Zavrieť

Porady

Príjem v hotovosti

ADA ADA

ADA je offline (nepripojený) ADA

Môžete mi prosím niekto poradiť v ktorom paragrafe nájdem informáciu, že platba pokladňnu v hotovosti nesmie presiahnuť sumu 50.000,- SK Ďakujem
Usporiadat
Janina7 Janina7

Janina7 je offline (nepripojený) Janina7

Čaute všetci poraďáci,
práve som dotelefonovala s kompetentnou osobou zamestnanou na daňovom riaditeľstve, ktorá mi povedala, že metodický pokyn (priložila ho Evina v jednom vyjadrení k tejto téme), síce nemá presne určený časový parameter pre plnenie skôr uskutočnené, ako sa to uvádza v bode II tohto pokynu /viď dole/, i priznávajú, že logiku to jednoznačnú nemá, ale berú to tak a musia sa podľa toho riadiť, že skôr uskutočnené je minimálne deň pred úhradou. Takže by naša firma mala mať registračnú pokladňu alebo pri úhrade v hotovosti za fa automaticky posunúť dátum o jeden deň neskôr, i keď to fyzicky bude uhradené v iný deň. A druhá vec je, čo nato povedia naši odberatelia, resp. ich účtovníčky, pokladníčky?!. Chystám sa ešte na príslušný DÚ, ktorá mi kontrolu vykonáva, a pokúsim sa im to vyvrátiť, že to nie je také jednoznačne stanovené. Možno uspejem (čo pochybujem), lebo veľmi záleží, na akého úradníka natrafíte. Veď uvidím! Dám Vám potom vedieť, ako som dopadla a v ktorej krajovej oblasti by ste sa mali vyvarovať prijímať hotovosť za fa v ten istý deň ako je uskutočnené plnenie a vystavená fa.

Citácia z metodického pokynu:

I. Ak deň predaja tovaru alebo poskytnutia služby (§ 2 písm. j) citovanej vyhlášky) je zhodný s dňom prijatia úhrady v hotovosti, daňový subjekt vydá doklad, ktorý musí spĺňať náležitosti podľa § 2 písm. ch) vyhlášky MF SR č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení vyhlášky č. 59/1995 Z. z.
Tento doklad môže byť pre účely dane z pridanej hodnoty považovaný za zjednodušený daňový doklad, ak spĺňa náležitosti podľa § 16 zákona NR SR č. 289/1995 Z. z. o dani z pridanej hodnoty.
II. Ak daňový subjekt prijme úhradu v hotovosti za plnenie skôr uskutočnené (za predaj tovaru alebo poskytnutú službu podľa § 2 písm. j) citovanej vyhlášky), ku ktorému už vystavil doklad, napr. daňový doklad ( § 15 zákona NR SR č. 289/1995 Z. z. o dani z pridanej hodnoty), účtovný doklad (v praxi sú niekedy označované tieto doklady ako faktúry), zmluvu, dohodu, nie je povinný takto prijatú úhradu evidovať na elektronickej registračnej pokladnici, nakoľko nejde o predaj tovaru alebo o poskytnutie služby spojenej s úhradou, ale iba o úhradu pohľadávky. Uvedené platí za podmienky, že na úhradu pohľadávky v hotovosti daňový subjekt vystaví príjmový pokladničný doklad s uvedením čísla dokladu, na ktorý sa úhrada vzťahuje.


Majte sa krásne a POZOR pre poverčivých: Dnes je piatok 13 !!!
Inak prajem pekný slnečný víkend a ešte raz ďakujem všetkým na porade za otázky i odpovede na rôzne témy. Ste všetci super. Som rada, že som sa zaregistrovala a môžem sa s Vami podeliť o problémy a nechať si poradiť. Janina 7
Naposledy upravil Janina7 : 14.05.05 at 14:08
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Janina, bohužiaľ ani "kompetentná osoba na DR" si nemôže vykladať predpisy proti logike ani proti ničomu inému. Z môjho príspevku musí byť zrejmé aj kompetentnej osobe na DR, že MP nemôže byť v rozpore s Vyhláškou, ktorá o.i. má vyššiu právnu silu. Metodický pokyn sa odvoláva ku zneniu Vyhlášky, ktoré už neexistuje, t.j. je neúčinný,, ale keby sme sa napriek tomu chceli podľa neho riadiť museli by sme vystaviť s náležitosťami doklad podľa §2 písm. ch. Vyhlášky) ktoré hovorí:

ch/ daňovým identifikačným číslom subjektu prevádzkujúceho pokladnicu číslo uvedené v osvedčení o registrácii,

Pre porovnanie uvádzam písm. ch/ v znení platnej vyhlášky, na ktoré sa metodický pokyn odvoláva :

ch) dokladom vyhotoveným pokladnicou doklad, ktorý obsahuje aspoň tieto údaje:
1. daňový kód pokladnice,
2. daňové identifikačné číslo,
3. poradové číslo dokladu od poslednej dennej uzávierky,
4. dátum vystavenia dokladu,
5. názov a množstvo tovaru alebo rozsah služby,
6. cenu tovaru alebo služby,
7. celkovú cenu,

Takže ja som v tomto prípade presvedčená o neopodstatnenosti požiadavky daňovej kontroly uvádzať rozdielne dátumy.
Som človek, ktorý keď je presvedčený o takejto pravde podloženej vyhláškou , tak sa riadim ňou. Ja osobne na Tvojom mieste by som obetovala peniaze za daňového poradcu, resp. advokáta, žiadala o písmné stanovisko a ak by bolo treba bránila by som sa aj súdnou cestou.

To len na okraj pre Vás, poraďákov, určite by som to spravila z principiálneho hľadiska, lebo len tak postupne budeme odburávať byrokratické postupy, ak sa ich neopodstatnenosti postavíme. O.i. neviem, v tom logickom slovazmysle, o čo tu ide, lebo v konečnom dôsledku tam môže napísať dátum každý, aký chce, len neviem prečo by sme mali klamať keď nemusíme.
Janina len na základe troch nezávislých právnych názorov, kde by všetci tvrdili že nemám pravdu by som kapitulovala, ale prestala by som asi veriť, že viem aspoň trocha čítať zákony.
Drž sa!
Naposledy upravil evina : 13.05.05 at 11:30
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Chystám sa ešte na príslušný DÚ, ktorá mi kontrolu vykonáva, a pokúsim sa im to vyvrátiť, že to nie je také jednoznačne stanovené. Možno uspejem (čo pochybujem), lebo veľmi záleží, na akého úradníka natrafíte. Ja som natrafila práve na poctivca, ktorý už veľa pamätá a predsa sa nenechá presvedčiť (poúčať) niekým mladším a "s menšími skúsenosťami".


Janina doporučujem Ti v zmysle predchádzajúceho príspevku chystať sa za DP alebo advokátom, a a na základe toho argumentuj na príslušnom DÚ. Nepoužívaj slová ako logické alebo nelogické /ako aj príslušní na DR/, ale sústavne argumentuj §§. tie totiž logiku ani veľakrát neuznávajú/.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Sme s.r.o. ktorá vyrába ale aj poskytuje služby. Vystavujeme odberateľom faktúry, ktoré sú nám uhradené v hotovosti (hoci aj hneď v ten istý deň ako je vystavená faktúra) alebo cez bankový účet. Príležitostne predávame aj tovar (tovar, ktorý sme nakúpili a v nezmenenom stave predali) ale vždy na faktúru. Tým, že faktúry sú číslované v rade, je zabezpečená prehľadnosť a úplnosť účtovníctva. Pokladničné doklady sú vystavované cez PC - v programe Pokladňa. Tento postup sledujem aj u iných firiem, kde chodíme nakupovať napr. Ferona Slovakia, Kastem a pod. Platby v hotovosti fyzickým osobám hlásime v zmysle zákona na daňové úrady. Čo robíme zle?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

mlyn16
Sme s.r.o. ktorá vyrába ale aj poskytuje služby. Vystavujeme odberateľom faktúry, ktoré sú nám uhradené v hotovosti (hoci aj hneď v ten istý deň ako je vystavená faktúra) alebo cez bankový účet. Príležitostne predávame aj tovar (tovar, ktorý sme nakúpili a v nezmenenom stave predali) ale vždy na faktúru. Tým, že faktúry sú číslované v rade, je zabezpečená prehľadnosť a úplnosť účtovníctva. Pokladničné doklady sú vystavované cez PC - v programe Pokladňa. Tento postup sledujem aj u iných firiem, kde chodíme nakupovať napr. Ferona Slovakia, Kastem a pod. Platby v hotovosti fyzickým osobám hlásime v zmysle zákona na daňové úrady. Čo robíme zle?
Podľa mňa nerobíte nič zlé
0 0
aktark aktark

aktark je offline (nepripojený) aktark

mlyn 16 nezabudni, že pred 30 rokmi neplatila Vyhláška o elektr. reg. pokladniciach. Ak neúčtuješ o pohľadávke, je to príjem v hotovosti a práve preto a na to vznikla spomínaná vyhláška.l
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

aktark
mlyn 16 nezabudni, že pred 30 rokmi neplatila Vyhláška o elektr. reg. pokladniciach. Ak neúčtuješ o pohľadávke, je to príjem v hotovosti a práve preto a na to vznikla spomínaná vyhláška.l
Aktark prepáč trocha som nepochopila presne či máš pocit, že mlyn 16 robí niečo zle alebo dobre. Môžeš trocha bližšie vysvetliť ako si to myslel
0 0
zdendo zdendo

zdendo je offline (nepripojený) zdendo

Ahojte.

Evina dik za super spracovanie odpovede. Urcite si tomu venovala dost casu ked si to takto pozistovala. Aj tu je odpoved na moju otazku "Registracna pokladna".
Super ze su tu ludia ako Ty.
Ahoj.
Zdendo
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Aktark,

celý život sa učím a myslím, že to robíš aj ty. Pokiaľ viem, ak vediem registračnú pokladňu nevystavujem faktúry. Ak vystavím faktúru a je hradená v hotovosti, vystavím pokladničný doklad, inakšie by došlo k duplicite. Možno sa mýlim, ale čo účtujem podnikateľa v JU, robí to takto.
0 0
drekos drekos

drekos je offline (nepripojený) drekos

áno,je to tak, ale vystav PPD o s dátum o deň neskôr ako je ddodanie tovaru a to bude už pohľadávka a potom nebudeš potrebovať ani ERP.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ja som stále na základe mojich predchádzajúcich príspevkov presvedčená najmä príspevok 14, že nemusím vystaviť od 1.1.1997 rozdielne dátumy na faktúre a PPD. O.i. Ak vystavím faktúru a odberateľ ju preberie, tak mi predsa v tom momente vznikla pohľadávka, ale dôležité je to, že MP MF je od 1.1.1997 neúčinný.
Naposledy upravil evina : 16.05.05 at 21:08
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
evina
Ja som stále na základe mojich predchádzajúcich príspevkov presvedčená najmä príspevok 14, že nemusím vystaviť od 1.1.1977 rozdielne dátumy na faktúre a PPD. O.i. Ak vystavím faktúru a odberateľ ju preberie, tak mi predsa v tom momente vznikla pohľadávka, ale dôležité je to, že MP MF je od 1.1.1997 neúčinný.
Určite máš pravdu, rada by som videla daňovú pracovníčku napr. vo firme FERONA Slovakia, kde predávajú dennodenne tovar, registračnú pokladňu nemajú, lebo o predaji vystavujú faktúru a príjmový pokladničný doklad. Ak by aj reg. pokladňu mali, tak len pre drobných zákazníkov, ktorý nie sú registrovaný v OR.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Vážení poraďáci, dnes som bola v advokátskej kancelárii, kde

mi advokátka potvrdila to čo som Vám napísala v príspevku č.14 - krátko zhrniem metodický pokyn vydaný MF je síce platný /lebo ho nikto nezrušil a ani ináč neupravil/ ale je od 1.1.1997 neúčinný, nakoľko je v rozpore s novelou vyhlášky 55/1994 platnou a účinnou od 1.1.1997 a odvoláva sa na už neplatné zákony /napr. DPH/ a znenia písmen vyhlášky platných od 1.1.1997. Budeme podnikať ďalšie kroky na nápravu - budem Vás informovať.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Evina si super. DAKUJEM.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
evina
Vážení poraďáci, dnes som bola v advokátskej kancelárii, kde

mi advokátka potvrdila to čo som Vám napísala v príspevku č.14 - krátko zhrniem metodický pokyn vydaný MF je síce platný /lebo ho nikto nezrušil a ani ináč neupravil/ ale je od 1.1.1997 neúčinný, nakoľko je v rozpore s novelou vyhlášky 55/1994 platnou a účinnou od 1.1.1997 a odvoláva sa na už neplatné zákony /napr. DPH/ a znenia písmen vyhlášky platných od 1.1.1997. Budeme podnikať ďalšie kroky na nápravu - budem Vás informovať.
Aspoň zasa máme možnosť vidieť ako pracuje náš parlament . Evina si úžasne obetavá . Ďakujeme . Pá
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Janina7
Pekný deň prajem,

mohol by mi, prosím, niekto poradiť. Firma, plátca DPH vystavuje faktúry za predaj tovaru nasledovne:deň vystavenia, deň uskutočnenia a deň úhrady
faktúry v hotovosti do pokladne = to všetko v ten istý dátum. Teraz pri daňovej kontrole DÚ chce tejto firme udeliť pokutu, že pri platbe v hotovosti v ten istý deň ako sa uskutoční zdaniteľné plnenie i vyhotový daňový doklad, mal byť vystavený doklad z ERP (firma nemá zatiaľ ERP) a nie faktúra, pretože sa nejedná v tomto prípade o pohľadávku. Aký zákon takéto pravidlo predpisuje a je to vôbec tak ?
Ďakujem za názory k tejto téme.
Janina 7
Janina ešte som zabudla pripísať, že pri návšteve advokátskej kancelárie mi advokátka /dobrá advokátka/ potvrdila, že vystavením faktúry, jej zaevidovaním do knihy pohľadávok a zaúčtovaním mi vzniká pohľadávka- pohľadávka môže existovať pol hodiny, hodinu, 1 deň, 1 rok atď.
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

áno presne tak, ja vystavujem faktúry a platia mi občas aj v hotovosti, vystavím PPD vždy v ten deň, kedy vystavím faktúru a nikdy som s tým nemala problém pri daňovej kontrole. Asi záleží od DÚ, ale jednoznačne by sa mali ujednotiť, ale to sa nestane asi nikdy :-))



evina
Janina ešte som zabudla pripísať, že pri návšteve advokátskej kancelárie mi advokátka /dobrá advokátka/ potvrdila, že vystavením faktúry, jej zaevidovaním do knihy pohľadávok a zaúčtovaním mi vzniká pohľadávka- pohľadávka môže existovať pol hodiny, hodinu, 1 deň, 1 rok atď.
0 0
Janina7 Janina7

Janina7 je offline (nepripojený) Janina7

Milá Evina,
ani nevieš, ako som Ti povďačná. Si super. Až po dôkladnom preštudovaní všetkých Tvojich príspevkov som konečne pochopila, o čo tu ide. Dúfam, že to pochopia i na DÚ, a keď nie odvolám sa, a budem sa brániť tak, ako si mi poradila. Ešte raz srdečná vďaka a porade prajem viac takýchto skvelých ľudí ako si ty.
Pekný, i keď upršaný deň všetkým poraďákom praje JANINA7
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Janina7
Milá Evina,
ani nevieš, ako som Ti povďačná. Si super. Až po dôkladnom preštudovaní všetkých Tvojich príspevkov som konečne pochopila, o čo tu ide. Dúfam, že to pochopia i na DÚ, a keď nie odvolám sa, a budem sa brániť tak, ako si mi poradila. Ešte raz srdečná vďaka a porade prajem viac takýchto skvelých ľudí ako si ty.
Pekný, i keď upršaný deň všetkým poraďákom praje JANINA7
Budem Ti držať palce. Pre úplnosť Ti poviem ešte toľko a mám to odobrené od právnika, mám pripravenú žiadosť na MF o jednoznačné stanovisko k tejto veci a zabezpečenie jednotného postupu pre všetky DÚ. /samozrejme budem Vás informovať o reakcii/.Ja keĎ som preštudovala všetky vyhlášky a MP bola som presvedčená, že je to tak a samozrejme teraz mám pocit o to silnjší, že rozpor medzi MP a vyhláškou mi potvrdil právnik. Drž sa.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Už ubehlo dosť času,ako to dopadlo?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať