Zavrieť

Porady

Tepelné čerpadlo

Mám záujem o realizáciu vykurovacieho systému RD tepelným čerpadlom. Má už niekto fungujúce vykurovanie klasického RD / nie nízkoenergetického alebo pasívneho/ tepelným čerpadlom? Chcela by som vedieť aké sú Vaše praktické skúsenosti. Viem, že počiatočné náklady sú vysoké, aké boli Vaše náklady po prvej vykurovacej sezóne, kúrenie aj ohrev TUV. Zaujímam sa o systémy zem - voda /spôsob zemných kolektorov/ alebo vzduch - voda.
Prípadne, či niekto z Vás žiadal o príspevok alebo dotáciu z enviro fondu.

Ďakujem
Usporiadat
bludo bludo

bludo je offline (nepripojený) bludo

Mozno mas pravdu,nepises vsak o aku znacku TC sa u Teba jedna. Mozno porovnavame TC vyrabane-skladane u nas (nepodcenujem,prave naopak) a dovazane zo Svedska. Nezastavam v ziadnom pripade vsetko vyrabane na zapade (alebo Tajwan.?.-)..),len mnou menovane znacky maju dost dlhu tradiciu,Kedze sa jedna o vysoke naklady,snazim sa o zabehnute fy.
Odbocil som,vies poradit potencionalneho dodavatela ,dal by som mu to nacenit. Dakujem
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

bludo Pozri príspevok
Mozno mas pravdu,nepises vsak o aku znacku TC sa u Teba jedna. Mozno porovnavame TC vyrabane-skladane u nas (nepodcenujem,prave naopak) a dovazane zo Svedska. Nezastavam v ziadnom pripade vsetko vyrabane na zapade (alebo Tajwan.?.-)..),len mnou menovane znacky maju dost dlhu tradiciu,Kedze sa jedna o vysoke naklady,snazim sa o zabehnute fy.
Odbocil som,vies poradit potencionalneho dodavatela ,dal by som mu to nacenit. Dakujem
Ja mam nacenene od nemeckej firmy http://www.alpha-innotec.de/
Nacenila mi to firma europlan.sk, ktora robila kurenie aj v idome(inteligentnydom.sk)

Svedi maju tiez velmi dobre cerpadla, ale myslim, ze co sa technickych veci tyka, nemci su takisto spicka.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Ake mas vlastne tepelne straty? Mne to pocitali na kotol o vykone 12kW.
0 0
bludo bludo

bludo je offline (nepripojený) bludo

Ahoj AndrejG, odmlcal som sa na cas, realizoval som podlahovku a potery (to boli nervy). Tepelne straty mi vypocitali na cca15kW, prizemie je stary rekonstr.dom zo skvarobeton.tvarnic.
Momentalne zvazujem ci najskor zateplit alebo sa vrhnut na TC/kond.kotol. Dost ma to tlaci, lebo ide zima a ja mam podlahovku napustenu vodou,ak to nevyriesim rychle, musim dat vodu z nej vytlacit vzduchom. Len pasivne zateplenie by asi nestacilo.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

bludo Pozri príspevok
Ahoj AndrejG, odmlcal som sa na cas, realizoval som podlahovku a potery (to boli nervy). Tepelne straty mi vypocitali na cca15kW, prizemie je stary rekonstr.dom zo skvarobeton.tvarnic.
Momentalne zvazujem ci najskor zateplit alebo sa vrhnut na TC/kond.kotol. Dost ma to tlaci, lebo ide zima a ja mam podlahovku napustenu vodou,ak to nevyriesim rychle, musim dat vodu z nej vytlacit vzduchom. Len pasivne zateplenie by asi nestacilo.
Skus wamatech.sk, zatial najlepsiu ponuku na TC mam od nich. Na voda/voda. Alebo daj zatial elektrokotol a rozhodnut sa mozes podla nakladov aj buduci rok. Aspon si otestujes, ci sa ti to vobec oplati.
0 0
mirec29 mirec29

mirec29 je offline (nepripojený) mirec29

Podstatne lacnejsie tepelne cerpadla ako od beznych firiem najdete na www.xxx . Pan Anton Zeravik je naozaj odbornik na spravnom mieste.
Naposledy upravil kopretinka : 22.11.17 at 23:48
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

mirec29 Pozri príspevok
Podstatne lacnejsie tepelne cerpadla ako od beznych firiem najdete na www.xxx . Pan Anton Zeravik je naozaj odbornik na spravnom mieste.
No ale clovek si ich musi vyrobit. Aj na aute usetris, ked si ho vyrobis. Bratranec si vyrobil maly traktor za 15 tis., ale jazdil by si na nom po meste?
Naposledy upravil kopretinka : 22.11.17 at 23:48
0 0
leskok leskok

leskok je offline (nepripojený) leskok

Ahoj, mam 2 otazky v WPL 80IR - uvazujem totiz o nom.
1. Ake je to hlucne?
2. Pripravujem si do kotolne elektroinstalaciu. Aky kabel tam poriahnut? Staci 5x2,5mm, alebo 5x4mm?
0 0
snakeshit snakeshit

snakeshit je offline (nepripojený) snakeshit

Zdravím,
ak Váš záujem stále trvá pozrite si prosím www.yyy poprípade Nás kontaktujte..
Naposledy upravil kopretinka : 22.11.17 at 23:48
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

AndrejG Pozri príspevok
No ale clovek si ich musi vyrobit. Aj na aute usetris, ked si ho vyrobis. Bratranec si vyrobil maly traktor za 15 tis., ale jazdil by si na nom po meste?
Na traktore Tvojho bratranca by som nejazdil, ale skladačku TČ od p. Žeravíka by som si dal kedykoľvek. Samozrejme najjednoduchšie je zavolať firmu na kľúč. Tam je to však už otázne, či sa to vôbec ekonomicky oplatí. Ja tvrdím, že nie.
0 0
piopio piopio

piopio je offline (nepripojený) piopio

Keby to nebolo sprosté a drzé, povedal by som, že pán Žeravík je prachsprostý zlodej. Pozeral som jeho cenníky komponentov a zdá sa mi trošku predražený. Skladaný výmenník uňho stojí cca 12 litrov a je to ten istý, aký mám v kotli na prietok ohrev TUV, akurát má iné pripojenie. Ten môj stojí cca 1800 starých chechtákov. Ale ja to nepoviem. Poviem radšej, že všetci, čo dnes ponúkajú TČ sú prachsprostí zlodeji. Všetky komponenty sú tak predražené, že musia na tom ryžovať do aleluja. Dovolím si tvrdiť, že komponenty sú na úrovni 1000 % a možno aj viac percentnej marže. Záleží na tom, čo. Horedole pársto percent.
0 0
piyrw piyrw

piyrw je offline (nepripojený) piyrw

Do noveho domu som sa nastahoval v lete 2011 skoro vsetci susedia kuria tepelnymi cerpadlami, ja kurim plynom. Priemerna spotreba v zimnych mesiacoch preratana na eura je u susedov 5 - 8 e denne teda spotrebuju od 31 - 51 KW elektrickej energie denne. rozloha domov sa pohybuje od 120 - 160 m stvorcovych. Naklady na kupu tepetlneho cerpadla mali v priemere 12000e. Tepelny odpor ich domov sa pohybuje od 7 - 9.


Ja som investoval 1100e do plynoveho kotla s max vykonom len 12kW. idealne je kupit si este mensi max. vykon aby kotol casto necykloval ale tie su podstatne drahsie. Denna spotreba pocas zimnych mesiacov je max 4 kubiky vykurujem 140m stvrocovych. + pri extremnom mraze mam moznost kurit si drevom v krbe. tu moznost ale maju aj susedia aj ju vyuzivaju. 1 kubik plynu je 0.85e. denna priemerna spotreba mi vysla skoro 3 kubiky

kazdy z nas investoval aj do komina, tuto sumu mame rovnaku a nebudem ju ratat v nakaldoch. vsetci si platia standardnu prevadzku elektriny. nie denny a nocny prud.

Zhrniem to >
sused / naklady / plocha / den cena / tepelny odpor domu /
...1....... 14500e.... 180..... 51kW. 8e............. 8
...2....... 12000e.... 160..... 40kW 6e......... skoro 9
...ja........ 1100e.... 140... 3kubik 2.40e...... skoro 6

rozhloha okien je skoro rovnaka.

Toto su fakty ktore vychadzaju z presnych merani realnych domov. Odpisujem si stavy plynu a elektriny nie len u seba ale aj u susedov. Suma nakladov je pocas obdobia kedy sa teploty v noci pohybovali od -15 do 5 cez den -11 do 10 za obdobie december - februar 2012

Nie som zo ziadnej spol a rad by som pomohol pri rozhodovani tym co ako ja sa skoro rozhodli pre tepelne cerpadlo.
Kazdy zo susedov mal aspon 1 zavadu cerpadla alebo ineho zariadenia /ventyl a podobne/, pricom zaruku maju len 2 rocnu. Ja si za kotol neplatim ani technika a vycistim si ho sam. predpokladam ze behom 10 rokov kupim novy kotol. Zivotnost Tepelneho cerpadla aj plynoveho kotla je odhadovana na 10 rokov.
2 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Pirw v podstate takto nejak treba rozmýšľať pred tým ako sa človek rozhodne pre typ vykurovania.
Máš tam však nepresnosť. Pri tom šmírovaní susedových elektromerov si zabudol, že pre objektívnosť by si im mal ešte pobehať po dome a spočítať elektrické spotrebiče a to odpočítať od ich spotreby elektriny na vykurovanie.
Alebo rozumnejšie, pripočítať k Tvojmu plynu náklady na Tvoju elektrinu a už sa to bude dať ako tak porovnať.
0 0
monchi monchi

monchi je offline (nepripojený) monchi

piyrw, este by bolo zaujimave zahrnut do porovnania priprava TUV aby to bolo kompletne
0 0
fefe30 fefe30

fefe30 je offline (nepripojený) fefe30

Mohol by si napísať značku a typ tvojho kotla. Lebo za 1100e, si kupil dobre. Tiež vyberám kotol a rád sa nechám inšpirovať.
0 0
bob the builder bob the builder

bob the builder je offline (nepripojený) bob the builder

Zdravím poraďákov,
chcem vás poprosiť či by mi niekto dokázal navrhnúť optimálny kondenzačný kotol. Staviam podkrovný byt svojpomocne a nerád by som sa popálil na radách "odborníkov"
ďakujem , s pozdravom bob the builder, mariox@azet.sk
Naposledy upravil bob the builder : 09.02.12 at 00:03
0 0
bob the builder bob the builder

bob the builder je offline (nepripojený) bob the builder

piyrw : je v týchto spotrebách kalkulovaná aj príprava TUV ?
Ďalej by ma zaujímalo či by pre regulérne porovnanie nemal prebehnúť celý rok. Lebo ako je nám dobre známe čím nižšia vonkajšia teplota tým menej účinné TČ. Čo znamená že zase v lete vyrábajú TUV podstatne lacnejšie ako plynový kotol.
Ďaľej by ma zaujímalo či je možné tými TČ v lete chladiť priestor a porovnanie oproti chladeniu invertorovou klimatizáciou ? Lebo potom by odpadla nutnosť nákupu klimatizácie.
0 0
bob the builder bob the builder

bob the builder je offline (nepripojený) bob the builder

piyrw : je v týchto spotrebách kalkulovaná aj príprava TUV ?
Ďalej by ma zaujímalo či by pre regulérne porovnanie nemal prebehnúť celý rok. Lebo ako je nám dobre známe čím nižšia vonkajšia teplota tým menej účinné TČ. Čo znamená že zase v lete vyrábajú TUV podstatne lacnejšie ako plynový kotol.
Ďaľej by ma zaujímalo či je možné tými TČ v lete chladiť priestor a porovnanie oproti chladeniu invertorovou klimatizáciou ? Lebo potom by odpadla nutnosť nákupu klimatizácie.
0 0
jancoreni jancoreni

jancoreni je offline (nepripojený) jancoreni

Dobrý. zaujímavá diskusia ja tiež mám dom navrhnutý na TČ vzduch voda v máji začnem stavať.
Bývam v prístavbe dvoj izba + kúpeľňa mám kombinovaný turbo kotol 11kw ročná spotreba plynu aj zo sporákom okolo 800 €, za elektrinu okolo 300 kotol som kúpil najlacnejší vtedy na trhu 36.000 za nákup + hneď som musel kúpiť komín za 1.500 Sk + pripojovacie príslušenstvo za 500 Sk.
Takže 1.100 € za plynový kotol sa nezdá, možno sa mýlim, a v tej spotrebe mám aj TUV keď odrátam sporák(teoreticky) aj tak vychádza na mesiac okolo 50 € mám síce staré okná a dvere takže je prievan občas v dome ani izoláciu nemám. Tie čísla sú pre mňa veľmi zaujímavé keď je to tak idem prerobiť na plynový kotol. Ale pochybujem že viem zohnať za 1,100 €
No neviem čakám na ďalšie diskusie.
0 0
tčjj tčjj

tčjj je offline (nepripojený) tčjj

Kúrim t.č. Wamak /B.Štiavnica/ od roku 2010. RD 130 m2 zapletený 5 cm polystyrén , obvodové murivo ytong 37,5 cm, podlahové vykurovanie a bývam v okolí MT. Zdrojom je voda z vykopanej studne asi 5,5m hlbokej voda má v zime teplotu 7,8 st. náklady na vykurovanie za predchádzajúci rok sú 70 EU na mesiac. To je za celý dom kúrenie, svietenie, garáž, varenie, v lete polievanie záhrady... ohrev TUV špirála 1 kw, 300l bojler, v lete vypomáhajú solárne panely. Tie nemusíte mať, vykurovanie TUV mozete riešiť prietokovými ohrievačmi alebo menšou litrážou bojlera,
Plyn nemám a keď som zvážil ... cenu plyn.prípojky, kúpa plyn. kotla, cenu plynu a platenie hodín rozhodol som sa pre t.čerpadlo.
Kto zvažuje plyn či t.č. v prvom rade mal by mať dobrý zdroj vody, ....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať