Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Prevzala som (jednoduché)účtovníctvo známej.Je neplatca DPH,odbor kozmetické služby.Tým pádom ide o remeselnú živnosť.Doteraz si uplatňovala paušálne výdavky (min.rok-25%),avšak od príjmov si odrátala len pauš.výdavky a odvody do ZP nie.
Dobre účtujem teraz???
Celkový ročný príjem: 72.222,-
Pauš.výdavky (60%) - 43.333,-
Odvody do ZP,SP - 23.624,-
Základ dane 5.265,-

Je to správne????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Anita7 Pozri príspevok
    Prevzala som (jednoduché)účtovníctvo známej.Je neplatca DPH,odbor kozmetické služby.Tým pádom ide o remeselnú živnosť.Doteraz si uplatňovala paušálne výdavky (min.rok-25%),avšak od príjmov si odrátala len pauš.výdavky a odvody do ZP nie.
    Dobre účtujem teraz???
    Celkový ročný príjem: 72.222,-
    Pauš.výdavky (60%) - 43.333,-
    Odvody do ZP,SP - 23.624,-
    Základ dane 5.265,-

    Je to správne????

    Áno je to správne, a zo základu dane ešte odrátať NČ vo výške 90.816,-

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Anita7 Pozri príspevok
    Prevzala som (jednoduché)účtovníctvo známej.Je neplatca DPH,odbor kozmetické služby.Tým pádom ide o remeselnú živnosť.Doteraz si uplatňovala paušálne výdavky (min.rok-25%),avšak od príjmov si odrátala len pauš.výdavky a odvody do ZP nie.
    Dobre účtujem teraz???
    Celkový ročný príjem: 72.222,-
    Pauš.výdavky (60%) - 43.333,-
    Odvody do ZP,SP - 23.624,-
    Základ dane 5.265,-

    Je to správne????
    Áno pri paušálnych výdavkoch si môžeš uplatniť aj zaplatené poistné.

    A aké účtovníctvo si prevzala keď si uplatňovala paušálne výdavky ?

    Anita7 je offline (nepripojený) Anita7

    Anita7
    Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
    Samozrejme,tú NČ odrátam.
    No podľa mňa účtovanie za minulé roky bolo nesprávne,keďže odvody sa neodrátali a pauš.výdavky boli uplatnené vo výške 25%.

    MOLLY je offline (nepripojený) MOLLY

    MOLLY
    ahojte, chcem sa opýtať na tie paušálne výdavky?Takisto aj opatrovateľka si uplatňuje 60%?určite sa tot tu niekde nachádza, ale ja som to nemohla nájsť.Ďakujem.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    MOLLY Pozri príspevok
    ahojte, chcem sa opýtať na tie paušálne výdavky?Takisto aj opatrovateľka si uplatňuje 60%?určite sa tot tu niekde nachádza, ale ja som to nemohla nájsť.Ďakujem.
    Opatrovateľstvo je remeselná živnosť? Podľa mňa nie. Takže 40%

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Anita7 Pozri príspevok
    Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
    Samozrejme,tú NČ odrátam.
    No podľa mňa účtovanie za minulé roky bolo nesprávne,keďže odvody sa neodrátali a pauš.výdavky boli uplatnené vo výške 25%.
    Ak si daňovník uplatňuje paušálne výdavky, nie je účtovná jednotka, takže neúčtuje.
    Ak si daňovník neuplatní poistné, je to jeho problém. V § 6 ods. 10 sa píše, že daňovník si môže uplatniť ... nemusí ...
    A ak mal daňovník nárok na uplatnenie vyššieho percenta a uplatnil si nižšie, to je tiež jeho problém ... teda problém je peňaženky .

    randy je offline (nepripojený) randy

    randy
    zdravím, chcela by som sa opýtať.... uplatňujem paušálne výdavky 60 % (stolár).... kam v daňovom priznaní vpisujem zaplatené poistné?????? som z toho voľajako mimo.... prosím, poraďte mi...

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    randy Pozri príspevok
    zdravím, chcela by som sa opýtať.... uplatňujem paušálne výdavky 60 % (stolár).... kam v daňovom priznaní vpisujem zaplatené poistné?????? som z toho voľajako mimo.... prosím, poraďte mi...
    Spolu s 60% výdavkami

    randy je offline (nepripojený) randy

    randy
    Vďaka, čiže v tabuľke č.1/r.2 bude vyrátaných 60 %+odvody... ano?? a potom zaškrtnem tú prvú odpoved pod tabuľkou č. 1???
    vrelá vďaka...

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    randy Pozri príspevok
    Vďaka, čiže v tabuľke č.1/r.2 bude vyrátaných 60 %+odvody... ano?? a potom zaškrtnem tú prvú odpoved pod tabuľkou č. 1???
    vrelá vďaka...
    Áno v riadku 2 a potom aj v riadku 9 čo je sumárny riadok.
    A zaškrtnúť prvé okienko pod tabuľkou

    randy je offline (nepripojený) randy

    randy
    super.... vdaka.... viem, že to sekám, ale... posledný krat... a čo odiel XIII.??? treba tam vpisovať, že uplatňujem 60% a koľko sú odvody???

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    randy Pozri príspevok
    super.... vdaka.... viem, že to sekám, ale... posledný krat... a čo odiel XIII.??? treba tam vpisovať, že uplatňujem 60% a koľko sú odvody???

    netreba tam písať nič

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.