Zavrieť

Porady

vydávanie zo stravných lístkov

Je možné, že väčšina stravovacích zariadení nevydáva zo stravných lístkov??? Moja otázka je, že na základe čoho a ako potom zúčtujú rozdiely v zmysle daňového zákona!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Existuje jedna asociácia, ktorá sa volá:

    Asociácia emitentov stravovacích poukážok (http://www.vasastravovacia.sk/aesp.asp?page=info)

    Táto asociácia prijala určité pravidlá a podľa nich sú stravné poukážky určené na nákup stravy a primeraného nápoja k nemu. Vyslovene zakazuje predávať za poukážky alkohol a cigarety.

    Preplácanie poukážok tiež nie je prípustné a nie je v súlade so zákonom o dani z príjmu. Poukazuje na to § 5 ods. 7:

    "(7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako

    a) ...


    b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov,"


    Čiže pokiaľ sa zamestnanec stravuje u zamestnávateľa, je to samozrejmé. Pokiaľ dostane tzv gastro lístok a použije ho na nákup stravy, tiež je to v súlade so zákonom, lebo zamestnávateľ prispel na hodnotu stravy. Akonáhle by to zamenil za peniaze, tak by podľa zákona takýto príjem podliehal dani z príjmu, lebo by nebol oslobodený podľa tohto odstavca.

    Preto asociácia prijala pravidlá, podľa ktorých sa z lístka nevydáva. V pravidlách je uvedené, že gastro lístok je považovaný za ceninu, ako napr. kolkovú známku.

    Tiež nikoho nenapadne pýtať z tisíckorunového kolku napr. na obchodnom reigstri vydať 800,- SKK, keď výpis stojí 200,- SKK.

    Samozrejme, záleží od predajcu, či tieto pravidlá poruší alebo nie. V záujme získať zákazníkov mnohí vydávajú alebo dokonca predajú aj alkohol či cigarety. Ale nie je to v súlade s dohodnutými pravidlami.
    Naposledy upravil Chobot : 05.03.07 at 09:17

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    deninka Pozri príspevok
    Je možné, že väčšina stravovacích zariadení nevydáva zo stravných lístkov??? Moja otázka je, že na základe čoho a ako potom zúčtujú rozdiely v zmysle daňového zákona!
    Dobrá otázka.
    Tak to by aj mňa zaujímalo.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    deninka Pozri príspevok
    Je možné, že väčšina stravovacích zariadení nevydáva zo stravných lístkov??? Moja otázka je, že na základe čoho a ako potom zúčtujú rozdiely v zmysle daňového zákona!
    Nikde nevydávajú..Ale už som sa stretol s jednou prevádzkou, kde mi normálne vydali peniaze zo stravného lístka. Takze som bol velmi prekvapený.

    deninka je offline (nepripojený) deninka

    deninka
    vôbec mi nejde o nákup alkoholu, cigariet alebo potravín. Pripadá mi však nepríjmené, ak je hodnota teplého jedla a nápoja 75 Sk a platím lístkom v hodnote 90 Sk. Keď sme pri stole štyria, hneď to vyjde na 60 Sk, ktoré sú automaticky milodarom. Zdá sa mi to fakt nekorektné.....

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    deninka Pozri príspevok
    vôbec mi nejde o nákup alkoholu, cigariet alebo potravín. Pripadá mi však nepríjmené, ak je hodnota teplého jedla a nápoja 75 Sk a platím lístkom v hodnote 90 Sk. Keď sme pri stole štyria, hneď to vyjde na 60 Sk, ktoré sú automaticky milodarom. Zdá sa mi to fakt nekorektné.....
    Dá sa tomu pomôcť. Ak máte veľa takýchto stravovacích zariadení, kde obedové menu nedosahuje cenu stravného lístka, požiadajte zamestnávateľa, aby vám zabezpečil miesto jedného 90-korunového dva, napr. jeden 40 a jeden 50-korunový.

    Ale naozaj sa čudujem ,že Ti vadí taká malichernosť. Veď zaplať v hotovosti a lístok môžeš využiť pri inom nákupe, kde by si inak platila v hotovosti. Ja to tiež tak robím, keď si dávam bezmäsité menu za 72,- SKK. Dnes je veľa možností, kde môžeš tento lístok použiť.

    WAPGATE je offline (nepripojený) WAPGATE

    WAPGATE
    tiez to robim tak ze ked si davam obed za 70.- tak neplatim zbytocne s 90.- listkom ale dam radsej 80 v hotovosti a tu poukazku zase pozijem napriklad na nakup v Tescu alebo inde, ved gastrace beru vsade

    goosesk je offline (nepripojený) goosesk

    goosesk
    all: mate sice pravdu ,ale otazka neznela ako usetrit 20 korun z gastraca ,ked nakup nema hodnotu celeho listka,,ale ako danovo riesia tuto situaciu obchodnici..

    ja teda neviem ,ale zrejme im to zostava ako tringelt. takze to danovo neriesia.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Goosesk,neviem,či si to dokážeš dosť dobre predstaviť keby sa vydávalo zo stravných lístkov koľko by sa našlo "šikovných"ľudí čo by si prišli dať polievku a zaplatili by to napr.80,-sk lístkom.Zamyslel si sa na tým,že z kadial by ta reštaurácia brala peniaze v hotovosti na vydávanie,keď väčšina platí stravnými lístkami? No a nedá sa dosť dobre pochopiť prečo by si mal platiť za 60,-sk stravu 80,-sk lístkom,však teraz sú stravenky v rôznych hodnotách,alebo ako ti už písali zaplatiť to peniazmi a poukážku použiť inde,alebo si niečo v tej reštaurácii ešte kúpim./rožky,koláč,malinovku a pod./
    U nás vo väčšine reštaurácii vydávajú zo stravného lístka do 5,-sk a viac nie.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    goosesk Pozri príspevok
    all: mate sice pravdu ,ale otazka neznela ako usetrit 20 korun z gastraca ,ked nakup nema hodnotu celeho listka,,ale ako danovo riesia tuto situaciu obchodnici..

    ja teda neviem ,ale zrejme im to zostava ako tringelt. takze to danovo neriesia.
    Aj vyššie som uviedol prirovnanie ku kolkovým známkam. Nad vydávaním z gastro lístkov sa pozastavujete, ale napadlo by niekoho pri žiadosti o výpis z registra trestov, pri platbe 1000 SK kolkom pýtať späť 900 SKK? Asi by sa na vás pozerali ako na marťana.

    A pritom kolok je rovnaká cenina ako gastro lístok.

    deninka je offline (nepripojený) deninka

    deninka
    ešte dobre, že kolky nekupujem každý deň, pričom stravu podstatne častejšie! celý systém je fakt chorý, keď sa otvorene podporujú tringelty s elegantným odvolaním na dohodu nejakej asociácie....... samozrejme, že nevydávanie sa dá riešiť niekoľkými jednoduchými spôsobmi, ale žiaľ, vždy len zo strany užívateľa. Pán čašník, obchodník je FRAJER, lebo vždy bude mať navrch, lebo vraj dodržiava len zákon a s úsmevom sa otočí, aby si v pohode zúčtoval do vačku, každú takto nadobudnutú dvacku. Fakt sila!!!!!!! Možno pôjdem robiť čašníčku aj ja :-(( ...... prázdna hlava a prachy isté! Práci česť.
    janaGT viete niekto niečo nové ohľadom vydávania z gastráčov? vydávať či nie?
    janaGT neviete nikto?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.