Zavrieť

Porady

Dan z prenajmu bytu

Dobry den, chcela by som sa opytat ohladom platenia dane z prenajmu bytu. som FO zamestnanec. od januara 2007 som zacala prenajimat byt, s tym ze zlmuva bola podpisana v decembri 2006 a prve najomne vyplatene v decembri (ale za mesiac januar 2007). Chcela by som sa opytat na platenie dane z prenajmu a ze ci treba platit este nieco do zdravotnej alebo socialnej poistovne. vopred dakujem velmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    satalovaj Pozri príspevok
    Dobry den, chcela by som sa opytat ohladom platenia dane z prenajmu bytu. som FO zamestnanec. od januara 2007 som zacala prenajimat byt, s tym ze zlmuva bola podpisana v decembri 2006 a prve najomne vyplatene v decembri (ale za mesiac januar 2007). Chcela by som sa opytat na platenie dane z prenajmu a ze ci treba platit este nieco do zdravotnej alebo socialnej poistovne. vopred dakujem velmi pekne
    PRíjem z prenájmu je podľa §6 ods.3, ktorýsa nezarátava do vymeriavacého základu na určenie poistného do SP a ZP. Takže neplatíš nič do poisťovní.

    satalovaj je offline (nepripojený) satalovaj

    satalovaj
    chcela by som sa opytat este na tu zmluvu ked bola podpisana v decembri a prve najomne za prenajom bolo zaplatene v decembri ale za obdobie 20.12.2006 do 31.1.2007, ci mozem ten prijem priznat az nabuduci rok v DP

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Nájomné sa časovo rozlišuje. Ak bol príjem v roku 12/2006, a nájom sa uskutočnuje od 1/2007 ide o príjem roku 2007, pretože sa nájomné viaže k tomuto roku, aj keď bola platba prijatá vopred, zdanenie bude v roku 2007.

    ZDP par.19 odsek 4. Nájomné zaplatenéFO za príslušné ZO sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

    satalovaj je offline (nepripojený) satalovaj

    satalovaj
    dakujem velmi pekne. cize zhrnute:
    za mesiac je z prenajmu 12500sk, poplatok za najom+fond oprav je 5050sk/mesiac, elektrina 750sk/mesiac, sipo 260sk/mesiac, kablovka 120sk/mesiac. tak dan sa zaplati z 12 x 12500 - 12 x (5050+750+260+120) = 75840sk
    alebo sa da uplatnit si 40 percentne naklady a potom sa dan zaplati z ciastky 90000sk?
    moze sa este zaklad dane znizit napr inymi vydavkami? napriklad ak sa vymenia okna za plastove a zaplati sa za ne 50 000?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    satalovaj Pozri príspevok
    dakujem velmi pekne. cize zhrnute:
    za mesiac je z prenajmu 12500sk, poplatok za najom+fond oprav je 5050sk/mesiac, elektrina 750sk/mesiac, sipo 260sk/mesiac, kablovka 120sk/mesiac. tak dan sa zaplati z 12 x 12500 - 12 x (5050+750+260+120) = 75840sk
    alebo sa da uplatnit si 40 percentne naklady a potom sa dan zaplati z ciastky 90000sk?
    moze sa este zaklad dane znizit napr inymi vydavkami? napriklad ak sa vymenia okna za plastove a zaplati sa za ne 50 000?
    Príjem z prenájmu je do výšky 5-násobku živ.minima oslobodené od dane. V roku 2006 to bolo 23650,- SK.
    Pri výdavkoch ktoré uvádzaš sa ti oplatí rátať skutočné výdavky, lebo sú vo výške 49,44% z príjmu. Je to viac ako 40%

    satalovaj je offline (nepripojený) satalovaj

    satalovaj
    cize ked si budem ratat skutocne naklady tak este tych 75840sk mozem znizit o cca 23650sk a dan tak zaplatit z 52190sk? a to aj v pripade ze som okrem ineho normalny zamestnanec?
    a mozem si este odratat tie naklady spojene s vymenou okien cca 50 000sk?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    1. Z prenájmu si môžete uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%, pričom sa tu vzťahuje oslobodenie vo výške 5.nas.ŽM (za rok 2006: 90 000-23650, Sk oslob) - (36 000-9460,)=39810, (rátané cez telef., hádam nieje matem. chyba)
    2. alebo si uplatníte skutočné výdavky, pričom tu je podstatné, že si musíte byt evidenčne viesť, aby ste skutočné výdavky mohli uplatnovať: tu môžu ísť potom aj opravy - výmena starých okien za nové, ale nesmú sa zmeniť ich parametre (veľkosť), TZ (do výdavkov vo forme odpisov), energie ........

    satalovaj je offline (nepripojený) satalovaj

    satalovaj
    ospravedlnujem sa, ale uz som z toho jelen. takze chcem si uplatnit skutocne vydavky, takze postup je takyto:
    1. za mesiac je z prenajmu 12500sk,
    2. poplatok za najom+fond oprav je 5050sk/mesiac, elektrina 750sk/mesiac, sipo 260sk/mesiac, kablovka 120sk/mesiac
    3. cize dan bude z ciastky 12 x 12500 - 12 x (5050+750+260+120) - 23650sk = 52190 sk
    4. a v pripade ze budu este aj ine vydavky za byt tak sa posledna ciastka cize tych 52190sk moze znizit o vydavky spojena napr s opravou bytu
    dobre to chapem?

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    satalovaj Pozri príspevok
    ospravedlnujem sa, ale uz som z toho jelen. takze chcem si uplatnit skutocne vydavky, takze postup je takyto:
    1. za mesiac je z prenajmu 12500sk,
    2. poplatok za najom+fond oprav je 5050sk/mesiac, elektrina 750sk/mesiac, sipo 260sk/mesiac, kablovka 120sk/mesiac
    3. cize dan bude z ciastky 12 x 12500 - 12 x (5050+750+260+120) - 23650sk = 52190 sk
    4. a v pripade ze budu este aj ine vydavky za byt tak sa posledna ciastka cize tych 52190sk moze znizit o vydavky spojena napr s opravou bytu
    dobre to chapem?

    Podľa mňa je vo Vašom prípade :
    Príjem 126 350,-
    Výdaj 62 517,-
    ČZD 63 833,-

    satalovaj je offline (nepripojený) satalovaj

    satalovaj
    a mozem si sama evidencne viest byt? napriklad v exceli, alebo to musi nikto kto ma na to vzdelanie? staci ked mam bankovy vypis co som hradila a zaplatene poukazky alebo treba este nieco?

    satalovaj je offline (nepripojený) satalovaj

    satalovaj
    este sa chcem opytat ze ked byt predam na konci roka 2006, a cely rok bol prenajaty, znamena to ze bol zahrnuty v obchodnom majetku, teda musim platit dan zo zisku z predaja bytu? ak som majitel viac ako 5 rokov?

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Ak bol zaradený v majetku,oslobodenie od dani nastáva až po 5.rokoch od vyradenia z majetku.

    Sylvia7 je offline (nepripojený) Sylvia7

    Sylvia7
    Dobrý deň,
    prosím Vás o pomoc . Zamestnanec už požiadal svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania za rok 2006. Uplatnil si zdanenie na manželku, dobrovoľne nezamestnanú. Zistil, že mal ohlásiť aj príjmy z prenájmu bytu 60000 Sk, výdavky 30000 Sk. Ako má ďalej postupovať? Môže podať nejaké dodatočné daňové priznanie? Alebo má požiadať ekonóma o zrušenie ročného zúčtovania a podať sám daňové priznanie FO? Veľmi pekne ďakujem za pomoc.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    satalovaj Pozri príspevok
    ak sa byt prenajima, povazuje sa dany byt za obchodny majetok?
    Môžete, a jnemúsite.
    Ak ho máte evidovaný ako majetok, potom si môžete uplatňovať skutocné výdavky, inak potom len paušálne výdavky (ak nie je v evidencii)

    satalovaj je offline (nepripojený) satalovaj

    satalovaj
    a kam sa ma zaevidovat? na danovy urad? prepacte mam v tom bordel. takze ak som majitel bytu 5 rokov a v roku 2007 ho chcem prenajimat, tak platim dan zo zisku z prenajmu bytu:
    1. mam pausalne vydavky 40% - v tom pripade byt nie je zaradeny v obchodnom majektu, a mozem ho predat v roku 2007 bez toho aby som platila dan z predaja nehnutelnosti
    2. mam skutocne vydavky - v tom pripade byt musi byt zaevidovany v obchodnom majetku a ked ho predam v roku 2007 musim platit dan z predaja nehnutelnosti
    chapem tomu spravne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.