Zavrieť

Porady

splnomocnenie

Potrebujem napísať splnomocnenie na prevzatie nejakého dokumentu; čo musí toto splnomocnenie obsahovať? Inštitúcia vyžaduje aj overenie od notára, môže mi to dať overiť aj niekto iný, alebo si to musím dať overiť sama?
Ďakujem za pomoc!
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Splnomocnenie musí obsahovať meno, priezvisko, rč, trvalú adresu tak splnomocniteľa ako aj splnomocnenca. Ďalej musí byť vyšpecifikované k akému úkonu splnomocniteľ splnomocňuje splnomocnenca. Uvedené splnomocnenie si musí ísť dať overiť osobne osoba - splnomocniteľ so svojim občianskym preukazom.
0 0
Barbora.B Barbora.B

Barbora.B je offline (nepripojený) Barbora.B

mirkajanco Pozri príspevok
Potrebujem napísať splnomocnenie na prevzatie nejakého dokumentu; čo musí toto splnomocnenie obsahovať? Inštitúcia vyžaduje aj overenie od notára, môže mi to dať overiť aj niekto iný, alebo si to musím dať overiť sama?
Ďakujem za pomoc!
Splnomocnenie musí obsahovať identifikačné údaje oboch strán, predmet splnomocnenia (presne napísať o aký dokument ide), miesto a dátum uzatvorenia splnomocnenia a dodatok, že splnomocnenec uvedené plnomocenstvo prijíma.
Overiť si to budete musieť dať sama ... veď sa idú predsa overovať vaše podpisy, tak musia byť prítomné obe strany.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Barborka overuje sa len podpis splnomocniteľa. Splnomocnenec nemusí mať podpis overený. Zbytočne by to predražilo náklady na splnomocnenie.
0 0
mirkajanco mirkajanco

mirkajanco je offline (nepripojený) mirkajanco

Ďakujem, veľmi ste mi pomohli!!!
0 0
Barbora.B Barbora.B

Barbora.B je offline (nepripojený) Barbora.B

Ďakujem za upozornenie. Ja som zatiaľ pri každom splnomocnení dávala overovať aj podpis splnomocnenca (teda väčšinou svoj). Opäť som o niečo múdrejšia ...
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
A ešte je tu aj ďalšia možnosť: pokiaľ to splnomocnenie sa týka prevzatia dokladu u nás na Slovensku - teda nejde do zahraničia tak si to môžeš dať overiť aj na matrike. To stojí len 40,- Sk.
0 0
zuzana000 zuzana000

zuzana000 je offline (nepripojený) zuzana000

Matriky majú na to aj pripravené tlačivá,ktoré treba len vyplniť.
0 0
elme elme

elme je offline (nepripojený) elme

Dobrý deň, prečítal som si vaše rady a možno to bude znieť hlúpo ale zaujímalo by ma či je nutné alebo zákonom predpísané, aby splnomocnenie bolo overene notárom.
Otázka znie : je platne alebo možno považovať za platné aj také splnomocnenie ktoré nemá overený podpis u notára alebo na mtrike?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Záleží na tom, kde chceš také neoverené splnomocnenie použiť.
0 0
Aria Aria

Aria je offline (nepripojený) Aria

Väčšinou všade, čo sa týka úradov, musia byť tieto plnomocenstvá overené. Ja ti prikladám aj vzor, ktorý si podľa potreby upravujem.
0 0
elme elme

elme je offline (nepripojený) elme

Napríklad pri zastupovaní a podpise zmluvy za splnomocniteľa.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Ja mám od priateľa generálnu plnú moc overenú na matrike, väčšina úradov vyžaduje podpis overený a potom nemám problémy niečo vybaviť.
0 0
elme elme

elme je offline (nepripojený) elme

§ 31 ale nieje uvedena skutocnost ze musi byt splnomocnenie overene aj notarom. Na zaklade vasich odpovedi to asi nebude jednoznacne,alebo sa mylim?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
elme Pozri príspevok
Napríklad pri zastupovaní a podpise zmluvy za splnomocniteľa.
Tak na zastupovanie pri podpísaní zmluvy určite potrebuješ mať splnomocnenie overené buď na notárstve alebo na matrike.
0 0
elme elme

elme je offline (nepripojený) elme

Veľmi by ma zaujímala skutočnosť, alebo vaše skúsenosti no najviac právna stránka tejto veci. Nakoľko ak je fakt že splnomocnenie nevyžaduje notárom overený podpis tak v takom prípade je na Slovensku pekný neporiadok v právnej legislatíve. Predstavte si že niekto na vás prihlási napríklad plyn, bez vášho vedomia, na základe takého to splnomocnenia a plynárne od vás budú potom vymáhať peniaze a uplatňovať si na vás pohľadávku. Znie to možno hlúpo, ale to je len jedna z možností ako sa to dá napríklad ľahko zneužiť.
0 0
elme elme

elme je offline (nepripojený) elme

Je u nás taký zákon, ktorý to vyžaduje? Alebo zmienka o nutnosti overenia podpisu na splnomocneni notarom,popr. matrikou? Poradte prosim...
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Najlepšie je opýtať sa tam, kde splnomocnenie potrebuješ, či ho vyžadujú overené alebo nie.

Overenie podpisu stojí na matrike okolo SK 30,--, čo nie je až také horibilné....
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
elme Pozri príspevok
Veľmi by ma zaujímala skutočnosť, alebo vaše skúsenosti no najviac právna stránka tejto veci. Nakoľko ak je fakt že splnomocnenie nevyžaduje notárom overený podpis tak v takom prípade je na Slovensku pekný neporiadok v právnej legislatíve. Predstavte si že niekto na vás prihlási napríklad plyn, bez vášho vedomia, na základe takého to splnomocnenia a plynárne od vás budú potom vymáhať peniaze a uplatňovať si na vás pohľadávku. Znie to možno hlúpo, ale to je len jedna z možností ako sa to dá napríklad ľahko zneužiť.
Elme, neviem čo presne riešiš, ale choď ku plynárom a skús prihlásiť na odber plynu napr. svoju sestru /brata/ bez splnomocnenia overeného notárom. Mne sa to nepodarilo a pri tom mám tam kamarátku. Určite Ti to nikto neurobí len tak ako to popisuješ vo svojom príspevku.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Viď Všeobecná plná moc podľa § 31 OBčZ tu:
http://www.porada.sk/561338-post7.html
0 0
elme elme

elme je offline (nepripojený) elme

Zastúpenie na základe plnomocenstva

§ 31

(1) Pri právnom úkone sa možno dať zastúpiť fyzickou alebo právnickou osobou. Splnomocniteľ udelí za týmto účelom plnomocenstvo splnomocnencovi, v ktorom sa musí uviesť rozsah splnomocnencovho oprávnenia.

(2) Pri plnomocenstve udelenom právnickej osobe vzniká právo konať za splnomocniteľa štatutárnemu orgánu tejto osoby alebo osobe, ktorej tento orgán udelí plnomocenstvo.

(3) Plnomocenstvo možno udeliť aj niekoľkým splnomocnencom spoločne. Ak v plnomocenstve udelenom niekoľkým splnomocnencom nie je určené inak, musia konať všetci spoločne.

(4) Ak je potrebné, aby sa právny úkon urobil v písomnej forme, musí sa plnomocenstvo udeliť písomne. Písomne sa musí plnomocenstvo udeliť aj vtedy, ak sa netýka len určitého právneho úkonu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať