Zavrieť

Porady

prechod z stvrtrocneho platcu na mesacneho

Ahojte,
prosim o radu:
ked obrat nasej firmy v roku 2006 presiahol 10 mil. Sk, stavame sa uz nie stvrtrocnym, ale mesacnym platcom DPH.
Deje sa to automaticky, alebo sme mali podat ziadost?
Od kedy mame povinnost zacat s mesacnym priznanim?
od januara 07, alebo az od aprila /po danovom priznani/?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    bad Pozri príspevok
    Ahojte,
    prosim o radu:
    ked obrat nasej firmy v roku 2006 presiahol 10 mil. Sk, stavame sa uz nie stvrtrocnym, ale mesacnym platcom DPH.
    Deje sa to automaticky, alebo sme mali podat ziadost?
    Od kedy mame povinnost zacat s mesacnym priznanim?
    od januara 07, alebo az od aprila /po danovom priznani/?

    Dakujem
    Deje sa to automaticky zo zákona. Povinnosť máte od januára 2007. To znamená, ak ste nepodali 26.02.2007 za január máte zarobených min. 2 000, SK

    andrejZA je offline (nepripojený) andrejZA

    andrejZA
    No u nas nastal rovnaky pripad a nedialo sa to automaticky. Treba oznamit DU zmenu /staci kratkym textom,ze nastala zmena/ a DU sa na zaklade toho vyjadri a urci prve zdanovacie obdobie pre mesacne platcovstvo. Aspon u nas to tak bolo.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    andrejZA Pozri príspevok
    No u nas nastal rovnaky pripad a nedialo sa to automaticky. Treba oznamit DU zmenu /staci kratkym textom,ze nastala zmena/ a DU sa na zaklade toho vyjadri a urci prve zdanovacie obdobie pre mesacne platcovstvo. Aspon u nas to tak bolo.

    Na ktorom DÚ majú takýto výklad zákona o DPH?

    Veď predsa §77 hovorí o tom, že zdaňovacím obdobím je mesiac, ak zákon nestanovuje inak. To inak sa vzťahuje na platiteľa, ktorý má nižší obrat ako 10 mil. Platiteľ s nižším obratom ako 10 mil. sa môže rozhodnúť, či bude mesačným alebo 1/4 ročným platiteľom. Ale kto má obrat > 10 mil. na výber nemá. Má povinnosť po prekročení obratu 10 mil. automaticky podávať mesačné priznanie, od 01 ďalšieho kal.roka. Ak dobre si vysvetľujem znenie zákona.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 03.03.07 at 14:59

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    andrejZA Pozri príspevok
    No u nas nastal rovnaky pripad a nedialo sa to automaticky. Treba oznamit DU zmenu /staci kratkym textom,ze nastala zmena/ a DU sa na zaklade toho vyjadri a urci prve zdanovacie obdobie pre mesacne platcovstvo. Aspon u nas to tak bolo.


    V ktorom období sa to stalo, lebo už naozaj nevychádzam z údivu, čo všetko sa deje?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    andrejZA Pozri príspevok
    No u nas nastal rovnaky pripad a nedialo sa to automaticky. Treba oznamit DU zmenu /staci kratkym textom,ze nastala zmena/ a DU sa na zaklade toho vyjadri a urci prve zdanovacie obdobie pre mesacne platcovstvo. Aspon u nas to tak bolo.
    DÚ môže stanoviť posledné zdaňovacie obdobie pri zrušení registrácie na platiteľa dph. A nie prvé.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    andrejZA Pozri príspevok
    No u nas nastal rovnaky pripad a nedialo sa to automaticky. Treba oznamit DU zmenu /staci kratkym textom,ze nastala zmena/ a DU sa na zaklade toho vyjadri a urci prve zdanovacie obdobie pre mesacne platcovstvo. Aspon u nas to tak bolo.
    Môže sa tu jednať o prechod na mesačného platiteľa v priebehu roka §77/4-druhá veta. Vtedy treba túto skutočnosť písomne oznámiť DU. DU však nemá povinnosť sa k tomu vyjadrovať. Jedine v prípade, že by subjekt v oznámení uviedol svoj úmysel prejsť na mesačného platiteľa k inému mesiacu ako je prvý mesiac po skončení štvrťroka. Tým by porušil prebiehajúce zdaňovacie obdobie a v tom prípade by mu DU určil prvé zdaňovacie obdobie v súlade s §77/4-druhá veta.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    bad Pozri príspevok
    Ahojte,
    prosim o radu:
    ked obrat nasej firmy v roku 2006 presiahol 10 mil. Sk, stavame sa uz nie stvrtrocnym, ale mesacnym platcom DPH.
    Deje sa to automaticky, alebo sme mali podat ziadost?
    Od kedy mame povinnost zacat s mesacnym priznanim?
    od januara 07, alebo az od aprila /po danovom priznani/?

    Dakujem

    Zo zákona ste sa stali mesačnými platcami od 1.1.
    Správcovi dane ste túto skutočnosť mali oznámiť do 15.januára.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Zabudla som doložiť, že správca dane sa nemusí vyjadriť k oznámeniu.
    Iba berie na vedomie zmenu zdaňovacieho obdobia.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Andyke Pozri príspevok
    Zo zákona ste sa stali mesačnými platcami od 1.1.
    Správcovi dane ste túto skutočnosť mali oznámiť do 15.januára.
    Správcovi dane sa nič neoznamuje, automaticky sa podáva DP DPH za január nasl. roka. Správca má prehľad o povinnosti prechodu - na základe predchádzajúcich DP.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Paula Pozri príspevok
    Správcovi dane sa nič neoznamuje, automaticky sa podáva DP DPH za január nasl. roka. Správca má prehľad o povinnosti prechodu - na základe predchádzajúcich DP.
    Súhlasím, aj keď podotýkam - bola som svedkom rozhovoru správcu dane a daňovníka, ktorý sa stal zo zákona mesačným platcom DPH a neoznámil túto povinnosť listom, kde správkyňa ho zvozila, že si nesplnil povinnosť a nech tak urýchlene urobí - myslené bolo podanie oznámenie o zmene zdaň. obdobia... iný kraj - iný mrav

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Marianna01 Pozri príspevok
    Súhlasím, aj keď podotýkam - bola som svedkom rozhovoru správcu dane a daňovníka, ktorý sa stal zo zákona mesačným platcom DPH a neoznámil túto povinnosť listom, kde správkyňa ho zvozila, že si nesplnil povinnosť a nech tak urýchlene urobí - myslené bolo podanie oznámenie o zmene zdaň. obdobia... iný kraj - iný mrav
    Zase niekto chcel využiť svoju "moc". Nedalo by sa to kvalifikovať ako zneužitie právomoci verejného činiteľa ?

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    V zákone o DPH som tiež nenašla takú vetu, že som povinná túto skutočnosť
    oznámiť. Z vlastnej skúsenosti som v minulosti oznamovala , tento rok
    som zabudla a pracovníčka DU najprv, že musím dať žiadosť, keď som
    oponovala, že nijaké ustanovenie mi to neprikazuje.
    Predpokladám, že najprv to overila u kolegýň, potom sa opravila, že mám
    ako daňový subjekt oznamovaciu povinnosť do 15 dní - každú zmenu písomne
    nahlasovať.
    Takže asi na každom DU majú vlastný výklad zákona.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.