Zavrieť

Porady

najom a DPH

Ak szco prenajme skladove priestory v SR, podnikatelovi z CR, je povinny vystavit fakturu s DPH, alebo je to oslobodene?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    My zas dávame do prenájmu nebytové priestory tuzemskému platiteľovi DPH aj neplatiteľovi. Faktúru vystavujeme s DPH (klasickým spôsobom). Je to dobre? V zákone sa píše, že sa prenajímateľ môže rozhodnúť, či to bude oslobodené, alebo nie.

    anka je offline (nepripojený) anka

    anka
    Neplatcovi DPH sa nesmie uctovat DPH a preto sa musi cast dph prepcitavat koeficientom.

    zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

    zuzanna
    ja som tiez toho nazoru ze najom je oslobodeny od DPH ak ho fakturujem neplatitelovi DPH a rozhodnut sa mozes ale len pri platitelovi tomu mozes fakturovat tiez bez dane ale s DPH podla toho ako sa rozhodnes pekny den

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    v zákone je uvedené, že platiteľ DPH sa môže rozhodnúť či bude fakturovať nájom s DPH alebo bez DPH.
    Pokiaľ ale fakturuješ neplatiteľovi túto možnosť nemáš-fakturuješ bez DPh a pokiaľ viem aj tvoja DPH na vstupe/elektrina, kúrenie.../by mala byť krátená v určitom pomere , lebo robíš dodanie bez DPH -nemáš nárok na odpočet

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    Prosím o radu:
    Platitel DPH
    Fakturujem nájoné za 01/05 bez DPH 10000,- + 1900,- DPH, spolu k úhrade 11900,sk
    Neplatiteľovi DPH
    Fakturujem Vám nájomné za 01/05 11900,-
    V ročnom zúčtovaní DPH prepočítam neplatiteľa koeficientom.

    Ak neplatiteľovi vystavím FA s vyčíslenou DPH, akoby bol platca, v Daňovom priznaní o DPH bude DPH odvedená (1900,-). Na konci roka potom nebudem prepočítavať koeficientom. Je to nejaký veľký peňažný rozdiel v DPH? Môže byť problém pri kontrole? Neviem,či som sa dostatočne vyjadrila o čo mi vlastne ide, či je jasná otázka......
    Ďakujem.
    Naposledy upravil adam : 03.02.05 at 09:03

    anina je offline (nepripojený) anina

    anina
    Presne tak, ale koeficientom prepocitavas kazde zdan.obdobie/mesiac, Q./
    a v ročnom to len vyrovnas za cely rok.

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    Anina, ďakujem, prosím ťa pozri v mojom príspevku úpravu otázky, vopred ďakujem.

    anina je offline (nepripojený) anina

    anina
    No neviem, ci som to dobre pochopila, ale neplatiteľovi nesmieš vystaviť
    fakturu s DPH. Ak si ju v minulosti vystavila a odviedla DPH, tak co uz s tym ? Z Tvojho postupu si neuskutočnila oslobodené plnenie, tak si nemusela ani robiť koeficient. Chudak neplatca zaplatil viac.Ja by som
    to uz nechala tak a zamerala sa na buducnost-čiže vystaviť fa bez DPH.

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    pripajam sa aj ja, ked som platca DPH a vystavim fakturu za prenajom platcovi DPH vystavujem FA s DPH vsakt? podla zakona o DPH §38 5/ ale nemusim vsak? spravne som to pochopila? potom budem tiez pocitak koeficientom? alebo len klasicky si obaja uplatnime DPH?

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    Platca platcovi sa môže zozhodnúť,či bube fakturovať s DPH, alebo bez. Ak bez, prepočítava koeficientom v kazdom Priznaní o DPH ( kvartálne, či mesačne) a na konci roka urobí ročné zúčtovanie. Neplatcovi DPH účtovať nemôže,prepočítava koeficientom v kazdom Priznaní o DPH a na konci roka urobí ročné zúčtovanie DPH. DÚ úradu oznámim ako som sa pri platcovi rozhodla.Éto vsio!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.