bolo celkom jasne, uvediem radsej priklad.
V 7/2004 spotreboval zivnostnik nasl. materiál:
cement 10.000,- 501/211
stierka 5.000,- 501/211
Odberatelovi vyfakturoval stav. prace za 7/2004 20.000 311/602
V 8. mesiaci sa stava platcom DPH.
DPH zo spotrebovaneho mat. v mesiaci 7/2004 je cca 2395,- Sk.
Dalsi spotrebovany mat. v 8/2004 je:
10 000 501 MD
+ 1 900 343 MD
11.900 211 DAL
Faktura vyhotovena odberatelovi:
11.000 602 DAL
2.090 343 DAL
13.090 311 MD
V danovom priznani uvediem:
vstup 7/2004 ... 2395,- Sk
Vstup 8/2004 ... 1900,- Sk
vystup 8/2004 ... 2090,- Sk
Vysledok je NO 2205 Sk.
Dobre to chapem, ale mam v tom velky chaos???
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
selena
V 7/2004 spotreboval zivnostnik nasl. materiál:
cement 10.000,- 501/211
stierka 5.000,- 501/211
Odberatelovi vyfakturoval stav. prace za 7/2004 20.000 311/602
V prípade, že ten cement, ktorý kúpil v 7/2004 použil, niečo z toho postavil a stihol to predať pred registráciou, tak nebude mať odpočet. Ak mal v deň registrácie ešte polovicu z toho cementu, uplatní si polovicu DPH. Skrátka, vezmeš si všetok majetok - aj materiál, ktorý síce vedieš ako spotrebovaný (ak používaš sklady B) ale v skutočnosti ešte nie je - ešte sa niečo stavia a keď sa to dokončí, vyfakturuje sa s DPH.
Skrátka v deň registrácie vybehneš von. Nájdeš kladivo, fajn, nájdi ešte bloček a odpočítaj si DPH. Nájdeš cement, odpočítaj si z neho daň, atď.
0 0
selena selena

selena je offline (nepripojený) selena

Chňapem. Takze vybehnem von a vsetko co najdem a najdem aj blocek tak dam do odpočtu. Vďaka. Super vysvetlenie, keby aj zakony tak fungovali
0 0
Vael Vael

Vael je offline (nepripojený) Vael

Chcem len zdôrazniť, že ak ste sa stali platcom DPH k 1.8.2004, tak to "čo nájdete ... kladivo, cement" v prvom rade musí byť v mimoriadnej inventarizácií, potom k tomu nájsť doklad o nákupe, na ktorom je DPH a až potom uplatniť odpočet DPH. Prajem veľa šťastia, nás to čaká k 1.11.2004 - dúfam, že výsledok a následná kontola nebude taká smutná ako dátum začiatku DPH - ako "na dušičky".
0 0
anina anina

anina je offline (nepripojený) anina

Pre Beu a Ricij :Pozri §54,ods.2/a zákona 222/2004
Naposledy upravil anina : 19.10.04 at 07:25
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

anina, ale § 54 je o inom. Je to o dodatočnej úprave odpočítanej dane, ak platiteľ dane zmení po odpočítaní dane použitie majetku. Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa je § 55 a tam nie je reč o 100 000,--.
0 0
anina anina

anina je offline (nepripojený) anina

Ale je tam definícia: Investičným majetkom na účely tohto zákona, t.j.222/2004 sú hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez DPH je 100 000,- Sk....Snad len pripomienka, ze zakom plati az od 1.5, takze ak sa stane niekto platcom po tomto dátume, mal by sa uz riadit nim.
Ak sa mýlim,opravte ma, ja som to pochopila takto.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať