Zavrieť

Porady

Vysvetlenie k JU

Zdravim Vas vsetkych, prosim, pred nejakym casom tu bol taky laicky navod na jednoduche uctovnictvo a teraz ho neviem najst ani cez vyhladavac . poradite mi, prosim? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Na podvojné tu bola svokrina kuchyňa...ale jednoduché ?

    GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

    GABAZ
    No ja mam niekedy pocit, ze jednoduche uctovnictvo je zlozitejsie. Ja ho osobne nemam rada, hlavne ak ma firma roznorodejsiu cinnost. V niektorych pripadoch je neprehladne.

    nextone je offline (nepripojený) nextone

    nextone
    hafnium Pozri príspevok
    Zdravim Vas vsetkych, prosim, pred nejakym casom tu bol taky laicky navod na jednoduche uctovnictvo a teraz ho neviem najst ani cez vyhladavac . poradite mi, prosim? Dakujem.
    Dobré ráno.
    som začínajúci SZČO...tak isto by sa mi zišiel nejaký taký návod.
    Viete poradiť???
    Ďakujem

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Návod existuje a to vo forme zákona o dani z príjmov, postupov účtovania v JU, zákona o DPH, zákona o správe daní a poplatkov, a niektorý ďaľších zákonov a opatrení, usmernení.........
    A musím reagovať na odpoveď GABAZ : účtovníctvo je prehľadné tak, ako si ho urobíš.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Uvediem ale naozaj len základnú charakteristiku a "pointu" účtovania v JU.
    Základnou účtovnou „knihou“ je peňažný denník:
    Účtuje sa tu na základe pohybu peňazí (okrem uzávierkových operácií)
    1., rozdeľuje sa na účtovanie hotovosti a na účtovanie BU
    2., poznáme príjmy a výdaje
    3., príjmy sa delia na ovplyvňujúce základ dane (POZD) a neovplyvňujúce (PNZD) t.j. ktoré zdaňujeme a ktoré nezdaňujeme
    4., výdavky sa delia na ovplyvňujúce základ dane (VOZD)a neovplyvňujúce.(VNZD)
    Vo všeobecnosti platí: POZD – VOZD = základ dane
    Do POZD patrí napr. príjem za predaj tovaru, služieb, vlastných výrobkov a iných príjmov súvisiacich s podnikaním.
    Do VOZD patrí napr. nákup materiálu, tovaru, služieb, mzdy, odvody, odpisy IM, spotreba PHM, nájomné, el. energia, plyn a iné, ak tieto výdavky súvisia s podnikaním.
    Do PNZD patrí napr. vklad podnikateľa, DPH, príjem úveru, tvorba SF a iné príjmy nesúvisiace s podnikaním, resp. od dane oslobodené.
    Do VNZD patrí napr. výdaj na osobnú spotrebu, DPH, splátka úveru, pokuty, reprezentačné, výdaj SF, a iné výdavky nesúvisiace s podnikaním.
    Ďalšia nadväzujúca evidencia je:
    -evidencia záväzkov
    -evidencia pohľadávok
    -evidencia IM
    -evidencia KM
    -evidencia jázd
    -evidencia DPH
    -evidencia SF
    -pokladničná kniha
    -valutová pokladnica
    -inventúry hotovosti, majetku...
    ........atď.........

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    Prosím Vás,a môžete mi napísať príklady,čo patrí do materiálu a do do prevádzkovej réžie?Alebo aký je medzi tým rozdiel.
    Napríklad nákup kancelárskych potrieb-asi prevádzková réžia.
    Software-prevádzková réžia.
    Elektrina,nájomné,SBS-prevádzková réžia.
    No neviem, čo patrí do materiálu.Napr. pizzéria dáva do materiálu asi všetky potraviny a nápoje ktoré nakúpi (si myslím).Ďalej aj krátkodobý majetok hmotný by mohol byť materiál.. tzn. tlačiareň,fotoaparát-krátkodobý majetok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.