Zavrieť

Porady

MRP/WIN/MZDY-čerpanie SF

Chceme rozdeliť medzi zamestnancami vytvorený SF.
Ako a kde (v ktorom mzdovom číselníku) mám zadefinovať čerpanie SF, aby sa z tohto príjmu sa počítala len 19% daň a poistné nie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Na stránke MRP sú otázky s odpoveďami, odtiaľ som ti to skopírovala.

    Postupujte nasledovne:

    1) V menu programu postupne vyberte Číselníky -> Mzdový číselník -> Práca so mzdovým číselníkom a potom sa prepnite do záložky Poistné.

    2) V menu Agenda vyberte Pridať alebo použite klávesu Insert, otvorí sa dialógové okno pre pridanie položky.

    3) Vyplňte názov položky napr. TVORBA SOCIÁLNEHO FONDU. Poistné zamestnanca vyplňte 0%, poistné organizácie podľa potreby, minimálny vymeriavací základ uveďte 0 Sk, maximálny vymeriavací základ 999999999 Sk. Údaj Platnosť parametrov od je doplnený automaticky podľa nastaveného výplatného obdobia.
    V záložke Vymeriavací základ nastavte mzdové položky z ktorých bude sociálny fond tvorený. Obvyklé nastavenie je nasledovné: položku č.701 - HRUBÁ MZDA označtiť symbolom "započítať" (Od verzie 4.50 viď dodatok), položky reprezentujúce náhrady mzdy označiť symbolom "odpočítať". Definovanie položky TVORBA SOCIÁLNEHO FONDU potvrdíte tlačítkom OK.

    4) V menu vyberte Personalistika -> Zoznam pracovných pomerov. V zozname pracovných pomerov u každého zamestnanca, ktorý "sa podieľa" na tvorbe sociálneho fondu v editácií pracovného pomeru v záložke poistné zapnite výpočet poistného organizácie pre položku TVORBA SOCIÁLNEHO FONDU.

    Pri výpočte mzdy zamestnancov sa vypočíta vymeriavací základ pre poistné TVORBA SOCIÁLNEHO FONDU. V agende Poistné organizácie sa potom vymeriavacie základy za jednotlivých zamestnancov sčítajú a použijú pre výpočet sociálneho fondu. Ak sú teda mzdy zamestnancov za určité výplatné obdobie už vypočítané, dodatočná definícia položky TVORBA SOCIÁLNEHO FONDU sa prejaví až v ďalšom výplatnom období alebo až po opakovanom prepočte miezd.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Aha..
    takže choď na mzdový číselník...príplatky pred zdanením. Neviem či som to tam mala , alebo som si to sama vytvorila , ale ak to tam nie je, tak si dáš cez Ins pridať , nazveš si to sociálny fond a vyplníš údaje.Potom už len pri výplate si do tejto položky zadáš sumu a bude ti to správne rátať.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Bude...mne to robí, veď je to príplatok pred zdanením....

    pingino je offline (nepripojený) pingino

    pingino
    Timcsi Pozri príspevok
    A bude sa z toho rátať naozaj len daň?
    Pri pridavani noveho priplatku pred zdanenim sa program pyta, ci ma tuto polozku zapocitat do vymeriavacich zakladov pre poistne, na otazku odpovies NIE.
    Ak si sa nahodou pomylil nevadi, mozes dat opravu tejto polozky a v zalozke Vym. zaklad poistneho kliknes na tlacitko Vsetky a potom Vsetky zrusit, takze cerpanie SF potom nebude zaratane do vym. zakladov ziadneho poistneho a teda sa z neho ani nebude platit ziadne poistne.

    majernikova je offline (nepripojený) majernikova

    žena majernikova
    Možem čerpať SF ? Načo môžem použiť? Firma mala zriadený účet SF boli tam poukazováne peniaze mesačne. Firma už nemá zamestnancov a čo teráz s vytvornym fondom? Chcela by som a aj potrebujem použiť peniaze ktoré sú tam na účte. Môžem?
    Poraďte mi niekto?

    Ďakujem

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    § 7
    Použitie fondu


    (1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok zamestnancom v rozsahu a podľa zásad dohodnutých v kolektívnej zmluve na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom, 3a) na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily, na dopravu do zamestnania a späť, na sociálnu výpomoc, na rekreácie, na doplnkové dôchodkové poistenie a na ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.

    (2) Príspevok z fondu možno poskytnúť v rozsahu a podľa zásad dohodnutých v kolektívnej zmluve zamestnancovi aj pre jeho rodinných príslušníkov a poberateľovi starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku, ktorého zamestnávateľ zamestnával v pracovnoprávnom vzťahu alebo v obdobnom pracovnom vzťahu ku dňu odchodu do starobného dôchodku alebo do invalidného dôchodku. Za rodinného príslušníka sa na účely tohto zákona považuje manžel (manželka) zamestnanca a nezaopatrené deti 3b) zamestnanca.

    (3) Ak nie je uzavretá kolektívna zmluva alebo ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 1 alebo rozsah a zásady poskytovania príspevku z fondu, alebo ak ide o zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí odborová organizácia, zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok

    a) zamestnancom na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť, u ktorých priemerný mesačný zárobok 3) nepresahuje dvojnásobok životného minima 3c)a ich skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania pravidelnou autobusovou dopravou s výnimkou mestskej hromadnej dopravy a železničnou osobnou dopravou sú najmenej 200 Sk mesačne, najviac však vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 2; poskytovanie tohto príspevku nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť podľa písmena b),
    b) zamestnancom na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom 3a) a na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily v rozsahu najmenej 30/ povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a) a na sociálnu výpomoc, na dopravu do zamestnania a späť a na doplnkové dôchodkové poistenie v rozsahu najmenej 20% povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a).

    (4) Zostatok fondu použije zamestnávateľ v prípadoch uvedených v odseku 3 pre zamestnancov na ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.

    (5) Zamestnanec je na účely poskytnutia príspevku podľa odseku 3 písm. a) povinný preukázať výšku výdavkov na dopravu do zamestnania a späť.

    (6) Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu o poskytovaných príspevkoch podľa odseku 3 písm. a); súčasťou tejto evidencie sú doklady preukazujúce vynaložené výdavky zamestnancov na dopravu do zamestnania a späť.

    (7) Príspevok z fondu zamestnávateľ nemôže poskytovať na účely odmeňovania za prácu.

    Z uvedeného § mi vyplýva , že keďže nemá firma zamestnancov nemôže ho čerpať na svoje potreby. A už ani nebude v budúcnosti zamestnávať? Podľa mňa by ho mala potom zdaniť.Ale je to môj názor,snáď sa niekto ešte pridá s odpoveďou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.