Zavrieť

Porady

ZÁHRADKÁRSKA BURZA PORAĎÁKOV

Táto téma by mala slúžiť pre drobné výmeny rastliniek, sadeníc a všetkého ostatného, čo sa záhadkarskej témy týka, v našej veľkej poraďáckej rodine. Chcem na začiatok poprosiť Riška, aby nám to pomohol rozdeliť na: ponúkam.........
hľadám...........


Verím, že sa táto téma ujme, veď mnohé a mnohí z nás, čo majú niektorých rastliniek dostatok, radi sa podelia s ostatnými, veď keď jeho pôvodná rastlinka vyhynie , vie že ju už niekomu dal, kto mu z nej rád pošle semienko alebo odrezok.

Prosím prispievateľov, aby sa držali zadania témy, tzn., aby používali tému na výmenu, darovanie, či hľadanie rastliniek.
Ak máte otázky ohľadom pestovania, chorôb rastlín a pod. vyhľadajte cez vyhľadávač, či nenájdete odpoveď a pokračujte v založenej téme. Ak nie, zadajte prosím novú tému
Naposledy upravil arizona : 20.06.10 at 15:09 Dôvod: slovosled
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Idem trošku napísať, že dnes som bola u wagner po štiepky... verte neverte, akoby sa našli sestry. Takže teším sa na ďalšie podobné stretnutia. Aj týmto znovu ďakujem za štiepky aj kvietky. Zároveň ďakujem za prejavenú dôveru.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 22.05.07 at 18:04
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Elenka ďakujem za vyznanie, som veľmi rada, že sme sa osobne spoznali. Pokračovanie na ďalšom stretku
0 0
eduard1 eduard1

eduard1 je offline (nepripojený) eduard1

ďakujem za radu vyskúšam. A máš nejaké typy na konkrétne rastliny kedy je ten správny čas. a čo na ktorú rastlinu treba použiť myslím tým, že na ktorej rastline rozmnožovať zelené výhonky, na ktorej drevnaté, na ktorej vrcholové, na ktorej iné.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
eduard1 Pozri príspevok
prosím Vás poraďte i niekto ako zakoreniť tie odrezky. Vždy keď to urobím a robím to tak, že urobím odrezky, spodnú časť odlistím a predtým zrežem ostrým nožom namočím do urýchľovača a potom zatlačím do zeme, pričom odrezky robím s vrcholca s jednoroného výhonu, polievam to a potom mi to vyhynie: Ako teda na to? Jediné čo sa mi takto chytilo boli muškáty, ale tie asi sa chytia aj nemtavému.
A mne sa nechytia ani muškáty

Teraz mám problém rozmnožiť odrezky z krotónu a z vianočnej hviezdy. Už som zasadila asi po 3 - 4 odrezky a zatiaľ všetky vykapali. Aj do urýchľovača som dala a furt nič
0 0
eduard1 eduard1

eduard1 je offline (nepripojený) eduard1

tak toto všetko som našiel o odrezkovaní. Už sa teším ao to vyskúšam.
Rozmnožovanie odrezkami
Je to najľahšia metóda, ako získať kópiu z materskej rastliny. Odrezky je možné odoberať celý rok okrem zimného obdobia. Najvhodnejšie je to na jar, keď sa rastlina strihá, ale môžu sa získavať i na začiatku leta, keď vyženie nové mladé výhonky.
Podľa stupňa zdrevnatenia poznáme:
Jarné odrezky
Letné odrezky
Jesenné odrezky
Najlepšie je, ak odrezky ešte nie sú zdrevnatené, ale odrežú sa v dĺžke asi 15 - 20 cm z mladých výhonkov. Režú sa ostrým nožom približne 1/2 cm pod listovým uzlom. Rozlišujeme vrcholové odrezky (konce výhonkov) a odrezky častí rastliny (zo stredu výhonku). Pri odoberaní odrezkov môžu rastlinu napadnúť choroby, preto sa odporúča pracovať s dezinfikovaným náradím. Rezná plocha by sa mala potrieť dreveným uhlím a nakoniec ponoriť do zakoreňovacieho prášku, ktorý podporuje tvorbu koreňov. Pretože odrezky nemôžu dlhší čas prijímať vodu cez korene, treba znižiť na minimum odparovanie. Listy sa zrežú na polovicu a odrezky sa zakryjú fóliou alebo sklenenou platňou. Používa sa výsevný substrát alebo zmes rašeliny a piesku. Nádoby s odrezkami sa postavia na svetlé a teplé miesto, nie však na slnečné. Asi po 5 týždňoch, kedy sa odrezky udržiavajú vo vlhkom prostredí, sa vytvoria korene a ukážu sa prvé svetlozelené výhonky. Vtedy odstráňte fóliu a rastlinky zasaďte do črepníka. akonáhle sa vytvorí prekorenený bal, môžete ich zasadiť von do záhrady.
Ktoré rastliny možno rozmnožovať odrezkami?
Názov rastliny čas odberu odrezkov poznámka
BougaNnvílea (Bougainvil) leto 25°C teplota pôdy
Margarétka (Chrysanthemum) august -
Datura celý rok ľahko
Koralovník (Erythrina) - 20 -25°C teplota pôdy
Fuksia (Fuchsia) jar listové odrezky
Muškát (Pelargonium) august - marec -
Cotoneaster leto polozdrevnatené odrezky
Brečtan (Hedera) jar až jeseň ľahko
Oleander (Nerium) jún až september odrezky postaviť do vody
Plamienok (Clematis) jún/júl polovyzreté - teplá pôda



Ak chceme rastlinu rozmnožiť vegetatívne (klonovaním) – odrezkami, tak jemne nahriatou žiletkou alebo skalpelom (asi 25 oC) odrežeme vybranú vetvičku pod uhlom asi 45o, 3-4 mm od materskej rastliny. Odrezok by mal mať asi 3 rady listov, dlhý 5-15cm a mal by byť zo spodnej časti najlepšej dospelej rastlinky, vysokej minimálne 30cm. Do hrnčeku si nalejme odstátu teplú 20-25 oC a odrezok do nej ihneď ponoríme, aby nevznikla v stonke bublina. Odrezky uložme na 24 hodín do tmavšej miestnosti, kde nesvieti priame svetlo. Počas tohoto obdobia ich raz alebo dvakrát zvlhčime rozprašovačom. Na druhý deň si pripravme rašelinu do menších kochlíkov a urobme tenké - 2 centimetre hlboké jamky. Vytiahnime odrezky z vody, 1,5-2cm od konca poprášme hormonálnym stimulátorom rastu koreňov, jemne vložme do jamky a pritlačme zeminu. Stonku pri zemi pokropme pár kvapkami stimulátoru rastu. Udržujte pôdu vlhkú. Radšej nech trochu obschne ako by mala byť mokrá. Rastlinku niekoľkokrát za deň pokropte prevarenou alebo dažďovou vodou. Svetlo by malo byť zapnuté minimálne v 18/6 hodinovom cykle. Odrezky by mali zakoreniť behom 7-21 dní. Ak rastlinka úspešne zakorenila, presaďme ju do normálnych kochlíkov do zeme akú chceme pre rast použiť. Ak použijeme inú zem, ktorá veľmi odoberá vlahu, zakryjeme rašelinu 1,5cm vrstvou zeme aby nám rýchlo nevyschla. Týmto spôsobom by mala byť zaručená minimálne 50% úspešnosť.



Jednoduchšie je rozmnožovanie odrezkami na konci jari a začiatkom leta. Z rastliny, ktorú chceme rozmnožiť, odrežeme výhonky dlhé asi desať centimetrov a odstránime na nich spodné listy. Odrezky vytvoria korene v pohári s vodou na okne. Listy pomocou gumičky upevníme nad vodou, vo vode majú byť iba stonky. Keď narastú korene, môžeme rastliny vysadiť do črepníkov. Ak sa viac rozrastú, sú vhodné na výsadbu na hriadku.




Rozmnožovanie odrezkami

Odrezky červených, bielych a čiernych ríbezlí dobre zakoreňujú. Narežeme ich z jednoročných výhonkov s dĺžkou približne 20 cm. Na odrezku v spodnej časti urobíme rez šikmo pod púčikom. V hornej časti urobíme tiež šikmý rez opačným smerom, vyššie nad púčikom, maximálne však o jeden centimeter. Tým zabránime poškodeniu najvyššie postaveného púčika pri škôlkovaní. Z jedného výhonka môžeme urobiť až päť kvalitných odrezkov. Ak nie sú konce výhonkov dobre vyzreté, alebo sú napadnuté hubovými chorobami, vrcholovú časť na rozmnožovanie nepoužívame. Odrezky škôlkujeme koncom septembra, najmä v októbri a novembri, v závislosti od počasia. Pôdu na škôlkovanie dobre pripravíme a hlavne včas, aby dobre uľahla. V uľahnutej pôde odrezky dobre zakoreňujú a počas zimy sa nevyťahujú. Škôlkujeme kolmo alebo šikmo, a to tak hlboko, aby bol nad vrchom pôdy iba jeden púčik. Škôlkovať môžeme aj na jar, ale ujateľnosť je výrazne nižšia.

Dobre zakoreňujú odrezky z viacročného dreva. Taktiež môžeme ponechať 2 cm kúsok dvojročného dreva – kladivkový spôsob. V oboch prípadoch zakoreňovania pomáhajú adventívne púčiky. Takýmto spôsobom nezakoreňujú odrezky odrôd červených ríbezlí H. R. Spätlese a Rondom. Niektoré odrody majú výrazne nižšie percento ujateľnosti – Holandská červená, Tatran. Pri týchto odrodách dosahujeme uspokojivé výsledky, keď odrezky škôlkujeme skôr, už začiatkom septembra. Odrezky zakorenia v priebehu jednej vegetácie a potom ich môžeme vysadiť na trvalé miesto. Môžeme dopestovať aj dvojročné sadenice alebo rodiace kríčky. Egreše drevnatými odrezkami nerozmnožujeme, pretože ani pri najlepšej opatere nezakoreňujú.



Rozmnožovanie drevín odrezkami: druhý najjednoduchší spôsob rozmnožovania drevín. Pre začínajúceho pestovateľa je najjednoduchšie rozmnožovať dreviny odrezkami koncom zimy až v predjarí, teda od konca decembra do konca marca. Je to také jednoduché: odrezok dlhý 15-20 cm zapichnete do pôdy tak, aby vrchný púčik bol v úrovni pôdy, prípadne tesne pod jej povrchom.

Presádzanie drevín: najvhodnejší čas na presádzanie väčšiny drevín je október. Iba niektoré teplomilnejšie dreviny sa presádzajú až v marci (napr. broskyne, marhule, gaštany).
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Tie rady sú úplne presné, vidno že si si dal námahu a vyhľadal si dobré rady. Len keď sa mám priznať, tak keby som to mala strihať a sadiť podľa tohto návodu, tak by som toho veľa nenasadila. Moja jednoduchá rada, pri rozmnožovaní zvážim či zasadím priamo do výsevného substrátu alebo namočím do vody a nechám zakoreniť. Výsevné substráty sú minimálne dva druhy a v tom jednom sa mi tiež zle zakoreňujú kvety, preto kupujem iba odskúšaný substrát. Viem že mi v ňom vzídu dobre aj semená aj sa zakorenia kvety. Niekedy využívam aj prekrytie kvetináča fóliou a cez ňu zasadím odrezky. Tiež som mala obdobie, že sa mi ani burina neprijla, nie to ešte kvetina. Ale to je za mnou, s kvetmi sa treba rozprávať, prihovárať sa im a polichotiť im aké sú pekné.
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

Rada by som rozšírila svoju zbierku skalníc , ak máte niekto nazvyš - ponúknite. Sú zaujímavé aj farebne, rada by som získala bordovo sfarbené kúsky.
Tiež ma zaujala trvalka hosta, mám dávno niekoľko druhov a teraz na Flore som si prikúpila nové. Tiež budem rada, ak niekto ponúkne taký druh, ktorý zatiaľ nemám - ja môžem zaslať z tých, čo sú v mojej záhradke.
0 0
Záhradnícka Záhradnícka

Záhradnícka je offline (nepripojený) Záhradnícka

Skúste napísať na adresu: maria.dzunkova@quantasoft.sk, ktorá má www- stránku www.newbotany.com - pestuje tropické rastliny, možno má aj Vami hľadanú Schisandra chinensis, alebo v českej okrasnej škôlke www.starkl.cz
0 0
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

Darujem kaktusy Aloe Vera v črepníku asi 2 ročné rastlinky. Kto má záujem nech sa ohlási cez ss. Najlepší by bol osobný odber.
0 0
riuska riuska

riuska je offline (nepripojený) riuska

Ahojte,
potrebujem poradit link alebo stranku kde by som v kocke nasla co kedy a ako postrekovat...zeleninu,stromy,kvety /taku "kucharsku knihu"/Viem je aj kniha Rady záhradkarom, ale raz som tu videla nieco podobne, len som si nepoznacila link.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Ahojte,
tak ma napado, ak by sa našla nejaká dobrá duša, ktorá ide na superstretko porady, a darovala (doniesla tam) mi nejakú trvalku, resp. kríček do mojej vznikajúcej skalky bola by som jej velmi vďačná. Je tu veľmi veľa ochotných ludí, preto si to dovolujem trochu využiť situáciu touto cestou (rastlinky by sa ani tak nezničii ako poštou). Vopred ďakujem.
0 0
krajanová krajanová

krajanová je offline (nepripojený) krajanová

Ahoj,
nedávno som bola v NR, objavila som tam krásny kvet - kleopatrinu ihlu

neviedel by mi niekto podarovať jej sadenicu, prípadne vymeniť za iné trvalky.
0 0
kačenka kačenka

kačenka je offline (nepripojený) kačenka

ja mám tento krásny kvietok, akurát mi bude kvitnúť. U nás sa ľudovo tento kvet volá "fakľovka". Ak chceš tento kvietok, tak sa môžeme dohodnúť a spôsobe odberu. tel. 0905282349.
0 0
gustinka gustinka

gustinka je offline (nepripojený) gustinka

PRE: Albo

ahoj,
ja mam doma skalku plnu trvaliek a tie by uz potrebovali preriedit.
Teraz nie je vhodny cas, ale ak by si vydrzala do jesene, mala by som
pre Teba peknych par kuskov, ktore sa Ti za 2 roky rozrastu, ze nebudes
vediet co s nimi.
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

Gustinka, nepestuješ na svojej skalke hostu???? Hľadám iné druhy, ako mám ja........
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

krajanová Pozri príspevok
Ahoj,
nedávno som bola v NR, objavila som tam krásny kvet - kleopatrinu ihlu

neviedel by mi niekto podarovať jej sadenicu, prípadne vymeniť za iné trvalky.
.....Keď pôjdeš na dovolenku, tak si oči "vyočíš".... sú tam celé veľké trsy a možno ešte budú kvitnúť......a neďaleko je tam záhradné centrum, kde som si sadeničku vlani kúpila aj ja.... ak to vyjde, tak Ťa tam zavediem ...ja sa tam zastavím vždy, keď okolo cestujem, popozerám nové rastlinky, niečo kúpim pre svoje potešenie...... a skalnici sa veľmi teším...
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

gustinka Pozri príspevok
PRE: Albo

ahoj,
ja mam doma skalku plnu trvaliek a tie by uz potrebovali preriedit.
Teraz nie je vhodny cas, ale ak by si vydrzala do jesene, mala by som
pre Teba peknych par kuskov, ktore sa Ti za 2 roky rozrastu, ze nebudes
vediet co s nimi.
Diki moc Gustinka, jasne že vydržím a počkám.
0 0
luluhaha luluhaha

luluhaha je offline (nepripojený) luluhaha

ahojte všetci - chcela by som Vás poprosiť o odrezok Clematisu - plamienok - urobili sme si na záhradke terasu kde na celú stenu chceme dať ťahať plamienok - len jeden v obchode stojí asi 380 Sk a keď ich tam chceme dať desať tak sa to hneď naráta.. dakujem ozvite sa na ss Skúsime si ho postupne rozmnožiť - potešili by ste nás
Naposledy upravil luluhaha : 05.06.07 at 14:18
0 0
gustinka gustinka

gustinka je offline (nepripojený) gustinka

Atramka,
priznam sa, že netušila som či mam, tak som dnes našla nejake obrazky na nete a zistila som že mam. neviem nazvy nietkorych mojich kvietkov.
Mam doma jeden druh hosty, nizky, tak do 25 cm, biele zihane listy (aj bez kvitnutia ozdobne, kvitne na jemne fialovo) Dole klobuk pred tymto odolnym kvietkom, bol už dvakrat rozhrabany od nasho havka....
a nasi doma maju o niečo vyšši druh, listy jemno zelene, farba kvetov biela...


Pre: LuLuHaha:
mam plamienky, zistila som, že sa rozmnožuju potápaním, skúsim zakorenit
zopar a dam vediet, ci som uspesna.
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

luluhaha Pozri príspevok
ahojte všetci - chcela by som Vás poprosiť o odrezok Clematisu - plamienok - urobili sme si na záhradke terasu kde na celú stenu chceme dať ťahať plamienok - len jeden v obchode stojí asi 380 Sk a keď ich tam chceme dať desať tak sa to hneď naráta.. dakujem ozvite sa na ss Skúsime si ho postupne rozmnožiť - potešili by ste nás
...pozri v porade Záhradky-fotoinšpirácie tému: MOJE CLEMATISY
zatiaľ sú tam tri, ktoré kvitli najskôr, ale už zachvíľu prihodím foto daľšieho, čo kvitne neskôr a potom ešte neskoršie, čo kvitne na jeseň....
ak chceš skúsiť rozmnožiť- rada pošlem odrezky.
Keď máš záujem, daj vedieť...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať