Zavrieť

Porady

DP v ČR

ahojte,
prosím poraďte mi: známy podniká v ČR na živnosť. Zdržiava sa v Čechách viac ako 183 dní. Podáva daňové priznanie tam. V SR podnikal do 31.3.2006. Z tej činnosti za 3 mesiace má nejaké príjmy i výdaje /doklady o tom sú u mňa/. Čo s tým. Keďže podáva DP v ČR, neviem, ako formou spracovať tie doklady a doručiť ich do Čiech.Normálne viesť denník a pokladňu do 31.3.2006?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    bubi Pozri príspevok
    ahojte,
    prosím poraďte mi: známy podniká v ČR na živnosť. Zdržiava sa v Čechách viac ako 183 dní. Podáva daňové priznanie tam. V SR podnikal do 31.3.2006. Z tej činnosti za 3 mesiace má nejaké príjmy i výdaje /doklady o tom sú u mňa/. Čo s tým. Keďže podáva DP v ČR, neviem, ako formou spracovať tie doklady a doručiť ich do Čiech.Normálne viesť denník a pokladňu do 31.3.2006?
    Kde je daňový rezident- kde podáva DP z celosvetových príjmov - v ČR alebo v SR?

    bubi je offline (nepripojený) bubi

    bubi
    nie som si celkom istá. Totižto on na Slovensku zrušil živnosť. Podniká len v ČR. V tom linku FO má živnosť v SR i v ČR.
    Keď podáva DP z celosvetových príjmov v ČR: podá si DP v SR z príjmov SR, pričom si v ČR zahrnie aj zo SR. Je to tak? Som z toho jeleň.
    Nezdaniteľnú časť mu uplatním ako? a čo s daňovým bonusom na dve deti?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    ZoDP_§33_ods.10
    (10) Daňový bonus podľa odsekov 1 až 9 si môže uplatniť len daňovník s neobmedzenou
    daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.

    ZoDP_§11_ods.3

    (3) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) až e) len u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.

    V náväznosti na už uvedené skutočnosti pozri ZoDP_§11_ods.1
    Naposledy upravil Marína : 06.03.07 at 15:26

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    bubi Pozri príspevok
    nie som si celkom istá. Totižto on na Slovensku zrušil živnosť. Podniká len v ČR. V tom linku FO má živnosť v SR i v ČR.
    Keď podáva DP z celosvetových príjmov v ČR: podá si DP v SR z príjmov SR, pričom si v ČR zahrnie aj zo SR. Je to tak? Som z toho jeleň.
    Nezdaniteľnú časť mu uplatním ako? a čo s daňovým bonusom na dve deti?
    Ako prišiel na to, že je rezident ČR ? To , že je tam viac ako 183 dní je málo na stanovenie daň.rezidencie....

    bubi je offline (nepripojený) bubi

    bubi
    Už sa mi vyjasnieva v tejto oblasti. Veľmi, veľmi ste mi pomohli.
    Je pravda, že ma poplietol s tým, že mi tvrdil, že DP podáva v ČR. Máte pravdu, trošku som poštudovala, je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území SR, teda podávať DP z celosvetových príjmov musí na Slovensku.
    Teda, môj ďalší postup: podá DP v ČR z príjmov dosiahnutých v ČR, v SR podá DP, v ktorom vypočíta daň po vyňatí príjmov s ČR.
    V DP v SR si uplatní nezdaniteľnú časť na daňovníka i daňový bonus na dve deti.
    Dobre rozmýšľam?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    bubi Pozri príspevok
    .........., je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území SR, teda podávať DP z celosvetových príjmov musí na Slovensku.
    ...............
    Trvalý pobyt nie je dominantným kritériom pre určenie daňového domicilu(tým netvrdím, že nie je rezidentom SR). Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia a ............. má prednosť pred Zák. o dani z príjmu. Píšem to s ohľadom na to, ak si do úvahy pre určenie rezident-nerezident ako kritérium brala len trvalý pobyt, čo sa mi viac-menej(skôr viac) zdá z Tvojho príspevku.
    Naposledy upravil Marína : 07.03.07 at 14:07

    bubi je offline (nepripojený) bubi

    bubi
    konzultovala som to s daňovým riaditeľstvom. Oni ma presviedčali, že musím vychádzať z tých podmienok zo zmluvy o zamedzení dvoj.zdan., a keďže trvalý pobyt má FO na území SR, zdaňuje celosvetové príjmy na Slovensku.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Stojím si za svojim príspevkom č. 12. Viac dodať neviem, len zopakovať: Trvalý pobyt nie je dominantným kritériom pre určenie daňového domicilu a Zmluva o zamedzení .... má prednosť pred Zák. o dani zpríjmu.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Neviem či dobre rozumiem o čom sú predchádzajúce príspevky, ale odcitujem niečo z komentáru k Modelovej zmluve OECD:
    "Článok 4 stanovuje rozhodujúce kritériá pre stanovenie, v ktorom zmluvnom štáte je určitá osobadaňovým rezidentom . ... zmluva rieši aj situácie, kedy naplnením niektorého z kritérií stanovenia daňovej rezidencie podľa vnôtroštátnych predpisov nastane situácia, že daňovník sa stáva rezidentom súčasne v dvoch štátoch. V takýchto prípadoch sa používajú kritériá stanovené zmluvou v predmetnom článku v tom poradí, v akom sú uvedené v zmluve, a to od kritéria stáleho bytu až po kritérium štátnej príslušnosti ...."

    Z uvedeného vyplýva, že v prvom rade sa postupuje podľa domácich predpisov a až v prípade, že podľa domácich zákonov je daňovník rezidentom v obidvoch štátoch, postupujeme podľa 4 kritérií v článku 4 príslušnej zmluvy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.