Zavrieť

Porady

predaj ojazdeneho auta, ako na to?

Zdravim!
Sorry za zlu slovencinu, bivam v zahranici.
Mam na slovensku na bratranca nahlasene auto.
Teraz po roku som sa rozhodol ho predat, ale neviem
presne ako na to.

Kedze som tu len cez vikendi, chcem to vibavit co najrichlejsie,
mam uz troch kupcou.
Aki je najlepsi postup? Kupnu zmluvu som uz nasiel na
vasom portali. Peniaze bi som chcel prebrat od kupcu
pre istotu v nejakej banke. Ako treba postupovat z
prepisom/odhlasenim vozidla? Staci to odhlasit v poistovni
a kupec si da potom prepisat evidenciu na seba? alebo
musim poslat bratrance abi prepisal auto na kupcu?
mozem to vibavovat aj ja, alebo musi to vibavovat oficialni majitel
auta(=bratranec)?

dakujem za vase radi.
bye Filip
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Filipn je offline (nepripojený) Filipn

    Filipn
    super, dik! na co si treba este davat pozor? je tu dost vela podvodnikou.
    oficialnim majitelom sa stane kupec az po prepise evidencii, alebo uz po podpisani zmluvi?

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Filipn Pozri príspevok
    super, dik! na co si treba este davat pozor? je tu dost vela podvodnikou.
    oficialnim majitelom sa stane kupec az po prepise evidencii, alebo uz po podpisani zmluvi?
    Kupujúci sa stane vlastníkom predmetného vozidla po jeho prevzatí od predávajúceho a samozrejme po zaplatení dohodnutej ceny predávajúcemu.
    Z pohľadu zadanej otázky nie je dôležité podpísanie zmluvy nakoľko motorové vozidlo je možné predať aj po ústnej dohode. Zákon nepredpisuje písomnosť zmluvy.
    Zjednodušene : predávajúci MV odovzdá kupujúcemu, ktorý ho prevezme a zaplatí dohodnutú cenu. Tým vlastníctvo k MV prešlo z predávajúceho na kupujúceho.

    Filipn je offline (nepripojený) Filipn

    Filipn
    ta teoria znie dobre, lenze co ak natrafim na nekorektneho kupca?
    napr: dam mu auto, kluce + doklady, on mi zaplati a to vsetko
    bez zmluvi. po zaplateni uz nebude chciet napr. prepisovat auto. spravi dopravne priestupki, a podla prava potom ja budem musiet za tieto prestupky zaplatit, lebo oficialni majitel som este stale ja, nie?

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Ja by som si zbytocne nekomplikoval situaciu. Ked auto ponuknes na predaj velkym predajcom ojazd. vozidiel, ako napr. Darex, AAA Auto a pod, tak Ti ho priamo odkupia a vastko vybavia za 20 minut. Tym to pre Teba skoncilo.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Filipn Pozri príspevok
    ta teoria znie dobre, lenze co ak natrafim na nekorektneho kupca? Pri každej obdobnej transakcii je určité riziko.
    napr: dam mu auto, kluce + doklady, on mi zaplati a to vsetko
    bez zmluvi. po zaplateni uz nebude chciet napr. prepisovat auto. spravi dopravne priestupki, a podla prava potom ja budem musiet za tieto prestupky zaplatit, lebo oficialni majitel som este stale ja, nie?
    - odpodeď je v nižšie cit.§ 90.

    Osobne netvrdím, že MV sa má predávať bez zmluvy. Naopak, vždy odporúčam zmluvu. V predchádzajúcej odpovedi som ju poskytla tak, aby presne zodpovedala otázke. Teda moment prevodu vlastníctva k MV. A ten je jednoznačne taký aký som uviedla.
    Treba však dodať, že obidve strany tak držiteľ MV ako aj osoba, ktorá sa má stať novým držiteľom majú svoje povinnosti vyplývajúce z iného zákona ako z občianskeho zákonníka. Pre presnosť prikladám presnú citáciu a pre zrozumiteľnosť som dôležité napísala modrou farbou.
    Zákon č. 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách v platnom znení
    § 90
    Zmeny v evidencii vozidiel

    (1)
    Držiteľ vozidla je povinný osobne oznámiť na okresnom dopravnom inšpektoráte, kde je jeho vozidlo evidované,

    a) prevod držby vozidla na inú osobu,
    b) zmeny vykonané na vozidle, ak tým nastala zmena alebo ak je potrebná zmena alebo doplnenie údajov zapisovaných v osvedčení,
    c) trvalú zmenu farby alebo farebného vyhotovenia,
    d) krádež vozidla,

    a to do siedmich dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala.

    Zmenu podľa písmena a) zapíše okresný dopravný inšpektorát len so súhlasom vlastníka vozidla alebo na základe úradného rozhodnutia.

    (2) Držiteľ vozidla je povinný osobne oznámiť zmenu svojho trvalého pobytu alebo sídla v lehote ustanovenej v odseku 1, a to na okresnom dopravnom inšpektoráte v mieste svojho nového trvalého pobytu alebo sídla.

    (3) Držiteľ vozidla pri oznámení zmeny podľa odsekov 1 a 2 a podľa § 88a je povinný na vykonanie evidenčných úkonov predložiť osvedčenie a ďalšie doklady preukazujúce splnenie podmienok podľa odsekov 1 a 2 a podľa § 88a, preukázať svoju totožnosť, vyplniť príslušné tlačivo.

    (4) Držiteľ vozidla pri oznámení zmeny podľa odseku 1 písm. a) a podľa odseku 1 písm. b), ak ide o výmenu podvozku alebo karosérie, na ktorej sa nachádza identifikačné číslo vozidla VIN alebo identifikátor, ktorý bol úradne pridelený, je povinný na vykonanie evidenčných úkonov predložiť doklad o vykonaní kontroly originality vozidla34a) nie starší ako 30 dní.

    (5) Držiteľ vozidla je povinný pri oznámení prevodu držby vozidla podľa odseku 1 písm. a) uviesť potrebné údaje o osobe, ktorú okresný dopravný inšpektorát zapíše do osvedčenia.

    (6)
    Osoba, na ktorú sa držba vozidla previedla podľa odseku 1 písm. a), je povinná osobne požiadať, aby bola zapísaná do dokladov vozidla ako jeho držiteľ, a to do 14 dní odo dňa, keď sa na ňu vozidlo previedlo, na okresnom dopravnom inšpektoráte príslušnom podľa miesta svojho trvalého pobytu alebo sídla. Pritom je povinná na vykonanie evidenčných úkonov predložiť osvedčenie so zápisom, ktorý vykonal okresný dopravný inšpektorát o oznámení zmeny, doklad o vykonaní kontroly originality vozidla 34a) nie starší ako 30 dní a ďalšie doklady preukazujúce splnenie podmienok podľa § 88 ods. 4 a podľa § 88a, ako aj umožniť porovnanie údajov uvádzaných v dokladoch vozidla s údajmi priamo na vozidle.

    (7) Na zmenu v evidencii vozidiel sa primerane použijú ustanovenia § 88 ods. 4 a 5 a § 89 ods. 2 a 4.

    (8) Ak okresný dopravný inšpektorát nevykonal všetky evidenčné úkony, práva a povinnosti držiteľa vozidla má jeho doterajší držiteľ.

    (9) Okresný dopravný inšpektorát vykoná zmenu držiteľa vozidla, ak o to požiada vlastník vozidla. Povinnosti podľa odsekov 3 a 4 plní vlastník vozidla.

    (10) Okresný dopravný inšpektorát nevykoná zmenu držiteľa vozidla a zmenu údajov o vlastníkovi vozidla, ak je proti vlastníkovi vedené exekučné konanie 34aa) alebo výkon rozhodnutia podľa osobitného predpisu. 35)


    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Filipn Pozri príspevok
    ta teoria znie dobre, lenze co ak natrafim na nekorektneho kupca?
    napr: dam mu auto, kluce + doklady, on mi zaplati a to vsetko
    bez zmluvi. po zaplateni uz nebude chciet napr. prepisovat auto. spravi dopravne priestupki, a podla prava potom ja budem musiet za tieto prestupky zaplatit, lebo oficialni majitel som este stale ja, nie?
    Odporúčam urobiť kúpnu zmluvu a všetko, čoho sa obávaš, do nej zahrnúť. Keďže je auto na bratranca, bude jednať on. On už pri odhlasovaní automobilu nahlási kupujúceho. Toho, že zaplatí a auto bude na teba by som sa neobávala. Veď kto by zaplatil bez toho, že by sa chcel stať vlastníkom zaplatenej veci? Dôležitejšie je, aby skutočne zaplatil dohodnutú sumu. Nový majiteľ musí mať zaplatenú zákonnú poistku ešte pred prepisom automobilu na jeho meno.

    Filipn je offline (nepripojený) Filipn

    Filipn
    Dnes 05:56 misomiso Ja by som si zbytocne nekomplikoval situaciu. Ked auto ponuknes na predaj velkym predajcom ojazd. vozidiel, ako...

    jasne, to je najednoduchsie, ale urcite aj strata nejakich 100.000 SK lebo oni bohuzial dobre neplatia

    Dnes 05:57 Evanka
    Odporúčam urobiť kúpnu zmluvu a všetko, čoho sa obávaš, do nej zahrnúť. Keďže je auto na bratranca, bude jednať on. On už pri odhlasovaní automobilu nahlási kupujúceho.

    kde sa robi odhlasovanie? na dopravnom inspektoriate, alebo v poistovni?

    naopak: aku ma istotu kupec, ze ja dam na neho prepisat evidenciu po zaplateniu auta?
    Naposledy upravil Filipn : 28.04.07 at 15:15

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Filipn Pozri príspevok
    Dnes 05:56 misomiso Ja by som si zbytocne nekomplikoval situaciu. Ked auto ponuknes na predaj velkym predajcom ojazd. vozidiel, ako...

    jasne, to je najednoduchsie, ale urcite aj strata nejakich 100.000 SK lebo oni bohuzial dobre neplatia

    Dnes 05:57 Evanka
    Odporúčam urobiť kúpnu zmluvu a všetko, čoho sa obávaš, do nej zahrnúť. Keďže je auto na bratranca, bude jednať on. On už pri odhlasovaní automobilu nahlási kupujúceho.

    kde sa robi odhlasovanie? na dopravnom inspektoriate, alebo v poistovni?

    naopak: aku ma istotu kupec, ze ja dam na neho prepisat evidenciu po zaplateniu auta?
    Neviem, aku hodnotu ma auto, ale myslim, ze vacsinu aut predavaju s marsou 30 - 40.000. Poznam ludi, ktori boli velmi spokojni s cenou, aku im ponukli. Dnes je velky prebytok aut na trhu, zle sa to predava. Na inzerat to mozes predavat pol roka. Navyse osobne dobre poznam cloveka, ktory sa stalo obetou lupeze auta pocas skusobnej jazdy, takze toho by som sa najviac obaval, hlavne ak ide o drahsie auto.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    kde sa robi odhlasovanie? na dopravnom inspektoriate, alebo v poistovni?

    Ak sa jedná o zmenu držiteľa tak v zmysle vyššie cit. §90 na DI. Ak poistenia tak v poisťovni v ktorej bolo dojednané poistenie MV - či už PZP alebo havárie.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Odhlásenie vlastníka vozidla a oznámenie kupujúceho sa robí na dopravnom inšpektoráte kde bolo auto registrované.
    Zákonné poistenie je na vlastníka, nie na automobil. Preto starému vlastníkovi alikvótnu čiastku poistného poisťovňa vráti a nový vlastník musí predložiť zmluvu o uzatvorení zákonnej poistky pri zápise automobilu na jeho osobu.

    Filipn je offline (nepripojený) Filipn

    Filipn
    kedze sa mi hlasil dnes kupec z kosic, nastala dalsia otazka: kedze si bude musiet dat kosicke SPZki, prehlasenie sa bude konat ajtak v bratislave? alebo mozem mu dat auto s plnomocou, stim ze si ho moze sam prehlasit v kosiciach, alebo je nutna moja pritomnost?

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Filipn Pozri príspevok
    kedze sa mi hlasil dnes kupec z kosic, nastala dalsia otazka: kedze si bude musiet dat kosicke SPZki, prehlasenie sa bude konat ajtak v bratislave? alebo mozem mu dat auto s plnomocou, stim ze si ho moze sam prehlasit v kosiciach, alebo je nutna moja pritomnost?
    Ty ho odhlásiš v Bratislave - a kupújúci ho prihlási v Košiciach. V Košiciach nie je potrebná Tvoja prítomnosť. Dôležitý je záznam na doprav.inšpekt.v Blave, že bývalý majiteľ auto odhlásil.

    Filipn je offline (nepripojený) Filipn

    Filipn
    a v case prevozu do kosic potom kto ruci za vozidlo, napr. pri havarii alebo dopravnich priestupkoch?

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    Filipn Pozri príspevok
    kedze sa mi hlasil dnes kupec z kosic, nastala dalsia otazka: kedze si bude musiet dat kosicke SPZki, prehlasenie sa bude konat ajtak v bratislave? alebo mozem mu dat auto s plnomocou, stim ze si ho moze sam prehlasit v kosiciach, alebo je nutna moja pritomnost?
    presne je to takto: prídeš na dopravný inšpektorát v blave, kde auto iba odhlásiš na nového vlastníka (ten nemusí byť fyzicky prítomný a ani auto nemusí byť fyzicky prítomné); v osvedčení o evidencii teba prečiarknu a vyznačia tam nového vlastníka; nový vlastník s týmto osvedčením príde do košíc, kde auto prepíše na seba a kde odovzdá aj tvoje bratislavské značky a dostane košické (auto musí byť fyzicky prítomné, ty nie);
    Keď som auto predával ja (bolo to v sobotu a dopr. inšp. bol zatvorený) a kupujúci bol tiež z ďaleka a akosi nebolo možné sa dohodnúť na pracovný deň (kvôli tomu odhláseniu na dopravnom inšpektoráte) urobil som to takto: Osvedčenie o evidencii som si nechal, aby som mohol auto odhlásiť na inšpektoráte; mali sme to zmluvne ošetrené tak, že som bol povinný auto odhlásiť do 5 dní odo dňa podpísania zmluvy, inak by som platil zmluvnú pokutu 10 000 Sk a ak by som auto neodhlásil ani do 10 dní, tak sa zmluva stáva neplatnou + zmluvná pokuta. Osvedčenie s odhlásením som mu mal potom poslať poštou. Kupujúci na to pristúpil (niekedy je to aj o dôvere), auto si zobral hneď v sobotu, ak by ho zastavili policajti mal kúpnu zmluvu a prefotil som mu aj osvedčenie o evidencii; potom som mu hneď v pondelok poslal doporučene na doručenku (aby som mal doklad o tom, že som mu osvedčenie poslal, ako sme sa dohodli v zmluve) osvedčenie o evidencii, ktoré som si prefotil pre seba (ako dôkaz, že som ho odhlásil v lehote podľa zmluvy) a bolo to. Ale pravdu povediac, neviem koľko ľudí by na niečo takéto pristúpilo, lebo v dnešnej dobe je kopu podvodníkov.
    Druhá možnosť je taká, že mu udelíš úradne overené splnomocnenie, že si môže auto odhlásiť sám.
    Filipn Pozri príspevok
    a v case prevozu do kosic potom kto ruci za vozidlo, napr. pri havarii alebo dopravnich priestupkoch?
    za dopravný priestupok by bol zodpovedný vodič, čo sa týka nehody resp. poistky ja som auto odhlásil 3.1. (čo bolo vyznačené v osvedčení o evidencii) potom som to ohlásil aj na poisťovni, aby mi preplatili aj alikvótnu časť nevyčerpaného poistného a od nich mi prišiel list, že o polnoci 3.1. mi zanikla poistná zmluva, takže ešte deň odhlásenia sa považoval za deň, kedy mi platila poistka.
    Naposledy upravil skaspa : 06.05.07 at 19:19

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.