Zavrieť

Porady

Voda v šachte

Dobrý deň. Prosím Vám o radu a názor
Matka býva v panelovom byte na 3 poschodí. Susedka na štvrtom poschodí ju neustále vytápa. Problém je v tom, že voda, ktorá steká od nej, tečie po odtokovej odpadovej rúre a v priestoroch šachty, kde sa nachádzajú aj plynové potrubia, ktoré sú už po neustálom pôsobení tečúcej vody hrdzavé, plstenné kryty na obložení sú plesnivé a rozmočené. V šachte je permanetne mokro. Voda tečie vždy keď suseda spláchne WC, umýva riady, keď sa kúpe tečie voda občas.
Samozrejme týmto kolíziám predchádzalo množstvo upozornení z našej strany, suseda reagovala podraždene a nič v tejto veci nerobila, povedala nám, že ona má sucho a keď máme mokro nech si to dáme nahlásiť, ona býva nad strechou tak jej zrejme nič nehrozí. Ako "správna" suseda si dala obnoviť byt, ale to čo sa deje pod ňou ju už nezaujíma. Kontaktovali sme aj nášho správcu, ktorý prisľúbil, že ju bude kontaktovať a príde aj na obhliadku, dodnes sa tak nestalo.
Prosím o radu ako postupovať voči nekompromisne sebeckej a nezodpovednej susede, popr. ktorú inštitúciu kontaktovať, kedže náš zástupca SVB na nás nemá čas, neústále prosíkanie správcu na poradách nás už unavuje. Kontaktovať plynáresku revíznu kontrolu, volať havarijnu slžbu? Kde sa treba obratiť aby sa veci pohli správnym smerom, než sa stane niečo nepredvídané?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

    zsolt69
    Túto závadu musíte riešiť predsedom SVB.Keď je porucha na spoločnom rozvode, tak treba opravit na náklady z FO. Podľa zákona o SVB je to povinnosťou správcu, takže predsedu.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Ak to plesnivie zavolajte si hygienu.

    Hlásiť to predsedovi, a ten by to mal správcovi odovzdať

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    Robil som roky na bytovom hospodárstve a toto je večný problem so susedmi. Oni majú sucho tak ich to nezaujíma. Z toho čo píšeš je evidentne zle urobené odpadové potrubie pri prerábke, ale bo proste je to porucha na odpadovom potrubí. Volaj havarijnú službu. Ak to aj neodstránia na mieste, tak si to nechaj riadne zdokumentovať o akú poruchu ide. A potom treba buchnúť asi na stôl trochu u správcu objektu, nech sa rozhýbe. Susedka má asi všetko nové, tak sa bojí búrania--no porucha sa musí odstrániť--pohroz jej, že zavoláš komisiu znalcov na posúdenie problemu a ak to nesprístupní, tak bude znášať spôsobené škody. po dobrom to nejde, tak to musí proste isť po zlom.---som zvedavý ako bude obhaňať ona ak raz jej bude zatekať napr. zo strechy???
    tak veľa zdaru prajem.

    Jurino je offline (nepripojený) Jurino

    Vzácny druh párnokopytníka Jurino
    Niekoľko krát sme kontaktovali správcu, nekonal. Sľúbená obhliadka sa z jeho strany neuskutočnila, takže musíme konať na vlastnú päsť, zrejme nemá tušenia o aký problém ide a aké následky to môže mať. Náš predseda bol u nás keď voda tiekla v šachte a doteraz spoločenstvo nekontaktoval, takže nostáva nič iné ako začať konať bez správcu.
    Neviem v akej miere si môžme v takejto situácií nárokovať na úhradu skody, poprípade úhradu nákladov na odhliadky z FO, pri realizácií opráv, keď to budeme vybavovať my a nie správca?

    Jurino je offline (nepripojený) Jurino

    Vzácny druh párnokopytníka Jurino
    Volať hygienu je taktiež jeden krôčik k tomu aby sa vec doriešila. Veľmi dobrý postreh. Ešte prosím o radu, kam sa s touto vecou ohľadne hygieny konkrétne treba obrátiť. Úrad, a pod.

    Jurino je offline (nepripojený) Jurino

    Vzácny druh párnokopytníka Jurino
    Bohužiaľ na Slovensku je to tak. Je to v nás, snáď tú akúsi ľahostajnosť a egoizmus vybudovala vo väčšine prípadov éra minulá.
    Prvá možnosť, ktorá ma napadla je volať poruchovú službu, zrejme tak aj dnes urobím. Taktiež sa budem držať postupu, ktorý si napísal. Díkes

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    To vieš v minulosti aspon bolo nad správcom alebo technikom niekoľko nadriadených a ak on bol ľahostajný k dákej poruche, tak bol nad ním niekto, kto ho mohol slušne povedané donútiť k aktivite. Dnes sú správcovské spoločnosti sami sebe páni a ak je tam taký správca-lajdák, tak sa s ním ťažšie manipuluje. Prajem Ti zdar v tejto záležitosti.
    Elena Navrátilová
    Preto je dôležitý výber správcu. Je to na predsedovi a všetkých členoch SVB. Nikomu by to nemalo byť ľahostajné ako to funguje v SVB. Pre takéto prípady majú SVB spísané mandátne zmluvy, v ktorých je uvedené do koľkých hodín, dní... sa vzniknuté závady majú odstrániť. Takže toto doporučujem preveriť u predsedu. Ak sa správca nezmení, poobzerajte sa po okolí po novom, schopnejšom. Na výber určite bude.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    jajko50 Pozri príspevok
    To vieš v minulosti aspon bolo nad správcom alebo technikom niekoľko nadriadených a ak on bol ľahostajný k dákej poruche, tak bol nad ním niekto, kto ho mohol slušne povedané donútiť k aktivite. Dnes sú správcovské spoločnosti sami sebe páni a ak je tam taký správca-lajdák, tak sa s ním ťažšie manipuluje. Prajem Ti zdar v tejto záležitosti.
    Nemusí byt spravca lajdák...Lajdáci sú vlastníci bytov, ktorí boli desatročia zvyknutí, že sa o ich byt niekto postará, že ho dostanú, že im opravia zadarmo... A teraz len hrdo vykrikuje aký on je vlastník bytu, ale že o byt sa treba starať to už nevykrikuje. Dnes mladí ľudia zoberú obrovský uver, byt si prerobia, odstránia závady a vedia, že to všetko zaplatia so svojho. Nikto im nič zadarmo nedá...Pokiaľ sa jedna o spoločné zariadenie je to vecou správcu, ale pokiaľ koncí na stupačke odbočka a napája sa samotný byt, tak správcu to zaujíma len PO ODBOČKU. Keď si pani nevie dať ani po upozorneniach zavadu do poriadku, dala by som jej to opraviť a všetko by som jej zúčtovala vo vyučtovaní, ak by to nezaplatila.To sa da lahšie v SVB ako pod iným spravcom. Otázka je či nebude braniť vstupu opravárov, ale aj to sa dá riešiť..

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    slavica Pozri príspevok
    Nemusí byt spravca lajdák...Lajdáci sú vlastníci bytov, ktorí boli desatročia zvyknutí, že sa o ich byt niekto postará, že ho dostanú, že im opravia zadarmo... A teraz len hrdo vykrikuje aký on je vlastník bytu, ale že o byt sa treba starať to už nevykrikuje. Dnes mladí ľudia zoberú obrovský uver, byt si prerobia, odstránia závady a vedia, že to všetko zaplatia so svojho. Nikto im nič zadarmo nedá...Pokiaľ sa jedna o spoločné zariadenie je to vecou správcu, ale pokiaľ koncí na stupačke odbočka a napája sa samotný byt, tak správcu to zaujíma len PO ODBOČKU. Keď si pani nevie dať ani po upozorneniach zavadu do poriadku, dala by som jej to opraviť a všetko by som jej zúčtovala vo vyučtovaní, ak by to nezaplatila.To sa da lahšie v SVB ako pod iným spravcom. Otázka je či nebude braniť vstupu opravárov, ale aj to sa dá riešiť..

    ako ho mám inak nazvať, keď neurobil v konkretnej veci ani mäkké f. ? inak máš v podstate pravdu. aj o tých vlastníkoch.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    jajko50 Pozri príspevok
    ako ho mám inak nazvať, keď neurobil v konkretnej veci ani mäkké f. ? inak máš v podstate pravdu. aj o tých vlastníkoch.
    Myslela som tým skôr, že nemusí byt každý správca lajdák, ale viem tiež svoje aj z jednej aj z druhej strany .Robila som tam kde ty a teraz robím s SVBčkami. Ale je fakt, že na správcovi veľmi záleží, ale je to o TO ľahšie ak záleží samotným ľudom na riešení problémov. Bohužiaľ nie všade je to tak... V SVB sa mi zda, že sú ľudia nachylnejší robiť si s tým poriadky, nakoľko sú viac zainteresovaní na diani v paneláku.Aspoň v mojom to tak funguje... No, bodaj by bolo takých stále viac...

    Jurino je offline (nepripojený) Jurino

    Vzácny druh párnokopytníka Jurino
    Jasnacka je to iba o ludoch. Ja som svojho casu vytapal susedku podo mnou. Dal som si urobit opravu za 6000 sk, vymenili mi vsetky rury, ktore bolo treba a bol pokoj. Vtedy som netusil, ze matka bude mat podobny problem len opacny so susedou hore. Ak by sa to uz vyse roka netahalo, reagovala by ona, spravca, dohodli by sme sa nemusela mat matka hrdzave plynove rury, rozmokvanu sachtu a plesen po stenach zvnutra sachty zatial...
    Takze vybavujeme to...snad na x-ti pokus to vyjde

    Jurino je offline (nepripojený) Jurino

    Vzácny druh párnokopytníka Jurino
    Elena Navrátilová Pozri príspevok
    Preto je dôležitý výber správcu. Je to na predsedovi a všetkých členoch SVB. Nikomu by to nemalo byť ľahostajné ako to funguje v SVB. Pre takéto prípady majú SVB spísané mandátne zmluvy, v ktorých je uvedené do koľkých hodín, dní... sa vzniknuté závady majú odstrániť. Takže toto doporučujem preveriť u predsedu. Ak sa správca nezmení, poobzerajte sa po okolí po novom, schopnejšom. Na výber určite bude.
    Možno aj na to príde čas, uvidíme ako to všetko dopadne, zatiaľ hrali všetci poctivo mŕtvych chrobákov. Viacero nájomníkov má podobné skúsenosti. Určite sa potom obrátime opäť na poradu. Ináč vynikajúca stránka a vďaka všetkým.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Neviem ako sa hygiena presne volá ale u nás je to "regionálny úrad verejného zdravotníctva".

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    slavica Pozri príspevok
    Nemusí byt spravca lajdák...Lajdáci sú vlastníci bytov, ktorí boli desatročia zvyknutí, že sa o ich byt niekto postará, že ho dostanú, že im opravia zadarmo... A teraz len hrdo vykrikuje aký on je vlastník bytu, ale že o byt sa treba starať to už nevykrikuje. Dnes mladí ľudia zoberú obrovský uver, byt si prerobia, odstránia závady a vedia, že to všetko zaplatia so svojho. Nikto im nič zadarmo nedá...Pokiaľ sa jedna o spoločné zariadenie je to vecou správcu, ale pokiaľ koncí na stupačke odbočka a napája sa samotný byt, tak správcu to zaujíma len PO ODBOČKU. Keď si pani nevie dať ani po upozorneniach zavadu do poriadku, dala by som jej to opraviť a všetko by som jej zúčtovala vo vyučtovaní, ak by to nezaplatila.To sa da lahšie v SVB ako pod iným spravcom. Otázka je či nebude braniť vstupu opravárov, ale aj to sa dá riešiť..
    Dávam Ti úplne za pravdu. Ja riešim problém s jednou vlastníčkou,ktorá dlhší čas vytápa spodnú susedu. Poslala som tam inštalatéra, ktorý nemohol zistiť presnú závadu, nakoľko si pani dala zamurovať a obložiť obkladom celý prístup do stúpačky. Po liste,ktorý som jej napísala,bola reakcia nulová. Teraz som ju opakovane písomne oslovila s presným znenním zmluvy a zákona,na čo zareagovala ihneď ,avšak divným spôsobom,čo si to vôbec dovoľujem. Spodná vlastníčka ju vraj neustále otravuje,ona ma drahy obklad a nevyhodí znovu 60.000,- Sk za demontáž a montáž . V pondelok tam idem na obhliadku,lebo chce všetko odstrániť cez kuchyňu,ja z vlastnej skúsenosti viem,že porucha na 3 - odbočke ani na hrdle odpadu sa nedá týmto spôsobom odstrániť. Som zvedavá,čo povie,ak budeme musieť urobiť zásah do jej perfektného jadra,ale kto sa púšťa do týchto prác má vedieť,že tento priestor musí byť prístupný a prípadné opravy - stavebné si vykoná na vlastné náklady.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    lubica_02 Pozri príspevok
    Dávam Ti úplne za pravdu. Ja riešim problém s jednou vlastníčkou,ktorá dlhší čas vytápa spodnú susedu. Poslala som tam inštalatéra, ktorý nemohol zistiť presnú závadu, nakoľko si pani dala zamurovať a obložiť obkladom celý prístup do stúpačky. Po liste,ktorý som jej napísala,bola reakcia nulová. Teraz som ju opakovane písomne oslovila s presným znenním zmluvy a zákona,na čo zareagovala ihneď ,avšak divným spôsobom,čo si to vôbec dovoľujem. Spodná vlastníčka ju vraj neustále otravuje,ona ma drahy obklad a nevyhodí znovu 60.000,- Sk za demontáž a montáž . V pondelok tam idem na obhliadku,lebo chce všetko odstrániť cez kuchyňu,ja z vlastnej skúsenosti viem,že porucha na 3 - odbočke ani na hrdle odpadu sa nedá týmto spôsobom odstrániť. Som zvedavá,čo povie,ak budeme musieť urobiť zásah do jej perfektného jadra,ale kto sa púšťa do týchto prác má vedieť,že tento priestor musí byť prístupný a prípadné opravy - stavebné si vykoná na vlastné náklady.
    ...takých bude veľmi veľa, čo sa budú musieť rozlúčiť so svojím "krasným obkladom" keď nepochopili, že prístup tam mali predovšetkým nechať...ja ho mám 60x60cm... raz až bude treba meniť stupačky a rozvody budú sa diviť akí sú hlúpi a bude s nimi obrovský problém-to si len potom užijeme
    Elena Navrátilová
    Ale záleží aj od majstrov, ktorí predmetnú prácu vykonávajú. U nás pri výmene vodomerov tiež dvaja tvrdili, že sa to bude musieť vybúrať... tretí prišli a dorobili všetko bez búrania. Samozrejme, keby sa museli búrať priečky... pri výmene stúpačiek asi nie je iný spôsob. Ale to nie je problémom správcu ale majiteľa bytu. Stúpačky a iné rozvody sú spoločnou časťou domu, takže nie je veľmi o čom polemizovať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.