Zavrieť

Porady

paragrafy a priepustky

Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ohľadom priepustiek s dôvodom návštevy u lekára. Viem, že zamestnanec má zo zákonníka práce nárok na 7 dní na návštevu u lekára (paragraf). Ale ako to funguje s priepustkami - návšteva u lekára. Napríklad zamestnanec oddíde počas prac. doby cca na 3 hodiny k lekárovi, zarátava sa mu tento čas do odracovanej doby? Tieto hodiny strávené u lekára na základe priepustky sa nejakým spôsobom spočítavajú a keď sa naráta 8 hodín škrkne sa jeden paragraf alebo ako to funguje? Je to vôbec upravené v zákonníku práce alebo to vyplýva z kolektívnej zmluvy danej firmy? A ešte mám jednu otázku ohľadom preventívnych prehliadom, má zamestnanec nárok na voľno s náhradou mzdy na preventívnu prehliadku, keď už napríklad nemá nárok na paragraf (preven. prehliadky idú tiež cez paragrafy alebo nie)?
Díky za príspevky a prajem pekný deň!
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

a__s Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom priepustiek s dôvodom návštevy u lekára. Viem, že zamestnanec má zo zákonníka práce nárok na 7 dní na návštevu u lekára (paragraf). Ale ako to funguje s priepustkami - návšteva u lekára. Napríklad zamestnanec oddíde počas prac. doby cca na 3 hodiny k lekárovi, zarátava sa mu tento čas do odracovanej doby? Nezaráta sa do pracovnej doby - je to náhrada mzdy za návštevu u lekára - neodpracovaná doba. Tieto hodiny strávené u lekára na základe priepustky sa nejakým spôsobom spočítavajú a keď sa naráta 8 hodín škrkne sa jeden paragraf alebo ako to funguje? U nás každú návštevu lekára, nech je to len 1/2 hodiny, zadáme do programu a program nám sleduje 7 dní v roku na návštevu lekára a ďalších 7 dní na doprovod k lekárovi. Je to vôbec upravené v zákonníku práce alebo to vyplýva z kolektívnej zmluvy danej firmy? V zákone je jasne napísané, že voľno sa poskytuje na nevyhnutne potrebný čas - najviac na 7 dní v roku. A ešte mám jednu otázku ohľadom preventívnych prehliadom, má zamestnanec nárok na voľno s náhradou mzdy na preventívnu prehliadku, keď už napríklad nemá nárok na paragraf (preven. prehliadky idú tiež cez paragrafy alebo nie)? Ak ide o preventívne prehliadky, ktoré vyžaduje zamestnávateľ, nezarátala by som ich do tých 7 dní. Ak sa jedná o preventívne prehliadky, ktoré si zamestnanec sám nechá robiť, tieto zarátam do 7 dní.

Díky za príspevky a prajem pekný deň!
Odpovede sú zelenou farbou.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
a__s a__s

a__s je offline (nepripojený) a__s

Ďakujem za odpoveď. U nás sa totiž zaviedol systém na priepustky a nikto v tom nemá jasno, dokonca ani pracovníci na osobnom oddelení. Ohľadom toho či sa do prac. doby zarátava čas strávený u lekára na základe priepustky nie som si istá odpoveďou. V praxi to znamená, že zamestnanec je povinný nahradiť si čas, ktorý strávil u lekára počas prac. doby?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

a__s Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. U nás sa totiž zaviedol systém na priepustky a nikto v tom nemá jasno, dokonca ani pracovníci na osobnom oddelení. Ohľadom toho či sa do prac. doby zarátava čas strávený u lekára na základe priepustky nie som si istá odpoveďou. V praxi to znamená, že zamestnanec je povinný nahradiť si čas, ktorý strávil u lekára počas prac. doby?
Nie, nie je povinný ho nahradiť, ten čas má ospravedlnený a preplatený priemerkou. Je to prekážka v práci §141 odst.2, písm.a.
0 0
a__s a__s

a__s je offline (nepripojený) a__s

A čo si myslíš o tom, že čas strávený u lekára na priepustku je čerpaný v rámci nároku tých 7 dní (paragrafov)? V niektoých firmách to je totiž tak, že čas u lekára na priepustku sa odpočítava z 56 hodín (7 dní paragrafu). Je to podchytené v kolektívnej zmluve danej firmy?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Môže byť ešte iná úprava (v zásade v rámci KZ), pokiaľ ide o pružný pracovný čas. Vtedy sa rozlišuje tzv. pevný pracovný čas (kedy zamestnanec musí byť vždy na pracovisku) a tzv. voliteľný pracovný čas (na začiatku a konci pracovného dňa). Vtedy sa prekážky (napr. vyšetrenie alebo sprievod osoby u lekára) zaráta do pracovného času v rámci dňa v rozsahu, v akom zasiahol do pevného pracovného času. Pokiaľ zasiahne do obdobia tzv. voliteľného pracovného času, ide síce o ospravedlnenú neprítomnosť v práci, avšak zamestnanec si musí tento čas nadpracovať v rámci pružného pracovného týždňa (mesiaca).
0 0
a__s a__s

a__s je offline (nepripojený) a__s

Autor témy chce dosiahnuť uspokojivú odpoveď, nič viac, autor témy nie je mzdár, ani účtovník a nepracuje ani na osobnom či personálnom oddelení a kompetentný nevedia ako to funguje, tak ja ako odborník v úplne inej oblasti sa musím informovať namiesto kompetentných lebo ide vlastne o moje práva, nie?
A ako čítam tvoj príspevok tiež si neodpovedal na čo som sa pýtala!
0 0
a__s a__s

a__s je offline (nepripojený) a__s


Jednoducho som chcela vedieť či prerušenie prac. času na priepustku - návšteva u lekára sa odrátava zo 7 dní (56 hodín) v jednom z príspevkom mi to bolo aj potvrdené.
Ale mimo týchto príspevkom počula som aj také niečo, že zamestnanec má nárok na 7 dní a ešte má nárok na určitý počet hodín na návštevu u lekára s potvrdenou priepustkou - ale to možno tá dotyčná firma má nejaké privilégium vyplývajúce z kolek. zmluvy.
No takže toto mi nebolo jasné ...
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Ak nie je kol. zmluva, tak jednoducho 7 + 7 dní : s priepustkou či bez, je to jedno.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

fipina Pozri príspevok
Ak nie je kol. zmluva, tak jednoducho 7 + 7 dní : s priepustkou či bez, je to jedno.
Ak nie je KZ, tak jedine tých 7 dní na ošetrenie zamestnanca- potrebný je doklad o návšteve lekára s potvrdením času stráveného na ošetrení.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Aké máte skúsenosti s písaním času na priepustku lekárom? Ja zlé.
Lekár ho tam nepíše a zamestnanec si tam sám napíše celý deň, aj keď bol napr. u zubára objednaný na určitú hodinu a určite tam nebol celý deň. Ja to zamestnancom uznám, lebo je to ťažko dokazovať a vyvolávať lekárovi, či mu napísal celý deň. Zamestnanci si myslia, že tých 7 dní paragrafu musia vyčerpať ako dovolenku na ktorú majú nárok.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

VERONIKA6 Pozri príspevok
Aké máte skúsenosti s písaním času na priepustku lekárom? Ja zlé.
Lekár ho tam nepíše a zamestnanec si tam sám napíše celý deň, aj keď bol napr. u zubára objednaný na určitú hodinu a určite tam nebol celý deň. Ja to zamestnancom uznám, lebo je to ťažko dokazovať a vyvolávať lekárovi, či mu napísal celý deň. Zamestnanci si myslia, že tých 7 dní paragrafu musia vyčerpať ako dovolenku na ktorú majú nárok.
Nie je to tak, nemusia, ale zákon umožňuje čerpať na základe potvrdení, priepustka- preplatím hodiny, na celý deň musí byť potvrdenie celodenného ošetrenia-vyšetrenia.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Tweety Pozri príspevok
Nie je to tak, nemusia, ale zákon umožňuje čerpať na základe potvrdení, priepustka- preplatím hodiny, na celý deň musí byť potvrdenie celodenného ošetrenia-vyšetrenia.
Veď práve o to ide, že lekár nenapíše celodenné vyšetrenie a zamestnanec si to tam dopíše.
0 0
Džanka Džanka

Džanka je offline (nepripojený) Džanka

A ako riešite ospravedlnenú, ale neplatenú prekážku v práci, keď je to do mesiaca len napr. 3 hodiny? Ako ho odhlasujete zo SP?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Ak to nie je celý deň, má za ten deň vymeriavací základ, takže odhlasovať zo sociálneho poistenia nie je potrebné.
0 0
Džanka Džanka

Džanka je offline (nepripojený) Džanka

Ďakujem Ti za odpoveď. Nevieš náhodou, aký dopad má nepl.voľno na dôchodok a PN? Myslím, že pri dôchodku sa nepočíta len ten jeden deň, ale čo PN?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Džanka Pozri príspevok
Ďakujem Ti za odpoveď. Nevieš náhodou, aký dopad má nepl.voľno na dôchodok a PN? Myslím, že pri dôchodku sa nepočíta len ten jeden deň, ale čo PN?

Neplatené voľno sa nepočíta do obdobia dôchodkového poistenia, a súčasne tiež sa nezahŕňa do obdobia pre výpočet náhrady príjmu a nemocenského (tzv. vylúčiteľné obdobie podľa § 140 zákona o soc. poistení).
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Môže sa počas neplateného voľna zamestnanec prihlásiť ako samoplatiteľ? Aký to má potom dopad na dôchodok a nemocenské?
Ďakujem.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Zamestnanec bol u zubára, priniesol priepustku ( na celý deň ). Na výplatnú pásku uvediem za september fond precovného času 20 / 160, odpracované dni
19 / 152, neodpracované dni 1 / 8. Náhrada za čerpanie prac.voľna, 1 deň, vypočítaná priemerom. Je to tak v poriadku?
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Ďakujem...
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

ajobs Pozri príspevok
Môže byť ešte iná úprava (v zásade v rámci KZ), pokiaľ ide o pružný pracovný čas. Vtedy sa rozlišuje tzv. pevný pracovný čas (kedy zamestnanec musí byť vždy na pracovisku) a tzv. voliteľný pracovný čas (na začiatku a konci pracovného dňa). Vtedy sa prekážky (napr. vyšetrenie alebo sprievod osoby u lekára) zaráta do pracovného času v rámci dňa v rozsahu, v akom zasiahol do pevného pracovného času. Pokiaľ zasiahne do obdobia tzv. voliteľného pracovného času, ide síce o ospravedlnenú neprítomnosť v práci, avšak zamestnanec si musí tento čas nadpracovať v rámci pružného pracovného týždňa (mesiaca).
A ak ide pruzny pracovny den, tak mu ospravedlnim 8 hodin a nie len pevny prac.cas? Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať





Pridať pochvalu