Zavrieť

Porady

patenty a dusevne vlastnictvo

zdravim,
uvazujem o zalozeni s.r.o. rad by som vedel, ci sa daju dat do nakladov napriklad aj naklady na patenty a dusevne vlastnictva. som nabytkovy dizajner, rad by som zacal predavat svoje napady, ale chcem byt kryty.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Samozrejme si to mozes dat do nakladov. No neviem, ci si informovany, o ake sumy zvycajne v oblasti patentovej ochrany ide. Naviac pokial viem, dizajn si patentovat nemozes. Patenty zabezpecuju technicke riesenia a legislativa v tejto oblasti je dost tvrda. Napriklad - ak chces nejake riesenie patentovat, musus si byt isty, ze nebolo nikdy nikde publikovane (inzerat, clanok v casopise a pod.) a to ani tebou!!!. Skratka napr. ak sa niekde zmienis, ze chces vyrbat XY uz to nikdy nikto nebude moct patentovat, vratane Teba.

    Znamkova a patentova ochrana na Slovensku je pomerne za prijatelne peniaze ale komercna vyuzitelnost takychto patentov je skoro nulova (ziaden trh). Medzinarodne patenty - to uz je ina kava, ale iba resers v Mnichove, ktora Ti povie, ci ma zmysel podavat medz. prihlasku (ci to ma nadej na uspech) stojo cca 3000 EUR.

    Ja sa tiez chystam vyrabat nejake unikatne riesenia, no najprv budeme musiet investovat nejake milioniky do patentu.

    Treba ratat s tym, ze medzinarodne institucie ktore maju prislusne pravomoci su oriemtovane na zisk. Napr. nam v USA odmietli registrovat ochrannu znacku (ziaden patent, iba znacku) ktora pozostavale z mojho priezviska. Napisali pomerne kratke vyjadrenie, okrem ineho namietali nasou vlastnou webstrankou (netusiac, ze sme to my) s ktorou by sa tato registracia mohla dostat do konfliktu. Ale taka je uz prislusna legislativa - na prihlaske zamerne nie je miesto na nejake poznamky, cely system je nastaveny tak, ze sa posle zamietave stanovisko a sucasne sa navrhne riesenie - zastupovanie americkou patentovou organizaciou.

    Ich zakony totiz hovoria, ze odvolat sa namozeme my, dokonca ani nas slovensky patentovy zastupca, ale iba patentova kancelaria z USA. Ti nam ponukli vypracovat stanovisko, ci ma zmysel sa odvolavat. Zobrali 500 USD za nacatu hodinu prace (napisali pol strany) v tom zmysle, ze mozno ano, mozno nie, a ak chceme ze nas budu v tomto pripade zastupovat.

    Takze zelam pevne nervy. Kazdopadne viac informacii Ti poskytne kazda patentova kancelaria na Slovensku.

    simonko je offline (nepripojený) simonko

    simonko
    jasne, viem, ze patenty pojdu do milionov. a ze nedokazem patentovat tvar. teda mozem, ale staci, aby niekto spravil produkt v inej farbe alebo jemne zmenil tvar a je nepostihnutelny. zakon o dizajne som si nastudoval. ide skor o patentovanie napadu. je to tazko opisovat, priklad je asi lepsi... ja neviem, napriklad vnutorne vybavenie vysuvov v kuchyni, mam takych veci viac. a tam sa da napad patentovat.

    ale opytam sa inak: ked uz teda nepojdem do patentu, ale ponuknem rovno moj produkt potencialnemu vyrobcovi a zaroven distributorovi, ako sa mozem kryt proti kradezi z jeho strany? dvojstranna zmluva, hm, okej, aj to je moznost.

    dalsia vec> co sa tyka volnych povolani, napr. freelance design, je lepsie ist do zivnosti, alebo s.r.o.? neviem, ci by som chcel na zivnosti riskovat cely majetok. to radsej budem makat dalej nacierno, ale uz je to neunosne, pretoze mi uz nechcu bez zmluvy platit.

    moje vynosy z tejto cinnosti su okolo 60tisic rocne, keby zacnem oficialne, mozno to stupne na 100tisic. ale je to stale malo na tahanie hypoteky a nakladov vseobecne, takze musim makat aj oficialne. dalsia otazka> mozem popri pracovnom pomere mat aj eserocku?

    som uplny zaciatocnik v tejto oblasti, snazim sa posunut dalej, zvazujem moznosti. tak sorry za mozno blbe otazky

    heno

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Mozes by zamestnany, mat zivnost a aj 10 eserociek. Ina vec je, ci to bude v tvojom pripade ucelne. Ja nevidim dovod zakladat s.r.o. kvoli takejto praci. Architekti napr. pracuju ako Fyzicke osoby, rovnako ako umelci, su ale registrovani na DU.

    Mohol by si mat zivnost, ale neviem, ako by v tvojom pripade znela, zi by to nemusel abyt viazana zivnost a ake by ZU vyzadoval vzdelanie.

    Co sa tyka ochrany prav dusevneho vlastnictva. Vo vseobecnosti obrovsky problem. Samozrejme sa to da riesit nejakymi zmluvami (treba pravnika) ale ucinok, teda zaruka plynuca z takychto zmluv je vzdy sporna. Hlavne si skus uvedomit, co v pripade, ze niekto tuto zmluvu obide. Budes ho zalovat? Dokazne bremeno bude na tebe, musis dokazat, ze riesenie kopiroval. Ak to spravi sikovne, tazko budes mat sancu. S ochranou takychto prav maju problemy aj velke firmy, ktore maju dost penazi na pravnikov a patentove prihlasky, Tvoje sance ucinne sa branit nevidim velmi realne. Skor by som sa zameral na vyber ludi, s ktorymi budes spolupracovat. Kazdopadne - ak podnikanie prinasa rizika, toto je jedno z nich.

    kukolar je offline (nepripojený) kukolar

    kukolar
    Riziko ako riziko. Firma alebo spolocnost si treba vybrat podla jej moznosti a schopnosti. Ukradnut navrh sa oplati raz ale nie druhy krat, lebo mu novy navrh neposkytnes. Seriozna firma ktora zisti ze je v tebe potencial si ta bude chciet udrzat. Navrhy kradnu vacsinou papsajdi ktory maju dielnu v garazi bez urazky. Velke spolocnosti si vedia spocitat 1+1, a sikovnych ludi si vedia udrzat.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Ano, to som chcel (zabudol) napisat. Otazka je, ci su na Slovensku take firmy v oblasti vyroby nabytku. Na druhej strane dnes nie je problem kontaktovat aj medzinarodne posobiace firmy, ved mnohe z nich su uz aj u nas doma (napr. IKEA)

    adv je offline (nepripojený) adv

    adv
    da sa to. Vy ako autor na zaklade licencnej zmluvy prevediete majetkove prava a ona ich poskytne za odplatu inej firme

    patenty a dusevne vlastnictvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.