Zavrieť

Porady

Aký mám zaúčtovať kurz?

Ahojte poraďáci, chcem sa opýtať:

Sme platcami DPH a z ČR bol nám dodaný tovar - od platcu DPH ale vystavený bez dane, keď som sa na to pýtala dotyčného, povedal, že pre SR vystavujú doklady bez DPH.

Nie je na tom niečo zlé? Nechcem sa dostať do problémov...

A ešte: dátum vystavenia aj dodania je ten istý (22.3.), takže by som to mala zaúčtovať faktúru kurzom NBS, ktorý pripadá na tento dátum. To chápem. Ale na webovej stránke NBS som našla kurzy dva 1,197 a priemer (?) 1,206, tak ktorým to mám prepočítať?

Prosím, poraďte...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    heike Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci, chcem sa opýtať:

    Sme platcami DPH a z ČR bol nám dodaný tovar - od platcu DPH ale vystavený bez dane, keď som sa na to pýtala dotyčného, povedal, že pre SR vystavujú doklady bez DPH.

    Nie je na tom niečo zlé? Nechcem sa dostať do problémov...

    A ešte: dátum vystavenia aj dodania je ten istý (22.3.), takže by som to mala zaúčtovať faktúru kurzom NBS, ktorý pripadá na tento dátum. To chápem. Ale na webovej stránke NBS som našla kurzy dva 1,197 a priemer (?) 1,206, tak ktorým to mám prepočítať?

    Prosím, poraďte...
    1. Je to správne, urobíte si samozdanenie fa
    2. kurz NBS pre daný deň, teda nie priemerný.
    Česká republika CZK 1 1,197

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    heike Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci, chcem sa opýtať:

    Sme platcami DPH a z ČR bol nám dodaný tovar - od platcu DPH ale vystavený bez dane, keď som sa na to pýtala dotyčného, povedal, že pre SR vystavujú doklady bez DPH. Tým pádom, že ste obaja (dodávateľ z ČR a odberateľ v SR platiteľmi dph), tak ide o samozdanenie. Tá faktúra je správne vystavená.

    Nie je na tom niečo zlé? Nechcem sa dostať do problémov...

    A ešte: dátum vystavenia aj dodania je ten istý (22.3.), takže by som to mala zaúčtovať faktúru kurzom NBS, ktorý pripadá na tento dátum. To chápem. Ale na webovej stránke NBS som našla kurzy dva 1,197 a priemer (?) 1,206, tak ktorým to mám prepočítať? Zaúčtuješ denným kurzom.

    Prosím, poraďte...
    Odpovede červeným

    heike je offline (nepripojený) heike

    heike
    Ďakujem veľmi pekne, ani si neviete predstaviť, aký kameň mi spadol zo srdca... Nepočuli ste ten buchot?
    (c",)

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    heike Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne, ani si neviete predstaviť, aký kameň mi spadol zo srdca... Nepočuli ste ten buchot?
    (c",)
    Som rada, že som pomohla. Tiež ďakujem.

    apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

    apsgroup
    Faktúra je vystavená 22.3. ako píšeš. Ešte si myslím, že je doležité, kedy ste tovar nadobudli, lebo ak až po vystavení faktúry, napr. v apríli tak musíš použiť iný kurz.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    heike Pozri príspevok
    Prijali sme ho 23.3. Je to veľký problém? Na 23. pripadá kurz 1,192.
    Tovar zaúčtuješ kurzom z 23.3. a samozdanenie s kurzom z 22.3. (deň vystavenia faktúry)

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    Do uctovnictva zaevidujes fakturu kurzom vystavenia faktury a pre dph pouzijes kurz dodania tovaru, t.j. z 23.3.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    hm, teraz sme sa rozisli v nazore... ja len uvazujem, ako by som urobila ja, ale zatial som nemala rozdiel v prijati tovaru a vystaveni faktury...

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    andreaS Pozri príspevok
    hm, teraz sme sa rozisli v nazore... ja len uvazujem, ako by som urobila ja, ale zatial som nemala rozdiel v prijati tovaru a vystaveni faktury...
    Pre DPH používaš kurz zo dňa, kedy bola faktúra vystavená a pre tovar, kedy bol dodaný.

    jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

    jenny7
    Samozdanenie 22.3. - to súhlasím. Tovar nadobudli 23.3. a ak vtedy dostali aj faktúru - môžu ju zaevidovať dňom 23.3. do účtovníctva??Tým im vznikne použitie 2kurzov. Chcela som sa len uistiť,my tiež mávame takéto účtovné prípady, čiže 1kurz pre DPH - vystavenie faktúry 22.3.
    a 2kurz - nadobudnutie tovaru s faktúrou 23.3. - zaúčtovanie faktúry kurzom dňom 23.3. Môžte mi to prosím niekto odsúhlasiť??? Ďakujem za názory.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    jenny7 Pozri príspevok
    Samozdanenie 22.3. - to súhlasím. Tovar nadobudli 23.3. a ak vtedy dostali aj faktúru - môžu ju zaevidovať dňom 23.3. do účtovníctva??Tým im vznikne použitie 2kurzov. Chcela som sa len uistiť,my tiež mávame takéto účtovné prípady, čiže 1kurz pre DPH - vystavenie faktúry 22.3.
    a 2kurz - nadobudnutie tovaru s faktúrou 23.3. - zaúčtovanie faktúry kurzom dňom 23.3. Môžte mi to prosím niekto odsúhlasiť??? Ďakujem za názory.
    Áno, takto to robím.

    jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

    jenny7
    Ešte mám jednu otázku - ak zahr.odberateľ vystaví faktúru napr. 3.4. a tovar pošlú poštou dňa 4.4., mám k tomu špedičný lístok, ktorý bol nalepený na balíku, a tovar sme nadobudli fyzicky dňa 7.4. - tento deň použijem na zaevidovanie faktúry do účtovníctva. Možem aj tak deň 3.4. považovať za deň, ktorý budem prerátavať kurzom pre DPH?? Dúfam, že áno, doposiaľ som to tak robievala, chcela som si ujasniť ešte takýto trochu opačný prípad.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    jenny7 Pozri príspevok
    Ešte mám jednu otázku - ak zahr.odberateľ vystaví faktúru napr. 3.4. a tovar pošlú poštou dňa 4.4., mám k tomu špedičný lístok, ktorý bol nalepený na balíku, a tovar sme nadobudli fyzicky dňa 7.4. - tento deň použijem na zaevidovanie faktúry do účtovníctva. Možem aj tak deň 3.4. považovať za deň, ktorý budem prerátavať kurzom pre DPH?? Dúfam, že áno, doposiaľ som to tak robievala, chcela som si ujasniť ešte takýto trochu opačný prípad.
    Pre DPH použiješ kurz dňa vystavenia faktúry t. j. 3.4., a faktúru s tovarom naúčtuješ s kurzom 7.4. .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.