Zavrieť

Porady

Nové zemiaky - TOPINAMBUR

V súčasnosti sa rozšírila propagácia pestovania slnečnice hľuznatej tzv. TOPINAMBUR, alebo ľudovo židovské zemiaky. Je vhodná najmä pre cukrovkárov, ale pomáha pri tráveniu, znižuje obezitu, srdcové problémy atď. Ruský expert Nikolaj Kočnev z Moskvy vysadil na Orave nový druh, chcem sa Vás opýtať, nemá niekto skúsenosti s pestovaním. V minulosti tieto „zemiaky“ sadili najmä poľovníci pre divu zver. Pestujú ich aj na Liptove. Ak by mi niekto poradil kde by som zohnal sadenice – hľúzy bol by som veľmi rád. Myslím, že táto téma osloví viacerých poraďákov. Na internete je množstvo materiálov ohľadom tejto starej a zabudnutej novinky. Ja o tom viem len z rozprávania starej mamy, ktorá tvrdila že ich pestovali „po fronte“, ako židovské zemiaky.
Usporiadat
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

No my sme to niekedy tak pred 10 rokmi pestovali v záhrade. Rastlina vyzerá ako menšia slnečnica, dolu má hľuzy. Chuťovo je to celkom dobré, ale my sme s tým prestali z dvoch dôvodov. Jednak sme sa toho potom nevedeli zbaviť, lebo tie hľuzy sa dolu na koreňoch tvorili a rozmnožovali ako pýr a horšie pre nás bolo, že sme vždy všetci po tom dostali hnačky. Treba ale vyskúšať, možno niekomu nebudú robiť žiadne problémy.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Zuzana210 Zuzana210

Zuzana210 je offline (nepripojený) Zuzana210

Nám to celkom chutilo, nemali sme žiadne problémy. Ale naozaj je to ako burina. Ak to chceš pestovať len tak "zo srandy" na ochutnanie je dobré zapustiť do zeme betónovú skruž (alebo niečo podobné) a pestovať to v tom, aby ti to nezaplavilo celú záhradu.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Chcem, nie je problém ani zo zaplevením pozemku, len kde ich zohnať. Poraďte.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Opýtam sa, či ich majú rodičia ešte v záhrade...
Sú fakt dobré. Nemali sme žiadne problémy.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Veľmi pekne ďakujem i keď je to "od ruky" dohodli by sme sa.
0 0
Marvial Marvial

Marvial je offline (nepripojený) Marvial

Ahoj Lenka, taktiez zhanam hluzy topinambura. Ak este nejake mate a mozte poskytnut dobrym ludom, bol by som velmi rad. Som z NR, nie je problem prist do NZ. moja adresa: conus@centrum.sk --- Dakujem,
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
- naši odstránili staré miesto, prerábali záhradu, ale keď pôjdem k rodičom usmejem sa na seseda a budú hľuzy. Ja sa potom ozvem.
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

Kolenčík Pozri príspevok
Chcem, nie je problém ani zo zaplevením pozemku, len kde ich zohnať. Poraďte.
...... ja Ti pošlem, teraz mám v tom čerstvú prax, posielala som rastlinky dievčatám cez BURZU PORAĎÁKOV a vraj to prišlo v poriadku. .... napíš adresu a skúsime..... ak neprežije, pošlem ďalšie....
0 0
aisa aisa

aisa je offline (nepripojený) aisa

Áno, môžem prispieť i ja. Mám ich plnú záhradu, pestujeme ich na severe, prežijú i nemôžné. Všetko čo písali hore, je pravda. Spôsob, ako ich konzumovať s chuťou, si musíš nájsť sám. A na betóny nesmeieš zabudnúť. Inak sa dobre plejú.
0 0
pikulik pikulik

pikulik je offline (nepripojený) pikulik

O topinambury mám záujem aj ja,tiež ich nejaký čas zháňam.Ale bola by som rada keby som mohla zohnať v okrese PO.Chcela by som aj vedieť či sa sadia v jari a či sa dajú aj uskladniť na zimu.
0 0
matúš matúš

matúš je offline (nepripojený) matúš

Aj ja by som rada, lebo som kúpila dom s 30 árovou záhradou, tak mám dosť miesta.
adresa: Alena Matušíková, 92501 Javorinka 35
škoda, že nemáme tie ruské, vraj sú výnimočné.
0 0
drotar drotar

drotar je offline (nepripojený) drotar

Našiel som cely článok o tom ake je to zdravé a ako to pestovať. Ak Vás to niekoho zaujíma tak ho nájdete na tejto adrese: zahradkar.com/index.php/Zidovsky-zemiak-topinambur.php
Akurát som si zohnal asi 20 hľuz tak to idem skúsiť.
0 0
ZannaAvalon ZannaAvalon

ZannaAvalon je offline (nepripojený) ZannaAvalon

veštenie, liečenie, poradenstvo ...viac
Dobrý večer AISA a čitatelia,
mala by som záujem o priesady TOPINAMBUR
Našla som si vás náhodou a neviem ako tu funguje fórum :-)
problém je asi taký:
Potrebujeme Topinambur pre dvojičky ktoré majú 3,5 roka dostali cukrovku a počuli sme o super skúsenostiach s touto plodinou pri tejto chorobe
Ak by sa ešte u vás našli priesady tak máme záujem
Ak by ste už nemali priesady prosím odporučte mi niekoho kto ich má.
Kontaktujte ma na môj email : zatarot @ gmail.com
Alebo mi zavolajte na 0910568555 a dohodneme sa.
Veľmi pekne Vám Ďakujem Zanna
0 0
orinkle orinkle

orinkle je offline (nepripojený) orinkle

okrem hluz z topinmabura, vyskusal uz niekto aj produkty ktore sa z tych hluz vyrabaju?
0 0
Kika Exitus Kika Exitus

Kika Exitus je offline (nepripojený) Kika Exitus

ano pravidelne konzumujem sirup a džem s rôznymi príchuťami. Doporučuje ich alternatívna medecína
0 0
lola87 lola87

lola87 je offline (nepripojený) lola87

Aj ja som sa už stretla s touto rastlinou, tak som trošku pátrala, čo je zač, a našla som o nej samé zaujímavé veci. Že vraj má skvelé účinky pri liečbe rôznych chorôb...ale to je na dlho...dajte si stranku topinambur.sk a tam je o tej rastline asi všetko.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
mám topinambura v záhrade, kto má záujem rada pošlem. okr Gelnica
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Kika Exitus Pozri príspevok
ano pravidelne konzumujem sirup a džem s rôznymi príchuťami. Doporučuje ich alternatívna medecína
máš recepty na ten sirup a džem, pricap ich prosím ťa sem
0 0
lola87 lola87

lola87 je offline (nepripojený) lola87

no ten sa asi doma vyrobiť neda...ten sa len vyraba ))
0 0
ra.cermak ra.cermak

ra.cermak je offline (nepripojený) ra.cermak

Já se trošku zapojím jednou jsem je zasázel asi 10 menších hlíz jen na zkoušku a ono to roste jako plevel nemohl jsem se jich zbavit stačil jeden menší kousek a z něj hned vyrostla nová rostlina zsadil jsem normálně jako brambory a sklidil hromadu ale nakonec jsem se toho po pár rokách zbavil jen jsem si nechal jednu hlízu jako na ozdobu je to vysoká rostlina nechávám ji na jednom místě okolo je trávník tak se moc nerozrůstá a je tam -i přez zimu -vůbec ji nevydělávám a ani nezimuji a roste toť vše
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať