Zavrieť

Porady

Lízing

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či mi niekto pomože. Uz dlhsie som nerobila leasing a neviem presne co ide do odpisov a podobne. Auto je kupene na SZCO, dna 26.7.2006. Nadobudacia cena PL je 270 000sk, leasingova cena / sucet splatok / je 329 788,80 sk, poplatok za uzatvorenie LZ je 2 783,60 sk, predajna cena spolu je 332 572,40 sk. LZ je na 36 mesiacov. 1. zvysena splatka 40 500 sk /1. zvysena splatka -istina 39 283,40 a financna cinnost 1 216,60 sk a 1. riadna splatka 5 230,70 z toho istina 2 805,10, spolu 48 536 sk., financna cinnost spolu 59 788,80 sk. Dna 26.7.2006 zaplatil 51 319,50 sk ako akontaciu.
Naposledy upravil jerry23 : 14.03.07 at 10:54
Usporiadat
kačenka kačenka

kačenka je offline (nepripojený) kačenka

jerry23 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či mi niekto pomože. Uz dlhsie som nerobila leasing a neviem presne co ide do odpisov a podobne. Auto je kupene na SZCO, dna 26.7.2006. Nadobudacia cena PL je 270 000sk, leasingova cena / sucet splatok / je 329 788,80 sk, poplatok za uzatvorenie LZ je 2 783,60 sk, predajna cena spolu je 332 572,40 sk. LZ je na 36 mesiacov. 1. zvysena splatka 40 500 sk /1. zvysena splatka -istina 39 283,40 a financna cinnost 1 216,60 sk a 1. riadna splatka 5 230,70 z toho istina 2 805,10, spolu 48 536 sk., financna cinnost spolu 59 788,80 sk. Dna 26.7.2006 zaplatil 51 319,50 sk ako akontaciu.
OC + sprac.poplatok VNZD zaradiť do majetku a odpisovať v
r. 06 - OC/36*6
r. 07 /36*12
atĎ
1.zvýšená splátka VNZD
mesačne účtuješ splátka VNZD
a na konci roka urobíš uzávierové operácie - zaúčtuješ odpisy
úrok VOZD
DPH podľa toho či si plátca- ak plátca nie si tak je to VOZD
a je možnosť odpočtu DPH

poistenie VOZD
0 0
jerry23 jerry23

jerry23 je offline (nepripojený) jerry23

dakujem..len este mi vysvetli prosim ta co je OC a co VOZD?..dakujem..:-)
0 0
kačenka kačenka

kačenka je offline (nepripojený) kačenka

jerry23 Pozri príspevok
dakujem..len este mi vysvetli prosim ta co je OC a co VOZD?..dakujem..:-)
OC-obstarávacia cena
VOZD-výdaj ovplyvňujúci základ dane
0 0
jerry23 jerry23

jerry23 je offline (nepripojený) jerry23

a co sa tam berie ako obstaravacia cena?...co to zahrnuje?...
0 0
kačenka kačenka

kačenka je offline (nepripojený) kačenka

kačenka Pozri príspevok
OC-obstarávacia cena
VOZD-výdaj ovplyvňujúci základ dane
cena predmetu leasingu - obstaraávacia cena
0 0
jerry23 jerry23

jerry23 je offline (nepripojený) jerry23

ved z toho mam miš-maš....kto z horeuvedenych cien to je...podla mna je to predajna cena spolu 332 572,40 sk
0 0
kačenka kačenka

kačenka je offline (nepripojený) kačenka

podľa toho čo píšeš je to tá nadobúdacia cena 270000,- + sprac.poplatok budeš odpisovať- na konci roku cez uzávierkové operácie zaúčtuješ do prevádzkovej réžie, ale nepíšeš nič o DPH, či si plátca DPH a či tých 270000,- je suma s DPH a i. čo môže ovplyniť účtovanie.
0 0
jerry23 jerry23

jerry23 je offline (nepripojený) jerry23

nie nie je platca....
0 0
kačenka kačenka

kačenka je offline (nepripojený) kačenka

a tých 270000,- je suma s DPH alebo bez DPH a vlastne všetky sumy sú uvedené ako ceny s DPH alebo bez DPH?
0 0
jerry23 jerry23

jerry23 je offline (nepripojený) jerry23

mas icq?...ani neviem ci su s DPH...je tam pisane, ze bola uplatnena osobitna uprava uplatnovana dane podla §66 zakona od DPH...tak ja neviem...ale nei je pisane ci je to s DPH
0 0
jerry23 jerry23

jerry23 je offline (nepripojený) jerry23

kačenka Pozri príspevok
OC + sprac.poplatok VNZD zaradiť do majetku a odpisovať v
r. 06 - OC/36*6
r. 07 /36*12
atĎ
1.zvýšená splátka VNZD
mesačne účtuješ splátka VNZD
a na konci roka urobíš uzávierové operácie - zaúčtuješ odpisy
úrok VOZD
DPH podľa toho či si plátca- ak plátca nie si tak je to VOZD
a je možnosť odpočtu DPH

poistenie VOZD
ahoj...este som sa chcela opytat, ci v uzavierkovych operaciach mozem zauctovat aj 1. zvysenu splatku?
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Síce moja otázka nepatrí sem, ale nechcel som kôli tomu otvárať nové vlákno.

Ako je to s knihou záväzkov pri leasingu? V jednej múdrej knihe som našiel, že do knihy záväzkov za zaúčtuje iba istina (v celkovej výške) a jednotlivé zložky leasingu - VOZD (DPH, poistenie a finančný úrok) sa ku dňu splátky zaúčtujú do knihy záväzkov a zároveň odúčtujú. V tomto prípade ale na konci roku nezostáva otvorená suma DPH, poistenia a finančného úroku v záväzkoch. Zostáva iba istina.

Je to tak správne? Ja myslím, že do knihy záväzkov by sa mala zaúčtovať celková hodnota záväzku voči leasingovke (istina, DPH, poistky i finančný úrok) a postupne po mesiacoch úhradami znižovať záväzok, nie?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Machinak

Postupy JU

§ 10a
Účtovanie finančného prenájmu
Na začiatok

(1) Na účely účtovania finančného prenájmu sa rozumie

a) finančným prenájmom obstaranie dlhodobého hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci za dohodnuté platby počas dohodnutej doby nájmu14a) tohto majetku,

b) dohodnutými platbami jednotlivé platby uhrádzané nájomcom prenajímateľovi počas dohodnutej doby finančného prenájmu majetku; súčasťou dohodnutých platieb je aj kúpna cena14b) , za ktorú na konci dohodnutej doby finančného prenájmu majetku prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu

c) istinou u nájomcu celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné náklady (nájomné), pričom suma istiny u nájomcu sa rovná sume istiny u prenajímateľa; nerealizovanými finančnými nákladmi (nájomným) sú budúce finančné náklady, ktoré sú u prenajímateľa nerealizovanými budúcimi výnosmi; nerealizovanými finančnými výnosmi sú budúce finančné výnosy vypočítané prenajímateľom, napríklad metódou efektívnej úrokovej miery a metódou prírastkovej výpožičkovej úrokovej miery

(2) V deň odovzdania majetku nájomcovi sa v knihe pohľadávok prenajímateľa účtuje pohľadávka vo výške istiny. V účtovníctve prenajímateľa sa prenajatý majetok účtuje ako predaj majetku a vyradí sa z účtovníctva.

(3) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe pohľadávok prenajímateľa účtuje pohľadávka vo výške splatného finančného výnosu, v peňažnom denníku sa účtuje príjem dohodnutej platby.

(4) V deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finančného prenájmu v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku.

(5) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu, v peňažnom denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby14c).



(6) Ak je ocenenie majetku v cudzej mene, prepočíta sa ocenenie majetku, ako aj ocenenie záväzku z istiny v účtovníctve nájomcu na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu prevzatia majetku nájomcom. V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu, prepočítaný kurzom Národnej banky Slovenska platným ku dňu splatnosti. V peňažnom denníku sa
zaúčtuje úhrada dohodnutej platby v slovenskej mene, ktorá sa ocení kurzom príslušnej banky platným v deň úhrady. Kurzové rozdiely, vznikajúce pri jednotlivých splátkach, sa účtujú podľa § 15 ods. 4.


(7) Prijatie majetku prenajímateľom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa účtuje v knihe zásob v zostatkovej hodnote istiny, ak prenajímateľ bude tento majetok využívať aj naďalej na obchodovanie. Zánik pohľadávky sa účtuje v knihe pohľadávok prenajímateľa. Prípadné finančné vysporiadanie prenajímateľa s nájomcom sa účtuje v peňažnom denníku

prenajímateľa.

(8) V deň odovzdania majetku prenajímateľovi z dôvodu predčasného ukončenia finančného

prenájmu sa účtuje vyradenie majetku v zostatkovej cene v knihe dlhodobého majetku nájomcu.

V knihe záväzkov nájomcu sa účtuje zánik zostatku záväzku vzniknutého z finančného prenájmu.
Prípadné finančné vysporiadanie nájomcu s prenajímateľom sa účtuje v peňažnom denníku nájomcu.






9) V rámci uzávierkových účtovných operácií sa v peňažnom denníku nájomcu účtuje odpis majetku obstaraného finančným prenájmom3).


(10) Majetok obstaraný finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa § 14.

(11) Pri účtovaní dane z pridanej hodnoty z majetku obstaraného finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu postupuje podľa osobitného predpisu 14ca).

Naposledy upravil Zita5 : 15.03.07 at 20:37
0 0
ellie ellie

ellie je offline (nepripojený) ellie

Ja mam len malu podotazku? SZCO, neplatca DPH obstara na lizing osobny automobil, o DPH uctujem osobitne ako o danovom vydavku alebo je sucastou vstupnej ceny? Je pri aute bez moznosti odpoctu rozdiel v uctovani platcu a neplatcu? Nech v tom mam jasno, dakujem
0 0
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

Prosím vás o pomoc pri účtovaní lizingu: JU, úžitkové auto, neplatca DPH. V rozpise splátok k LZ mám nasledovné:
Obstarávacia cena bez dph (istina): 450000.-
Suma úroku za zmluvu bez dph: 57894,84
Poistné zahrnuté v LZ: 48204.-
Predajná cena: 0
Vstupný poplatok bez dph: 5400.-
Doba užívania predmetu: 36 mesiacov
Chcem sa opýtať:
1.pri úžitkovom aute sa v peňažnom denníku účtuje istina a dph do VNZD a úroky a poistenie do réžie?? (rozdiel s dph u platcu a neplatcu?)
2. Ako je to s dph pri osobnom aute?
3. Do odpisov ide suma 455400? (450000+5400)
Ďakujem vopred za radu.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Pozri si a prípadne stiahni tabuľku z témy Leasing_tabuľka v exceli
prípadne tu Lízing_výpočet v JU_36 mesiacov
a hneď bude všetko jasné. Máš v nej 2 hárky -
1./ účtovanie v PD, záväzky, odpisy pre osobné MV
2./ účtovanie v PD, záväzky, odpisy pre nákladné MV
Stačí dosadiť do tabuľky "Splátkový kalendár" údaje zo splátkového kalendára a automaticky Ti ich dosadí do ďalších tabuliek.
0 0
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

Ďakujem za radu, dosadila som si to do tých tabuliek, len mi nie je celkom jasná tá tabuľka záväzkov ako to zaúčtovať. Ja som si v záväzkov zaúčtovala nasledovne:
istina - VNZD
dph - VNZD
nájomné - réžia
poistenie - réžia
hal.vyr. - VNZD
a potom som to uhradila cez vpd....
Prosím o radu či to môže byť takto, alebo je to nesprávne. Ďakujem vopred
Naposledy upravil Uľa : 24.05.07 at 11:57
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Prosím o radu ohľadne leasingu úžitkového MV v JÚ. Firma je platca DPH. Jedná sa mi o to , že soft, ktorý sa vo firme používa nemá knihu záväzkov a pohľadávok.
1. Faktúru za nákup úžitkového MV teda nemám kde zaevidovať v softe, stačí keď si ju priložím ku splátkovému kalendáru?
2. Zálohová faktúra - zaevidujem do peňažného denníka ako VNZD a DPH si uplatním jednorázovo z celej výšky zálohy a potom postupne podľa splátkového kalendára?
3. Na konci roka je VOZD - OC+poplatok za spracovanie LZ/36 * počet mesiacov leasingu v danom roku.
Pýtam sa preto, že som nemala v tomto období žiaden leasing a neviem či sa niečo nezmenilo v účtovaní. Ďakujem
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Marína Pozri príspevok
Pozri si a prípadne stiahni tabuľku z témy Leasing_tabuľka v exceli
prípadne tu Lízing_výpočet v JU_36 mesiacov
a hneď bude všetko jasné. Máš v nej 2 hárky -
1./ účtovanie v PD, záväzky, odpisy pre osobné MV
2./ účtovanie v PD, záväzky, odpisy pre nákladné MV
Stačí dosadiť do tabuľky "Splátkový kalendár" údaje zo splátkového kalendára a automaticky Ti ich dosadí do ďalších tabuliek.
Chcem veľmi poďakovať za tabuľku, veľmi mi pomohla, ale mám jeden problém ak môžem poprosiť o radu:

Odpisy: tabuľka je zamknutá a potrebovala by som zmeniť počet mesiacov- to sa dá prepísať, ale hodnota odpisov sa neprepočíta, lebo je tam zrejme vzorec na počet pôvodných mesiacov.
Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Zužu, upravím Ti tabuľku, ale ........ bližšie v SS.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať