Zavrieť

Porady

odpisy a odpisové skupiny

Dobrý deň!

Prosím Vás, mohol by mi niekto poradiť s odpismi? Mám urobiť jednu prácu do školy, majú tam byť aj odpisy a vôbec tomu nerozumiem.
Tak 1.) V zákone je zmienka, že sa odpisujú samostatne hnuteľné veci a súbory hnuteľných veci>30 000 Sk. prečo sa teda odpisujú aj hnuteľné veci nižšej hodnty?
2.) Do ktorej skupiny mám zaradiť?
-plastové okná
- dlažba
- sprchový kút a iné vybavenie kúpeľne
- krb
-automatickú práčku a chladničku
-dvere
3.) Ja si môžem vybrať, či odpisovať zjednodušene al. zrýchlene, však? Sú na to aj dáke odporúčania? Napr., že pre túto položku sa častejšie používa jednoduché a pod.
Ďakujem veľmo pekne!
weveronika
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
weveronika Pozri príspevok
Dobrý deň!

Prosím Vás, mohol by mi niekto poradiť s odpismi? Mám urobiť jednu prácu do školy, majú tam byť aj odpisy a vôbec tomu nerozumiem.
Tak 1.) V zákone je zmienka, že sa odpisujú samostatne hnuteľné veci a súbory hnuteľných veci>30 000 Sk. prečo sa teda odpisujú aj hnuteľné veci nižšej hodnty?
2.) Do ktorej skupiny mám zaradiť?
-plastové okná - techn.zhodnotenie budovy
- dlažba - techn.zhodnotenie budovy
- sprchový kút a iné vybavenie kúpeľne - detto
- krb - detto
-automatickú práčku a chladničku - neviem
-dvere - aké dvere, vchodové, kt. sú drahšie, alebo interiérové?
3.) Ja si môžem vybrať, či odpisovať zjednodušene rovnomerne al. zrýchlene, však? Sú na to aj dáke odporúčania? Napr., že pre túto položku sa častejšie používa jednoduché rovnomerné a pod. Odporúčania nie sú to si musí účt.jednotka sama rozhodnúť, čí z hladiska nákladovosti sa oplatí účtovať rovnomerné alebo zrýchlené. Pri zrýchlených náklady sú vyššie v prvých rokoch odpisovania, a postupne klesajú.
Ďakujem veľmo pekne!
weveronika
Odpoveď červeným
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ak si firma určí že bude odpisovať majetok aj nižšej hodnoty môže aj pod 30 tis...

čo sa týka technického zhodnotenia treba posúdiť či ide o technické zhodnotenie alebo výmenu,opravu atd
0 0
weveronika weveronika

weveronika je offline (nepripojený) weveronika

for smith:
ďakujem pekne!
tie dvere sú dvojakého druhu. mám tu aj také, ktoré sú drahšie interiérové a potom klasické bytové.
0 0
weveronika weveronika

weveronika je offline (nepripojený) weveronika

for Ozimý:
Vďaka, konečne tomu rozumiem:-)
ide o to, že v mojom projekte mám chatku, ktorú idem prenajímať a z toho dôvodu v nej vylepšujem dáke veci. Keď vyhodím starý nábytok a nahradím ho novým, tak to už v odpisových skupinách nebudem hľadať nábytok, ale technické zhodnotenie budovy?
0 0
Monikov Monikov

Monikov je offline (nepripojený) Monikov

SZČO účtovník
automatická pračka a chladnička kód klasif.produkcie 29.71 - 2. odpisová skupina
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
weveronika Pozri príspevok
for Ozimý:
Vďaka, konečne tomu rozumiem:-)
ide o to, že v mojom projekte mám chatku, ktorú idem prenajímať a z toho dôvodu v nej vylepšujem dáke veci. Keď vyhodím starý nábytok a nahradím ho novým, tak to už v odpisových skupinách nebudem hľadať nábytok, ale technické zhodnotenie budovy?
Technické hodnotenie je iba to čo ti zvyšuje hodnotu samotnej budovy, čo je pevne spojené s budovou. Nábytok nie je technickým zhodnotením. Je to drobný hmotný majetok, ktorý sá dá odpísať jednorázovo (ako hodnota nepresiahne 30 tisíc jednotlivo) alebo zaadiť do odpisových skupín a samostante odpisovať.
0 0
weveronika weveronika

weveronika je offline (nepripojený) weveronika

Vďaka poraďáci, ste super!
ak som teda dobre pochopila, cenu všetkého, čo mi technicky zhodnocuje budovu prirátať ku vstupnej cene budovy a odpisovať. budova sa odpisuje 20 r, nie? a čo s tým v prípade, že budova bola prvých 15 rokov osobnom vlastníctve, po 15 r bola preradená do podnikania a hneď po tomto preradení boli uskutočnené rekonštrukčné práce?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Odpisuješ ako v 16-tom roku.

Zákon o dani z príjmov
§ 25

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena118) vrátane nepeňažného vkladu fyzickej osoby do obchodnej spoločnosti alebo družstva, ak ide o vklad, ktorý sa neúčtuje v obchodnom majetku a pri predaji tohto majetku by sa na dosiahnutý príjem nevzťahovalo oslobodenie od dane podľa § 9,
obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou;
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

smith Pozri príspevok
-plastové okná - techn.zhodnotenie budovy
- dlažba - techn.zhodnotenie budovy
....
Odpoveď červeným
Podľa mňa nie je možné jednoznačne zaradiť výmenu okien a dlažby do technického zhodnotenia. TZ je definované v jednotlivých odsekoch § 29 ZODP:
"(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 30 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.
(4) Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.
(5) Modernizáciou sa na účely tohto zákona rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť tohto majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok."
Pri obyčajnej výmene drevených okien za plastové (bez zmeny rozmerov okna a bez náhrady obyčajných skiel za sklá podstatne vyššej kvality - napr. nepriestrelné, ditermické atď.) dochádza len k zámene použitého materiálu s približne porovnateľnými vlastnosťami a nie k rekonštrukcii alebo modernizácii v zmysle ZODP. Rovnako je potrebné posudzovať ako opravu (= priamy daňový výdavok) aj výmenu dlažby, obkladačiek, strešnej krytiny a pod. O TZ by šlo len v prípade, ak by šlo o položenie dlažby či obkladačiek tam, kde pôvodne nebola, o vsadenie plastových okien do pôvodne zamurovaných stien alebo o zmenu veľkosti pôvodných drevených okien.
0 0
Monikov Monikov

Monikov je offline (nepripojený) Monikov

SZČO účtovník
Súhlasím s Andrejom_RV a ešte dodávam, že ja veľmi často používam pri riešení opráv, technického zhodnotenia, rekonš. a pod. stavebný zákon. Sú v ňom presnejšie vysvetlené stavebné pojmy.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

smith Pozri príspevok
Odpoveď červeným
Prepáč, nerada to robím,

weveronika Pozri príspevok
Dobrý deň!

Prosím Vás, mohol by mi niekto poradiť s odpismi? Mám urobiť jednu prácu do školy, majú tam byť aj odpisy a vôbec tomu nerozumiem.
Tak 1.) V zákone je zmienka, že sa odpisujú samostatne hnuteľné veci a súbory hnuteľných veci>30 000 Sk. prečo sa teda odpisujú aj hnuteľné veci nižšej hodnty? Ak sa tak UJ rozhodne, môže odpisovať, pričom si vytvorí kartu a odpisuje v OS do kt. by sa vec zaradila. Je na rozhodnutí UJ.(ak mám vysoký ZD, môžem ho znížiť týmto výdavkom, ak mám ZD nízky, budem radšej odpisovať, - pre príklad)

2.) Do ktorej skupiny mám zaradiť?
-plastové okná – oprava, vačšinou v súčasnosti sa menia staré okná za nové, t.j. drevené za plastové, nedochádza k zmene technických parametrov, ale ide o výmenu porovnateľných materiálov, ak ste ich zmenšovali, zvačšovali, vtedy by išlo o TZ, aj v prípade, že by ste tam namontovali nejaké mreže ....
- dlažba – ak vymieňate dlažbu za novú ide o opravu, ak by ste vymenili parkety za dlažbu išlo by o TZ.....
- sprchový kút a iné vybavenie kúpeľne, ak tam bola pôvodne kúpeľňa a vymenili ste sprchovací kút, WC, umyvadlá ide o opravu, ak tam tieto súčasti neboli (sprcha, alebo ste dali obyčajné umyvadlá vymeniť za nejaké murované) TZ
- krb, ak ste inštalovali krb, kt. tam nebol TZ, ak ste menili za krbovú vložku a bol tam krb otvorený – modernizácia-TZ,
-automatickú práčku a chladničku, odpisujete samostatne, ak je cena jednotlivých vecí viac ako 30 tis, Sk, ak je menej rozhodujete sa, či to bude pre vás daňový výdavok v danomo roku, alebo sa rozhodnete ospisovať a vytvoríte si kartu..
-dvere, ak ste menili dvere staré za nové-oprava, ak ste búrali prečky a osádzali ste dvere, ide o TZ. Respekt. Ak by sa jednalo o vchodové dvere, kt. boli obyčajné a zmenili by ste ich za špeciálne, pancierové, ... TZ
3.) Ja si môžem vybrať, či odpisovať zjednodušene al. zrýchlene, však? Sú na to aj dáke odporúčania? Napr., že pre túto položku sa častejšie používa jednoduché a pod. To či použiť rovnomerné odpisy, alebo zrýchlené je na rozhodnití UJ. Osobne používam odpisy zrýchlené, pretože v prvých rokoch odpíšem vyššiu časť ceny daného majetku, akoby som odpísala pri rovnom odpise. Pri majetku dochádza k rýchleme zastarávaniu majetku– napr. počítač, foťák, a na druhej strane mi až tak nestárne napr. nábytok ....
Ďakujem veľmo pekne!
weveronika
Pre doplnenie ostatných príspevkov......tučným
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

weveronika Pozri príspevok
for Ozimý:
Vďaka, konečne tomu rozumiem:-)
ide o to, že v mojom projekte mám chatku, ktorú idem prenajímať a z toho dôvodu v nej vylepšujem dáke veci. Keď vyhodím starý nábytok a nahradím ho novým, tak to už v odpisových skupinách nebudem hľadať nábytok, ale technické zhodnotenie budovy?
Weveronika, ak vymeníte starý nábytok za nový, nejde o TZ budovy. Ak by bol do 30 tis., môžete sa rozhodnúť, že bude daňovým výdavkom, alebo odpisujete, je to na Vás. Ak je viac ako 30tis odpisujete v 2.0S (6 rokov). Ide o samost. hnuteľnú vec, nábytok si premiestňujem, kde chcem ....

Iné by bolo, keby ste tam montovali vstavané skrine, resp. montáž kuchynskej linky, kt. sa montuje k nehnuteľnosti, to by bolo pre Vás TZ (jednoducho nejde o samostano hnuteľnú vec), ide o súčasť budovy a odpisujete v 4.OS ako je nehnuteľnosť.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

weveronika Pozri príspevok
Vďaka poraďáci, ste super!
ak som teda dobre pochopila, cenu všetkého, čo mi technicky zhodnocuje budovu prirátať ku vstupnej cene budovy a odpisovať. budova sa odpisuje 20 r, nie? a čo s tým v prípade, že budova bola prvých 15 rokov osobnom vlastníctve, po 15 r bola preradená do podnikania a hneď po tomto preradení boli uskutočnené rekonštrukčné práce?
Ako píše Johanka, postupujem v odpisovaní v 16-roku.
TZ pripočítavam k VC (pri rovnom odpise) alebo k ZC pri zrýchlenom odpisovaní (ako odpisovať par.27,28)

K tým rekonštrukčným prácam. Dobre by som si to v tomto prípade rozmyslela, či sa jedná o vysokú sumu TZ, a to preto..
Ak sa rozhodnem chatu predať, bola by v mojom majetku firmy, alebo v evidencii, a nevzťahovalo by sa na ňu oslobodenie. Ale ak ju predám, a nezahrnula som ju do majetku, patrí mi plné oslobodenie, pretože ju vlastním viac než 5 rokov ....

Ešte by stálo za zmienenie, či dat do majetku alebo nie, ak som plátca DPH, mám nárok na odpočítanie DPH z TZ, kt. uskutočňujem, ak túto chatku používam na podnikateľskú činnosť, kt. nie je pre mńa oslobodená od dane (ak prenajímam ako plátca DPH nejakej spoločnosti, kt. je plátcom DPH, oplatí sa mi to, ale na druhej strane
ak budem prenajímať občanovi, je to plne oslobodené ..., tu budem používať koeficient ....... ale to už je o inom ...)
0 0
weveronika weveronika

weveronika je offline (nepripojený) weveronika

Dobrý deň aj v nedeľný deň!
Tak ja som sa pokúsila dnes urobiť ten odpis na technické zhodnotenie budovy. Na pripomenutie. Jedná sa o chatku, ktorá bola 15 rokov v osobnom užívaní a po 15 r (teda v roku 2007) bola preradená do podnikania. Pôvodná hodnota chatky bola 700 000Sk. Technické zhodnotenie: 117 715Sk.
Radili ste mi, že v roku 2007 mám odpisovať ako v 16. roku. to znamená takto??? čísla nemusíte kontrolovať, len keby ste sa mrkli očkom na metodiku:-) Vdaaaka!
Ten moj vypocet najdete v prilohe.




Naposledy upravil weveronika : 29.04.07 at 12:32
0 0
Antonia Jendrišáková Antonia Jendrišáková
Tvoja priateľka
TZ v tabuľke prílohy platia odpisy doba odpisu 50 rokov OC 10000SK
od 1.1.1993 do 31.12.1996 1% daľšie r. 2,0%
zrýchlený 50, 51
od 1.1.1997 do 31.12.2002 doba odpisu 40 rokov OC 20000SK
1,5% daľ.r. 2,5%
zrýchlený 40 41
od 1.1.2003 doba odpisu 30 rokov OC 30000SK
1,4% daľšie r. 3,4%
zrýchlený 30 31
od 1.1.2004 doba odpisu 20 rokov OC 30000Sk
1/20 t.j.5%
zrýchlený 20 21
podľa tohoto si uprav jednotlivé roky odpisu
do 31.12.1992 bola doba odpisu 100 rok 1,0%
Od roku 2000 môžeš prerušiť odpisovanie niektorého IM. t.z., že ak Ti vychádza strata nemušíš mejetok odpisovať. A pri rovnomernom odpisovaní sa predĺži doba odpisu napr. z 20 rokov na 21 rokov. Pri zrýchlenom odpisovaní Ti v ďaľších rokoch vyjde vyššia čiastka odpisu za rok.
Naposledy upravil Antonia Jendrišáková : 29.04.07 at 14:27
1 0
R.evita R.evita

R.evita je offline (nepripojený) R.evita

bože keby som to vedela -proste viem len že som ...viac
Ahojte všetci

Nenájde sa tu niekto kto mi dobre poradí?
Majitel firmy si zobral kontokorentný úver a mesačne mu stahujú debetné úroky a úrok z nečerp. Učtuje sa v jednoduchom účt. a ja neviem či som urobila dobre - tieto úroky - ovplyvnujú ZD alebo neovplyvnujú. Pretože dosť som si o tom zistovala a niekto vraví tak a niekto tak. Tento podnikatel má dost velke príjmy - je platitel DPH, a pokladny mal do teraz vyše 2 mil. a na BU bol v mínuse.
Podla mna by mali byt tieto úroky medzi ovpl. ZD, alebo aspon tie debetné, kedže aj kreditné úroky idu medzi príjmy ovpl.ZD.

Dakujem za Váš názor
0 0
R.evita R.evita

R.evita je offline (nepripojený) R.evita

bože keby som to vedela -proste viem len že som ...viac
Asi som to dala zle do príspevku - takže pomozte mi aj s tým ako urobit príspevok Dakujem
0 0
Antonia Jendrišáková Antonia Jendrišáková
Tvoja priateľka
Urobila si dobre
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
R.evita Pozri príspevok
Ahojte všetci

Nenájde sa tu niekto kto mi dobre poradí?
Majitel firmy si zobral kontokorentný úver a mesačne mu stahujú debetné úroky a úrok z nečerp. Učtuje sa v jednoduchom účt. a ja neviem či som urobila dobre - tieto úroky - ovplyvnujú ZD alebo neovplyvnujú. Pretože dosť som si o tom zistovala a niekto vraví tak a niekto tak. Tento podnikatel má dost velke príjmy - je platitel DPH, a pokladny mal do teraz vyše 2 mil. a na BU bol v mínuse.
Podla mna by mali byt tieto úroky medzi ovpl. ZD, alebo aspon tie debetné, kedže aj kreditné úroky idu medzi príjmy ovpl.ZD.

Dakujem za Váš názor

Debetné úroky - výdavok OVZD -prevádzková réžia
Kreditný úrok - príjem OVZD - iný

Takže to máš dobre účtované . Čo sa týka pokladne , tak to vypadá na to , že je tam asi veľa výberov pre OS a neúčtuje sa tento výber , treba účtovať aj o prípadnom výbere pre osobnú potrebu , lebo zostatok pokladne je ozaj vysoký .

PRíspevok ale veľmi dobre zaradený nie je , lebo sme v odpisových skupinách .
0 0
weveronika weveronika

weveronika je offline (nepripojený) weveronika

for antonia jendrisakova:
dakujem velmi pekne a hlavne za tu prilohu:-)
weveronika
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať