Zavrieť

Porady

DDS - zamestnavatel 3% z uhrnu miezd?

Stretla som sa s nasledovnym problemom:
- zakon o dani z prijmu 595/2003 Z.z. v § 19 ods. 3 l) uvadza, ze danovymi vydavkami su aj prispevky na DDS, ktore plati zamestnavatel za zamestnancov podla osobitneho predpisu.
- na druhej strane som sa vo viacerych publikaciach stretla s tym, ze si zamestnavatel moze danovo uznat len 3% z uhrnu zuctovanych miezd poistencov a nahrady miezd poistencov, tak ako to bolo v zakone 366/1999 Z.z.
Ja som to v prechodnych ustanoveniach 595/2003 nenasla, mate s tym niekto skusenost? Dik.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    § 52 ods.35 v prech. ustanoveniach.

    (35) Na účely vyčíslenia základu dane podľa § 5 a 6

    tohto zákona možno v zdaňovacom období roka 2004

    odpočítať príspevok na doplnkové dôchodkové poistenie,

    ktorý zaplatí daňovník s príjmami podľa § 5 alebo

    § 6 v roku 2004, a to najviac vo výške a spôsobom podľa

    zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení

    neskorších predpisov.

    saman je offline (nepripojený) saman

    saman
    Ja viem Nike, ale to sa vztahuje na zamestnancov § 5 a na prijmy z podnikania FO § 6 ale mne ide o zamestnavatela... do akej vysky si on moze danovo uznat prispevky na DDS pre svojich zamestnancov???

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    presne v tej výške, v akej prispieva ... hranica 3% bola zrušená novelou 595/2003

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Tiež viem tak, že je to výdavok firmy, a hranica bola zrušená, ale s §mi som v koncoch.

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Vladi a nevieš v ktorom § to zrušili, tú hranicu 3 %. Bo ja som si to do nákladov dala po starom 3 % z úhrnú vym. základov poistencov. Asi som sa sekla čo? Hľadám tú čiastku o tej novele , no jaksi ju neviem nájsť.

    saman je offline (nepripojený) saman

    saman
    Evaman, v starom zakone platnom od 31.12.2003 to bolo v § 24 ods. 3 pism. i).
    V novom zakone od 1.1.2004 je to v § 19 ods. 3 pism. l).

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    saman
    Evaman, v starom zakone platnom od 31.12.2003 to bolo v § 24 ods. 3 pism. i).
    V novom zakone od 1.1.2004 je to v § 19 ods. 3 pism. l).
    V "novom" (už vyše roka platnom...) zákone jednoducho žiaden limit pokiaľ ide o príspevky na DDP/S zamestnávateľa nie je...do daňových nákladov sa uznáva akokoľvek vysoká suma týchto príspevkov.

    Filozofická vložka:
    Uvedomte si prosím, že základný princíp našej rovnej dane je jediné zdanenie príjmov priamou daňou z príjmu - príspevky na DDP/S si síce zamestnávateľ dá do nákladov, nech sú v akejkoľvek výške - ALE na druhej strane, suma príspevku zvyšuje základ dane zamestnanca...a daň vlastne zaplatí zamestnanec...v konečnom dôsledku suma príspevku zamestnávateľa je zdanená od prvého haliera...

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Ďakujem za odpovede, no vidím , ejha , že som sa sekla aj minulý rok. No zvláštne je , že tento "nový zákon" nepostrehla ani pani z nemenovanej DDP, kde som volala presne ohľadom tých 3 % a tam mi to vysvetlila akože postarom. No hold, bola to asi pracovníčka - odborníčka.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Evaman, ako si to myslela, že si sa sekla aj minulý rok? Za rok 2003 ešte platila hranica 3% z hrubých príjmov, až od 1.1.2004 bol tento limit zrušený.

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Dík Vladi, už som si to dodatočne preštudovala v zákone, aj za 2004. Takže som sa za ten minulý rok predsa len nesekla.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ok, teraz som už spokojná

    ... len predsa niečo ... Evka, zdaňovala si príspevky zamestnávateľa na DDP v mzde zamestnanca? ... lebo aj to je od 1.1.2004 novinkou

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ok, už nič nehovorím

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    saman
    Stretla som sa s nasledovnym problemom:
    - zakon o dani z prijmu 595/2003 Z.z. v § 19 ods. 3 l) uvadza, ze danovymi vydavkami su aj prispevky na DDS, ktore plati zamestnavatel za zamestnancov podla osobitneho predpisu.
    - na druhej strane som sa vo viacerych publikaciach stretla s tym, ze si zamestnavatel moze danovo uznat len 3% z uhrnu zuctovanych miezd poistencov a nahrady miezd poistencov, tak ako to bolo v zakone 366/1999 Z.z.
    Ja som to v prechodnych ustanoveniach 595/2003 nenasla, mate s tym niekto skusenost? Dik.
    saman, už asi dva týždne sa trápim s týmto problémom zas a opäť ... teraz (v čase vypracovávania daňových priznaní) sa vynárajú také názory, aké prezentuješ ty ... ale ich významu vôbec nerozumiem ... vysvetlím prečo:

    1. zákon č. 595/2003 v § 19 ods. 3l) dáva odvolávku na zákon č. 123/1996
    2. zákon č. 123/1996 v § 36 ods. 1 dáva odvolávku na zákon č. 366/1999

    § 36 ods. 1 hovorí o tom limite 3%, ale prečo sa ešte stále odvoláva na starý zákon, ktorý nie je účinný

    ... a prečo v prechodných ustanoveniach 595/2003 hovoria iba o príspevkoch zamestnanca ... veď keď sa u príspevkov zamestnávateľa odvolávajú na zákon o doplnkovom dôchodkovom poistení, prečo sa aj u príspevkoch zamestnanca neodvolávajú na tento zákon???

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Zákon o daniach z príjmov nikdy taxatívne neurčoval vrchný limit na príspevok zamestnávateľa na DDP a sa odvolával na osobitný predpis, ktorým bol zákon č. 123/1996 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom poistení. Tie 3 % boli ustanovené v tomto zákone.
    Od 1.1.2005 platí nový zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení, podľa tohto zákona, simply, DDP sa stáva DDS. V § 13 ods. 2 zákona č. 650/2004 Z.z. nie je ustanovený vrchný limit, preto od 1.1.2005 nie je limit ani daňového vvýdavku - príspevku zamestnávateľa zamestnancovi na DDS.
    Príspevok na DDS samotného zamestnanca podľa ZDP sa odpočíta poprvé v roku 2006 za rok 2005 najviac vo výške 12 000 Sk ročne, ale príspevok zamestnávateľa zamestnancovi na DDS sa pripočíta v tom konkretnom období, kedy sa skútočne poskytol, napr. každý mesiac, ak zamestnávateľ poskytuje príspevok každý mesiac.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Naile
    Zákon o daniach z príjmov nikdy taxatívne neurčoval vrchný limit na príspevok zamestnávateľa na DDP a sa odvolával na osobitný predpis, ktorým bol zákon č. 123/1996 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom poistení.
    Naile, no ja to "taxatívne" vidím v zákone č. 366/199 - § 24 ods. 3i):
    "daňovými výdavkami len po zaplatení sú príspevky na DDP, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnancov podľa osobitného predpisu (za týmto nasleduje odvolávka na 123/1996 - čiže sa myslia príspevky podľa tohto zákona) a ďalšej pokračuje tento odsek "slovami" do výšky 3% úhrnu zúčtovaných miezd" ...

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Naile
    Zákon o daniach z príjmov nikdy taxatívne neurčoval vrchný limit na príspevok zamestnávateľa na DDP a sa odvolával na osobitný predpis, ktorým bol zákon č. 123/1996 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom poistení. Tie 3 % boli ustanovené v tomto zákone.
    ešte ma napadá jedno ... ak sa zákon o dani z príjmu odvoláva na zákon o DDS, tak prečo potom od roku 2004 zdaňujeme príspevky zamestnávateľa ako príjem zamestnanca??? ... nájdem v zákone o DDS aj zmienku o tom, že príspevky zamestnávateľa na DDS sú príjmom zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov? ...

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Príspevok zamestnávateľa zamestnancovi na DDS sa zdaňuje od roku 2004 z toho dôvodu, že je to príjem zo závislej činnosti a nie je oslobodený od dane, predtým bol osobitne uvedený ako oslobodený od dane. Keďže nie je uvedený osobitný spôsob zdaňovania príspevku zamestnávateľa od 1.1.2005, z toho logický vyplýva, že sa zdaňuje v čase a mieste poskytnuia.
    Taxativný v tomto texte znamená konkretný, konkretná výška je uvedená v osobitnom predpise, ktorý sa zmenil. Kvôli "kvaltovaniu" nestihajú zrejmé legislatívne vyčistiť nadväzné predpisy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.