Zavrieť

Porady

Príjem v hotovosti

ADA ADA

ADA je offline (nepripojený) ADA

Môžete mi prosím niekto poradiť v ktorom paragrafe nájdem informáciu, že platba pokladňnu v hotovosti nesmie presiahnuť sumu 50.000,- SK Ďakujem
Usporiadat
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Pravdepodobne ťa zaujíma, že doklad z RP musí byť pre uplatnenie DPH do 50 tis.
Je to § 71 ods.5 zákona 222/2004 Z.z.
0 0
ADA ADA

ADA je offline (nepripojený) ADA

Ďakujem za odpoveď práve ten paragraf. Nemohla som si spomenúť. Ešte raz vďaka.
0 0
Janina7 Janina7

Janina7 je offline (nepripojený) Janina7

Pekný deň prajem,

mohol by mi, prosím, niekto poradiť. Firma, plátca DPH vystavuje faktúry za predaj tovaru nasledovne:deň vystavenia, deň uskutočnenia a deň úhrady
faktúry v hotovosti do pokladne = to všetko v ten istý dátum. Teraz pri daňovej kontrole DÚ chce tejto firme udeliť pokutu, že pri platbe v hotovosti v ten istý deň ako sa uskutoční zdaniteľné plnenie i vyhotový daňový doklad, mal byť vystavený doklad z ERP (firma nemá zatiaľ ERP) a nie faktúra, pretože sa nejedná v tomto prípade o pohľadávku. Aký zákon takéto pravidlo predpisuje a je to vôbec tak ?
Ďakujem za názory k tejto téme.
Janina 7
Naposledy upravil Janina7 : 12.05.05 at 05:52
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Janina7
Pekný deň prajem,

mohol by mi, prosím, niekto poradiť. Firma, plátca DPH vystavuje faktúry za predaj tovaru nasledovne:deň vystavenia, deň uskutočnenia a deň úhrady
faktúry v hotovosti do pokladne = to všetko v ten istý dátum. Teraz pri daňovej kontrole DÚ chce tejto firme udeliť pokutu, že pri platbe v hotovosti v ten istý deň ako sa uskutoční zdaniteľné plnenie i vyhotový daňový doklad, mal byť vystavený doklad z ERP (firma nemá zatiaľ ERP) a nie faktúra, pretože sa nejedná v tomto prípade o pohľadávku. Aký zákon takéto pravidlo predpisuje a je to vôbec tak ?
Ďakujem za názory k tejto téme.
Janina 7
Pozri môj príspevok v téme JÚ PÚ téma registračná pokladňa.


Janina ešte som zabudla uviesť, že pri návšteve v advokátskej kancelárii mi advokátka /a dobrá advokátka / potvrdila, že pohľadávka vzniká zaevidovaním vystavenej faktúry do knihy pohľadávok a jej zaúčtovaním, pričom tú pohľadávku môžem mať polhodiny, hodinu, l deň, 1 rok atď. Tá argumentácia, že sa nejedná v tomto prípede o pohľadávku sa mi tu zdá už úplne od veci.
Naposledy upravil evina : 16.05.05 at 20:58
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
No to som prekvapená . Viem , že pred časom sa vystavovali fa a pri úhrade v hotovosti sa použil dátum nasledujúceho dňa , alebo sa spravila fa s predchádzajúcim dňom . Na PPD som vždy písala úhrada pohľadávky číslo .... A DÁTUM PRIJATIA PLATBY . V tejto dobe vystavím faktúru a v ten deň aj príjmový doklad o úhrade . A teraz to nie je správne . Taktiež nemáme registračnú pokladňu . Tiež by ma zaujímalo aké oddôvodnenie to majú .
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
To sa mi snáď sníva. Za 30 rokov praxe som niečo takéto nepočula. Veď keď sa niečo predáva vzniká na jednej strane pohľadávka a na druhej záväzok a keď sa obchodné strany vyrovnajú okamžite, pohľadávka aj záväzok sú vyrovnané. Keď ste vystavili faktúru a cez pokladňu ste prijali úhradu, je to úplne v poriadku. Veď tak funguje napr. Ferona Slovakia a mnohé ďalšie firmy, aj naša firma. Mala som už ix kontrol, ale toto som nezažila. V tomto šoku ma ani ďalšie nenapadajú. Spýtaj sa tých "daniarov" na paragrafy, podľa ktorých postupujete nesprávne. Strašne ma to zaujíma.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Súhlasím s Evinou.
Janina, napíš, ktoré obdobie ti kontrolujú a na ktorej dani. Ale názor, že ide o pohľadávku a úhradu pohľadávky, hoci aj v ten istý deň, presadzovali niektorí daň. poradcovia už dávno, odhliadnuc od "oficiálne" prezentovaného stanoviska.
Musíš argumentovať už počas kontroly, lebo potom už len odvolanie a to je už horšie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zita5
No to som prekvapená . Viem , že pred časom sa vystavovali fa a pri úhrade v hotovosti sa použil dátum nasledujúceho dňa , alebo sa spravila fa s predchádzajúcim dňom . Na PPD som vždy písala úhrada pohľadávky číslo .... A DÁTUM PRIJATIA PLATBY . V tejto dobe vystavím faktúru a v ten deň aj príjmový doklad o úhrade . A teraz to nie je správne . Taktiež nemáme registračnú pokladňu . Tiež by ma zaujímalo aké oddôvodnenie to majú .
Zita5 je to správe od 1.1.2005-pozri ten môj príspevok registračná pokladňa v PÚ JÚ
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
evina
Zita5 je to správe od 1.1.2005-pozri ten môj príspevok registračná pokladňa v PÚ JÚ
A ako to bolo pred 1.1.2005 . Já som to stále tak robila ...ako úhrada pohľadávky o deň neskôr alebo skôr , vždy som sa tam hrala s dátumom , aby nebol ten istý , ale teraz už na to neprihliadam .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zita5
A ako to bolo pred 1.1.2005 . Já som to stále tak robila ...ako úhrada pohľadávky o deň neskôr alebo skôr , vždy som sa tam hrala s dátumom , aby nebol ten istý , ale teraz už na to neprihliadam .
Pred 1.1.2005 bolo k tomuto vydané nejaké usmernenie MF a na základe toho DÚ vyžadovali tento posun min. o 1 deň čo sa úhrady týka. Skúsim to nájsť a uvediem-lebo si to už nepamätám presne- či ich postup bol takto správny aj pred. 1.1..2005. Ale v roku 2005 nie je o podľa novely vyhlášky o ERP pochýb.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ja viem len o jednom usmernení z roku 1996 (Metodický pokyn č. 61/123/1996 Min. financií), ale neviem v ktorom č. FS bol uverejnený. Tam bolo toto:
"Ak deň predaja tovaru alebo poskytnutia služby (§ 2 písm. j) vyhl. MF SR č. 55/1994 Z.z.) je zhodný s dňom prijatia úhrady v hotovosti, daňový subjekt vydá doklad, ktorý musí spĺňať náležitosti podľa § 2 prím ch) vyhlášky MF SR č. 55/1994 o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektr. reg. pokladnicou."
Keď som mala kontrolu na DPH ešte v r. 1996, tak som mala práve problém s hotovostnými úhradami v deň vystavenia faktúry. Prerábala som potom na všetkých faktúrach dátum vystavenia o deň dopredu (a to na doporučenie kontrolóra, aj také sa stáva!!!).
Ale veru teraz si myslím, že tento met. pokyn už asi neplatí, ak nevyšlo medzitým niečo novšie?
0 0
Janina7 Janina7

Janina7 je offline (nepripojený) Janina7

Čaute všetci na porade

Citácia z Poradcu č.11-12/2003 "Elektronické registračné pokladnice" autor Ing. Vladimír Pastierik - túto časť článku som vyňala zo súboru, ktoré priložila BEA /za to vrelá vďaka BEA/ a našla som ho pod témou "registračné pokladne-povinnosti"


3. Povinnosť evidencie tržieb cez elektronickú registračnú pokladnicu sa údajne
nevzťahuje na úhradu pohľadávky a*dobierky. V*prípade pohľadávky to musí byť
prípad, keď bol predaj realizovaný na faktúru, ktorá bola najprv zaúčtovaná ako
pohľadávka a*až následne, napr. deň po tom, bola uhradená v*hotovosti. Alebo môže
to byť aj prípad, keď v*ten istý deň bude vystavená faktúra a*táto ihneď zaplatená
v*hotovosti?
Podľa §*1 ods.*1 vyhlášky Ministerstva financií SR č.*55/1994 Z.*z. o*spôsobe vedenia
evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou (ERP) v*znení neskorších predpisov
je daňový subjekt, ktorého predmetom podnikania je predaj tovaru alebo poskytovanie
vybraných služieb, povinný používať od 1.*januára 1995 na účely evidencie tržieb elektronickú registračnú pokladnicu s*tlačiarňou, a*to vo všetkých svojich predajných miestach, v*ktorých dochádza k*úhrade v*hotovosti.
Podľa ustanovenia §*2 písm.*c) citovanej vyhlášky sa úhradou v*hotovosti rozumie
príjem peňazí v*hotovosti, a*to bankoviek a*mincí platnej meny; za úhradu v*hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a*úhrada dobierky. Z*tohto znenia vyhlášky vyplýva, že úhrada akejkoľvek pohľadávky nie je úhradou v*hotovosti, a*teda sa na ňu nevzťahuje
povinnosť evidencie tržieb ERP. Znenie vyhlášky neobsahuje žiadny časový parameter vo vzťahu k*pohľadávke. Za rozhodujúce považujeme preukázanie skutočnosti, že kupujúci dostal faktúru a*príjem peňazí u*predávajúceho bol preukazne zaúčtovaný voči zániku pohľadávky.

Čo myslíte, mohla by som sa ním oháňať pre daňovákmi? Moja daňová kontrola je na DPH i DZP rok 2003. ďakujem za pripomienky všetkým.
Janina7
Naposledy upravil Janina7 : 12.05.05 at 08:56
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Vážení poraďáci, keďže táto téma sa rozprúdila preštudovala som ju bližšie a môj záver je:

Na základe vystavenej faktúry ste mohli prijať platbu v hotovosti na základe príjmového dokladu v ten istý deň už od 1.1.1997.

Prečo?
Vyhláška 55/1994 v novele účinnej od 1.1.1997 zaznamenala úpravy práve v § 2 ods. c/, kde sa prvýkrát hovorí "za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky.

Metodický pokyn vydaný MF, ktprý Vám prikladám v prílohe platí od 1.1.1996 a zaväzuje o.i.:



I. Ak deň predaja tovaru alebo poskytnutia služby (§ 2 písm. j) citovanej vyhlášky) je zhodný s dňom prijatia úhrady v hotovosti, daňový subjekt vydá doklad, ktorý musí spĺňať náležitosti podľa § 2 písm. ch) vyhlášky MF SR č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení vyhlášky č. 59/1995 Z. z.

Spomínaná novela Vyhlášky k 1.1.1997 však už v bode ch/ neuvádza náležitosti dokladu, ale tieto náležitosti uvádza až v bode i. Preto podľa mojej mienky novelou Vyhlášky 55/1994 účinnou od 1.1.1997 stratilo usmernenie MF opadstatnenie a platnosť. /Vôbec je diskutabilné, či MP môže byť nadradený Vyhláške, ale to už tu nebudem komplikovať/.

Ďalšia novela vyhlášky o ERP bola účinná od 1.1.2005 ale znenie týchto problematických častí je identické, nemenilo sa.
Ešte pre úplnosť uvádzam, že Met. pokyn sa odvoláva na znenie vyhlášky 59/1995 a od 1.1.1997 platí vyhláška v znení č. 353/1996,

Takže Janina dôvoď a bráň sa.
Naposledy upravil evina : 12.05.05 at 09:01
1 0
Janina7 Janina7

Janina7 je offline (nepripojený) Janina7

evina
Vážení poraďáci, keďže táto téma sa rozprúdila preštudovala som ju bližšie a môj záver je:

Na základe vystavenej faktúry ste mohli prijať platbu v hotovosti na základe príjmového dokladu v ten istý deň už od 1.1.1997.

Prečo?
Vyhláška 55/1994 v novele účinnej od 1.1.1997 zaznamenala úpravy práve v § 2 ods. c/, kde sa prvýkrát hovorí "za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky.

Metodický pokyn vydaný MF, ktprý Vám prikladám v prílohe platí od 1.1.1996 a zaväzuje o.i.:



I. Ak deň predaja tovaru alebo poskytnutia služby (§ 2 písm. j) citovanej vyhlášky) je zhodný s dňom prijatia úhrady v hotovosti, daňový subjekt vydá doklad, ktorý musí spĺňať náležitosti podľa § 2 písm. ch) vyhlášky MF SR č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení vyhlášky č. 59/1995 Z. z.

Spomínaná novela Vyhlášky k 1.1.1997 však už v bode ch/ neuvádza náležitosti dokladu, ale tieto náležitosti uvádza až v bode i. Preto podľa mojej mienky novelou Vyhlášky 55/1994 účinnou od 1.1.1997 stratilo usmernenie MF opadstatnenie a platnosť. /Vôbec je diskutabilné, či MP môže byť nadradený Vyhláške, ale to už tu nebudem komplikovať/.

Ďalšia novela vyhlášky o ERP bola účinná od 1.1.2005 ale znenie týchto problematických častí je identické, nemenilo sa.
Ešte pre úplnosť uvádzam, že Met. pokyn sa odvoláva na znenie vyhlášky 59/1995 a od 1.1.1997 platí vyhláška v znení č. 353/1996,

Takže Janina dôvoď a bráň sa.
Milá Evina,
ďakujem pekne za emaily, si super, ale potrebovala by som ešte ten metodický pokyn upresniť, či tam nie je niekde rozpor. Deň uskutočnenia zdaniteľného plnenia=deň vyhotovenia fa=deň úhrady fa v hotovosti do pokladne (ten istý deň). Nemôže byť v tom rozpor, že je to i v ten deň uskutočnené? Ďakujem za odpoveď.
Janina7
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Janina7
Milá Evina,
ďakujem pekne za emaily, si super, ale potrebovala by som ešte ten metodický pokyn upresniť, či tam nie je niekde rozpor. Deň uskutočnenia zdaniteľného plnenia=deň vyhotovenia fa=deň úhrady fa v hotovosti do pokladne (ten istý deň). Nemôže byť v tom rozpor, že je to i v ten deň uskutočnené? Ďakujem za odpoveď.
Janina7
Podľa mňa nie v tomto prípade ide o dva dôležité pojmy deň predaja-deň prijatia úhrady. Asi si to trocha komplikuješ v spojitosti s DPH ale tu teraz neriešime. Podľa mňa je to O.K.. Prajem veľa úspechov. Treba si presne pripraviť všetky vyhlášky uvádzam Ti znenie a dôvodiť na základe nich to je najdôležitejšie:

vyhláška 55/1994 pôvodná neviem presne účinnosť ale nie je podstatné
59/1995 účinná od 30.3.1995
353/1996 1.1.1997
735/2004 1.1.2005
735/2004 dopĺňa § 2 1.7.2005
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
evina
Podľa mňa nie v tomto prípade ide o dva dôležité pojmy deň predaja-deň prijatia úhrady. Asi si to trocha komplikuješ v spojitosti s DPH ale tu teraz neriešime. Podľa mňa je to O.K.. Prajem veľa úspechov. Treba si presne pripraviť všetky vyhlášky uvádzam Ti znenie a dôvodiť na základe nich to je najdôležitejšie:

vyhláška 55/1994 pôvodná neviem presne účinnosť ale nie je podstatné
59/1995 účinná od 30.3.1995
353/1996 1.1.1997
735/2004 1.1.2005
735/2004 dopĺňa § 2 1.7.2005
Evina dovoľ aby som sa Ti poďakovala , že si si našla čas a takto to pekne napísala do porady . Myslím , že sa potešia aj ostatní členovia porady . Takže nemusím mať žiadne mindráky, že som to robila zle .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zita5
Evina dovoľ aby som sa Ti poďakovala , že si si našla čas a takto to pekne napísala do porady . Myslím , že sa potešia aj ostatní členovia porady . Takže nemusím mať žiadne mindráky, že som to robila zle .
Som rada, že nám to všetkým pomohlo. Ďakujem za príspevok
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Evina, super príspevok, ďakujem !
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

andrej_rv
Evina, super príspevok, ďakujem !
Andrej aj ja ďakujem, poteší
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Včera po prečítaní začiatku tejto diskusie mi zostalo zle,že sme v jednej firme zabudli na ERP,majiteľ ktorý mi nosí doklady raz za štvrťrok, inkasoval peniaze v hot.za predaný tovar. Potom keď som nadtým rozmyšlala tak aj on nakupoval tovar v hot.a nosil iba PPD,nie doklady z ERP.
Takýchto vecí sa pri mojej práci strašne bojím,čo ak sa na niečo zabudne.

Zas môžem kľudne spať. Ďakujem!!!!!!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať