Zavrieť

Porady

DPH ZA dopravu - nie som špedička?????

Prosím súrne o pomoc - dodávam 1x tovar do ČR, chcem im fakturovať aj dopravu toho tovaru - nie som špedičná firma - ide o jednorázovú službu.
Je mi jasné že tovar fakturujem bez DPH, ale čo doprava?, nakladám v BA - SR, a vyložím v ČR. Má to byť tiež bez DPH?? - český odberateľ je plátcom DPH. p r o s í m skúsených poradíte mi rýchlo??? - musím vyhodiť ešte dnes tú faktúrku. Budem rada keď tam uvediete aj § - musím si to podložiť... díííííííííííííííííík !!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    marianna
    Sway, §16 ods. 1, fakturovať bez DPH, odberateľ samozdaní.
    dakujem moc, idem to ihneď pozrieť a urobiť!! :p

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    prosím hodíte sem niekto odkaz na najaktuálnejší zákon o DPH - zmizol mi. díííík.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    sway
    dakujem moc, idem to ihneď pozrieť a urobiť!! :p
    marianna, prosím Ťa do ktorého riadku to ide v DPH výkaze? - musím to zadať už pri tvorbe faktúrky... dííííííííík

    marianna je offline (nepripojený) marianna

    marianna
    Do žiadneho, je to služba s miestom dodania mimo tuzemska, do DP to nejde. Musíš o tom viesť len evidenciu.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    marianna
    Do žiadneho, je to služba s miestom dodania mimo tuzemska, do DP to nejde. Musíš o tom viesť len evidenciu.
    počkaj - to sa mi nezdá - veď to musím uviesť do riadku 07, alebo 08....myslím ten základ a potom do Q - lného hlásenia...,

    Noel je offline (nepripojený) Noel

    Noel
    Nehodí Ti to žiadneho riadku, ani základ, pretože nefakturuješ s DPH na porovnanie to vyzerá ako keby si bola neplatca DPH, ale pri sumarizovaní DPH Ti možno program vyhodí čiastky, ktoré nevstupujú do DPH, ide totiž o službu - preprava, ALE tovar ti už eviduje základ.

    marianna je offline (nepripojený) marianna

    marianna
    Ak mám na jednej faktúre tovar aj dopravu, tak dopravu neuvádzam do DP, do r. 8 dávam len hodnotu tovaru a to isté aj do súhrného výkazu. Jedine do Intrastatu dám aj dopravu k cene tovaru, lebo tam sa to pripočítava.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    vďaka všetkým, už tu maturujem, rozúčtovala som to, tovar dávam do r. 08 a službu zatiaľ neviem, hodila som to do porady o SW, či mi neporadí nejaký OMEGÁČ...., zatiaľ dííííík

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    Prosím všetkých,ktorí majú skúsenosti s fakturáciou prepravy, aby zareagovali a povedali svoj názor k nasledujúcim prípadom: (ja som platcom DPH):

    1. špedičná firma(-SK platiteľ DPH) si objedna prepravu tovaru u mňa z SK do D ja tej špedičke vystavím FA s DPH. Chcem sa spýtať ako to je, ak na objednávke mám cenu 56.000,- + DPH a 1000,- maut. To mám FA vystaviť na 57.000 a + DPH? alebo 56.000 + 10.640 DPH a + 1000,- Sk MAUT.Podlieha maut DPH???

    2. špedičná firma (SK platiteľ DPH) si objedna prepravu u mňa z CZ do SK. FA mu vystavim s DPH.

    3. špedičná firma (SK platiteľ DPH) si objedna prepravu u mňa z D do SK. FA vystavim s DPH. Na CMR mám napísané, že ten tovar pochádza z Číny. Meni to situáciu???Preclený bol na SK.

    4. špedičná firma CZ (registrovaná pre DPH v CZ) si objedna prepravu u mňa z Belgicka do Nemecka. FA vystavim bez DPH.

    5. špedičná firma DE (registrovaná pre DPH v D) si objedna prepravu u mňa z D do B. Ja tej špedičke vystavím FA bez DPH.

    6.špedičná firma CZ (registrovaná v CZ) si objedna u mňa prepravu z SK do CZ. FA vystavím tejto špedičke bez DPH.

    7. špedičná firma CZ (registrovaná pre DPH v CZ) si objedna prepravu u mňa z D do CZ. FA vystavím bez DPH.

    Chcem sa spýtať, aké § by ste dali k týmto jednotlivým FA.
    Vopred ďakujem za vaše názory a vysvetlenia.

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    andrea
    Prosím všetkých,ktorí majú skúsenosti s fakturáciou prepravy, aby zareagovali a povedali svoj názor k nasledujúcim prípadom: (ja som platcom DPH):

    1. špedičná firma(-SK platiteľ DPH) si objedna prepravu tovaru u mňa z SK do D ja tej špedičke vystavím FA s DPH. Chcem sa spýtať ako to je, ak na objednávke mám cenu 56.000,- + DPH a 1000,- maut. To mám FA vystaviť na 57.000 a + DPH? alebo 56.000 + 10.640 DPH a + 1000,- Sk MAUT.Podlieha maut DPH???

    2. špedičná firma (SK platiteľ DPH) si objedna prepravu u mňa z CZ do SK. FA mu vystavim s DPH.

    3. špedičná firma (SK platiteľ DPH) si objedna prepravu u mňa z D do SK. FA vystavim s DPH. Na CMR mám napísané, že ten tovar pochádza z Číny. Meni to situáciu???Preclený bol na SK.

    4. špedičná firma CZ (registrovaná pre DPH v CZ) si objedna prepravu u mňa z Belgicka do Nemecka. FA vystavim bez DPH.

    5. špedičná firma DE (registrovaná pre DPH v D) si objedna prepravu u mňa z D do B. Ja tej špedičke vystavím FA bez DPH.

    6.špedičná firma CZ (registrovaná v CZ) si objedna u mňa prepravu z SK do CZ. FA vystavím tejto špedičke bez DPH.

    7. špedičná firma CZ (registrovaná pre DPH v CZ) si objedna prepravu u mňa z D do CZ. FA vystavím bez DPH.

    Chcem sa spýtať, aké § by ste dali k týmto jednotlivým FA.
    Vopred ďakujem za vaše názory a vysvetlenia.
    Prosím vyjadrite sa k týmto prípadom velmi mi tým pomôžete. Ďakujem.

    Danuska je offline (nepripojený) Danuska

    obyčajný človek- žena Danuska
    Ak má objednávateľ sídlo v SK a jemu vystavuješ fa, tak vždy s DPH aj keby nebol plátca,a čo je to MAUT?
    Ak je obfednávateľ so sídlom v EU a fa vystavuješ do EU a je platiteľom DPH, tak bez DPH, ak nie je plátca, tak si nájde niekoho kto je plátca a dopravu vafakturuješ jemu bez DPH, ináč by to muselo byť s dph.
    Nerobím dopravu, dúfam, že sa ti niekto ozve

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    Maut - je poplatok za dialnicu v Nemecku.

    A čo sa týka sídla objednávateľa nemôžem súhlasiť. V DÚPP číslo 1/2005 je na strane 228 príklad č. 59 - slovenský dopravca prepravuje tovar pre rakúskeho zákazníka z Bratislavy do Košíc. Miesto dodania prepravnej služby je tuzemsko, ide o prepravu tovaru v tuzemsku. Slovensky dopravca uplatní k cene prepravy tovaru slovenskú daň (§ 15 ods. 3) Ako teraz, ak je rakušan registrovaný pre DPH v Rakúsku? Miesto dodania je SK.

    syamlee je offline (nepripojený) syamlee

    syamlee
    andrea
    Maut - je poplatok za dialnicu v Nemecku.

    A čo sa týka sídla objednávateľa nemôžem súhlasiť. V DÚPP číslo 1/2005 je na strane 228 príklad č. 59 - slovenský dopravca prepravuje tovar pre rakúskeho zákazníka z Bratislavy do Košíc. Miesto dodania prepravnej služby je tuzemsko, ide o prepravu tovaru v tuzemsku. Slovensky dopravca uplatní k cene prepravy tovaru slovenskú daň (§ 15 ods. 3) Ako teraz, ak je rakušan registrovaný pre DPH v Rakúsku? Miesto dodania je SK.
    MAUT - poplatok t.j. §22 ods.2 pism. a

    inak prípad čo uvádzaš je správne, ale existuje maličká škáročka - §16, ods.2 písm. a ........... prepravnou službou medzi členskými štátmi je aj preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území toho istého štátu, ak táto preprava je priamo spojená s prepravou tovaru, pri ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území 2 rôznych čl. štátov.... .

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    Syamle, miesto začatia aj skončenia je na území jedného a toho istého štátu. Objednávateľ nemá sídlo na území štátu, kde sa preprava vykonáva.

    A čo povieš na ostatné prípady?????

    syamlee je offline (nepripojený) syamlee

    syamlee
    andrea
    Prosím všetkých,ktorí majú skúsenosti s fakturáciou prepravy, aby zareagovali a povedali svoj názor k nasledujúcim prípadom: (ja som platcom DPH):

    1. špedičná firma(-SK platiteľ DPH) si objedna prepravu tovaru u mňa z SK do D ja tej špedičke vystavím FA s DPH. Chcem sa spýtať ako to je, ak na objednávke mám cenu 56.000,- + DPH a 1000,- maut. To mám FA vystaviť na 57.000 a + DPH? alebo 56.000 + 10.640 DPH a + 1000,- Sk MAUT.Podlieha maut DPH???

    2. špedičná firma (SK platiteľ DPH) si objedna prepravu u mňa z CZ do SK. FA mu vystavim s DPH.

    3. špedičná firma (SK platiteľ DPH) si objedna prepravu u mňa z D do SK. FA vystavim s DPH. Na CMR mám napísané, že ten tovar pochádza z Číny. Meni to situáciu???Preclený bol na SK.

    4. špedičná firma CZ (registrovaná pre DPH v CZ) si objedna prepravu u mňa z Belgicka do Nemecka. FA vystavim bez DPH.

    5. špedičná firma DE (registrovaná pre DPH v D) si objedna prepravu u mňa z D do B. Ja tej špedičke vystavím FA bez DPH.

    6.špedičná firma CZ (registrovaná v CZ) si objedna u mňa prepravu z SK do CZ. FA vystavím tejto špedičke bez DPH.

    7. špedičná firma CZ (registrovaná pre DPH v CZ) si objedna prepravu u mňa z D do CZ. FA vystavím bez DPH.

    Chcem sa spýtať, aké § by ste dali k týmto jednotlivým FA.
    Vopred ďakujem za vaše názory a vysvetlenia.
    2. s DPH

    3. ????? § 24 ods. 2 ... § 48 ods.8

    4. bez DPH

    5. bez DPH

    6. bez DPH

    7. bez DPH

    bez DPH § 16

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    K prípadu 3 - § 24 ods. 2 pri zaclení neplatil nič. Objednávku mám asi v takomto znení: objednávam si prepravu z Hamburgu - prístav do KE za 1000 EUR + 190 EUR daň. Tak ako vlastne s DPH alebo bez DPH?????
    A k prípadu 1 - Objednávam si prepravu z B-lavy do Viechtach 19.000,- + DPH + 1000 Sk maut. Patrí do DPH maut?
    Naposledy upravil andrea : 08.02.05 at 09:32

    AltaKE je offline (nepripojený) AltaKE

    AltaKE
    marianna
    Ak mám na jednej faktúre tovar aj dopravu, tak dopravu neuvádzam do DP, do r. 8 dávam len hodnotu tovaru a to isté aj do súhrného výkazu. Jedine do Intrastatu dám aj dopravu k cene tovaru, lebo tam sa to pripočítava.
    Nechcem poskytnúť nejaké zavádzajúce info, ale čo si pamätám zo školenia Ing. Minárskeho ešte minulý rok, tak od odporúčal tovar a službu do EU nedávať na jednu faktúru. A ja sa podľa toho aj riadim, faktúry som si rozdelila (číslovaním) na "bežné", tovar do EU a služy do EU, takže sa snažím prepravu fakturovať na samostatnej faktúre, potom mi SW v daňovom súpise vyhodí sumár za všetky druhy faktúr zvlášť aj dohromady a ja viem, že si tie služby do EU nemám "všímať" pre účely DPH - teda vypisovanie výkazu. :-)
    Takže len toľko, ako to robím ja ;-)

    riuska je offline (nepripojený) riuska

    riuska
    1/ S DPH, mýto daj do 2.riadku (ak by ho chcel ďalej fakturovať, ale aj mýto s DPH - súvisí s prepravou tovaru.To mýto mám odklepnuté audítorkou.
    To máš ako s pokutou...Ak ju máš na fakture spolu s prepravou, tak je s DPH, ak je faktúra zvlášť len na pokutu, tak bez DPH.

    2/ s DPH

    3/ s DPH

    4/ bez DPH

    5/ bez DPH

    6/ bez DPH

    7/ bez DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.