Zavrieť

Porady

Usporiadat
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Aké cestovné na základe cestovných lístkov?
K cestovným príkazom prikladáme cestovné lístky.
K tej predbežnej kontrole prikladám našu smernicu. Pekný víkend.
Naposledy upravil Kováčová : 10.06.05 at 13:14
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

nie to cestovne..cestovne ziakom som myslela...
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

ahoj, také cestovné zatiaľ my nevyplácame. Aj by žiaci mali nárok, ale náš zriaďovateľ neuzatvoril s tými obcami akúsi dohodu, či zmluvu o školskom obvode. Možno niekto iný. Ahoj.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahojte, v piatok som mal dovolenku, takže:
k cestovnému pre žiakov, ktorí si plnia povinnú školskú dochádzku:
Povinnosť uhrádzať cestovné náklady na dopravu žiaka z prostriedkov ŠR upravuje ustanovenie § 8 ods. 6 zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a tiež smernica MŠ SR č. 4/2004-E z 20.04.2004, ktorou sa určuje postup a podmienky poskytovania finančných prostriedkov pre zriaďovateľov na dopravu žiakov ...
Zákonnou podmienkou pre poskytovanie cestovných nákladov je:
a) žiak si plní povinnú školskú dochádzku v rámci určeného spoločného školského obvodu. Školský obvod určuje obec všeobecným záväzným nariadením na základe dohody obce, ktorá nemá zriadenú základnú školu so susednými obcami,
b) cestovné náklady sa poskytujú len do výšky ceny hromadnej dopravy.
Zákon ani smernica neurčujú, že cestovné náklady sa poskytujú na základe preukázaných nákladov. Na úhradu cestovných nákladov má aj žiak, ktorí si plní povinnú školskú dochádzku v rámci určeného školského obvodu aj keď nevyužíva verejnú hromadnú dopravu, ale napr. do školy ho prepravujú rodičia autom, alebo chodí pešo a pod. Tvojou úlohou je preveriť, či žiak (miesto bydliska), ktorý navštevuje Vašu školu, patrí do spoločného školského obvodu a výšku ceny v prostriedkoch hromadnej dopravy (t.j. cena tam a späť aj so žiackou zľavou) a to buď na základe mesačného cestovného lístka so žiackou zľavou alebo od dopravcu. Nemusíš žiadať, aby Ti predkladali cestovné lístky každý mesiac, pokiaľ sa nezmení výška cestovného v hromadných prostriedkoch.
Uvedené som telefonicky konzultoval ešte v roku 2004 s MŠ SR.
Ešte k účtovaniu: cestovné náklady zákonnému zástupcovi sa zatrieďujú na podpoložku EK 642 014 - Bežné transfery jednotlivcovi (nákladový účet 480).

k finančnej kontrole:
áno máš pravdu, krycí list ani platobný poukaz z APV-IBEU podľa môjho názoru nezodpovedá požiadavkám, čo by mala potvrdzovať predbežná finančná kontrola. Stretol som sa už s mnohými vzormi tlačí na zabezpečovanie predbežnej finančnej kontroly. Niekde používajú aj pečiatky. Je to individuálne. V začiatkoch účinnosti zákona o fin.kontrole sme aj na obci používali pečiatku (text znel: "táto fin.operácia je v súlade so schváleným rozpočtom, zmluvami, právnymi predpismi ...") mali sme aj kontroly zo Správy finančnej kontroly a bolo to v poriadku.
Chcem túto záležitosť dať do poriadku, ak máš Vaše tlačivko krycieho listu v počítači, prosím prilep ho na "poradu" nech si ho pozriem. Ďakujem
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahoj. Postrehla som, že asi nie si v piatok v práci. Pripájam tie naše tlačivká, neviem, ako sa Ti budú pozdávať.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj. Ďakujem za tlačivká. Podľa môjho názoru môžu byť. Ešte by som doplnil kontrolu vecnej, číselnej a formálnej správnosti, ak nepoužívaš platobný poukaz z APV-IBEU a myslím, že by tam mala byť aj kontrola verejného obstrávania
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

[QUOTE=kvet]Ahojte, v piatok som mal dovolenku, takže:
k cestovnému pre žiakov, ktorí si plnia povinnú školskú dochádzku:
Povinnosť uhrádzať cestovné náklady na dopravu žiaka z prostriedkov ŠR upravuje ustanovenie § 8 ods. 6 zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a tiež smernica MŠ SR č. 4/2004-E z 20.04.2004, ktorou sa určuje postup a podmienky poskytovania finančných prostriedkov pre zriaďovateľov na dopravu žiakov ...
Zákonnou podmienkou pre poskytovanie cestovných nákladov je:
a) žiak si plní povinnú školskú dochádzku v rámci určeného spoločného školského obvodu. Školský obvod určuje obec všeobecným záväzným nariadením na základe dohody obce, ktorá nemá zriadenú základnú školu so susednými obcami,
b) cestovné náklady sa poskytujú len do výšky ceny hromadnej dopravy.
Zákon ani smernica neurčujú, že cestovné náklady sa poskytujú na základe preukázaných nákladov. Na úhradu cestovných nákladov má aj žiak, ktorí si plní povinnú školskú dochádzku v rámci určeného školského obvodu aj keď nevyužíva verejnú hromadnú dopravu, ale napr. do školy ho prepravujú rodičia autom, alebo chodí pešo a pod. Tvojou úlohou je preveriť, či žiak (miesto bydliska), ktorý navštevuje Vašu školu, patrí do spoločného školského obvodu a výšku ceny v prostriedkoch hromadnej dopravy (t.j. cena tam a späť aj so žiackou zľavou) a to buď na základe mesačného cestovného lístka so žiackou zľavou alebo od dopravcu. Nemusíš žiadať, aby Ti predkladali cestovné lístky každý mesiac, pokiaľ sa nezmení výška cestovného v hromadných prostriedkoch.
Uvedené som telefonicky konzultoval ešte v roku 2004 s MŠ SR.
Ešte k účtovaniu: cestovné náklady zákonnému zástupcovi sa zatrieďujú na podpoložku EK 642 014 - Bežné transfery jednotlivcovi (nákladový účet 480).

ahoj..dakujem za odpoved, lenze ja ked som volala na kraj, tak ma tam znosili, ze ako si to predstavujem nieco vyplacat,bez dokladov...
povedali mi, ze ked mi pride kontrola, tak nevedia, ze ako si to zdovodnim bez dokladov...porad, na zaklade akeho usmernenia , alebo coho by som nemusela ziadat cestovne listky...aby som bola kryta v pripade kontroly....
prijemny den...
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj, opýtam sa, na základe akého dokladu vyplatíš cestovné náhrady zákonnému zástupcovi žiaka, ktorý si plní povinnú školskú dochádzku v rámci určeného spoločného školského obvodu, ak ho do školy a späť vozia rodičia autom ?
Na vyplatenie cestovných nákladov má zo zákona nárok, pretože navštevuje školu v rámci určeného spoločného školského obvodu. Ja v takomto prípade si zistím u dopravcu napr. SAD cenu obojsmerného mesačného cestovného lístka so žiackou zľavou (odporúčam písomne, aby som mal doklad) a vyplatím. Túto otázku by som na Tvojom mieste položil aj krajskému školskému úradu.
Opakujem, zákon ani žiadna smernica neustanovujú, že cestovné náklady sa vyplácajú na základe preukázateľných výdavkov, ani neodkazuje na žiadny iný zákon napr. zákon č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách.

Skús položiť krajskému školskému úradu otázku, ktorý právny predpis ustanovuje povinnosť žiakom, resp. zák. zástupcom predkladať cestovné lístky (túto otázku mi položili na MŠ SR, keď som konzultoval tento problém). Zákon č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve ustanovuje, že cestovné náklady sa vyplácajú do výšky ceny hromadnej dopravy. Ja si len preukázateľne zistím (napr. potvrdením do SAD, alebo na základe obojsmerného mesačného cestovného lístka so žiackou zľavou), aká je cena cestovného.

Skús to ešte raz prekonzultovať s KŠÚ, tak ako som to napísal a daj vedieť čo povedali
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

kvet
Ahoj. Ďakujem za tlačivká. Podľa môjho názoru môžu byť. Ešte by som doplnil kontrolu vecnej, číselnej a formálnej správnosti, ak nepoužívaš platobný poukaz z APV-IBEU a myslím, že by tam mala byť aj kontrola verejného obstrávania
Používam plaťáky z IBEU.
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

kvet
Ahoj, opýtam sa, na základe akého dokladu vyplatíš cestovné náhrady zákonnému zástupcovi žiaka, ktorý si plní povinnú školskú dochádzku v rámci určeného spoločného školského obvodu, ak ho do školy a späť vozia rodičia autom ?
Na vyplatenie cestovných nákladov má zo zákona nárok, pretože navštevuje školu v rámci určeného spoločného školského obvodu. Ja v takomto prípade si zistím u dopravcu napr. SAD cenu obojsmerného mesačného cestovného lístka so žiackou zľavou (odporúčam písomne, aby som mal doklad) a vyplatím. Túto otázku by som na Tvojom mieste položil aj krajskému školskému úradu.
Opakujem, zákon ani žiadna smernica neustanovujú, že cestovné náklady sa vyplácajú na základe preukázateľných výdavkov, ani neodkazuje na žiadny iný zákon napr. zákon č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách.

Skús položiť krajskému školskému úradu otázku, ktorý právny predpis ustanovuje povinnosť žiakom, resp. zák. zástupcom predkladať cestovné lístky (túto otázku mi položili na MŠ SR, keď som konzultoval tento problém). Zákon č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve ustanovuje, že cestovné náklady sa vyplácajú do výšky ceny hromadnej dopravy. Ja si len preukázateľne zistím (napr. potvrdením do SAD, alebo na základe obojsmerného mesačného cestovného lístka so žiackou zľavou), aká je cena cestovného.

Skús to ešte raz prekonzultovať s KŠÚ, tak ako som to napísal a daj vedieť čo povedali
ahoj..dakujem za odpoved....pokusim sa...
ale ked deti chybaju, tak im to odpocivas z tej sumy???
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj.
Áno, cestovné náklady alikvotne krátim za obdobie, keď žiak nebol prítomný v škole, je to logické, pretože za takéto dni nevznikajú žiakovi ani cestovné náklady súvisiace s plnení si povinnej školskej dochádzky.
Ešte Ti chcem oznámiť, že s problémom preukazovania cestovných nákladov som sa e-mailom obrátil na MŠ SR (ale ako súkromná osoba - rodič). Som zvedaví čo mi napíšu, potom dám vedieť.
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ahoj..
dakujem ....tesim sa na odpoved....
0 0
Medulienka Medulienka

Medulienka je offline (nepripojený) Medulienka

Prosím o radu účtovníčky z RO, ako sa má účtovať odstupné vyplatené zamestnancovi cez jeho výplatu v mesiaci jún ??? Ďakujem
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Odstupné zamestnancom v RO sa účtuje klasickým spôsobom ako mzdy zamestnancom, len pri predpise sa použije nákladový účet 480 - Ostatné náklady.
Predpis: 480 / 331
Zaúčtovanie bankového výpisu: 331 / 232+RK (rozpočtová klasifikácia)

Poznámka: EK (ekonomická klasifikácia bude podpoložka 642012 - Na odstupné)
0 0
Medulienka Medulienka

Medulienka je offline (nepripojený) Medulienka

Veľmi pekne ďakujeme, pomohla si nám, maj sa pekne !!!
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte vospolok. Podelíte sa so mnou o svoje skúsenosti s elektronickou úhradou. Keď som nosila príkazy na úhradu do banky osobne, potvrdili mi v banke kópiu bankového prevodu, ten som si prikladala k bankovému výpisu. Teraz úhrady posielam elektronicky, príkaz do banky si tlačím iba pre seba, aby som mala podpis aj od p.riaditeľky na úhradu, lebo do banky pri el.prevodoch figuruje iba jeden podpis. Ten podpísaný príkaz nepečiatkujeme, perom si poznačím, že to je kópia aby sa to nedalo viac použiť a prikladám k výpisu. Má to nejakú logiku?

A ešte jedna otázka k tejto problematike. Kedysi mi chodili výpisy z banky po každom dni, keď prebehol obrat na účte. Platili sme vysoké náklady za poštovné a tak nám v banke ponúkli, že budú posielať výpisy elektronickou poštou, na základe toho účtujem, na konci mesiaca príde výpis z účtu za celý mesiac. Na tých elektronických výpisoch je však uvedené, že ich nie je možné použiť ako doklad zaúčtovania transakcie pre právne úkony.
Doklady ukladám tak, každý elektronický výpis mám očíslovaný a pri ňom mám doklady, ktoré sa týkajú obratov na výpise. Na konci mesiaca navrch dokladov priložím celkový mesačný výpis, ktorý príde poštou. Treba na tento doklad niečo uvádzať?

Ešte jedna otázka: kolegyňa ma zaskočila otázkou, či rozbité sklo na dverách účtovať na nákladový účet 460 - manká a škody?

Ďakujem.
Naposledy upravil AntekaK : 24.06.05 at 14:37
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ahoj...
takze, je to robim tiez cen net....nijake prikazy na uhradu si vsak nevydtlacam a uctujem na zaklade vypisu z banky...my si vypisy chodime vyzdvihnut priamo do banky..na kazdom vypise mam denne obraty...cize neviem, ci je to tak dobre..a co by som tam mala este dokladat....kto vie, nech poradi
zatial pa....
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

kvet
Odstupné zamestnancom v RO sa účtuje klasickým spôsobom ako mzdy zamestnancom, len pri predpise sa použije nákladový účet 480 - Ostatné náklady.
Predpis: 480 / 331
Zaúčtovanie bankového výpisu: 331 / 232+RK (rozpočtová klasifikácia)

Poznámka: EK (ekonomická klasifikácia bude podpoložka 642012 - Na odstupné)
ahoj..ty si taky zbehly..
porad mi prosim ta, ako uctovat ceniny....cize stravne listky pre civilkarov..
dakujem...
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahojte.
Čo sa týka príkazov na úhradu cez elektronické bankovníctvo, s tým skúsenosti nemám. Používame klasickú poštu alebo osobný kontakt.

K účtovaniu na nákladovom účte 460 - Manká a škody:
Treba vychádzať z toho, či išlo skutočne o škodu. Škodou sa jednoducho rozumie neodstrániteľná ujma na majetku, tzn., že škodu na majetku nie je možné odstrániť (opravou a pod.). Napr. nabúram auto a to v takom rozsahu, že poškodenie auta nie je možné odstrániť, no a v tomto prípade ide o škodu.
Takže k tvojej otázke. Ak by rozbitie skla na dverách spôsobilo nedstrániteľnú ujmu, potom by išlo o škodu a účtovala by sa na nákladovom účte 460 - Manká a škody + predpis plnenia od poisťovne. Avšak predpokladám, že rozbité sklo dáte opraviť, potom sa náklad bude účtovať ako oprava na nákladovom účte 420 - Služby, alebo ak si Vaša škola dvere zasklí sama, tak nákup materiálu účtujeme na nákladový účet 410 - Materiálové náklady.

K účtovaniu cenín - stravných lístkov pre civilkárov, opýtam sa, či sa stravovanie zabezpečuje v ŠJ, ale im dávate stravovacie poukážky, tzv. gastrolístky
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ahoj..
stravne sa zabezpecuje stravnymi listkami
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať