Zavrieť

Porady

Výpočet odvodov po uplatnení paušálnych výdavkov

Ahojte, potreboval by som odpoveď na nasledujúcu otázku:
SZČO uplatňuje paušálne výdavky vo výške 40 %. Zdaniteľné príjmy v r. 2006 mal vo výške 332 271 Sk, t.j. výdavky (40%) jsú vo výške 132 908 Sk a zaplatené odvody do SP a ZP v r. 2006 vo výške 20 922 Sk, čiže Základ dane (príjmy – výdavky) na rok 2006 je 178 441 Sk.

Odpočet na SZČO : 90 816 Sk
Odpočet namanželku 90 816 Sk
T.j. Základ dane pre rok 2006 je O,- Sk

Moja otázka je: bude sa pri výpočte odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne ne nasledujúce obdobie vychádzať zo sumy 178 441 Sk a povinné mesačné odvody budú nasledovné?
Sociálna poisťovňa: NP 655,- Sk
DPS 2677,- Sk
DPI 893,- Sk
FS 707,-Sk
Spolu: 4932,- Sk
Zdravotná poisťovňa 2088,- Sk
Vopred dakujem za odpovede. Jano
Naposledy upravil orazel : 07.03.07 at 11:08
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

    martina 11
    Odvody budú z minimálnej mzdy, teda 7600, pretože sa berie do úvahy polovica základu dane a to deleno 12 mesiacov. Čiže u teba vychádza menej ako minimálna mzda, čiže z minimálnej mzdy.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Koľko mesiacov podniká - mne to vychádza na odvody z minima - za predpokladu, že to bolo 12 mesiacov.

    orazel je offline (nepripojený) orazel

    orazel
    A aký je dôvod, že sa berie len polovica základu dane pri výpočte odvodov do sociálnej poisťovne. A pri odvodovh do zdravotnej poisťovne sa vychádza z celého základu dane? dakujem za odpovede

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    orazel Pozri príspevok
    A aký je dôvod, že sa berie len polovica základu dane pri výpočte odvodov do sociálnej poisťovne. A pri odvodovh do zdravotnej poisťovne sa vychádza z celého základu dane? dakujem za odpovede
    Dôvod je prostý - zákon.
    Pri ZP je spôsob výpočtu trochu iný - zjednodušene - ZD plus zaplatené poistné do ZP deleno 2,14 deleno počet mesiacov - tu treba robiť ročné zúčtovanie.
    Naposledy upravil Pepa : 07.03.07 at 11:46

    martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

    martina 11
    Lebo to je vymeriavací základ pre platenie odvodov do SP, je to v zákone o sociálnom poistení. Do ZP sa tiež neodvádza z celej sumy, tam je to nejako inak, ale presne ti nepoviem z hlavy, musela by som to pohľadať, ale zdá sa mi že to je ZD+odvody do ZP/2,14/12 - ale pre istotu si počkaj na overenie inými radcami - čo sa týka ZP. Ale určite to nie je z celej sumy.

    AdaG je offline (nepripojený) AdaG

    AdaG
    Ak na výpise z DP FO pre SP uvediem dobu podnikania 2 mesiace , vydelím sumu základu dane 2 mesiacmi namiesto dvanástimi? To je môj vymeriavací základ pre platenie odvodov do SP?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    AdaG Pozri príspevok
    Ak na výpise z DP FO pre SP uvediem dobu podnikania 2 mesiace , vydelím sumu základu dane 2 mesiacmi namiesto dvanástimi? To je môj vymeriavací základ pre platenie odvodov do SP?
    Áno .
    Čiže ZD/2/2

    AdaG je offline (nepripojený) AdaG

    AdaG
    No nazdar!
    Chcela som uplatniť zač. FO paušálne výdavky, ale dostal dotáciu z OUP, kt. musel dať od príjmov Ovpl. ZD, keďže je paušálnik. Teraz má platiť zo ZD 118 153!!!
    Tak mu idem prerobiť účt.!

    Výpočet odvodov po uplatnení paušálnych výdavkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.